Ուզբեկստանը հետխորհրդային տարածաշրջանի ամենահայաշատ երկրներից է։ Պաշտոնական տվյալներով՝ այստեղ ապրում է մոտ 80 հազար հայ, որոնցից 50 հազարը Ուզբեկստանի քաղաքացի է։ Հայերը հիմնականում կենտրոնացած են Տաշքենդ (50 000) եւ Սամարղանդ (25 000) քաղաքներում։ 1991 թվականին՝ Ուզբեկստանի անկախության հռչակումից հետո, հիմնադրվել են Տաշքենդի հայկական մշակութային կենտրոնն ու Սամարղանդի «Լույս» կրթամշակութային կենտրոնը։ Սամարղանդում գործում է նաեւ Հայ Առաքելական Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին` հայերենի, անգլերենի եւ շախմատի կիրակնօրյա դասերով:
Սարենտա Ամետովան աշխատում է Սամարղանդի հայկական եկեղեցուն կից՝ փորձելով մասսայականացնել հայերենի ուսումնասիրությունն, ինչպես նաեւ՝ համախմբել քաղաքի հայ համայնքին։
Մեդիամաքսի հետ զրույցում նա պատմել է հայկական եկեղեցու եւ «Լույս» կենտրոնի գործունեության մասին, ինչպես նաեւ՝ կիսվել սեփական ընտանիքի պատմությունով։
Վերադարձի՛ր, Սարենտա
Ծնվել եւ մեծացել եմ Սամարղանդում՝ հայ-թաթարական ընտանիքում։ Տատիկներիցս մեկը Ղրիմի թաթար է եւ Յալթայից Ուզբեկստանում է հայտնվել ռեպրեսիաների հետեւանքով, երկրորդը՝ արցախցի հայ, որը նույնպես ռեպրեսիաների հետեւանքով ստիպված է եղել տեղափոխվել Սամարղանդ։ Այսպես հայրս, լինելով Ղրիմի թաթար, ծանոթացել ու սիրահարվել է մորս՝ արցախցի հայուհուն: Նրանք ընտանիք են կազմել, ծնվել ենք ես եւ քույրս։
Մարդկանց միշտ հետաքրքրում է անունս՝ Սարենտա: Ադպես է ինձ անվանել տատիկս։ Իտալիայում Սորրենտո անունով մի քաղաք կա: 16 տարեկանում տատիկս ֆիլմ էր նայել, որում հնչում էր «Վերադարձիր Սորրենտո» երգը։ Նրան թվացել էր, թե կատարողը երգում է՝ «Վերադարձի՛ր, Սարենտա»: Տատիկիս այնքան էր դուր եկել երգը, որ որոշել էր՝ դստերն այդպես է անվանակոչելու, սակայն արդյունքում Սարենտա կոչեցին ինձ (ժպտում է - խմբ.):
Սարենտա Ամենտովան
Մասնագիտությամբ վարսահարդար եմ: Այժմ աշխատում եմ Սամարղանդի հայկական եկեղեցում՝ որպես քահանայի օգնական եւ քարտուղար: Հիմնական գործառույթս է դիմավորել հյուրերին ու պատմել նրանց մեր եկեղեցու եւ հայկական «Լույս» կենտրոնի մասին։ Կիրակի օրերին այստեղ անցկացվում են հայերենի, անգլերենի եւ շախմատի դասեր։ Մուտքն ազատ է, բաց ենք բոլորի համար՝ անկախ ազգությունից։ Մեր ուսուցիչները շատ նվիրված են եւ փորձում են աշակերտներին հնարավորին շատ գիտելիք փոխանցել:
«Սամարղանդի հայ համայնքն ապրում է ինչպես սեփական տանը»
Սամարղանդը Ուզբեկստանի մշակութային մայրաքաղաքն է։ Սա ավելի քան 2750-ամյա հնագույն քաղաք է, որտեղ ապրում է 573 հազար մարդ, կա 14 հնագիտական հուշարձան, 410 ճարտարապետական կոթող, 23 տեսարժան վայր եւ 36 մոնումենտալ հուշարձան։
Ուզբեկստանը բազմազգ պետություն է, որտեղ ապրում են տասնյակ ժողովուրդներ։ Այստեղ բոլոր ազգություններին, այդ թվում՝ հայերին, շատ լավ են վերաբերվում:
Կարող եմ ասել՝ այսօր Սամարղանդի հայ համայնքն ապրում է ինչպես սեփական տանը։ Մենք նշում ենք եւ՛ մեր ազգային տոները, եւ՛ ակտիվորեն մասնակցում քաղաքային տարբեր միջոցառումների ու տոների։
Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցին
