Փաշինյան. Խորհրդարանական ուժերը վարչապետի թեկնածու չեն առաջադրի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ԱԺ Հանրապետական, Ծառուկյան եւ ՀՅԴ խմբակցությունները չեն առաջադրի վարչապետի թեկնածու:
Այս մասին նա նշել է Ազգային ժողովի բակում հանրահավաքի մասնակիցների հետ հանդիպմանը՝ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի աշխատասենյակում խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ 3 ժամ տեւած բանակցությունների արդյունքներով:
«Հանդիպմանը ես ասացի, որ երկում հաստատված է քաղաքական ճգնաժամ, որը մենք պետք է հաղթահարենք: Հանրապետական, Ծառուկյան, ՀՅԴ խմբակցությունների ներկայացուցիչները եւս նշեցին, որ ճգնաժամը պետք է հաղթահարել այնպես, որ երկիրը շահած դուրս գա այս իրավիճակից:
Ես ասացի, որ առաջիկա օրերին հրաժարական կտամ վարչապետի պաշտոնից եւ ակնկալում եմ, որ գործող խորհրդարանը չի գրգռի մարդկանց. եթե հանկարծ խմբակցությունները վարչապետի թեկնածու առաջադրեն, պետք է գիտակցեն, որ դա հանրության շրջանում, մեղմ ասած, վատ արձագանք կառաջացնի»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ խորհրդարանական ուժերին առաջարկել է  ստորագրել փաստաթուղթ, որ որեւէ կոնկրետ օր ինքը հրաժարական կտա վարչապետի պաշտոնից, որից հետո խմբակցությունները երկու անգամ չեն առաջադրի վարչապետի թեկնածու, որի արդյունքում դեկտեմբերին կլինեն ԱԺ արտահերթ ընտրություններ:
«Նրանք, ըստ էության ընկալում են ժողովրդի ուղերձը եւ հարգանքով են վերաբերվում ժողովրդի դիրքորոշմանը: Երեք խմբակցություններն էլ բանավոր ասացին, որ անկախ հուշագրից՝ չեն պատրաստավում ոչ առաջին, ոչ երկրորդ անգամ առաջադրել վարչապետի թեկնածու»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ընդգծել է, որ հնարավոր է քննարկումների արդյունքում ինքը որեւէ հարց սխալ է հասկացել եւ տարընթերցումներ լինեն, ուստի կոչ է արել հաջորդող օրերին խմբակցություններին սեփական հարցազրույցներում շտկել իր ասածը:
Անդրադառնալով հարցին, թե որն է արտահերթ ընտրությունները շտապ անցկացնելու հիմնավորումը, վարչապետն ասել է, որ «այս իրավիճակը վկայում է՝ երկրում հաստատված է քաղաքական ճգնաժամ, որը պետք է րոպե առաջ հանգուցալուծվի»:
«Մենք այսօր ցույց տվեցինք, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը քաղաքացիական, համաժողովրդական պահանջ է: Եվ նրանք, ովքեր դեմ կգնան այդ պահանջին, պատերազմ են հայտարարում սեփական ժողովրդին: Իմ տպավորությամբ այդ ուղերձը ՀՀԿ, Ծառուկյան եւ ՀՅԴ խմբակցությունների կողմից ընկալված է: Բայց որեւէ գրավոր կամ բանավոր պայմանավորվածություն չկա»,- հիշեցրել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ազգային ժողովն այսօր երեկոյան արտահերթ նիստում 67 կողմ ձայնով ընդունել էր ԱԺ կանոնակարգ-օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որը կարող է հնարավորություն ստեղծել տապելելու Ազգային ժողովի լուծարման եւ արտահերթ ընտրությունների նշանակման գործընթացը։ Այնուհետ Նիկոլ Փաշինյանը քաղաքացիներին կոչ էր արել հավաքվել ԱԺ շենքի դիմաց՝ բողոքի խաղաղ ցույցի:

Пашинян: Парламентские силы не будут выдвигать кандидата в премьер-министры - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении сообщил, что Республиканская партия, блок «Царукян» и АРФ «Дашнакцуцюн» не будут выдвигать кандидата на пост премьер-министра.
Об этом он заявил на митинге у здания парламента по результатам переговоров в кабинете председателя Национального собрания Ара Баблояна с представителями парламентских сил.
«На встрече я сказал, что в стране политический кризис, который мы должны преодолеть. Представители трех других фракций также отметили, что кризис должен быть преодолен так, чтобы страна выиграла от этой ситуации.
Я сказал, что в ближайшие дни я подам в отставку с поста премьер-министра, и ожидаю, что действующий парламент не будет «раздражать» людей. Если вдруг фракции выдвинут кандидата в премьеры, они должны осознавать, что это вызовет в обществе, мягко говоря, плохую реакцию», - сообщил премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, он предложил парламентским силам подписать документ, в котором говорится, что в определенный день он подаст в отставку с поста премьер-министра, после чего парламентские силы дважды не предложат кандидата в премьер-министры, и в результате этого в декабре состоятся внеочередные парламентские выборы.
«Они, судя по всему, понимают требования народа и с уважением относятся к его позиции. Все три фракции устно заверили, что, независимо от меморандума, ни в первый, ни во второй раз не собираются выдвигать кандидата в премьеры», - отметил Никол Пашинян.
Он подчеркнул, что, возможно, в результате обсуждений есть недопонимания и будут разночтения, поэтому он призвал фракции в последующие дни прокомментировать ситуацию.
Обосновывая необходимость скорейших внеочередных парламентских выборов, премьер-министр заявил, что «данная ситуация говорит о политическом кризисе в стране, который должен решиться в считанные минуты».
Парламент Армении вчера вечером во внеочередном заседании 67 голосами «за» принял законопроект, который может не допустить роспуск Национального собрания и назначение внеочередных выборов. После этого Никол Пашинян призвал людей собраться у здания парламента на мирную акцию протеста.