Ֆրանսիան մեղադրել է Ադրբեջանին Նոր Կալեդոնիայի անջատողականներին աջակցելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ զորքեր է ուղարկում Նոր Կալեդոնիա՝ Խաղաղ օվկիանոսում գտնվող ֆրանսիական անդրծովյան տարածք, որտեղ երկուշաբթի օրը զանգվածային դժգոհություններ են սկսել:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը այդ տարածքում արտակարգ դրություն է հայտարարել եւ ասել, որ իշխանությունները կոշտ արձագանքելու են բռնության ցանկացած դրսեւորման։ Իշխանությունները Նոր Կալեդոնիայում պարետային ժամ են սահմանել եւ արգելել չինական TikTok սոցիալական ցանցը։
Նոր Կալեդոնիայում դժգոհությունները սկսել են այն բանից հետո, երբ Ֆրանսիայի խորհրդարանն օրենք է ընդունել, որը փոխում է տեղական օրենսդիր ժողովի ընտրության ընթացակարգը։ Մայիսի 15-ին վերջնական հաստատված փոփոխությունների համաձայն՝ Ֆրանսիայի այն քաղաքացինները, ովքեր 10 տարի ապրում են Նոր Կալեդոնիայում, ընտրելու իրավունք կստանան։
Դա դժգոհություն է առաջացրել բազմաթիվ կանաքների՝ Նոր Կալեդոնիայի բնիկ ժողովրդի մոտ, ովքեր վախենում են, որ այժմ իրենց քաղաքական ազդեցությունը կնվազի:
Ի՞նչ կապ ունի Ադրբեջանը
Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Ժերալդ Դարմանենը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները միջամտում են Նոր Կալեդոնիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին։
«Դա ֆանտազիա չէ. Ցավոք, որոշ անջատողականներ համաձայնության են եկել Ադրբեջանի հետ»,- ասել է ներքին գործերի նախարարը France 2 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Դարմանենը չի հստակեցրել, թե ինչ միջամտության մասին է խոսքը։
Սակայն ապրիլի վերջին ադրբեջանական «Ազերթաջ» պետական գործակալությունը հաղորդել էր, որ Նոր Կալեդոնիայի խորհրդարանի անդամներից մեկը, որը ներկայացնում է բնիկներին, շնորհակալություն է հայտնել Բաքվին «մեզ ցուցաբերած աջակցության համար, այն բանի համար, որ Ադրբեջանը մեզ հետ է գաղութատիրության դեմ, հանուն անկախության պայքարում»։
Ադրբեջանի կառավարությունը դեռ չի մեկնաբանել Նոր Կալեդոնիայի գործերին միջամտելու մասին Փարիզի հայտարարությունները։

Франция обвиняет Азербайджан в поддержке сепаратистов Новой Каледонии - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Французское правительство заявило, что отправляет войска в Новую Каледонию - расположенную в Тихом океане заморскую территорию Франции, где в понедельник начались массовые беспорядки.
Президент Франции Эммануэль Макрон объявил на территории чрезвычайное положение и заявил, что власти будут жестко отвечать на любые проявления насилия. Власти ввели в Новой Каледонии комендантский час и запретили китайскую социальную сеть TikTok.
Беспорядки в Новой Каледонии начались после того, как парламент Франции принял закон об изменении порядка выборов в местное законодательное собрание. Согласно поправкам, которые были окончательно утверждены в среду, право голоса получат жители Франции, которые жили в Новой Каледонии в течение 10 лет.
Это вызвало недовольство многих канаков - коренного населения Новой Каледонии, которые опасаются, что теперь их политическое влияние будет снижено.
При чем тут Азербайджан?
Министр внутренних дел Франции Жеральд Дарманен заявил, что в события в Новой Каледонии вмешиваются власти Азербайджана.
«Это не фантазии. К сожалению, некоторые сепаратисты договорились с Азербайджаном», — сказал министр внутренних дел в интервью телеканалу France 2.
Дарманен не уточнил, о каком именно вмешательстве идет речь.
Однако в конце апреля азербайджанское государственное агентство «Азертадж» сообщило, что одна из депутатов парламента Новой Каледонии, представляющая коренное население, поблагодарила Баку «за оказанную нам поддержку, за то, что Азербайджан был с нами в нашей борьбе против колониализма, за независимость».
Правительство Азербайджана пока не комментировало заявления Парижа о вмешательстве в дела Новой Каледонии.