Փաշինյանը Շոլցի հետ քննարկել է խաղաղության գործընթացը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը հեռախոսազրույցում քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը:
«Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է գնալ լուծումների 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում, 2023 թվականի մայիսի 14-ին և հուլիսի 15-ին Բրյուսելում, ինչպես նաև 2023 թվականի հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա: Նիկոլ Փաշինյանն անընդունելի է համարել այդ սկզբունքներն աղավաղելու ցանկացած փորձ», - ասված է ՀՀ կառավարության հաղորդագրության մեջ:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ ս.թ. փետրվարին Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում տեղի էր ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եռակողմ հանդիպումը:

Pashinyan and Scholz discuss peace process
“Nikol Pashinyan noted that Armenia is ready for the solutions based on the principles agreed on October 6, 2022 in Prague, May 14 and July 15, 2023 in Brussels, as well as on October 5, 2023 in Granada. Nikol Pashinyan considered unacceptable any attempt to distort these principles,” the news released issued by the government’s press office reads.
Mediamax reminds that within the framework of the Munich Security Conference in February, a trilateral meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, German Chancellor Olaf Scholz and Azerbaijani President Ilham Aliyev was held.