ՆԱՏՕ-ն եւ Հունգարիան պատասխանատու չեն Բուդապշետում հայ սպայի սպանության համար, ասել է Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը - Mediamax.am
4142 դիտում
ՆԱՏՕ-ն եւ Հունգարիան պատասխանատու չեն Բուդապշետում հայ սպայի սպանության համար, ասել է Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ն եւ Հունգարիան պատասխանատու չեն Բուդապշետում հայ սպայի սպանության համար:
“Դա հանցագործություն էր, որի մեղավորը անհատ էր՝ ադրբեջանական բանակի սպա: Նա դատվեց, ուղարկվեց բանտ, որտեղ բավականին երկար ժամանակ կրեց պատիժը: Ռամիլ Սաֆարովի տեղափոխումը Ադրբեջան կատարվել է երկկողմ համաձայնագրի հիման վրա, որը համապատասխանում է միջազգային իրավունքի տառին եւ նորմերին”,- ԵՊՀ դասախոսների եւ ուսանողների հանդիպման ժամանակ ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը:
Միեւնույն ժամանակ, նա կրկնել է, որ ՆԱՏՕ-ն մտահոգված է Ադրբեջանի որոշմամբ՝ ներում շնորհելու Ռամիլ Սաֆարովին:
“Վաղը Բաքվում ես կարտահայտեմ իմ մտահոգությունները նույն բառերով, ինչ այսօր այստեղ՝ Երեւանում”,- ասել է Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը:

Anders Fogh Rasmussen: NATO and Hungary are not responsible for the murder of the Armenian officer in Budapest - Mediamax.am
Anders Fogh Rasmussen: NATO and Hungary are not responsible for the murder of the Armenian officer in Budapest
NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen
Yerevan/Mediamax/. NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen said in Yerevan today that NATO and Hungary are not responsible for the murder of the Armenian officer in Budapest.
“It’s a crime whose perpetrator is an individual – an Azerbaijani army officer. He was convicted and sent to prison, where he carried out his sentence for a long time. Ramil Safarov’s extradition to Azerbaijan was carried out on the basis of a bilateral agreement which corresponds to the norms of the international law,” NATO Secretary General said at the meeting with the students and professors of Yerevan State University today.
At the same time, he reiterated NATO’s concern over Azerbaijan’s decision to pardon Ramil Safarov.
“Tomorrow, I will voice my concern in Azerbaijan the way I did it here in Yerevan today,” Anders Vogh Rasmussen said.