Արցախի ԱԳՆ. Անթույլատրելի է Ալբերտ Վայլերի՝ Ադրբեջան մուտքի արգելքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունն անթույլատրելի է համարել Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Ալբերտ Վայլերի՝ Ադրբեջան մուտքի արգելքը։
Ադրբեջանի իշխանություններն օրերս արգելել էին Ալբերտ Վայլերի մուտքը երկիր, որը Ադրբեջան պիտի ժամաներ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի՝ առաջիկայում նախատեսվող Հարավային Կովկասի երկրներ այցի շրջանակում։
Ալբերտ Վայլերը հայտնվել է Բաքվի «սեւ ցուցակում» որոշ ժամանակ առաջ Արցախ կատարած իր այցի պատճառով։
«Ադրբեջանի ԱԳՆ կողմից պատրաստվող՝ Արցախ այցելած օտարերկրացիների «սեւ ցուցակը» կոպտորեն խախտում է ազատ տեղաշարժի եւ հավաստի տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը, որի միջոցով ադրբեջանական կողմը փորձում է միջազգային հանրությանը պարտադրել իր միակողմանի եւ խեղաթյուրված տեսակետը։
Կարծում ենք, որ եթե դրանք հետագայում եւս պատշաճ գնահատականի չարժանանան միջազգային հանրության կողմից, ապա ժամանակի ընթացքում ավելի բարդ է լինելու Բաքվին վերադարձնել կառուցողական դաշտ»,- ասված է Արցախի ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ։

МИД Арцаха: Недопустим запрет въезда Альберта Вайлера в Азербайджан - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министерство иностранных дел Арцаха посчитало недопустимым запрет въезда депутата Бундестага Германии Альберта Вайлера в Азербайджане.
Власти Азербайджана на днях запретили въезд Альберта Вайлера в страну, который должен был прибыть в Азербайджан в рамках предстоящего визита канцлера Германии Ангелы Меркель в страны Южного Кавказа.
Альберт Вайлер оказался в «черном списке» Баку из-за недавнего визита в Арцах.
«Составляемый в МИД Азербайджана «черный список» посетивших Арцах иностранных граждан грубо нарушает права на свободу передвижения и на получение достоверной информации и является попыткой навязать международной общественности свою одностороннюю и искаженную точку зрения.
Считаем недопустимыми подобные действия Азербайджана и полагаем, что, если они останутся без должной оценки со стороны международного сообщества, то со временем будет все сложнее вернуть Баку в конструктивное русло»,- говорится в сообщении МИД Арцаха.
Министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян направил приглашение Альберту Вайлеру вновь посетить Арцах.