Ռուբեն Վարդանյանի կալանքը 5 ամսով երկարաձգվել է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանական դատարանը 5 ամսով երկարաձգել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի կալանքը:
Այդ մասին հայտնել են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Ռուբեն Վարդանյանի պաշտպանները նրա կալանքի երկարաձգումը համարում են անօրինական եւ անհիմն։
«Քննիչն ամեն անգամ կալանքը երկարաձգելու մասին միջնորդություն ներկայացնելիս նշում է՝ չի հասցրել ավարտել քննությունը եւ հասկանալ, թե կոնկրետ ինչ է պատրաստվում անել առաջիկա ամիսներին։ Մարդը, ում մեղքն ապացուցված չէ դատարանի կողմից, շարունակում է մնալ ճաղերի հետեւում:
Բացի այդ, մեզ համար անհասկանալի է՝ արդյոք դատավարությունը հրապարակային է լինելու։ Մինչդեռ մեր պաշտպանյալի գործի բաց դատաքննությունը քրեական գործընթացի օրինականությունն ապահովելու միակ միջոցն է»,- ասել է ՌԴ-ում Ռուբեն Վարդանյանին պաշտպանության ներկայացուցիչ Վիկտորյա Բուրկովսկայան։
Ավելի վաղ Բաքվի դատարանը նման որոշում էր կայացրել նաեւ Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Արայիկ Հարությունյանի, ԱԳ նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանի, ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանի, գեներալներ Լեւոն Մնացականյանի եւ Դավիթ Մանուկյանի նկատմամբ։

Суд продлил арест Рубена Варданяна на 5 месяцев - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Азербайджанский суд продлил арест бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна на 5 месяцев.
Об этом сообщили азербайджанские СМИ.
Представители защиты Рубена Варданяна считают это решение незаконным и необоснованным.
«Следователь всякий раз при подаче ходатайства в суд о продлении срока содержания Рубена Варданяна указывает, что не успел завершить расследование уголовного дела. При этом человек, вина которого не доказана судом, продолжает оставаться за решеткой.
Кроме того, нам неясно, будет ли суд публичным. Меж тем открытое разбирательство дела нашего подзащитного – это единственный способ обеспечить законность уголовного процесса. Мы настаиваем, что суд над Рубеном Варданяном должен быть именно таким», - сообщила представитель защиты Рубена Варданяна в России Виктория Бурковская.
Ранее Бакинский суд принял аналогичное решение в отношении бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, спикера парламента Давида Ишханяна, генералов Левона Мнацаканяна и Давида Манукяна.