Դավիթ Բաբայան. Ադրբեջանը վաղուց արդեն ֆաշիստական պետություն է
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանն այսօր հայտարարել է, որ Ադրբեջանը վաղուց վերածվել է ֆաշիստական պետության, ինչի մասին է վկայում պաշտոնական Բաքվի կողմից մշտական լարվածության հրահրումը Հայաստանի եւ Արցախի հետ սահմանին:
Այս մասին Դավիթ Բաբայանն ասել է Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպմանը:
«Ադրբեջանը՝ որպես պետություն, վաղուց դարձել է ֆաշիստական, թե' ներքին եւ թե' արտաքին կյանքում ագրեսիվ պահվածք ցուցաբերող պետություն: Արտաքին ճակատում դա արտահայտվում է Հայաստանի եւ Արցախի դեմ բացահայտ ագրեսիայի դրսեւորմամբ, իսկ երկրի ներսում այլախոհների, քաղաքացիական ակտիվիստների հետապնդումներով»,- ասել է ԼՂՀ նախագահի խոսնակը:
Նա պաշտոնական Բաքվի կողմից սահմանային նոր լարվածության հրահրումը պայմանավորել է այս տարի Ադրբեջանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններով: Նրա խոսքով` ընտրությունների նախաշեմին Ադրբեջանում իշխող ալիեւյան կլանը որդեգրել է երկրի ներսում առկա խնդիրներից սեփական բնակչության ուշադրությունը շեղելու եւ Հայաստանի ու Արցախի՝ ի դեմս արտաքին թշնամու կերպարի թարմացման ռազմավարությունը:
«Հակառակորդը փորձում է երկրի ներսում առկա դժգոհությունը վերաձեւափոխվել եւ երկրի միակ խնդիրը բարդել Հայաստանի եւ Արցախի վրա: Սա իրենց հատուկ ընտրարշավի ձեւ է: Բաքվի նման հայատյաց քաղաքականության մասին մենք բազմիցս բարձրաձայնել ենք, սակայն չենք տեսել համարժեք պատասխան միջազգային հանրության կողմից: Ընդհակառակը, այդ ֆաշիստական երկրում անցկացվեցին առաջին եվրոպական խաղերը: Ագրեսորին խրախուսում է անպատժելիությունը»,- նկատել է Դավիթ Բաբայանը:
Նա ընդգծել է, որ Արցախի պաշտպանության բանակը վերահսկում է իրավիճակը շփման գծում, եւ հակառակորդը որեւէ առավելություն չունի:

Давид Бабаян: Азербайджан уже давно является фашистским государством
Ереван/Медиамакс/. Пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян заявил сегодня, что Азербайджан уже давно является фашистским государством, о чем свидетельствуют постоянные со стороны Баку провокации на границе с Арменией и Арцахом.
Об этом Давид Бабаян сказал на встрече с журналистами.
«Азербайджан как государство давно является фашистским, проявляющим себя агрессивно как во внешней, так и во внутренней политике. На внешнем фронте это проявляется открытой агрессией в отношении Армении и Арцаха, а внутри страны – преследованием инакомыслящих лиц и гражданских активистов»,- сказал представитель президента НКР.
Провокацию новой волны напряжения на границе со стороны официального Баку Давид Бабаян объяснил тем, что в этом году в Азербайджане состоятся парламентские выборы. По его словам, на пороге выборов алиевский клан желает отвлечь внимание населения своей страны от внутренних проблем путем обновленной стратегии представления Армении и Арцаха в роли внешнего врага.
«Противник пытается трансформировать существующее внутри страны недовольство и представить  Армению и Арцах как единственную проблему в стране. Это их особый способ организации избирательной кампании. Мы неоднократно заявляли о подобной антиармянской политике Баку, однако не наблюдали соответствующей реакции со стороны мирового сообщества. Наоборот, в этой фашистской стране были проведены первые Европейские игры. Безнаказанность поощряет агрессоров», - отметил Давид Бабаян.
Он подчеркнул, что Армия обороны Арцаха контролирует ситуацию на линии соприкосновения, и у противника нет никакого преимущества.