ԿԽՄԿ-ն զբաղվում է խոցված ուղղաթիռին մոտենալու խնդրով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեն զբաղվում է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից խոցված ուղղաթիռին մոտենալու խնդրով:
Այս մասին, ինչպես Արցախից փոխանցում է Մեդիամաքս-ի թղթակիցը, այսօր լրագրողներին ասել է Արցախի պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը:
Արցախի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ ուղղաթիռների թռիչքներն Արցախի օդային տարածքում են եղել, եւ դրանք մասնակցել են ընդհանուր մարտավարական-օպերատիվ զորավարժություններին:
«Եթե հակառակորդը տրամաբանություն եւ պատասխանատվություն ունենար, նման գործողություն չէր իրականացնի»,- ասել է ՊԲ հրամանատարը:
«Այս երկու օրերին այդ հատվածում կրակային ակտիվությունը բավական բարձր է, հակառակորդը փորձում է թույլ չտալ, որ մոտենանք խոցված ուղղաթիռին»,- ավելացրել է Մովսես Հակոբյանը:
Նա ասել է նաեւ, որ արտգործնախարարությունը, միջազգային կառույցներն արդեն արձագանքել են, իսկ «թե ինչ կանի բանակը, դա բանակի խնդիրն է»:

МККК ищет возможность подойти к сбитому вертолету
Ереван /Медиамакс/. Международный комитет красного креста (МККК) изучает возможность подойти к сбитому вооруженными силами Азербайджана вертолету ВВС НКР.
Как передает корреспондент Медиамакс из Арцаха, об этом сегодня журналистам сказал министр обороны НКР Мовсес Акобян.
Глава оборонного ведомства подчеркнул, что вертолеты Армии обороны НКР участвовали в оперативно-тактических учениях и совершали полет в пределах воздушного пространства Арцаха.
«Если бы противник имел логику и ответственность, то не стал бы прибегать к подобным действиям»,- сказал командир Армии обороны.
«Последние два дня по этому участку постоянно ведется обстрел: противник не позволяет подойти к вертолету»,- добавил Мовсес Акобян.
Он сказал также, что МИД и международные структуры уже отреагировали, «а что будет делать армия, это уже ей решать».