Սամարղանդի հայկական եկեղեցին կառուցվել է 1903 թվականին։ Այն ժամանակ քաղաքում բնակվում էր 149 հայ (123 տղամարդ եւ 26 կին)։ Եկեղեցի հիմնելու համար քահանա Ռուբեն Բեգուլյանցը դիմել էր տեղի իշխանություններին, եւ նույն թվականին որոշում էր կայացվել տեղի հայերին վաճառել անհրաժեշտ հողատարածքը:
Արդեն տարեվերջին Հայ առաքելական եկեղեցու հետեւորդները հնարավորություն են ստանում աղոթել սեփական ձեռքերով ու միջոցներով կառուցված տաճարում: Սամարղանդի հայկական եկեղեցու առաջին քահանան է դառնում Ռուբեն Բեգուլյանցը, որի ներդրումն ամենամեծն էր այս ծրագրի իրականացման գործում:
1939 թվականին քաղաքային իշխանությունների հրամանով եկեղեցին փակվում է։ Տասնամյակների ընթացքում նախկին հայկական եկեղեցու շենքը փոխում է բազմաթիվ սեփականատերեր ու ծառայում տարբեր նպատակների:
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Ուզբեկստանի Սամարղանդի շրջանում ապրում էր ավելի քան 10 հազար հայ, եւ «Լույս» ազգային մշակութային կենտրոնի ստեղծումն անհրաժեշտություն էր։ Հենց այդ ժամանակ էլ կենտրոնի խորհրդի անդամները որոշում են վերադարձնել եկեղեցին հավատացյալներին։ Երկարատեւ աթեիստական քարոզչության եւ կրոնական գործունեության արգելքի ժամանակահատվածում Կենտրոնական Ասիայի հայկական սփյուռքը հիմնականում կորցրել էր իր ազգային արմատները: Իրավիճակը փոխելու համար «Լույս» կենտրոնի ղեկավարությունն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Վազգեն Առաջինին խնդրում է հոգեւորականներ գործուղել Սամարղանդ։ Արդեն 1991 թվականի գարնանն Էջմիածնից երկու բանագնացներ՝ Տեր Արտակ եւ Տեր Ավետիս քահանաները ժամանում են քաղաք։ Նրանք ոչ միայն մկրտում էին երեխաներին, կատարում պսակադրության, հոգեհանգստի արարողություններ եւ նշում եկեղեցական տոներ, այլեւ՝ տեղի հայերին ծանոթացնում էին Հայ Առաքելական եկեղեցու կանոններին։ Դա նպաստում էր, որ սամարղանդահայերն առավել մոտ լինեն իրենց պատմական հայրենիքի կյանքին ու ավանդույթներին։ Սեփական եկեղեցին վերակենդանացնելու մասին մտքերը դառնում են մասսայական:
Վազգեն Առաջին կաթողիկոսը մշտական ծառայության համար Սամարղանդ է ուղարկում նոր քահանա Սերովբե վարդապետին։ Հայ համայնքը դիմում է քաղաքային իշխանություններին՝ եկեղեցու նախկին շենքը հավատացյալներին վերադարձնելու խնդրանքով։ Այն բավարարվում է ու ավելի քան երկու տարում եկեղեցին վերակառուցվում է:
Շինարարության ընթացքը եկեղեցու կանոններին համապատասխանեցնելու համար Սամարղանդ է ժամանում նաեւ Տեր Գրիգոր քահանան (Արմեն Մարկոսյանը)։ Հետագայում նա փոխարինում է Սերովբե վարդապետին, որին տեղափոխում են այլ թեմ։ 1995 թվականի մայիսի 23-ին եկեղեցու զանգակատան վրա տեղադրվում է խաչ ու կախվում են զանգեր:
Սամարղանդի Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցու հանդիսավոր օծումն ու բացումը տեղի է ունենում 1995 թվականի օգոստոսի 20-ին։
Համախմբել ու ծանոթացնել Սամարղանդի հայերին
Ինչպես նշել էի, այժմ եկեղեցում ամեն կիրակի անցկացվում են հայերենի, անգլերենի եւ շախմատի դասեր։ Ցավոք, աշակերտների թիվը դեռ մեծ չէ, բայց մենք ակտիվորեն աշխատում ենք ավելի շատ մարդկանց ներգրավելու ուղղությամբ։
Տասնամյակների ընթացքում շատ հայեր լքել են Ուզբեկստանը, ոմանք ընդունել են ուղղափառ հավատք: Բացի այդ, այսօր համացանցի գոյությունը նպաստում է, որ մարդիկ առավել քիչ մասնակցեն այս կամ այն իրադարձությանը: Շատերը հաճախ ուղիղ եթերում հետեւում են տեղի ունեցողին, բայց չեն մասնակցում անձամբ:
