Ռոբերտ Քոչարյանը կկալանավորվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանն այսօր որոշել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել կալանավորումը։
Դատախազությունն ու տուժող կողմը բողոքներ էին ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանավորումը Արցախի նախկին եւ ներկա նախագահների անձնական երաշխավորությամբ փոխելու առաջին ատյանի դատարանի որոշումների դեմ: Նրանք դատարանից խնդրել էին ամբողջությամբ բեկանել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, կայացնել նոր դատական ակտ եւ որպես խափանման միջոց ընտրել կալանավորումը:
Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է Մարտի 1-ի դեպքերի ժամանակ ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու եւ Քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով՝ առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու համար։
2018թ. դեկտեմբերի 7-ից մինչեւ 2019թ. մայիսի 18-ը Ռոբերտ Քոչարյանը գտնվում էր կալանքի տակ։ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մայիսի 18-ին փոխել էր Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը եւ ազատ արձակել նրան:

Роберт Кочарян будет арестован - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Апелляционный суд принял сегодня решение применить арест в качестве меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Прокуратура и потерпевшая сторона представила жалобы против решения суда первой инстанции об изменении ареста как меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна под личным поручительством действующего и бывшего президентов Арцаха. Они попросили суд полностью отменить решение суда первой инстанции, принять новый судебный акт и выбрать арест в качестве меры пресечения.
Роберт Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя Армении во время событий 1-2 марта 2008 года, а также в получении взятки в особо крупных размерах.
Второй президент Армении находился под арестом с 7 декабря 2018 года по 18 мая 2019 года. Суд общей юрисдикции Еревана 18 мая изменил меру пресечения в отношении Роберта Кочаряна и освободил его из-под стражи.