Կարեն Կարապետյան. «Չեմ կարծում, որ Սերժ Սարգսյանը սպառնացել է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ասել է, որ վարչապետ Սերժ Սարգսյանի եւ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումից «ակնկալում էինք, որ այն կտա որոշակի տարբերակներ, այս իրավիճակից դուրս գալու որոշակի ճանապարհային քարտեզ կստեղծի»:
Այս մասին առաջին փոխվարչապետն ասել է լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ հավելելով, որ բանակցությունը կամ երկխոսությունը ենթադրում է, որ մարդիկ գալիս են միմյանց լսելու եւ հնարավոր լուծում գտնելու:
«Բայց երբ հանդիպումը լինում է ուլտիմատիվ, դա երկխոսություն չէ: Ակնհայտ էր, որ կողմերից մեկը չէր եկել բանակցելու, չէր եկել այն տրամաբանությամբ, որ ուզում է լուծում գտնել»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Պատասխանելով Մեդիամաքսի այն հարցին, որ շատերը պնդում են, թե հիշեցնելով 2008 թվականի մարտի 1-ի մասին՝ Սերժ Սարգսյանը սպառնացել է դրանց կրկնությամբ, Կարեն Կարապետյանն ասել է.
«Ես այդպես չեմ կարծում, որ սպառնալիք է: Ուղղակի եղել է հիշեցում մեր պատմության մեջ շատ դառը, դաժան օրվա մասին: Վստահ եմ, որ բոլորը դրանից պետք է եզրակացություն անեն»:
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի եւ մյուս պատգամավորների ձերբակալությանը, նա ասել է. «Վստահ եմ, որ իրավական հիմքեր կան եւ իրավապահ մարմինները կհիմնավորեն դա»:
Խոսելով երկխոսության հետագա հնարավորության մասին՝ փոխվարչապետն ասել է, որ «երբեք ուշ չէ, բայց պետք է համարձակություն եւ դիրքորոշում ունենալ»:
«Կարծում եմ, որ վատ չէր լինի քաղաքական ուժերը հավաքվեին: Այսօր մեր հայրենակիցները, ցուցարարները կարող են առաջ բերել պահանջները ձեւակերպող մարդկանց: Եվ պետք է իրենց հետ խոսել: Ես չեմ ասում մենք ամեն ինչ լավ ենք արել, բայց պետք է լսենք մեկս մյուսին, ոչ թե թելադրել ու բռնանալ՝ լինի իշխանություն, թե ընդդիմություն»,- ասել է նա:

Карен Карапетян не считает, что в словах премьера была угроза - Mediamax.am
Ереван, Медиамакс. Первый вице-премьер Армении Карен Карапетян заявил сегодня, что от встречи премьер-министра Сержа Саргсяна и депутата Никола Пашиняна были ожидания, «что она даст определенные варианты, поможет сформировать дорожную карту для выхода из этой ситуации».
Об этом первый вице-премьер заявил на встрече с журналистами, добавив, что переговоры или диалог предполагают, что люди намерены слышать друг друга и искать решения.
«Но когда встреча бывает ультимативной, это не диалог. Было очевидно, что одна из сторон пришла не с той логикой, что хочет найти решение»,- отметил Карен Карапетян.
Комментируя по просьбе Медиамакс мнения о том, что напомнив о событиях 1 марта 2008 года, Серж Саргсян пригрозил их повторением, Карен Карапетян заявил:
«Я не думаю, что это была угроза. Это было напоминание об очень горьком, жестоком дне нашей истории. Уверен, что все должны сделать выводы из этого».
Говоря о задержании Никола Пашиняна и других депутатов, вице-премьер отметил:
«Уверен, что есть правовые основы и правоохранительные органы обоснуют это».
Говоря о возможности дальнейшего диалога, вице-премьер заявил, что «никогда не поздно, но нужно иметь смелость и позицию».
«Возможно, наши протестующие соотечественники сформулируют свою новую волю. И с ними необходимо поговорить. Я не говорю, что мы все делали верно, но мы должны слышать друг друга, а не диктовать - будь то власть или оппозиция»,- заявил он.