Հայաստանի ԱԳՆ. Ալիեւը կրոնական երանգ է տալիս մշակութային խնդիրներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն այսօր ասել է, որ «հայ ժողովրդի մշակութային արժեքների յուրացումը կամ խեղաթյուրումը, իրավունքների ոտնահարումը չեն նպաստում տարածաշրջանային խաղաղությանը»։
Այս մասին Աննա Նաղդալյանն ասել է՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի՝ ԻՍԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Սալիմ բին Մուհամմեդ ալ-Մալիքի հետ հանդիպման ժամանակ արած հայտարարությունները, որոնցում Ադրբեջանի նախագահը փորձել է կրոնական երանգ տալ մշակութային ժառանգության պահպանության խնդիրներին։
«Ադրբեջանական վերահսկողության ներքո հայտնված բազմաթիվ հայկական պատմամշակութային եւ կրոնական կոթողների պահպանությունը պետք է լինի խաղաղ գործընթացի կարեւոր մաս՝ հաշվի առնելով հայկական մշակութային եւ կրոնական ժառանգության համակարգված ոչնչացման անցյալի բազմաթիվ փաստերը։ Այս համատեքստում Ադրբեջանի ղեկավարությունը եւ պետական քարոզչամեքենան պետք է անհապաղ վերջ դնեն հայկական եկեղեցիների ինքնության յուրացման եւ խեղաթյուրման դատապարտելի մոտեցմանը եւ առնվազն ցուցաբերեն պատշաճ հարգանք մշակութային եւ կրոնական կոթողների նկատմամբ»,- նշել է Աննա Նաղդալյանը։

МИД Армении: Алиев придает религиозный оттенок культурным вопросам - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян заявила сегодня, что «присвоение или искажение культурных ценностей армянского народа, а также нарушение его прав не способствует миру в регионе».
Об этом Анна Нагдалян заявила, комментируя заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, сделанные на встрече с гендиректором ИСЕСКО Салимом бин Мухаммадом аль-Маликом, в которых президент Азербайджана попытался придать религиозный оттенок вопросам защиты культурного наследия.
«Сохранение армянских исторических, культурных и религиозных памятников, оказавшихся под контролем Азербайджана, должно стать важной частью мирного процесса, учитывая имевшие место в прошлом многочисленные факты систематического уничтожения армянского культурного и религиозного наследия. Руководство Азербайджана и государственная пропагандистская машина должны немедленно положить конец политике незаконного присвоения и искажения самобытности армянских церквей и, по меньшей мере, проявить должное уважение к культурным и религиозным памятникам», - отметила Анна Нагдалян.