Վրաստանի հաղթանակը, իմ սիրելի Չիվաձեն եւ 1982-ի աշխարհի առաջնությունը - Mediamax.am
2024 թվականի մարտի 26-ին Վրաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը հրաշք գործեց եւ 11-մետրանոցներով հաղթելով Հունաստանի թիմին, ամռանը Գերմանիայում կայանալիք Եվրոպայի առաջնության ուղեգիր նվաճեց: Վրաստանը նույն խմբում կլինի Պորտուգալիայի, Չեխիայի եւ Թուրքիայի հավաքականների հետ:
Երբ փոքր էի, շատ էի սիրում Թբիլիսիի «Դինամոյի» ավագ Ալեքսանդր Չիվաձեին: Մի անգամ, երբ ամռանը գնացքով գնում էինք Պիցունդա կամ Գուդաուտա եւ գիտեի, որ Թբիլիսիում կարճատեւ կանգառ ենք ունենալու, ամենայն լրջությամբ ծնողներիս հարցրել էի. «Իսկ Չիվաձեն գալո՞ւ է ինձ դիմավորի»:
1982 թվականին Իսպանիայում կայացած ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնությունը մանկական ամենավառ հիշողություններից է: ԽՍՀՄ հավաքականի կազմում հանդես էր գալիս Երեւանի «Արարատի» կիսապաշտպան Խորեն Հովհաննիսյանը, իսկ Թբիլիսիի «Դինամոն» ներկայացված էր մի քանի ֆուտբոլիստով: Ալեքսանդր Չիվաձեից բացի, հավաքականի կազմում էին Թենգիզ Սուլաքվելիձեն, Ռամազ Շենգելիան, Վիտալի Դարասելիան: Դարասելիան, ի դեպ, զոհվեց նույն 1982 թվականին՝ ավտովթարի զոհ դառնալով:
2015 թվականի մարտին Երեւանում պետք է Խորեն Հովհաննիսյանի 60-ամյակին նվիրված վետերանների խաղ կայանար, որի նախօրեին իմ ընկեր Միշա Վիգնանսկիին խնդրել էի զրուցել Ալեքսանդր Չիվաձեի հետ.
«Երեւանում մեզ մշտապես ամենաբարձր մակարդակով էին ընդունում: Իսկ մի՞ թե կարող էր այդպես չլինել: Ես մեծացել եմ թբիլիսյան Նախալովկա շրջանում՝ «իտալական բակում», ընկերություն էի անում ռուսների, հայերի, ադրբեջանցիների, հույների հետ: Այսքան տարի է անցել մեր կարիերայի ավարտից հետո, իսկ մենք Խորենի հետ մինչ այժմ ընկերներ ենք: Նա օրերս Թբիլիսի էր եկել, մենք շատ ջերմ շփվեցինք»:
Հիշելով 1982 թվականի խորհրդային հավաքականը, Ալեքսանդր Չիվաձեն ասել էր.
«Կարծում եմ, 1982 թվականի հավաքականը ԽՍՀՄ-ի պատմության մեջ ամենալավն էր, սակայն մեր բախտը մի փոքր չբերեց: Նախ` խանգարեցին առաջատար ֆուտբոլիստների՝ Լեոնիդ Բուրյակի, Վագիզ Խիդիյատուլինի, Դավիթ Կիպիանիի վնասվածքները: Եվ, իհարկե, անհասկանալի իրավիճակ էր այն առումով, որ հավաքականը ղեկավարվում էր Կոնստանտին Բեսկով-Նոդար Ախալկացի-Վալերի Լոբանովսկի եռյակի կողմից»:

Победа Грузии, мой любимый Чивадзе и чемпионат мира 1982 года - Mediamax.am
26 марта 2024 года сборная Грузии по футболу совершила чудо и, победив сборную Греции в серии послематчевых пенальти, завоевала путевку на чемпионат Европы. Летом в Германии Грузия будет играть в одной группе со сборными Португалии, Чехии и Турции.
Когда я был маленьким, мне очень нравился капитан тбилисского «Динамо» Александр Чивадзе. Как-то летом мы ехали на поезде то ли в Пицунду, то ли в Гудауту, и, узнав, что у нас будет короткая остановка в Тбилиси, я на полном серьезе спросил родителей: «А Чивадзе придет меня встречать?».
Чемпионат мира, проходивший в Испании в 1982 году, - одно из самых ярких воспоминаний детства. В сборной СССР играл полузащитник ереванского «Арарата» Хорен Оганесян, а тбилисское «Динамо» представляло сразу несколько футболистов. Помимо Александра Чивадзе, в состав сборной входили Тенгиз Сулаквелидзе, Рамаз Шенгелия и Виталий Дараселия. Кстати, Дараселия погиб в том же 1982 году в автокатастрофе.
В марте 2015 года в Ереване должна была пройти игра ветеранов, посвященная 60-летию Хорена Ованнисяна, накануне которой я попросил своего друга Мишу Вигнанского побеседовать с Александром Чивадзе.
«В Ереване нас всегда принимали на самом высоком уровне. Как же могло быть иначе? Я сам вырос в старинном тбилисском районе - Нахаловке, в «итальянском дворике», дружил, не разбирая национальностей, с русскими, армянами, азербайджанцами, греками. Сколько лет прошло после завершения карьеры, а мы остались друзьями с Хореном. Он на днях приезжал в Тбилиси, мы тепло общались.
Вспоминая советскую сборную 1982 года, Александр Чивадзе говорил:
«Я думаю, в 1982-м была одна из лучших сборных СССР за всю историю, но нам немного не повезло. Во-первых, помешали травмы некоторых ведущих футболистов - Леонида Буряка, Вагиза Хидиятуллина, Давида Кипиани. Ну и, конечно, была непонятная ситуация с тем, что сборной руководило трио - Константин Бесков, Нодар Ахалкаци и Валерий Лобановский».