«Լսարան», կամ հայկական «Լիմուդ»
Մայիսի 22-24-ին մերձմոսկովյան Վինոգրադովո Holiday Inn հանգստյան տանը տեղի կունենա առաջին արտագնա հայկական մշակութակրթական «Լսարան» համաժողովը: Միջոցառմանը կարող են մասնակցել բոլոր նրանք, ով հետաքրքրված է ճանաչողական ու հետաքրքիր շփմամբ: Մեդիամաքսը զրուցել է Odgers Berndston ընկերության գործընկեր Եվգենիա Տերյանի հետ, ով նախագծի նախաձեռնողն է ու ղեկավարը:
- Ինչպե՞ս ծնվեց «Լսարանի» ստեղծման գաղափարը եւ ի՞նչ ձեւաչափով է անցնելու միջոցառումը:
- Այս նախագծի գաղափարը ինձ մոտ ծնվել է մի քանի տարի առաջ, երբ ես մասնակցում էի «Լիմուդ» (եբրայերեն՝ «ուսուցում») կրթամշակութաժամանցային համաժողովին: «Լիմուդը» տեւում է մի քանի օր, որոնց ընթացքում անցկացվում են  ամենատարբեր թեմաներով դասախոսություններ, սեմինարներ, բանավեճեր, վարպետության դասեր: «Լիմուդի» գլխավոր սկզբունքը բազմակարծությունն է եւ ընտրության ազատությունը: Մասնակիցներն այցելում են իրենց հետաքրքրող դասախոսությունները եւ ցանկացած պահի կարող են գնալ մեկ այլ լսարան՝ ծանոթանալու հաջորդ թեմային: Դա հիանալի հնարավորություն է ծանոթանալու հետաքրքիր ու իրենց մասնագիտության մեջ նշանակալի արդյունքների հասած մարդկանց հետ եւ ստանալու հետաքրքրող հարցերի պատասխանները: Պակաս կարեւոր հանգամանք չէ ընկերական, ջերմ մթնոլորտը:
Եվգենիա Տերյանը Եվգենիա Տերյանը
«Լիմուդը» ստեղծվել է 1978 թ-ին Մեծ Բրիտանիայում. մի քանի հրեա ընտանիք կամավոր սկզբունքով սկսեցին միավորել իրենց շրջապատող հետաքրքիր մարդկանց եւ ստեղծեցին անկաշկանդ մթնոլորտում շփման ու ուսուցման նոր ձեւաչափ:
Տարիների ընթացում «Լիմուդը» լայն տարածում ստացավ: Այսօր այն անցկացվում է ավելի քան 40 երկրներում՝ 80 թիմերի մասնակցությամբ:
Ինձ այնքան դուր եկավ համաժողովի ընդհանուր գաղափարը, որ ես բռնկվեցի «հայկական Լիմուդ» ստեղծելու գաղափարով: Պայմանավորվեցի մոսկովյան «Լիմուդի» կազմակերպիչների հետ ու խնդրեցի կիսվել նախագծի մանրամասներով: Այնուհետեւ, ուսման հետ կապված ես ստիպված եղա որոշ ժամանակով հրաժարվել «հայկական Լիմուդի» ստեղծման գաղափարից: Գաղափարը ստացվեց վերակենդանացնել միայն անցյալ տարի: Ընկերների ու ծանոթների օգնությամբ մենք ստեղծեցինք կազմկոմիտեի անդամների ու դասախոսների թիմ: Նախագիծը ստացավ «Լսարան» անվանումը:
- Ի՞նչ սկզբունքով եք ընտրել թիմի անդամներին:
- Ես պատմում էի իմ գաղափարի մասին բոլոր նրանց, ում հավանական մասնակցությունը նախագծում հետաքրքիր էր թվում: Իրենց հերթին այդ մարդիկ իրենց ծանոթներին էին առաջարկում, ում պատկերացնում էին դասախոսների կամ  կազմակերպչի դերում: Ի վերջո, ընտրվեցին «Լսարանի» կազմկոմիտեի 6 անդամներ ու 25 դասախոսներ՝ տարբեր տարիքի ու մասնագիտության հետաքրքիր ու կայացած մարդիկ:
Ծրագրով նախատեսվում է միաժամանակ անցկացնել մինչեւ 4 սեսիաներ, որոնցից յուրաքանչյուրը բաղկացած է լինելու դասախոսություններից, վարպետության դասերից ու կլոր սեղաններից: Թեմաները ամենատարբերն են՝ քաղաքականություն, գրականություն, փիլիսոփայություն, պատմություն, գեղանկարչություն, խոհարարություն, սպորտ, բիզնես…
Մեր դասախոսների թվում են գրող Նարինե Աբգարյանը, ՌՈՍԳՈՍՍՏՌԱԽ ընկերության փոխնախագահ Ռաֆայել Մինասբեկյանը, գեղանկարիչ Դարյա Կոզլովան, Rico ռեստորանների սեփականատեր ու ավագ-խոհարար Արուսյա Ղուկասյանը, Մոսկվայի հայկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր ռեժիսոր Սլավա Ստեփանյանը, Մոսկովյան ՍԿՈԼԿՈՎՈ կառավարման դպրոցի շրջանավարտների խորհրդի նախագահ Գոռ Նահապետյանը եւ այլք:
Երեկոյան համար նախատեսված է ժամանցային ծրագիր, որի շրջանակում տեղի կունենա Սլավա Ստեփանյանի «Փնտրում եմ սիրեցյալ» ներկայացումը:
«Լսարանին» կարելի է մասնակցել ամբողջ ընտանիքով. երեխաների համար հատուկ ուսումնաժամանցային ծրագիր է մշակված:
- Ինչպե՞ս կարելի է հերթագրվել համաժողովին եւ որո՞նք են մասնակցության պայմանները:
- Համաժողովին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է գրանցվել մեր պաշտոնական կայքում: Իսկ ինչ վերաբերում է հարցի ֆինանսական կողմին, ապա «Լսարանը», ինչպես եւ «Լիմուդը», բացառապես կամավորական նախագիծ է: Բոլոր միջոցառումները ամբողջովին անվճար են անցկացվելու, իսկ դասախոսները կամավոր սկզբունքով են ելույթներ ունենալու: Ամեն մի մասնակից (այդ թվում եւ կազմկոմիտեի անդամներն ու կամավորները) վճարում են միայն իրենց զբաղեցրած սենյակի դիմաց: Հովանավորների գումարները մենք ծախսում ենք միայն լսարանների դիմաց վճարելու, ինչպես նաեւ մասնակիցների տեղափոխությունը ապահովող ավտոբուսների վարձատրության եւ միջոցառման տեխնիկական հարցերի ապահովման համար:
