Խոսե՞նք «ավելի լավ կյանքի» մասին, նախագահ Ալիեւ
Միգուցե հիշեք ինձ: Մենք հանդիպել ենք 2009-ի հունիսին Բաքվում. Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների պատվիրակության կազմում էի, որը Մոսկվայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի դեսպանների նախաձեռնությամբ մեկ օրվա ընթացքում այցելեց Ստեփանակերտ, Երեւան եւ Բաքու:
Այդ հանդիպմանը ձեզ առաջարկեցի որդեգրել «փոքր քայլերի» քաղաքականությունը եւ, օրինակ, հետեւել Թուրքիային, որի կինոգործիչները, չնայած Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությանը, պարբերաբար մասնակցում են Երեւանի «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին: Դուք կտրականապես մերժեցիք այդ գաղափարը:
Գրեթե ամեն օր տեսակապի միջոցով հարցազրույցներ եք տալիս օտարերկրյա լրատվամիջոցներին եւ հայտարարում եք Լեռնային Ղարաբաղի հայության «իրավունքները երաշխավորելու» ու նրանց «կյանքի պայմանները բարելավելու» պատրաստակամության մասին:
Քանի որ ոչ ոք Հայաստանում եւ Արցախում չի հավատում Ձեր այս խոսքերին, առաջարկում եմ տեսակապի միջոցով հարցազրույց ունենանք, որի ընթացքում կխոսենք այս եւ մի շարք այլ հարցերի մասին: Հարցազրույցը կարող է ուղիղ հեռարձակվել. համոզված եմ, այն կհետաքրքրի մեր երկրների քաղաքացիներին:
Ի դեպ, 2008-ի նոյեմբերին մենք հարցազրույց էինք արել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ, իսկ կազմակերպել էր այն ձեր օգնական Հիքմեթ Հաջիեւը, ով այդ ժամանակ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարն էր:
Քանի որ ինչպես դուք, այնպես էլ Հիքմեթ Հաջիեւը ակտիվորեն օգտագործում եք թվիթերը, իմ առաջարկին կարող եք արձագանքել Մեդիամաքս թվիթերի միջոցով:
Հուսով եմ՝ պատրաստ կլինեք խոսել այն ժողովրդի ներկայացուցչի հետ, որին «ավելի լավ կյանք» եք խոստանում:

Hello, President Aliyev.
You might remember me. We met in Baku in June 2009. I was part of the delegation of Armenian and Azerbaijani representatives, who visited Stepanakert, Yerevan and Baku in one day at the initiative of the ambassadors of Armenia and Azerbaijan to Russia.
At that meeting, I suggested that you maintain the policy of "small steps" and, for example, follow the example of Turkey, whose filmmakers regularly take part in the Golden Apricot film festival in Yerevan despite the absence of diplomatic relations between their country and Armenia. You responded with a resolute refusal.
Almost every day you speak with foreign media outlets via video calls and give interviews, in which you declare your readiness to “guarantee the rights” of the Armenians of Nagorno-Karabakh and provide them with “better living conditions”.
Since no one in Armenia and Artsakh believes these words, I propose an interview via a video call, during which we will talk about this and other issues. We can broadcast the interview live - I am certain it will be of interest to the citizens of both our countries.
By the way, in November 2008 we did an interview with Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov with the help of your assistant Hikmet Hajiyev, who was then Spokesman of the Foreign Ministry.
Since both you and Mr. Hajiyev are active Twitter users, you can address your respond to my proposal to the Twitter account of Mediamax.