Վերոնիկա Զոնաբենդ. Աշխարհը փոխում ենք կրթության միջոցով - Mediamax.am
Մարտի 5-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում RVVZ եւ IDeA հիմնադրամների համահիմնադիր, UWC Դիլիջան քոլեջի կառավարման խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը հանդես եկավ դասախոսությամբ:
Գործարար եւ բարերար Ռուբեն Վարդանյանի եւ Վերոնիկա Զոնաբենդի ընտանեկան RVVZ հիմնադրամը բազմաթիվ սոցիալական նախաձեռնություններ է իրականացնում Հայաստանում, Ռուսաստանում եւ Վրաստանում:
«RVVZ հիմնադրամի կրթական նախաձեռնությունները» դասախոսության ընթացքում Վերոնիկա Զոնաբենդը կանգ առավ Scholae Mundi հիմնադրամի կազմում հավաքված նախաձեռնությունների՝ UWC Dilijan քոլեջի, Սկոլկովո մոսկովյան կառավարման դպրոցի եւ մի քանի այլ կրթական ծրագրերի վրա:
Ներկայացնում ենք հատվածներ Վերոնիկա Զոնաբենդի «RVVZ հիմնադրամի կրթական նախաձեռնությունները» ելույթից:
Սոցիալական նախաձեռնությունների մասին
Մենք փորձում ենք ստեղծել միեւնույն գաղափարների շուրջ միավորված մարդկանց համայնք եւ իրականացնել նախագծեր, որոնք կարող են փոխել աշխարհը:  Մեր քայլերն ուղղված են սոցիալական նախաձեռնություններին: Մենք փորձում ենք աշխարհը փոխել մեկ այլ, տարբերվող մեխանիզմով՝ մարդկանց փոխկապվածության եւ փոխադարձ աջակցության միջոցով: Մենք պատասխանատու ենք նրա համար, թե ինչպիսի աշխարհ ենք թողնում մեր երեխաներին: Ուզում ենք, որ մեր երեխաներն ապրեն ավելի լավ աշխարհում:
2014 թվականին կրթական ծրագրերի շուրջ մեզ հաջողվել է միավորել մոտ 200 դոնորների տարբեր երկրներից, հավաքագրել մոտ 35 մլն դոլար, ինչպես նաեւ ստեղծել են նվիրատվությունների առցանց համակարգ:
Ժամանակակից աշխարհում կրթության դերն օրըստօրե մեծանում է: Երբեմն չենք գիտակցում, որ մեկ ուրիշ ժամանակաշրջանում ենք ապրում: Ինդուստրիալ եւ պոստ-ինդուստրիալ հասարակություններից վաղուց անցում ենք կատարել դեպի տեղեկատվական հասարակություն, որտեղ գործում են նոր կանոններ եւ տեղի են ունենում արագընթաց փոփոխություններ:
Ամենակարեւոր մասնագիտությունները, որոնք հսկայական ազդեցություն են ունենում մարդու կյանքի վրա, երկուսն են՝ բժշկի եւ ուսուցչի մասնագիտությունները: Առաջինը բուժում է մարմինը, երկրորդը՝ հոգին:  Սակայն կրթական ոլորտն ամենապահպանողականներից է՝ այն 18-րդ դարից սկսած մեծ փոփոխությունների չի ենթարկվել: Կարծում եմ՝ եկել է ժամանակը:
Կրթությունը հսկայական ներուժ ունի: Մարդկանց  թվաքանակի աճին զուգընթաց սոցիալական տարբեր շերտերից ավելի ու ավելի շատ մարդիկ գիտակցում են կրթության կարեւորությունը: Ինչպես ժամանակին ասել է Նելսոն Մանդելան,
«կրթությունն ամենաուժեղ զենքն է, որի միջոցով կարելի է փոխել աշխարհը»:
Մենք համոզված ենք, որ 21-րդ դարում կրթությունը դա երկխոսություն է ուսուցչի եւ աշակերտի միջեւ: Այսօր կրթությունը չի սահմանափակվում ուսուցչի կարգադրություններով, ինչպես նախկինում էր, երբ ուսուցչի հիմնական դերը տեղեկատվության փոխանցումն էր: Այսօր այն ավելի շատ հիմնված է ոգեշնչելու, լսելու կարողության, շփումների միջոցով նոր գաղափարներ ստեղծելու վրա:
Մենք կարծում ենք, որ կրթական համակարգի ավանդական մոդելն այլեւս իրեն չի արդարացնում մի քանի պատճառներով՝ գլոբալիզացվող աշխարհը  եւ տեխնոլոգիաները ծայրահեղ արագ են փոփոխվում, կրթական համակարգը հնացել է, ակադեմիական եւ տեսական գիտելիքներն առանձնացել են իրական կյանքից:
Ցանկանում եմ մեջբերել Saatchi & Saatchi ընկերության հիմնադիր Քեվին Ռոբերթսի այս մտքերը.