Մեր նպատակն է ստեղծել մի հարթակ, որտեղ հետաքրքիր մարդիկ կկարողանան ծանոթանալ, շփվել, բազմաթիվ հետաքրքիր հարցեր քննարկել ու պարզապես հաճելի ժամանակ անցկացնել: Մենք կաշխատենք այդ միջոցառումը հետաքրքիր դարձնել, որպեսզի հետագայում այն դառնա ամենամյա:

«Лсаран» или «армянский Лимуд»
22-24 мая в подмосковном пансионате Виноградово Holiday Inn пройдет первая выездная культурно-образовательная армянская конференция «Лсаран». Принять участие в конференции могут все, кто заинтересован в познавательном и интересном общении. Медиамакс победесовал с инициатором и лидером проекта, партнером Odgers Berndston Евгенией Терян.
- Как появилась идея создания «Лсарана» и в каком формате будет проходить мероприятие?
- Идея проекта возникла у меня несколько лет назад, после того, как я побывала на образовательно-культурно-развлекательной конференции «Лимуд» («обучение» на иврите). «Лимуд» длится несколько дней, в течение которых проводятся лекции, семинары, дискуссии, мастер-классы на самые разные темы. Главный принцип «Лимуда» - плюрализм и свобода выбора: участники посещают те лекции, которые им интересны, и в любой момент могут перейти в следующую аудиторию, к другой теме. Это замечательная возможность познакомиться с интересными и значимыми в своей профессии людьми и получить ответы на многие интересующие вопросы. Немаловажным фактором является дружеская, теплая атмосфера.
Евгения Терян Евгения Терян
«Лимуд» возник в 1978 году в Великобритании: несколько еврейских семей на добровольных началах собрали интересных людей из своего круга и создали новый формат общения и обучения в непринужденной обстановке.
С годами «Лимуд» сильно разросся – сегодня он проводится  более чем в 40 странах с участием около 80 команд.
Мне настолько понравились общая концепция конференции, что я загорелась идеей организовать «армянский Лимуд». Я познакомилась с организаторами московского «Лимуда» и попросила поделиться подробностями проекта. Затем, в связи с учебой, мне пришлось на какое-то время попрощаться с идеей «армянского Лимуда». Реанимировать планы удалось в прошлом году, при помощи друзей и знакомых набралась команда - члены оргкомитета и лекторы. Проект получил название «Лсаран».
- По какому принципу Вы набирали команду?
- Я рассказывала о своей идее всем, чье потенциальное участие в проекте казалось мне интересным. В свою очередь, эти люди предлагали знакомых, которых они видели в качестве лекторов или организаторов. В итоге остались 6 человек, входящих в оргкомитет «Лсарана» и 25 лекторов - интересных и состоявшихся людей самых разных возрастов и профессий.
Программа предусматривает до 4 одновременных сессий в день, состоящих из лекций, мастер-классов, круглых столов. Темы будут самыми разными - политика, литература, философия, история, живопись, кулинария, спорт, бизнес…
Среди наших лекторов - писательница Нарине Абгарян, вице-президент компании РОСГОССТРАХ Рафаел Минасбекян, художник-живописец Дарья Козлова, владелец и шеф-повар двух ресторанов Rico Аруся Гукасян, художественный руководитель и главный режиссер Московского армянского театра Слава Степанян, председатель Совета выпускников Московской школы управления СКОЛКОВО Гор Нахапетян и другие.
На вечер запланирована развлекательная программа, в рамках которой состоится спектакль «Ищу любимую», поставленный Славой Степаняном.
На «Лсаран» можно приехать всей семьей - для детей составлена специальная развлекательно-познавательная программа.
- Как можно записаться на конференцию и каковы условия участия?
- Чтобы стать участником конференции, нужно зарегистрироваться на нашем официальном сайте.
Что касается финансовой стороны дела, то «Лсаран», как и «Лимуд», является сугубо волонтерским проектом. Все мероприятия будут проходить совершенно бесплатно, а лекторы будут выступать на добровольных началах. Каждый участник (в том числе, члены оргкомитета и волонтеры) платит лишь за свое проживание, в зависимости от категории номера. Спонсорские деньги мы собираем, чтобы оплатить конференц-залы, автобусы для бесплатной доставки участников, обеспечения технических вопросов мероприятия.
Наша цель - создать площадку, где интересные люди смогут познакомиться, пообщаться, обсудить много всего интересного и приятно провести время. Мы постараемся сделать это мероприятие запоминающимся, чтобы в дальнейшем закрепить за ним статус ежегодного.