ԿԽՄԿ-ն զբաղվում է խոցված ուղղաթիռին մոտենալու խնդրով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեն զբաղվում է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից խոցված ուղղաթիռին մոտենալու խնդրով:
Այս մասին, ինչպես Արցախից փոխանցում է Մեդիամաքս-ի թղթակիցը, այսօր լրագրողներին ասել է Արցախի պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը:
Արցախի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ ուղղաթիռների թռիչքներն Արցախի օդային տարածքում են եղել, եւ դրանք մասնակցել են ընդհանուր մարտավարական-օպերատիվ զորավարժություններին:
«Եթե հակառակորդը տրամաբանություն եւ պատասխանատվություն ունենար, նման գործողություն չէր իրականացնի»,- ասել է ՊԲ հրամանատարը:
«Այս երկու օրերին այդ հատվածում կրակային ակտիվությունը բավական բարձր է, հակառակորդը փորձում է թույլ չտալ, որ մոտենանք խոցված ուղղաթիռին»,- ավելացրել է Մովսես Հակոբյանը:
Նա ասել է նաեւ, որ արտգործնախարարությունը, միջազգային կառույցներն արդեն արձագանքել են, իսկ «թե ինչ կանի բանակը, դա բանակի խնդիրն է»:

ICRC engages in approaching downed helicopter
Yerevan /Mediamax/. The International Committee of the Red Cross (ICRC) has committed to drawing near to the helicopter downed by Azerbaijani Armed Forces.
NKR  Defense Minister Movses Hakobyan informed it today, Mediamax’s correspondent reported from Artsakh.
The NKR Defense Minister stressed that the helicopter flights took place in Artsakh air space and they were part of the tactical exercises.
“If the rival had logic and responsibility, it would not undertake such actions”, said the Commander of NKR Defense Army.
“These two days the level of shooting activities is quite high in that part; the rival attempts not to let us draw near to the downed helicopter”, added Movses Hakobyan.
He also said the Foreign Ministry and the international infrastructures have already responded to it, but “it is only the army’s business, what actions it will undertake”.