Այսօր մեր եկեղեցին ունի մշտական քահանա: Ուզբեկստանի համայն հայության հոգեւոր հովիվը Տեր Հովհաննեսն է (քահանա Հովհաննես Գրիգորյան)։ Նա ապրում է Տաշքենդում, սակայն պատարագներ է մատուցում ինչպես Տաշքենդում, այնպես էլ՝ Սամարղանդում։
Անձամբ ես շատ ծրագրեր ունեմ եւ սիրում աշխատանքս։ Առաջիկայում նախատեսում մեր եկեղեցու մասին յութուբյան ուսուցողական տեսանյութ պատրաստել: Ուզում եմ, որ այն լինի չորս լեզվով՝ հայերեն, ուզբեկերեն, ռուսերեն եւ անգլերեն: Նախատեսում եմ նաեւ տեսանյութ, որի նպատակը ծանոթությունն է: Դրանում հայ համայնքի ներկայացուցիչները կպատմեն իրենց մասին: Կարծում եմ՝ իրար ճանաչելով՝ համայնքն ավելի համախմբված կդառնա, եւ առավել շատ մարդիկ կսկսեն հաճախել մեր եկեղեցի:

121-летняя армянская церковь Самарканда и жизнь общины, «как у себя дома»
Узбекистан одна из самых армянонаселенных стран на постсоветском пространстве. По официальным данным, здесь проживает около 80 000 армян, 50 000 из которых граждане Узбекистана. Армяне в основном сосредоточены в городах Ташкент (50 000) и Самарканд (25 000). После провозглашения независимости Узбекистана в 1991 году были созданы Ташкентский армянский культурный центр и культурный центр «Луйс» в Самарканде. Также в Самарканде действует Армянская Апостольская церковь Святой Богородицы, с воскресными кружками армянского, английского и шахмат.
При армянской церкви в Самарканде работает Сарента Аметова, которая пытается популяризировать изучение армянского, а также сплотить армянское сообщество города.
В беседе с Медиамакс она рассказала о деятельности армянской церкви и центра «Луйс», а также поделилась историей своей семьи.
«Вернись, Сарента»
Я родилась и выросла в Самарканде, в армяно-татарской семье. Одна из моих бабушек крымская татарка, репрессированная из Ялты в Узбекистан, вторая – армянка из Карабаха, которая также в следствие репрессий оказалась в Самарканде. Вот так мой папа, крымский татарин, встретил и влюбился в мою маму, армянку из Карабаха, они создали семью и родились мы с сестрой.
Людей всегда интересует мое имя – Сарента. Так меня назвала бабушка. В Италии есть город Сорренто и когда бабушке было 16 лет, она посмотрела какой-то фильм, где играла песня – «Вернись в Сорренто». Ей послышалось, что исполнитель поет – «вернись Сарента». Ей настолько понравилась песня, что она задумала когда-то так назвать свою дочку, но в итоге Сарентой стала я (улыбается – ред.).
Сарента Аметова Сарента Аметова
По профессии я стилист по волосам, а в данный момент работаю секретарем и помощником священника в армянской церкви. Моя работа в основном заключается в том, чтобы встречать гостей и рассказывать им про нашу церковь и про армянский центр «Луйс».
Здесь по воскресениям проходят уроки армянского, английского и шахмат. Вход свободный и мы открыты для всех в независимости от национальности. У нас очень хорошие учителя, которые передают ученикам максимум знаний.
