Արամ Առաջին. «Վայ այն ազգին, որ երազ չունի»
- Վեհափառ Տեր, այս տարի լրացավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Ոմանք կանխատեսում են, թե Ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման եւ հատուցման պայքարը 100-ամյակից հետո մտնելու է նոր փուլ, ոմանք էլ մտահոգություն արտահայտում, թե Ցեղասպանության խնդիրը կարող է դադարել առանցքային լինել Հայաստանի եւ Սփյուռքի համար:
- Նախ հայտնեմ, որ ես ընդհանրապես խուսափում եմ հարցազրույց տրամադրել, որովհետեւ հավատում եմ ոչ թե խոսքին, այլ գործին: Փորձում եմ անել այն, ինչին հավատում եմ, ինչն օգտաշատ եմ համարում մեր Հայրենիքի, ազգի, եկեղեցու համար: Ասելիքներ շատ կարող են լինել, կարեւոր են մեր անելիքները: Այսօր որպես ազգ, որպես եկեղեցի, որպես համայնք մենք պետք է մտածենք, ծրագրենք մեր անելիքները:
Պետք է ճշտենք մեր ժողովրդի, ազգի առաջնահերթությունները, եւ բոլորս միասնաբար, պահելով ու հարգելով մեր առանձնահատկությունները, մեր ունեցած տարբեր հայեցակետերը, մոտեցումները, սակայն միշտ ելնելով մեր ազգի եւ հայրենիքի ընդհանրական շահերից, ոչ անձնակենտրոն, զգացական, միակողմանի մոտեցումներից, այլ իրապաշտ ոգով, միասնաբար ճշտենք մեր անելիքները: Միշտ նպատակասլաց եւ հանձնառու պիտի լինենք:
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը մեզ համար սոսկ միջոցառումների ամբողջություն չէ, նույնիսկ եթե այդ միջոցառումները ներդաշնակ են, համակարգված: Միջոցառումները ինքնանպատակ եւ ինքնավախճան չեն լինում: 100-ամյակի բոլոր աշխատանքները մեր նահատակներին հիշելու առիթ են: Հիշել նշանակում է չմոռանալ անցյալը եւ մեր հավատարմությունը վերանորոգել, ամրապնդել մեր նահատակների կտակի նկատմամբ եւ այդ ոգով շարժվել դեպի ապագա:
Երկրորդը՝ Ցեղասպանության 100-ամյակն առիթ է հիշեցնելու մեր շրջապատին եւ միջազգային համայնքին այն մասին, որ մեր ժողովուրդը ցեղասպանության է ենթարկվել. անցյալը չի կարող անցած լինել: Վա՛յ այն ժողովրդին, որն իր անցյալի վրա գիծ է քաշում: Պատմությունը դեպքերի, երեւույթների ամբողջականությունն է եւ շարունակականությունը: Հետեւաբար, մենք պետք է մշտապես հիշեցնենք թե՛ մեր նոր սերնդին, թե՛ միջազգային համայնքին այն մասին, որ մենք պահանջատեր ժողովուրդ ենք: Մեր իրավունքները տակավին կմնան բռնաբարված, եւ մենք՝ որպես մեկ ազգ, պետք է շարունակենք նվիրումով եւ հավատքով պահանջել մեր իրավունքները ցեղասպան Թուրքիայից եւ միջազգային համայնքից:
Երրորդը՝ պահանջատիրության մեր կամքը պետք է ավելի զորացնենք: Ինչպե՞ս դա անել: Չպետք է միայն հիշենք անցյալը եւ հիշեցնենք այն, այլ պետք է պահանջենք: Մենք հող ենք կորցրել, մեկ եւ կես միլիոն նահատակ ենք ունեցել, եկեղեցապատկան, ազգապատկան, անհատական կալվածքներ ենք կորցրել, որոնք մեր դիմաց են՝ Այնթափ, Մարաշ, Զեյթուն, Կարս, Կիլիկիա: Մենք չենք կարող դա մոռանալ եւ միայն որպես զբոսաշրջիկ այցելել այդ վայրերը:
