Ռոբերտ Քոչարյանը կկալանավորվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանն այսօր որոշել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել կալանավորումը։
Դատախազությունն ու տուժող կողմը բողոքներ էին ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանավորումը Արցախի նախկին եւ ներկա նախագահների անձնական երաշխավորությամբ փոխելու առաջին ատյանի դատարանի որոշումների դեմ: Նրանք դատարանից խնդրել էին ամբողջությամբ բեկանել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, կայացնել նոր դատական ակտ եւ որպես խափանման միջոց ընտրել կալանավորումը:
Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է Մարտի 1-ի դեպքերի ժամանակ ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու եւ Քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով՝ առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու համար։
2018թ. դեկտեմբերի 7-ից մինչեւ 2019թ. մայիսի 18-ը Ռոբերտ Քոչարյանը գտնվում էր կալանքի տակ։ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մայիսի 18-ին փոխել էր Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը եւ ազատ արձակել նրան:

Robert Kocharyan to be arrested again - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Court of Criminal Appeal of Armenia made a decision today to arrest Robert Kocharyan.
Prosecutor’s Office filed complaint against the decision of the Court of General Jurisdiction of Yerevan to change the pre-trial restriction for Robert Kocharyan and release him from custody upon personal guarantee from former and current Presidents of Artsakh. Prosecutor’s Office applied for full annulment of the decision, asking to issue a new judicial act with arrest as a restriction.
The former head of the state is accused of overthrowing the constitutional order during the events on March 1, 2008, and of taking a bribe in particularly large amount.
Kocharyan was in custody from December 7, 2018 to May 18, 2019. On May 18 the Court of General Jurisdiction of Yerevan decided to change the pre-trial restriction against former president of Armenia Robert Kocharyan and release him from custody.