Կարեն Կարապետյան. «Չեմ կարծում, որ Սերժ Սարգսյանը սպառնացել է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ասել է, որ վարչապետ Սերժ Սարգսյանի եւ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումից «ակնկալում էինք, որ այն կտա որոշակի տարբերակներ, այս իրավիճակից դուրս գալու որոշակի ճանապարհային քարտեզ կստեղծի»:
Այս մասին առաջին փոխվարչապետն ասել է լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ հավելելով, որ բանակցությունը կամ երկխոսությունը ենթադրում է, որ մարդիկ գալիս են միմյանց լսելու եւ հնարավոր լուծում գտնելու:
«Բայց երբ հանդիպումը լինում է ուլտիմատիվ, դա երկխոսություն չէ: Ակնհայտ էր, որ կողմերից մեկը չէր եկել բանակցելու, չէր եկել այն տրամաբանությամբ, որ ուզում է լուծում գտնել»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Պատասխանելով Մեդիամաքսի այն հարցին, որ շատերը պնդում են, թե հիշեցնելով 2008 թվականի մարտի 1-ի մասին՝ Սերժ Սարգսյանը սպառնացել է դրանց կրկնությամբ, Կարեն Կարապետյանն ասել է.
«Ես այդպես չեմ կարծում, որ սպառնալիք է: Ուղղակի եղել է հիշեցում մեր պատմության մեջ շատ դառը, դաժան օրվա մասին: Վստահ եմ, որ բոլորը դրանից պետք է եզրակացություն անեն»:
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի եւ մյուս պատգամավորների ձերբակալությանը, նա ասել է. «Վստահ եմ, որ իրավական հիմքեր կան եւ իրավապահ մարմինները կհիմնավորեն դա»:
Խոսելով երկխոսության հետագա հնարավորության մասին՝ փոխվարչապետն ասել է, որ «երբեք ուշ չէ, բայց պետք է համարձակություն եւ դիրքորոշում ունենալ»:
«Կարծում եմ, որ վատ չէր լինի քաղաքական ուժերը հավաքվեին: Այսօր մեր հայրենակիցները, ցուցարարները կարող են առաջ բերել պահանջները ձեւակերպող մարդկանց: Եվ պետք է իրենց հետ խոսել: Ես չեմ ասում մենք ամեն ինչ լավ ենք արել, բայց պետք է լսենք մեկս մյուսին, ոչ թե թելադրել ու բռնանալ՝ լինի իշխանություն, թե ընդդիմություն»,- ասել է նա:

Yerevan, Mediamax. First Deputy Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan said today that he "anticipated that Prime Minister Serzh Sargsyan and MP Nikol Pashinyan’s meeting would lead to certain options, a road map of ending current situation.”
Karen Karapetyan said this in a news conference today, adding that negotiations or dialogue imply the possibility for the sides to meet, listen to each other and try to find solutions to the issues on the agenda.
“However, the ultimatum during the meeting hindered the dialogue. It was obvious that one of the sides did not come to negotiate and wasn’t willing to find a solution,” First Deputy Prime Minister said.
Responding to Mediamax’s remark that many consider Serzh Sargsyan’s comment about the developments on March 1 of 2008 as a threat, Karen Karapetyan said.
“I don’t think it was a threat. He was just reminding about a very dark day in our history.”
Touching upon the detention of Nikol Pashinyan and other MPs, he said: “I believe that legal basis was present, and law enforcement agencies will provide those.”
Speaking about possible dialogue in the future, Karen Karapetyan said that “it is never late, but one should have the courage and determination.”
“I think it would be great if political forces united. Today our compatriots, protesters can introduce people who would present their demands, with whom we would discuss the issue.  I do not say that we are doing everything in a right way, but we should try to listen to each other instead of dictating or forcing. This applies both to authorities and the opposition.”