Հայաստանի ԱԳՆ. Ալիեւը կրոնական երանգ է տալիս մշակութային խնդիրներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն այսօր ասել է, որ «հայ ժողովրդի մշակութային արժեքների յուրացումը կամ խեղաթյուրումը, իրավունքների ոտնահարումը չեն նպաստում տարածաշրջանային խաղաղությանը»։
Այս մասին Աննա Նաղդալյանն ասել է՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի՝ ԻՍԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Սալիմ բին Մուհամմեդ ալ-Մալիքի հետ հանդիպման ժամանակ արած հայտարարությունները, որոնցում Ադրբեջանի նախագահը փորձել է կրոնական երանգ տալ մշակութային ժառանգության պահպանության խնդիրներին։
«Ադրբեջանական վերահսկողության ներքո հայտնված բազմաթիվ հայկական պատմամշակութային եւ կրոնական կոթողների պահպանությունը պետք է լինի խաղաղ գործընթացի կարեւոր մաս՝ հաշվի առնելով հայկական մշակութային եւ կրոնական ժառանգության համակարգված ոչնչացման անցյալի բազմաթիվ փաստերը։ Այս համատեքստում Ադրբեջանի ղեկավարությունը եւ պետական քարոզչամեքենան պետք է անհապաղ վերջ դնեն հայկական եկեղեցիների ինքնության յուրացման եւ խեղաթյուրման դատապարտելի մոտեցմանը եւ առնվազն ցուցաբերեն պատշաճ հարգանք մշակութային եւ կրոնական կոթողների նկատմամբ»,- նշել է Աննա Նաղդալյանը։

Armenian MFA: Aliyev is introducing a religious dimension to cultural issues - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. "The misappropriation and distortion of the cultural values of the Armenian people, the violation of the rights of the Armenian people do not contribute to regional peace,” Armenian MFA Spokesperson Anna Naghdalyan stated today.
She has made this remark, commenting on statements of the President of Azerbaijan made during the meeting with Director-General of ISESCO, thus trying to introduce a religious dimension to the issues of protection of cultural heritage.
“The preservation of many Armenian historical-cultural and religious monuments that fell under Azerbaijani control must be an important part of the peace process, taking into account the numerous facts of systematic destruction of the Armenian cultural and religious heritage in the past. In this context, the Azerbaijani leadership and state propaganda machine must immediately put an end to the deplorable approach of misappropriation, distortion of the identity of Armenian churches, and at least demonstrate due respect towards cultural and religious monuments,” said Anna Naghdalyan.