«Բաքուն, Մոսկվան եւ Անկարան հաջողությամբ համակարգում են ջանքերը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-գնդապետ Սերգեյ Իստրակովը հայտարարել է, որ «Բաքուն, Մոսկվան եւ Անկարան հաջողությամբ համակարգում են ջանքերը տարածաշրջանային եւ գլոբալ օրակարգի կարեւոր խնդիրների լուծման ուղղությամբ»։
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, գեներալն այդ մասին հայտարարել է այսօր՝ ելույթ ունենալով Աղդամում թուրք-ռուսական համատեղ մոնիտորինգային կենտրոնի փակման արարողության ժամանակ։
Սերգեյ Իստրակովը նշել է, որ կենտրոնը, որը սկսել էր աշխատանքը 2021 թվականի հունվարի 30-ին, «երեք երկրների ռազմական անձնակազմի հաջող փոխգործակցության եւ ակտիվ համատեղ աշխատանքի օրինակ էր՝ հանուն կայուն խաղաղության ադրբեջանական հողում»։
«Ռուս եւ թուրք խաղաղապահները ստեղծել էին վերահսկողության, հրադադարի եւ բոլոր ռազմական գործողությունների պահպանման հուսալի համակարգ, եւ ամուր հիմքեր էին դրել բազմաչարչար հողի վրա խաղաղ կյանքի հաստատման համար»,- նշել է նա։
«Բոլոր դրված խնդիրները ռուս եւ թուրք գործընկերների կողմից լուծվել են բարեկամական աշխատանքային մթնոլորտում։ Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հետ միասին արվել է հնարավորը տարածաշրջանի ստեղծագործ եւ առանց հակամարտությունների զարգացման համար։
Ադրբեջանա-ռուս-թուրքական հարաբերությունները զարգանում են բարեկամության եւ բարիդրացիության ոգով։ Տարբեր ուղղություններով իրականացվում են համատեղ խոշոր տնտեսական ծրագրեր։ Բաքուն, Մոսկվան եւ Անկարան հաջողությամբ համակարգում են ջանքերը տարածաշրջանային եւ գլոբալ օրակարգի կարեւոր հարցերի լուծման ուղղությամբ»,- նշել է գեներալ Իստրակովը։

Yerevan /Mediamax/. Deputy Chief of General Staff of the Russian Armed Forces, Colonel General Sergey Istrakov said that "Baku, Moscow and Ankara successfully coordinate efforts in addressing important issues on the regional and global agenda.”
According to Azerbaijani media, the general said this while speaking at the closing ceremony of the joint Turkish-Russian monitoring center in Aghdam.
Sergey Istrakov noted that the center, which started its work on January 30, 2021, “was an example of successful interaction and active joint work of servicemen of the three countries for the sake of lasting peace in the Azerbaijani land.”
“During its activity, Russian and Turkish peacekeepers have created a reliable system of control, compliance with the ceasefire and all military actions, laid a firm foundation for the establishment of peaceful life in the long-suffering land,” he said.
“All the tasks set by the Russian and Turkish colleagues were solved in a friendly working atmosphere. Together with the Russian peacekeeping contingent in Karabakh, everything possible was done for the constructive and conflict-free development of the region.
Azerbaijani-Russian-Turkish relations are developing in the spirit of friendship and good-neighborliness. Major joint economic projects are being implemented in various directions. Baku, Moscow and Ankara successfully coordinate efforts in addressing important issues on the regional and global agenda,” General Istrakov noted.