Ահավասիկ, հարյուրամյակը, իմ ընկալմամբ, մեզ համար մարտահրավեր էր: Այն միայն հիշելու եւ հիշատակելու առիթ չէր, այլեւ մարտահրավեր: Այն արթնության կոչ էր, մեր ժողովրդի Անլռելի Զանգակատունն էր, որ մենք որպես ազգ մեր հայրենիքով եւ Սփյուռքով պետք է շարունակենք մեր պահանջատիրական պայքարը:
- Կարո՞ղ ենք 100-ամյակը օգտագործել անցյալը վերաիմաստավորելու եւ ապագային այլ կերպ նայելու համար: Ի վերջո, ինչպիսին պետք է լինի Ցեղասպանության խնդրի դերը մեր կյանքում 100-ամյակից հետո:
- Հարյուրամյակը որպես մարտահրավեր արթնության, պահանջատիրության կոչ չպետք է պարփակվի, սահմանափակվի միայն 2015 թ-ով: Այն ընթացք է, որը պետք է հատի 2015 թվականը: Մեր պահանջատիրական պայքարը մեր կյանքի յուրաքանչյուր օրվա, տարվա մեջ պետք է ամփոփվի: Յուրաքանչյուր հայ պետք է ապրի այն ինքնագիտակցությամբ, որ նա իրավազրկված ժողովրդի զավակն է: Մեր ինքնաճանաչումը կբյուրեղանա ինքնագիտակցությամբ՝ ո՞վ եմ ես: Ես պատկանում եմ ազգին, որը իրավազրկված է, եւ որպես անհատ հայ ես ինչ կարող եմ անել: 2015 թ-ից հետո մենք պետք է շարունակենք մեր պահանջատիրական պայքարը: Ինչպե՞ս: Սա է ամբողջ հարցը: Արդյո՞ք պետք է շարունակենք պայքարը նույն ձեւով, ինչպես անում էինք մինչեւ հիմա: Ո՛չ: Երբեմն կրկնությունը որոշ իմաստով դրական է, սակայն որոշ բաներ կրկնելով հանդերձ՝ մենք պետք է առաջատեսիլ մոտեցումով ծրագրենք մեր ժողովրդի պայքարը: Այսպես ընդհանուր, երբեմն երկդիմի, զգուշավոր մոտեցումով պետք չէ վերաբերել մեր ժողովրդի պահանջատիրական պայքարին:
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Առաջինը Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Առաջինը
Մենք ՊԱՀԱՆՋԱՏԵՐ ժողովուրդ ենք: Այս բառը ցանկանում ենք գլխագիր ձեւով գրել: Մեր հսկայական, վիթխարի կորուստների դիմաց մենք այսպիսի գաղջ մոտեցում չպետք է ունենանք: Մենք անցյալին պետք է նայենք եւ այն գնահատենք ինքնաքննական մոտեցմամբ, որպեսզի հասկանանք, թե որտեղ ենք թերացել, որտեղ հաջողել եւ ինչպես պետք է ծրագրենք մեր անելիքները:
Հարյուր տարվա ընթացքում մեր պահանջատիրական պայքարում եղան նվաճումներ, սակայն մենք շեշտն ավելի շուտ դրեցինք ավելի հարաբերական, քարոզչական կողմի վրա: Մի շարք երկրներ ճանաչեցին Ցեղասպանությունը, ուրիշները կարող են ճանաչել ապագայում, եւ այս ուղղությամբ Հայ Դատի մարմինները, մեր եկեղեցին սքանչելի գործ են կատարել: Սփյուռքի մեջ կատարվող այս աշխատանքին վերջին 20 տարիներին առավել կամ նվազ չափով միացան ազատ, անկախ Հայաստանի իշխանությունները: Պետք է շարունակենք այս աշխատանքը:
Այս տարի  Համահայկական հռչակագրի միջոցով Հայաստանը որպես պետություն եւս մեկ անգամ հստակ հայտարարեց, որ մեր ազգային պահանջատիրությունը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մաս է կազմում: Ահավասիկ, մենք՝ Հայաստանը, Սփյուռքը, եկեղեցին հավաքեցինք մեր ուժերը մեր պայքարի շուրջ եւ միասնական ոգով  2015 թ-ի ընթացքում նշեցինք հարյուրամյակը եւ վերահաստատեցինք մեր համազգային պահանջատիրական կամքը եւ հանձնառությունը: Դարձյալ կհարցնեմ՝ հետո