ՆԱՏՕ-ն եւ Հունգարիան պատասխանատու չեն Բուդապշետում հայ սպայի սպանության համար, ասել է Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը - Mediamax.am
4142 դիտում
ՆԱՏՕ-ն եւ Հունգարիան պատասխանատու չեն Բուդապշետում հայ սպայի սպանության համար, ասել է Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ն եւ Հունգարիան պատասխանատու չեն Բուդապշետում հայ սպայի սպանության համար:
“Դա հանցագործություն էր, որի մեղավորը անհատ էր՝ ադրբեջանական բանակի սպա: Նա դատվեց, ուղարկվեց բանտ, որտեղ բավականին երկար ժամանակ կրեց պատիժը: Ռամիլ Սաֆարովի տեղափոխումը Ադրբեջան կատարվել է երկկողմ համաձայնագրի հիման վրա, որը համապատասխանում է միջազգային իրավունքի տառին եւ նորմերին”,- ԵՊՀ դասախոսների եւ ուսանողների հանդիպման ժամանակ ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը:
Միեւնույն ժամանակ, նա կրկնել է, որ ՆԱՏՕ-ն մտահոգված է Ադրբեջանի որոշմամբ՝ ներում շնորհելու Ռամիլ Սաֆարովին:
“Վաղը Բաքվում ես կարտահայտեմ իմ մտահոգությունները նույն բառերով, ինչ այսօր այստեղ՝ Երեւանում”,- ասել է Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը:

НАТО и Венгрия не несут ответственность за убийство армянского офицера в Будапеште, сказал Андерс Фог Расмуссен - Mediamax.am
4133 просмотров
НАТО и Венгрия не несут ответственность за убийство армянского офицера в Будапеште, сказал Андерс Фог Расмуссен
Генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен
Ереван/Медиамакс/. Генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен заявил сегодня, что НАТО и Венгрия не несут ответственность за убийство армянского офицера в Будапеште.
“Это преступление, виновником которого является один человек – офицер азербайджанской армии. Его осудили, посадили в тюрьму, где он долгое время нес наказание. Экстрадиция Рамиля Сафарова в Азербайджан была выполнена на основе двустороннего соглашения, которое соответствует слову и нормам международного права”,- заявил генсек НАТО в ходе встречи со студентами и преподавателями ЕГУ.
Вместе с тем он повторил, что НАТО осуждает решение Азербайджана о помиловании Рамиля Сафарова.
“Завтра в Баку я выражу свою обеспокоенность теми же словами, которые высказал сегодня в Ереване”,- заявил Андерс Фог Расмуссен.