Փաշինյան. Միակ ավարտը մեր հաղթանակն է, սա նոր Սարդարապատ է - Mediamax.am
Նա ասել է, որ շուրջ մեկ շաբաթ հայությունը դիմակայում է «ադրբեջանա-թուրքական ահաբեկչական հարձակմանը, որն աննախադեպ ծավալ ունի»:
«Հարյուրավոր տանկերով, հազարավոր արկերով ու հրթիռներով, տասնյակ ինքնաթիռներով եւ ուղղաթիռներով, հարյուրավոր անօդաչու թռչող սարքերով ու մի քանի տասնյակ հազար հետեւակով գրոհում են առաջնագծի ողջ երկայնքով:
Մեկ դիրքի վրա գրոհում է 150-ից 200 զինվոր, ընդ որում, այդ գրոհները օրական կրկնվում են մի քանի անգամ: Մեր դեմ են կռվում նաեւ սիրիացի ահաբեկիչներ եւ թուրքական բանակի հատուկ ջոկատայիններ: Տեղեկություններ ունենք այն մասին, որ 150 թուրք բարձրաստիճան զինվորականներ գտնվում են Ադրբեջանի բանակի տարբեր հրամանատարական օղակներում եւ ղեկավարում են գործողությունները», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն ասել է, որ հայկական կողմը կենաց-մահու կռիվ է տալիս, ինչի շնորհիվ թշնամին չի կարողացել որեւէ ռազմավարական խնդիր լուծել: «Աներեւակայելի է մեր զինվորների, կամավորների, սպաների տոկունությունը», - շեշտել է կառավարության ղեկավարը:
«Այսօր մենք ապրում ենք մեր պատմության թերեւս ամենավճռական պահը:
Նրանք չեն եկել միայն Ղարաբաղի կամ տարածքների հետեւից: Նրանց նպատակը հայությունն է ու Ցեղասպանության շարունակությունը: Բայց այսօրվա հայն այլեւս Դեր Զորի ճամփորդ չի դառնալու: Երեկ երեկոյան խոսել եմ մեր մի հրամանատարների եւ շարքայինների հետ՝ նրանք լի են անխորտակելի վճռականությամբ: Բացառապես հաղթանակն է այն ավարտը, որը մենք պատկերացնում ենք այս պայքարի վերջում:
Այսօր մեր ուժերը էական հաջողություններ են ունեցել եւ ջախջախել են հակառակորդի մի քանի հատուկ ստորաբաժանում: Մենք պետք է կոտրենք հարձակվող ոսոխի ողնաշարը, որպեսզի նա այլեւս երբեք իր արյունոտ հայացքը չուղղի մեր հայրենիքին: Սա մի նոր Սարդարապատ է եւ մեզանից յուրաքանչյուրը պարտավոր է նվիրվել նպատակին, որի անունն է հաղթանակ: Ու մենք անպայման կհաղթենք: Փա՛ռք ընկած հերոսներին, փա՛ռք Հայոց բանակին», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: Мы переживаем самый судьбоносный момент в нашей истории - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян обратился сегодня с посланием к армянскому народу.
Он сказал, что уже неделю армянский народ противостоит «азербайджано-турецкому террористическому нападению, масштабы которого беспрецедентны».
«Противник атакует по всей линии фронта, используя сотни танков, тысячи снярядов и ракет, десятки самолетов и вертолетов, сотни беспилотников и десятки тысяч солдат.
Каждую нашу позицию атакуют 150-200 человек, при этом такие атаки происходят несколько раз в день. Против нас воюют также сирийские террористы и спецназовцы турецкой армии. У нас есть сведения о том, что 150 высокопоставленных турецких военных находятся в разных командных звеньях и руководят операциями»,- сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр сказал, что армянская сторона сражается не на жизнь, а на смерть, благодаря чему враг не сумел решить ни одной стратегической задачи. «Стойкость наших солдат, добровольцев, офицеров поразительна»,- отметил руководитель правительства.
«Сегодня мы переживаем, возможно, самый судьбоносный момент в нашей истории.
Они не пришли за Арцахом или территориями. Их цель – армянство и продолжение Геноцида. Но армяне никогда более не станут странниками Дер Зора. Вчера вечером я говорил с нашими командирами и рядовыми - они полны непотопляемой решимости. Победа - тот единственный исход, который мы представляем в конце этой борьбы.
Сегодня наши силы добились значительных успехов и разгромили несколько спецподразделений противника. Мы должны сломать позвоночник атакующего врага, чтобы он больше никогда не направлял свой кровавый взгляд на нашу родину. Это новый Сардарапат, и каждый из нас обязан отдать себя цели, имя которой – Победа. Мы обязательно победим! Слава павшим героям, слава армянской армии»,- сказал Никол Пашинян.