Երեւան: Մեդիամաքս: «Լիդիան Արմենիան» ներկայացրել է Ամուլսարում ընթացիկ շինարարական աշխատանքները եւ ժամանակակից բնապահպանական կառավարման համակարգերի ներդրման աշխատանքները։
Ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանն ասել է, որ հանքի շինարարությունը մոտեցել է «ամենաթեժ փուլին»։
«Հանքի կառուցապատման այս փուլում արդեն իսկ ներդրվում են բնապահպանական կառավարման նպատակներով նախագծված ենթակառուցվածքները, շրջակա ջրային ռեսուրսների պաշտպանությունն ապահովող ժամանակակից ջրահեռացման եւ ջրերի կառավարման համակարգերը»,- նշել է Հայկ Ալոյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ հանքի շինարարությունը կավարտվի 2018-ի ամռանը եւ տարվա երկրորդ կեսին կարտադրվի առաջին ոսկին: Նախատեսում են տարեկան արտադրել 210 հազար ունցիա ոսկի՝ շուրջ $ 250 մլն ընդհանուր արժեքով։
«Լիդիան Արմենիան»-ի արտադրատեխնիկական ծառայության պետ Էդգար Զաքարյանը, ներկայացնելով կառուցվող համակարգերի եւ ներդրվող նոր տեխնոլոգիաները, նշել է, որ ընկերությունը հոգացել է այն մասին, որ ջրերի կառավարման հետ կապված բոլոր հնարավոր խնդիրները չեզոքացվեն։
Էդգար Զաքարյանը Էդգար Զաքարյանը
«Ներկայում կույտային տարրալվացման հարթակի շինարարություն է կատարվում։ Հարթակի տակ կառուցվելու է իզոլացիոն շերտ, որ ցիանաջուրը չարտահոսի։ Դրենաժային համակարգի միջոցով էլ ամբողջ հարստացված ջուրը տեղափոխվելու է հարստացված ջրերի ավազան։ Իսկ մնացորդային ջուրը օգտագործվելու է տեխնիկական նպատակներով»,- պատմել է Էդգար Զաքարյանը։
«Լիդիան Արմենիա» ընկերության տեխնիկական ապահովման պատասխանատու Պիտեր Նելն էլ տեղեկացրել է, որ Ամուլսարի ծրագիրը ձեռք է բերում Հայաստանում «Կատերպիլար» ընկերության ամենամեծ ավտոպարկը՝ $ 65 միլիոն ընդհանուր արժողությամբ ժամանակակից սարքավորումներ։
Պիտեր Նելը Պիտեր Նելը
«Գնել ենք մեկ էքսկավատոր, ինը բեռնատար մեքենա, մեկ բեռնակրիչ եւ մի քանի այլ փոքր տեխնիկա։ Բեռնատարներից վեցը արդեն տեղում են, եւս երեքը՝ դեռ ճանապարհին։ Առաջին երկու-երեք տարվա համար այս տեխնիկան բավարար է»,-հայտնել է նա։
Ամուլսարի հանքի 2018 թ. ավարտվող շինարարության արժեքը կկազմի $ 370 միլիոն: Շինարարության շրջանակներում հոկտեմբերի դրությամբ ստեղծվել էր ավելի քան 1500 աշխատատեղ։ Ծրագիրը նախատեսում է շինարարական աշխատանքների ավարտից հետո ապահովել 700 մշտական աշխատատեղ՝ հանքի շահագործման 10 տարիների ընթացքում:

Yerevan/Mediamax/. Lydian Armenia presented the ongoing construction and installation of modern environmental management system in Amulsar mine.
Lydian Armenia General Manager Hayk Aloyan said that the construction is “in the most active stage” now.
“At this stage of construction, we already install the infrastructure for environmental management, the modern systems for mine drainage and water management, which will protect water resources in adjacent areas,” said Hayk Aloyan.
He informed that the construction will finish in summer of 2018 and the first batch of gold will be produced in the second half of the year. Amulsar is expected to produce 210,000 oz of gold annually with overall price of USD 250m.
Lydian Armenia’s Manager of Production Technical Services Edgar Zakaryan presented the systems under construction and the new technologies of Amulsar and noted that the company took measures to neutralize all possible water management-related risks.
“Currently, we are building the heap leach area. There will be an insulating barrier to prevent the cyanide-containing water from leaking. The drainage system will transfer the enriched water to the special tank. The residual water will be used for technical purposes,” explained Edgar Zakaryan.
Peter Nel, Technical Assurance Coordinator at Lydian Armenia, informed that the Amulsar project bought the largest vehicle fleet of Caterpillar in Armenia, modern equipment worth USD 65m in total.
“We purchased an excavator, nine trucks, one cargo carrier and several supporting vehicles. Six trucks are already operating and three others are on the way to Amulsar. This equipment is sufficient for the next two-three years,” he said.
The cost of Amulsar mine construction, scheduled to end in 2018, will make USD 370m. As of October, the mine construction had created 1500 jobs. Amulsar is expected to create 700 regular jobs in 10 years of operation of the mine.