Թուրքիան ԱՄՆ-ին եւ ԵՄ-ին կոչ է արել Կովկասը «մրցակցության գոտի» չդարձնել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայանալիք Հայաստանի, ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի եռակողմ հանդիպումը «կխաթարի չեզոք մոտեցումը, որը պետք է հիմք ծառայի տարածաշրջանում բարդ խնդիրների լուծման համար»։
«Այս նախաձեռնությունը, որը դուրս է թողնում Ադրբեջանը, ճանապարհ կբացի Հարավային Կովկասը աշխարհաքաղաքական մրցակցության գոտու վերածելու համար», - ասվում է Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Փաստաթղթում նշվում է, որ այսօր, երբ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հասնելու «պատմական հնարավորությունն» այդքան մոտ է, «առավել կարեւոր է, որ երրորդ կողմերը, հատկապես արտատարածաշրջանային դերակատարները, արդար եւ անկողմնակալ մոտեցում ցուցաբերեն եւ խուսափեն գործընթացին վնաս հասցնելուց»:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ն կոչ է արել «երրորդ երկրներին հաշվի առնել տարածաշրջանի պարամետրերը եւ հավասար հեռավորություն պահպանել հակամարտող կողմերից յուրաքանչյուրի հետ»։

Турция призвала США и ЕС не делать Кавказ «зоной соперничества» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министерство иностранных дел Турции заявило, что предстоящая 5 апреля в Брюсселе трехсторонняя встреча между Арменией, США и ЕС «подорвет нейтральный подход, который должен быть основой для решения сложных проблем в регионе».
«Эта инициатива, исключающая Азербайджан, откроет путь к превращению Южного Кавказа в зону геополитического соперничества, а не служения миру», - говорится в заявлении МИД Турции.
В документе отмечается, что в условиях, когда «историческая возможность» достижения мира и стабильности в регионе очень близка, «еще более важно, чтобы третьи стороны, особенно внерегиональные акторы, придерживались справедливого и беспристрастного подхода и тщательно избегали нанесения ущерба процессу».
МИД Турции призвал «третьи страны учитывать параметры региона и соблюдать равную дистанцию со сторонами конфликта».