Փաշինյան. Միակ ավարտը մեր հաղթանակն է, սա նոր Սարդարապատ է - Mediamax.am
Նա ասել է, որ շուրջ մեկ շաբաթ հայությունը դիմակայում է «ադրբեջանա-թուրքական ահաբեկչական հարձակմանը, որն աննախադեպ ծավալ ունի»:
«Հարյուրավոր տանկերով, հազարավոր արկերով ու հրթիռներով, տասնյակ ինքնաթիռներով եւ ուղղաթիռներով, հարյուրավոր անօդաչու թռչող սարքերով ու մի քանի տասնյակ հազար հետեւակով գրոհում են առաջնագծի ողջ երկայնքով:
Մեկ դիրքի վրա գրոհում է 150-ից 200 զինվոր, ընդ որում, այդ գրոհները օրական կրկնվում են մի քանի անգամ: Մեր դեմ են կռվում նաեւ սիրիացի ահաբեկիչներ եւ թուրքական բանակի հատուկ ջոկատայիններ: Տեղեկություններ ունենք այն մասին, որ 150 թուրք բարձրաստիճան զինվորականներ գտնվում են Ադրբեջանի բանակի տարբեր հրամանատարական օղակներում եւ ղեկավարում են գործողությունները», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ասել է, որ հայկական կողմը կենաց-մահու կռիվ է տալիս, ինչի շնորհիվ թշնամին չի կարողացել որեւէ ռազմավարական խնդիր լուծել: «Աներեւակայելի է մեր զինվորների, կամավորների, սպաների տոկունությունը», - շեշտել է կառավարության ղեկավարը:
«Այսօր մենք ապրում ենք մեր պատմության թերեւս ամենավճռական պահը:
Նրանք չեն եկել միայն Ղարաբաղի կամ տարածքների հետեւից: Նրանց նպատակը հայությունն է ու Ցեղասպանության շարունակությունը: Բայց այսօրվա հայն այլեւս Դեր Զորի ճամփորդ չի դառնալու: Երեկ երեկոյան խոսել եմ մեր մի հրամանատարների եւ շարքայինների հետ՝ նրանք լի են անխորտակելի վճռականությամբ: Բացառապես հաղթանակն է այն ավարտը, որը մենք պատկերացնում ենք այս պայքարի վերջում:
Այսօր մեր ուժերը էական հաջողություններ են ունեցել եւ ջախջախել են հակառակորդի մի քանի հատուկ ստորաբաժանում: Մենք պետք է կոտրենք հարձակվող ոսոխի ողնաշարը, որպեսզի նա այլեւս երբեք իր արյունոտ հայացքը չուղղի մեր հայրենիքին: Սա մի նոր Սարդարապատ է եւ մեզանից յուրաքանչյուրը պարտավոր է նվիրվել նպատակին, որի անունն է հաղթանակ: Ու մենք անպայման կհաղթենք: Փա՛ռք ընկած հերոսներին, փա՛ռք Հայոց բանակին», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Armenian PM: “Now is perhaps the most decisive moment in our history” - Mediamax.am
He has stated that Armenians have been “resisting the Azerbaijani-Turkish terrorist attack of unprecedented scale” for almost a week.
“Azerbaijan is attacking the entire line of contact with Artsakh, using hundreds of tanks, thousands of missiles, dozens of planes and helicopters, hundreds of drones and dozens of thousands of troops.
150 to 200 soldiers attack each combat position of Artsakh army, and it happens several times in a day. Syrian terrorists and Turkey’s special forces are also fighting against us. We have information that 150 senior Turkish military are governing the attacks at various levels of Azerbaijani command staff,” said Nikol Pashinyan.
The Prime Minister has stated that the Armenian side is fighting a life-or-death fight, which is why Azerbaijan has been unable to achieve any military goal. “There are no words to describe the perseverance of our soldiers, officers and volunteers,” underlined Pashinyan.
“Now is perhaps the most decisive moment in our history.
They are not coming for Karabakh or any territories. Their goal is to continue the Armenian Genocide. But Armenians living now will not be sent on death marches to Deir ez-Zor. I spoke with some of our commanders and soldiers last night and I saw they were full of unbreakable resolve. Complete victory is the end we envision for this fight.
Our forces have recorded significant success and smashed several special units of Azerbaijani army today. We must break the back of the attacking enemy so that the enemy never casts a bloody eye on our homeland. This is our second Battle of Sardarapat and each of us must be dedicated to one goal – victory. And we will win. Glory to our fallen heroes, glory to the Armenian army!” said Nikol Pashinyan.