«Այսօր զարգացումը գալիս է խենթերից, քանի որ նրանք ունեն գաղափարներ եւ դրանց միջոցով աշխարհը տեսնելու ունակություն: Նրանք չեն վախենում ձախողումից: Միակ բանը, որ մեզ հետ է պահում մեր հավատքի, ինքնավստահության եւ երեւակայության պակասն է:
Բանական մտածողությունը հանգեցնում է եզրակացությունների, իսկ հուզական մտածողությունը՝ գործողությունների»:
Ստեղծարարությունը՝ որպես ժամանակակից կրթության ամենապահանջված հատկություն
Ապագա աշխարհում ամենապահանջված հատկությունն է լինելու ստեղծագործ լինելը: Հետազոտությունների համաձայն գոյություն ունեցող կրթական համակարգը չի նպաստում ստեղծարարությանը. ստեղծարար է մանուկների 90%-ը, մինչեւ 13 տարեկան ստեղծարությունը նվազում է մինչեւ 50%, իսկ 20-ից  բարձր տարիքում այն նվազում է մինչեւ 5-10%:
Բնական է արդյո՞ք, որ մարդիկ տարիքի հետ կորցնում են ստեղծարար լինելու հատկությունը, թե՞ կրթական համակարգն է «սպանում» այդ հատկությունը: Առնվազն կարող ենք եզրակացնել, որ ներկայիս կրթական համակարգը չի խթանում ստեղծարարությունը:
Որպես կրթական հիմնադրամ՝ մենք փորձում ենք գտնել տաղանդավոր երիտասարդների զարգացմանը նպաստող նոր մոդելներ միջազգային համատեքստում: Փորձում ենք նոր իրականությանը համապատասխանող ուղիներ գտնել. փոխակերպվող իրականության մեջ բազմաթիվ մարտահրավերներ ունենք: Մեզ համար մարտահրավեր է նոր գաղափարների իրականացումը, նոր դերին համապատասխանող ուսուցիչներ գտնելը, որոնք կհասկանան նոր առաջադրանքերը եւ կշահագրգռեն սովորողներին: Մարտահրավեր է նաեւ ուսանողների ճիշտ ընտրություն կատարելը:
UWC Dilijan քոլեջի օրինակը
UWC Dilijan քոլեջի ստեղծման համար 10 տարի առաջ մեզ ոգեշնչել են մեր երեխաները, երբ մենք լավ դպրոց էինք փնտրում նրանց որակյալ կրթությունն ապահովելու համար: Սկզբնապես ենթադրվում էր, որ Դիլիջանում ամառային ճամբար ենք ստեղծելու, որտեղ աշխարհի տարբեր կետերում ապրող հայ երիտասարդները կանցկացնեն ամառային արձակուդները եւ կծանոթանան  հայկական մշակույթին: Այս միտքն աստիճանաբար վերածվեծ Դիլիջանում միջազգային դպրոց հիմնելու գաղափարի:
Մեզ հաջողվեց  նոր կրթական ինստիտուտ ներդնել գոյություն ունեցող համակարգում, եւ մենք պատրաստվում ենք հոյակապ արդյունք ստանալ ու փոփոխել համակարգը ներսից:
Մենք ուզում ենք փոփոխել նաեւ ուսուցչի մասնագիտության ընկալումը եւ կարծում ենք, որ ուսուցչի հաջողակ կարիերան կգայթակղի երիտասարդներին ընտրել այս մասնագիտությունը:
Եթե հանճարեղ գաղափար ունես, որին խորապես հավատում ես եւ դրա զարգացման համար քրտնաջան աշխատում ես, ապա կարող ես ներգրավել նվիրված մարդկանց, որոնք կհավատան քո երազանքին, կոգեշնչվեն եւ կօգնեն դրա իրականացման գործում: Դրանից աշխարհն ավելի լավը կդառնա:
Ցանկացած մարդ իրոք կարող է երջանիկ լինել կյանքում, եթե ունի գործ, սիրում է ինչ-որ մեկին եւ չի կորցնում հույսը:

Вероника Зонабенд: менять мир через образование - Mediamax.am
Сооснователь фондов RVVZ и IDeA Вероника Зонабенд выступила 5 марта с лекцией в Американском университете Армении.
