Փաշինյանը Ալմաթիում կնախագահի Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը
Տարեսկզբին Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՏՄ մարմիններում 2024 թվականին Հայաստանի նախագահության կապակցությամբ դիմել էր կազմակերպության երկրների ղեկավարներին եւ ընդգծել տնտեսական փոխգործակցության սկզբունքների եւ գործիքների վերանայման կարեւորությունը։
«Համաշխարհային տնտեսության ներկայիս անկայունությունը պահանջում է տնտեսական փոխգործակցության սկզբունքների եւ գործիքների վերանայում: Այս պայմաններում մենք պետք է բոլոր ջանքերը գործադրենք ԵԱՏՄ լիարժեք գործունեությունը ապահովելու համար՝ ի շահ մեր երկրների քաղաքացիների եւ բիզնեսի»,- ասված էր Փաշինյանի ուղերձում։
2023թ. դեկտեմբերի 25-ին Սանկտ Պետերբուրգում ելույթ ունենալով Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել էր, որ «ԵԱՏՄ-ն տնտեսական միավորում է, որը չպետք է ունենա քաղաքական եւ, առավել եւս՝ աշխարհաքաղաքական օրակարգ»։
«Մենք շարունակում ենք այն այդպես ընկալել եւ հենց այս համատեքստում զարգացնել փոխգործակցությունը մեր տնտեսական համագործակցության շրջանակներում՝ ձգտելով կանխել եվրասիական ինտեգրումը քաղաքականացնելու բոլոր փորձերը։ ԵԱՏՄ-ն եւ նրա տնտեսական սկզբունքները չպետք է փոխկապակցվեն քաղաքական հավակնությունների հետ։ Առեւտրի եւ ինտեգրման հիմնարար ազատությունները չեն կարող եւ չպետք է սահմանափակվեն քաղաքական նկատառումներից ելնելով, դա միանշանակ կհանգեցնի միավորման հիմնարար սկզբունքների կոռոզիայի», - ասել էր Փաշինյանը:

Pashinyan to chair the Eurasian Intergovernmental Council session - Mediamax.am
At the beginning of the year, Nikol Pashinyan addressed the leaders of the EAEU member countries in connection with Armenia’s presidency of the EAEU bodies in 2024, emphasizing the importance of reviewing the principles and tools of economic interaction.
“The current instability of the world economy requires a review of the principles and tools of economic interaction. Under these conditions, we must make every effort to ensure the full functioning of the EAEU for the benefit of the citizens and businesses of our countries,” Pashinyan said in his message.
Speaking at the session of the Supreme Eurasian Economic Council in St. Petersburg on December 25, 2023, Nikol Pashinyan reminded that “the Eurasian Economic Union is an economic union that should not have a political and, even more so, a geopolitical agenda.”
“We continue to perceive it as such and in this context develop cooperation within the framework of our economic cooperation, striving to prevent all attempts to politicize Eurasian integration. The EAEU and its economic principles should not be linked to political ambitions. The fundamental freedoms of trade and integration cannot and should not be restricted for political reasons, this will definitely lead to the corrosion of the fundamental principles of the Union,” Pashinyan said.