Մայր Աթոռը դատապարտել է բռնությունները Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքության նկատմամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածինը մտահոգություն է հայտնել «Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանին պատկանող «Կովերի պարտեզ» կալվածքի շուրջ շարունակվող սադրիչ գործողությունների վերաբերյալ»:
«Ակնհայտ է, որ սադրիչները հերթական անգամ փորձում են ահաբեկության, սպառնալիքների ու բռնի գործողությունների միջոցով հասնել «Կովերի պարտեզ» կալվածքի յուրացմանը՝ ոտնահարելով օրենքով սահմանված ընթացակարգերը։
Խստորեն դատապարտելով կատարվածը՝ հույս ենք հայտնում, որ Իսրայելի իշխանությունները իրավաչափորեն կարձագանքեն Պատրիարքության եւ հայ համայնքի նկատմամբ դրսեւորված հանցավոր գործողություններին, պատասխանատվության կենթարկվեն մեղավորները եւ կբացառվի նմանօրինակ դեպքերի կրկնությունը»,- ասված է Մայր Աթոռի հաղորդագրությունում:
Դեկտեմբերի 28-ին երեք տասնյակից ավելի զինված անձ ներխուժել է «Կովերի պարտեզ»-ի տարածք, բռնի գործողություններ իրականացրել, որի հետեւանքով մարմնական տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել Պատրիարքության  եկեղեցականներ եւ տեղի հայ համայնքի անդամներ։

Holy See condemns violence against the Armenian Patriarchate of Jerusalem - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Mother See of Holy Etchmiadzin expressed concern about “the ongoing provocative actions around the “Cows’ Garden” area belonging to the Armenian Patriarchate of Jerusalem.”
“It is obvious that the provocateurs are once again trying to seize the “Cows’ Garden” area through terror, threats and force, violating the procedures defined by the law.
We strictly condemn what happened and hope that the Israeli authorities will legally respond to the criminal actions against the Patriarchate and the Armenian community and the culprits will be brought to justice and the repetition of similar cases will be excluded,” the Holy See said in a news release.
On December 28, more than three dozen armed persons entered the territory of “Cows’ Garden”, used force as a result of which clergymen of the Patriarchate and members of the local Armenian community received physical injuries of various degrees.