Մատենադարանը նշում է հիմնադիր տնօրեն Լեւոն Խաչիկյանի 100-ամյակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունիսի 28-ից 30-ը Մատենադարանը եւ ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիան կազմակերպում են հայագիտական միջազգային գիտաժողով՝ նվիրված Մատենադարանի հիմնադիր տնօրեն, ակադեմիկոս Լեւոն Խաչիկյանի ծննդյան 100-ամյակին:
Գիտաժողովի բացման արարողությունը տեղի կունենա հունիսի 28-ին ժամը 10:00-ին Մատենադարանի գիտական մասնաշենքի նիստերի դահլիճում:
Գիտաժողովի ընթացքում կներկայացվեն ավելի քան 70 զեկուցում հայագիտության տարբեր ուղղություններով՝ աղբյուրագիտություն, ձեռագրագիտություն, բանասիրություն, արվեստ, փիլիսոփայություն, պատմություն, աստվածաբանություն եւ այլն:
Զեկույցներով հանդես կգան Իտալիայից, Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Շվեյցարիայից, Հունաստանից, Ուկրաինայից ժամանած գիտնականներ:
Բացման արարողությունից անմիջապես հետո կկայանա Լեւոն Խաչիկյան ծննդյան 100-ամյակին նվիրված ցուցադրության բացումը:

Yerevan/Mediamax/. On June 28-30 Matenadaran and Armenian National Academy of Sciences organize International Conference of Armenian Studies, dedicated to the 100th anniversary of Levon Khachikyan, academician and Founding Director of Matenadaran.
On June 28 the opening ceremony of the conference will take place at the meeting hall of the scientific center of Matenadaran at 10:00 a.m.
The conference will cover more than 70 reports on various directions of Armenian studies: source studies, manuscript, philology, art, philosophy, history, theology etc.
The authors of the reports are scientists, invited from Italy France, Russia, U.S., Switzerland. Greece, Ukraine.
The opening ceremony will be followed by the exhibition, dedicated to the 100th anniversary of Levon Khachikyan.