Семейный фонд RVVZ предпринимателя и мецената Рубена Варданяна и Вероники Зонабенд осуществляет крупные благотворительные, социальные, образовательные и инфраструктурные проекты в Армении, России, Грузии.
В ходе лекции «Образовательные инициативы фонда RVVZ» Вероника Зонабенд рассказала о собранных «под зонтиком» фонда Scholae Mundi инициативах – колледже UWC Dilijan, московской Школе управления «Сколково», других образовательных проектах.
Представляем отрывки из выступления Вероники Зонабенд.
О социальных инициативах
Мы стараемся создать общество людей, объединенных вокруг общей идеи, и осуществлять проекты, которые могут изменить мир. Наша деятельность ориентирована на социальные инициативы. Мы стараемся менять мир посредством взаимосвязи людей и взаимной поддержки. Мы ответственны за то, какой мир оставляем своим детям. Мы хотим, чтобы наши дети жили в лучшем мире.
В 2014 году нам удалось привлечь около 200 доноров из разных стран к образовательным программам фонда и собрать порядка 35 млн долларов, а также создать онлайн систему пожертвований.
В современном мире роль образования растет с каждым днем. Иногда мы не осознаем, что живем в другое время. Мы давно перешли от индустриального и постиндустриального общества к информационному, в котором действуют новые правила и происходят стремительные изменения.
Самые важные профессии, которые оказывают огромное воздействие на жизнь человека, это профессии врача и учителя. Первые лечат тело, вторые – душу. Однако сфера образования  является одной из наиболее консервативных, она не сильно изменилась с 18-го века. Думаю, время для изменений пришло.
Образование имеет огромный потенциал. По мере роста населения все больше людей из различных социальных слоев осознают значимость образования. Как в свое время сказал Нельсон Мандела, «образование - самое мощное оружие, с помощью которого можно изменить мир».
Мы уверены, что в 21-м веке образование должно быть диалогом между учителем и учеником. Сегодня образование не ограничивается поручениями учителя, как это было раньше, когда основной функцией учителя была передача информации. Сегодня она больше основана на вдохновении, способности слышать, генерировать новые идеи.
Мы считаем, что традиционная модель образовательной системы больше не оправдывает себя по нескольким причинам: глобализованный мир и технологии меняются крайне быстро, образовательная система устарела, академические и теоретические знания оторваны от реальной жизни.
Хотелось бы процитировать основателя компании Saatchi & Saatchi Кевина Робертса:
«Сегодня развитие исходит от безумцев, так как у них есть идеи и способность видеть мир через них. Они не боятся потерпеть неудачу. Единственное, что нас сдерживает – недостаток веры, уверенности в себе и воображения.
Рациональное мышление ведет к заключениям, а эмоциональное мышление – к действиям».
Креативность как самое востребованное свойство современного образования
В будущем мире наиболее востребованным качеством будет креативность. Согласно исследованиям, существующая образовательная система не способствует развитию креативности: среди дошкольников креативностью обладают 90%, к 13 годам этот показатель сокращается до 50%, а в возрасте выше 20 лет он опускается до 5-10%.
Естественно ли, что люди с возрастом теряют способность к творчеству, или образовательная система «убивает» это качество? По крайней мере, мы можем сделать вывод, что нынешняя система образования не способствует развитию творческих качеств.
Как образовательный фонд мы пытаемся найти в международном контексте новые модели, способствующие развитию талантливой молодежи. Мы стараемся найти пути, соответствующие новой действительности - нас ждет множество вызовов в меняющейся реальности. Воплощение новых идей - вызов для нас, как и поиск соответствующих новой роли учителей, которые понимали бы свои задачи и воодушевляли учеников. Еще один вызов – правильный отбор учеников.
Пример колледжа UWC Dilijan
На создание колледжа UWC Dilijan 10 лет назад нас вдохновили наши дети, когда мы искали хорошую школу, чтобы обеспечить им хорошее образование. Сначала предполагалось, что мы создадим летний лагерь в Дилижане, в котором живущие в различных уголках мира армянские дети могли бы проводить летние каникулы и знакомиться с армянской культурой. Постепенно эта идея трансформировалась в создание международной школы в Дилижане.
Нам удалось внедрить новый образовательный институт в существующую систему. Мы собираемся получить прекрасные результаты и менять систему изнутри.
Также мы хотим изменить восприятие профессии учителя, и нам кажется, что успешная карьера учителя вызовет интерес молодежи к этой специальности.
Если у тебя есть идея, в которую ты глубоко веришь и упорно работаешь для ее осуществления, то можно привлечь преданных людей, которые поверят в твою мечту, вдохновят тебя и помогут в ее реализации. От этого мир станет лучше.