«Բաքուն, Մոսկվան եւ Անկարան հաջողությամբ համակարգում են ջանքերը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-գնդապետ Սերգեյ Իստրակովը հայտարարել է, որ «Բաքուն, Մոսկվան եւ Անկարան հաջողությամբ համակարգում են ջանքերը տարածաշրջանային եւ գլոբալ օրակարգի կարեւոր խնդիրների լուծման ուղղությամբ»։
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, գեներալն այդ մասին հայտարարել է այսօր՝ ելույթ ունենալով Աղդամում թուրք-ռուսական համատեղ մոնիտորինգային կենտրոնի փակման արարողության ժամանակ։
Սերգեյ Իստրակովը նշել է, որ կենտրոնը, որը սկսել էր աշխատանքը 2021 թվականի հունվարի 30-ին, «երեք երկրների ռազմական անձնակազմի հաջող փոխգործակցության եւ ակտիվ համատեղ աշխատանքի օրինակ էր՝ հանուն կայուն խաղաղության ադրբեջանական հողում»։
«Ռուս եւ թուրք խաղաղապահները ստեղծել էին վերահսկողության, հրադադարի եւ բոլոր ռազմական գործողությունների պահպանման հուսալի համակարգ, եւ ամուր հիմքեր էին դրել բազմաչարչար հողի վրա խաղաղ կյանքի հաստատման համար»,- նշել է նա։
«Բոլոր դրված խնդիրները ռուս եւ թուրք գործընկերների կողմից լուծվել են բարեկամական աշխատանքային մթնոլորտում։ Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հետ միասին արվել է հնարավորը տարածաշրջանի ստեղծագործ եւ առանց հակամարտությունների զարգացման համար։
Ադրբեջանա-ռուս-թուրքական հարաբերությունները զարգանում են բարեկամության եւ բարիդրացիության ոգով։ Տարբեր ուղղություններով իրականացվում են համատեղ խոշոր տնտեսական ծրագրեր։ Բաքուն, Մոսկվան եւ Անկարան հաջողությամբ համակարգում են ջանքերը տարածաշրջանային եւ գլոբալ օրակարգի կարեւոր հարցերի լուծման ուղղությամբ»,- նշել է գեներալ Իստրակովը։

Генерал Истраков: «Баку, Москва и Анкара успешно координируют усилия» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Заместитель начальника Генерального штаба Вооруженных сил России, генерал-полковник Сергей Истраков заявил, что «Баку, Москва и Анкара успешно координируют усилия в решении важных вопросов региональной и глобальной повестки дня».
Как сообщают азербайджанские СМИ, генерал заявил об этом, выступая на церемонии закрытия совместного турецко-российского мониторингового центра в Агдаме.
Сергей Истраков отметил, что приступивший к работе 30 января 2021 года центр «являлся примером успешного взаимодействия и активной совместной работы военнослужащих трех стран во имя прочного мира на азербайджанской земле».
«За время его деятельности российские и турецкие миротворцы создали надежную систему контроля, соблюдения режима прекращения огня и всех военных действий, заложили твердую основу для налаживания мирной жизни на многострадальной земле», - отметил он.
«Все поставленные задачи российскими и турецкими коллегами решались в дружеской рабочей атмосфере. Совместно с российским миротворческим контингентом в Карабахе было сделано все возможное для созидательного и бесконфликтного развития региона.
Азербайджанско-российско-турецкие отношения развиваются в духе дружбы и добрососедства. На различных направлениях реализуются крупные совместные экономические проекты. Баку, Москва и Анкара успешно координируют усилия в решении важных вопросов региональной и глобальной повестки дня», - отметил генера Истраков.