Փաշինյան. Խորհրդարանական ուժերը վարչապետի թեկնածու չեն առաջադրի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ԱԺ Հանրապետական, Ծառուկյան եւ ՀՅԴ խմբակցությունները չեն առաջադրի վարչապետի թեկնածու:
Այս մասին նա նշել է Ազգային ժողովի բակում հանրահավաքի մասնակիցների հետ հանդիպմանը՝ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի աշխատասենյակում խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ 3 ժամ տեւած բանակցությունների արդյունքներով:
«Հանդիպմանը ես ասացի, որ երկում հաստատված է քաղաքական ճգնաժամ, որը մենք պետք է հաղթահարենք: Հանրապետական, Ծառուկյան, ՀՅԴ խմբակցությունների ներկայացուցիչները եւս նշեցին, որ ճգնաժամը պետք է հաղթահարել այնպես, որ երկիրը շահած դուրս գա այս իրավիճակից:
Ես ասացի, որ առաջիկա օրերին հրաժարական կտամ վարչապետի պաշտոնից եւ ակնկալում եմ, որ գործող խորհրդարանը չի գրգռի մարդկանց. եթե հանկարծ խմբակցությունները վարչապետի թեկնածու առաջադրեն, պետք է գիտակցեն, որ դա հանրության շրջանում, մեղմ ասած, վատ արձագանք կառաջացնի»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ խորհրդարանական ուժերին առաջարկել է  ստորագրել փաստաթուղթ, որ որեւէ կոնկրետ օր ինքը հրաժարական կտա վարչապետի պաշտոնից, որից հետո խմբակցությունները երկու անգամ չեն առաջադրի վարչապետի թեկնածու, որի արդյունքում դեկտեմբերին կլինեն ԱԺ արտահերթ ընտրություններ:
«Նրանք, ըստ էության ընկալում են ժողովրդի ուղերձը եւ հարգանքով են վերաբերվում ժողովրդի դիրքորոշմանը: Երեք խմբակցություններն էլ բանավոր ասացին, որ անկախ հուշագրից՝ չեն պատրաստավում ոչ առաջին, ոչ երկրորդ անգամ առաջադրել վարչապետի թեկնածու»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ընդգծել է, որ հնարավոր է քննարկումների արդյունքում ինքը որեւէ հարց սխալ է հասկացել եւ տարընթերցումներ լինեն, ուստի կոչ է արել հաջորդող օրերին խմբակցություններին սեփական հարցազրույցներում շտկել իր ասածը:
Անդրադառնալով հարցին, թե որն է արտահերթ ընտրությունները շտապ անցկացնելու հիմնավորումը, վարչապետն ասել է, որ «այս իրավիճակը վկայում է՝ երկրում հաստատված է քաղաքական ճգնաժամ, որը պետք է րոպե առաջ հանգուցալուծվի»:
«Մենք այսօր ցույց տվեցինք, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը քաղաքացիական, համաժողովրդական պահանջ է: Եվ նրանք, ովքեր դեմ կգնան այդ պահանջին, պատերազմ են հայտարարում սեփական ժողովրդին: Իմ տպավորությամբ այդ ուղերձը ՀՀԿ, Ծառուկյան եւ ՀՅԴ խմբակցությունների կողմից ընկալված է: Բայց որեւէ գրավոր կամ բանավոր պայմանավորվածություն չկա»,- հիշեցրել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ազգային ժողովն այսօր երեկոյան արտահերթ նիստում 67 կողմ ձայնով ընդունել էր ԱԺ կանոնակարգ-օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որը կարող է հնարավորություն ստեղծել տապելելու Ազգային ժողովի լուծարման եւ արտահերթ ընտրությունների նշանակման գործընթացը։ Այնուհետ Նիկոլ Փաշինյանը քաղաքացիներին կոչ էր արել հավաքվել ԱԺ շենքի դիմաց՝ բողոքի խաղաղ ցույցի:

Yerevan/Mediamax/. Republican Party of Armenia, Tsarukyan alliance and ARF will not nominate candidates for Prime Minister, Armenian PM Nikol Pashinyan said at the rally outside the National Assembly after three-hour talks with representatives of the groups held in the office of parliament speaker Ara Babloyan.
“I told them there is a political crisis in the country and we must solve it. The representatives of RPA, Tsarukyan and ARF said the crisis must be resolved in a way that makes Armenia come out the winner.
I told I am going to resign in the coming days and I expect the parliament not to irritate people: if the groups nominate a candidate, they have to understand that the people won’t be happy about that, to put it mildly,” said Pashinyan.
He revealed that parliamentary groups suggested signing a document indicating that Pashinyan would resign on a given day, after which the groups would not nominate a candidate for Prime Minister twice and the process would end with early parliamentary elections in December.
“Essentially, they understand the message of the people and respect your position. All three groups confirmed verbally they would not put forward a nominee either in the first or second round regardless of the memorandum,” said Nikol Pashinyan.
He emphasized it was possible he misunderstood something from the results of the talks and urged the groups to make statements on the following day to correct him.
Touching on the reason of the urgency of snap elections, Pashinyan said that “this situation demonstrates that Armenia is going through a political crisis that should have been resolved yesterday”.
The rally and the talks came in the aftermath of National Assembly’s vote on the changes to the Rules of Procedure, which could derail the process of dissolution of the parliament and organization of early elections. After the changes were approved by 67 MPs, Pashinyan urged the citizens to gather for a protest at the National Assembly building.