Ռուբեն Վարդանյանի կալանքը 5 ամսով երկարաձգվել է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանական դատարանը 5 ամսով երկարաձգել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի կալանքը:
Այդ մասին հայտնել են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Ռուբեն Վարդանյանի պաշտպանները նրա կալանքի երկարաձգումը համարում են անօրինական եւ անհիմն։
«Քննիչն ամեն անգամ կալանքը երկարաձգելու մասին միջնորդություն ներկայացնելիս նշում է՝ չի հասցրել ավարտել քննությունը եւ հասկանալ, թե կոնկրետ ինչ է պատրաստվում անել առաջիկա ամիսներին։ Մարդը, ում մեղքն ապացուցված չէ դատարանի կողմից, շարունակում է մնալ ճաղերի հետեւում:
Բացի այդ, մեզ համար անհասկանալի է՝ արդյոք դատավարությունը հրապարակային է լինելու։ Մինչդեռ մեր պաշտպանյալի գործի բաց դատաքննությունը քրեական գործընթացի օրինականությունն ապահովելու միակ միջոցն է»,- ասել է ՌԴ-ում Ռուբեն Վարդանյանին պաշտպանության ներկայացուցիչ Վիկտորյա Բուրկովսկայան։
Ավելի վաղ Բաքվի դատարանը նման որոշում էր կայացրել նաեւ Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Արայիկ Հարությունյանի, ԱԳ նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանի, ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանի, գեներալներ Լեւոն Մնացականյանի եւ Դավիթ Մանուկյանի նկատմամբ։

Yerevan /Mediamax/. The Azerbaijani court has extended the jail term of former State Minister of Artsakh Ruben Vardanyan for 5 months.
Azerbaijani media outlets reported about it.
Ruben Vardanyan’s defenders consider the extension illegal and groundless.
“Every time the investigator submits a motion to extend the jail term, he states that he did not have time to finish the investigation and understand what exactly he is going to do in the coming months. A person whose guilt has not been proven by the court continues to remain behind bars.
In addition, it is unclear to us whether the trial will be public or not. Meanwhile, the open trial of our client’s case is the only way to ensure the legality of the criminal process,” said Viktoria Burkovskaya, representative of Ruben Vardanyan’s defense in Russia.