Խոսե՞նք «ավելի լավ կյանքի» մասին, նախագահ Ալիեւ
Միգուցե հիշեք ինձ: Մենք հանդիպել ենք 2009-ի հունիսին Բաքվում. Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների պատվիրակության կազմում էի, որը Մոսկվայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի դեսպանների նախաձեռնությամբ մեկ օրվա ընթացքում այցելեց Ստեփանակերտ, Երեւան եւ Բաքու:
Այդ հանդիպմանը ձեզ առաջարկեցի որդեգրել «փոքր քայլերի» քաղաքականությունը եւ, օրինակ, հետեւել Թուրքիային, որի կինոգործիչները, չնայած Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությանը, պարբերաբար մասնակցում են Երեւանի «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին: Դուք կտրականապես մերժեցիք այդ գաղափարը:
Գրեթե ամեն օր տեսակապի միջոցով հարցազրույցներ եք տալիս օտարերկրյա լրատվամիջոցներին եւ հայտարարում եք Լեռնային Ղարաբաղի հայության «իրավունքները երաշխավորելու» ու նրանց «կյանքի պայմանները բարելավելու» պատրաստակամության մասին:
Քանի որ ոչ ոք Հայաստանում եւ Արցախում չի հավատում Ձեր այս խոսքերին, առաջարկում եմ տեսակապի միջոցով հարցազրույց ունենանք, որի ընթացքում կխոսենք այս եւ մի շարք այլ հարցերի մասին: Հարցազրույցը կարող է ուղիղ հեռարձակվել. համոզված եմ, այն կհետաքրքրի մեր երկրների քաղաքացիներին:
Ի դեպ, 2008-ի նոյեմբերին մենք հարցազրույց էինք արել Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ, իսկ կազմակերպել էր այն ձեր օգնական Հիքմեթ Հաջիեւը, ով այդ ժամանակ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարն էր:
Քանի որ ինչպես դուք, այնպես էլ Հիքմեթ Հաջիեւը ակտիվորեն օգտագործում եք թվիթերը, իմ առաջարկին կարող եք արձագանքել Մեդիամաքս թվիթերի միջոցով:
Հուսով եմ՝ պատրաստ կլինեք խոսել այն ժողովրդի ներկայացուցչի հետ, որին «ավելի լավ կյանք» եք խոստանում:

Президент Алиев, поговорим о «лучшей жизни»?
Возможно, вы меня вспомните. Мы встречались с вами в июне 2009 года в Баку: я был в составе делегации армянских и азербайджанских представителей, которые по инициативе послов Армении и Азербайджана в России в течение одного дня посетили  Степанакерт, Ереван и Баку.
На той встрече я предложил вам придерживаться политики «малых шагов» и, к примеру, последовать примеру Турции, кинодеятели которой, несмотря на отсутствие дипломатических отношений с Арменией, регулярно принимают участие в ереванском кинофестивале «Золотой абрикос». Вы ответили решительным отказом.
Вы практически ежедневно даете по видеосвязи интервью зарубежным СМИ, в которых заявляете о готовности «гарантировать права» армян Нагорного Карабаха и обеспечить им «лучшие условия жизни».
Поскольку этим словам в Армении и Арцахе никто не верит, я предлагаю вам дать мне интервью по видеосвязи, в ходе которого мы поговорим об этом и других вопросах. Интервью может транслироваться в прямом эфире - уверен, оно будет интересно гражданам наших стран.
Кстати, в ноябре 2008 года мы сделали интервью с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым и помог нам в этом ваш помощник Хикмет Хаджиев, который был тогда пресс-секретарем министерства иностранных дел.
Поскольку как вы, так и Хикмет Хаджиев активно пользуетесь твиттером, о вашей реакции на мое предложение можете сообщить через твиттер Медиамакс.