Ալիեւ. «Նրանք հայկական են դարձրել Կովկասյան Ալբանիայի եկեղեցիները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ «հայերը Կովկասյան Ալբանիայի հին եկեղեցիները վերածել են հայկականի»:
Ինչպես հայտնում է Ինտերֆաքս-Ադրբեջանը, այս մասին Ալիեւն ասել է Իսլամական կրթության, գիտության եւ մշակույթի կազմակերպության (ICESCO) կազմակերպության ղեկավար Սալիմ բին Մուհամեդ ալ-Մալիքիի հետ հանդիպմանը:
«Աշխարհի տարբեր անկյուններից նրանք բերել էին հայազգի մարդկանց եւ տեղավորել նրանց Ադրբեջանի պատմական տարածքներում, այդ թվում ՝ Շուշա քաղաքում: Նրանք փոխեցին մեր քաղաքների եւ գյուղերի անունները եւ նույնիսկ քրիստոնեական կրոնական հուշարձանների ծագումը: Նրանք փոխեցին քրիստոնեությունն երկրպագող հին ուդիների կրոնական ժառանգության ակունքները: Հին Կովկասյան Ալբանիայի եկեղեցիները նրանք վերածեցին հայկական եկեղեցիների: Այսպիսով, նրանք շատ հանցավոր գործողություններ են կատարել», - ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
«Վնասի գնահատման գործընթացն արդեն սկսվել է: Հայտնի միջազգային ընկերությունների միջոցով կկատարվի նյութական, մշակութային, բարոյական եւ բնապահպանական վնասների համապարփակ գնահատում, ինչը թույլ կտա Հայաստանը դատել միջազգային դատարաններում», -հայտնել է Ալիեւը:

Алиев: «Они превратили церкви Кавказской Албании в армянские» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что «армяне превратили церкви древней Кавказской Албании в армянские церкви».
Как сообщает Интерфакс-Азербайджан, Алиев сказал об этом на встрече с главой Организации исламского мира образования, науки и культуры (ICESCO) Салимом бин Мухаммедом аль-Малики.
«Они из разных уголков мира привезли людей армянского происхождения и расселили их на исторических территориях Азербайджана, включая город Шуша. Они изменили названия наших городов и сел, и даже изменили происхождение христианских религиозных памятников. Они изменили истоки религиозного наследия древних удинов, поклонявшихся христианству. Они превратили церкви древней Кавказской Албании в армянские церкви. Таким образом, они совершили множество преступных действий», - сказал президент Азербайджана.
«Уже начался процесс оценки ущерба. С помощью известных международных компаний будет проведена всесторонняя оценка материального, культурного, морального и экологического ущерба, что позволит привлечь Армению к международным судам», - заявил Алиев.