«Армянская община Самарканда живет, как у себя дома»
Самарканд - культурная столица Узбекистана. Это древний город, которому более 2750 лет. На данный момент здесь проживает 573 тысячи человек и насчитывается 14 памятников археологии, 410 памятников архитектуры, 23 достопримечательности и 36 монументальных памятников.
Узбекистан многонациональное государство, где проживают десятки народов. Здесь ко всем национальностям, в том числе и к армянам относятся абсолютно нормально.
Могу сказать, что сегодня армянская община Самарканда живет, как у себя дома. Мы  отмечаем как свои, национальные праздники, так и активно принимаем участие в разных городских мероприятиях и праздниках.
Армянская церковь в Самарканде была построена в 1903 году. В то время в городе проживало 149 армян (123 мужчин и 26 женщин). Для основания церкви к местным властям обратился священник Рубен Бегулянц и в том же году было принято решение продать самаркандским армянам необходимый участок земли. К концу того же года прихожане Армянской Апостольской церкви получили возможность молится в собственном храме, выстроенном на свои средства и своими руками. Первым священником армянской церкви в Самарканде стал именно Рубен Бегулянц, внесший наибольший вклад в реализацию задуманного проекта. 1939 году, по указу городских властей, церковь была закрыта. С тех пор прошли десятилетия, а у здания бывшей армянской церкви сменилось много хозяев и вывесок с названиями располагавшихся здесь организаций.
После распада СССР, в Самаркандской области Узбекистана проживало более 10 тысяч армян и создание национального культурного центра «Луйс» было необходимостью. Именно тогда у членов правления этого центра родилась мысль о возвращении церкви верующим. За долгий период атеистической пропаганды и запрета религиозной деятельности, армянская диаспора Средний Азии в значительной степени утратила свои национальные корни. В связи с этим правление центра «Луйс» попросило Католикоса всех армян Вазгена Первого прислать в Самарканд священнослужителей. Уже весной 1991 года в город прибыли два посланника из Эчмиадзина, священники Тер Артак и Тер Аветис. Они не только крестили детей, проводили обряды, венчания, отпевания, справляли религиозные праздники, но и знакомили местных армян с канонами Армянской Апостольской церкви. Это способствовало приобщению самаркандских армян к жизни и традициям своей исторической родины. Мысли о возрождении собственной церкви стали массовыми.
Католикос Вазген Первый направил в Самарканд на постоянную службу нового священника архимандрита Серовпэ-вардапета. Армянская община обратилась к властям города с просьбой о возвращении прихожанам здания бывшей церкви. Просьба была удовлетворена и два с лишним года ушло на реконструкцию. Для соблюдения церковных канонов в ходе строительства в Самарканд прибыл священник Тер Григор (Армен Маркосян). Он сменил архимандрита Серовпэ, который был переведен в другую епархию. 23 мая 1995 года на колокольни церкви был установлен крест и подвешены колокола. Торжественное освящение и открытие армянской церкви Святой Богородицы состоялось 20 августа 1995 года.
Сплотить и познакомить армян Самарканда
Как я отметила, на данный момент при церкви каждое воскресение проводятся уроки армянского, английского и шахмат. К сожалению, число учеников пока не большое, но мы активно работаем над привлечением больших людей.
В течение десятилетий многие армяне уехали из Узбекистана, некоторые перешли в православную веру и кроме того, с появлением интерната люди вообще стали меньше ходит куда-либо. Они часто смотрят что-то в прямом эфире, и все меньше лично посещают какие-либо мероприятия.
Сегодня у нашей церкви есть постоянный священник. Духовный пастор всех армян Узбекистана Тер Ованес (Иерей Ованес Григорян). Он проживает в городе Ташкент, но проводит литургии как в Ташкенте, так и в Самарканде.
Лично у меня много задумок, мне очень нравится моя деятельность. В дальнейшем я планирую создать познавательное видео для YouTube об истории нашей церкви, собрав информацию из многих источников. Хочу, чтобы оно было на четырех языках – армянском, узбекском, русском и английском. Также хочу создать видео-знакомство, в котором люди из армянской общины смогут рассказать о себе, познакомиться. Как следствие, община станет более сплоченной и все больше людей начнут посещать нашу церковь.