ի՞նչ: Մենք անկասկած պետք է շարունակենք Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման աշխատանքը, սակայն ժամանակն է, որպեսզի մենք, առանց անտեսելու պայքարի այս ուղղությունը, հատուկ շեշտ դնենք մեր պայքարի իրավական կողմի վրա: Ժամանակին, երբ մենք խոսում էինք Հայ Դատի մասին, հաճախ էինք անդրադառնում դրա քաղաքականացմանը, միջազգայնացմանը, արդիականացմանը: Այս երեք ուղղությամբ լուրջ աշխատանք է տարվել, սակայն պետք է սկսենք ծրագրված աշխատանք իրավական հարթության վրա: Եվ առաջին քայլն այս ուղղությամբ քաջություն ունեցավ անելու Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը՝ պահանջելով ցեղասպան Թուրքիայից վերադարձնել Սիսի կաթողիկոսությունը:
- Փաստացի սա առաջին իրավական հայցն է՝ հայոց եկեղեցու սեփականության վերադարձի պահանջով: Ի՞նչ փուլում է հիմա այս գործընթացը:
- Մինչ այժմ իրավական հարթությունում պայքարը ինչ-ինչ պատճառներով մեր առջեւ փակ դուռ էր: Ժամանակն է, որ մենք թակենք այդ դուռը եւ փորձենք այն կամաց-կամաց բացել: Պետք է իրատես լինենք: Հնարավոր չէ դա միանգամից անել: Կարելի է անուշ-անուշ, զգացական ճառեր ասել, բայց այս հարցում պետք է իրատես լինենք եւ ուսումնասիրենք, թե որոնք են մեր հնարավորություններն իրավական հարթությունում:  Ճիշտ այս նպատակով շուրջ 3 տարի առաջ միջազգային համագումար կազմակերպեցինք, հրավիրեցինք միջազգային իրավունքի, ցեղասպանագիտության օտարերկրյա բարձրակարգ մասնագետներին, եւ ես հարց տվեցի նրանց՝ ի՞նչ է ասում միջազգային իրավունքը մեր խնդրի մասին: Անցած 3 տարիների ընթացքում մենք եւ ես անձնապես՝ որպես կաթողիկոս,  ուսումնասիրեցինք այս հարցի իրավական կողմը՝ հասկանալու մեր հնարավորություններն ու դժվարությունները: Մենք պետք է քաջություն ունենանք մեր դատը ծրագրված, համակարգված, ուսումնասիրված ձեւով, միջազգային իրավունքի ընձեռած հնարավորություններով տեղափոխել իրավական դաշտ: Սա երկարատեւ գործընթաց է, բայց 2015 թ-ից հետո մենք պետք է այդ հանձնառությունը ստանձնենք՝ համապարփակ մոտեցմամբ, քարոզչական, իրավական, եւ քաղաքական ուղղություններով մեր դատը հետապնդելու համար: Այս աշխատանքը, պայքարը մենք պետք է տանենք միասնաբար: Միասնաբար ասելով՝ հասկանում ենք մեր բոլոր ուժերը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, Սփյուռքը, հայոց եկեղեցին, Հայ Դատի մարմինները, կուսակցությունները:
- Բայց  ինչպե՞ս դա անել, երբ չունենք հատուցման պահանջի միասնական ծրագիր, երբ կան տարբեր մոտեցումներ այս հարցի շուրջ:
- Միասնաբար գործելու կառույցն արդեն ստեղծվել է Հայաստանում (Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողով – խմբ.):  Սակայն կարծում եմ, որ այս պարագայում այդ կառույցը պետք է վերանայման ենթարկել՝ մեր անելիքների լույսի ներքո: Իմ պատկերացմամբ, միասնաբար գործելը բնավ չի նշանակում միաձեւություն, միատեսակություն: Մենք պետք է պահենք մեր բազմազանությունը: Մեր գործի հաջողությունը դա է պահանջում:
Հայաստանը որպես պետություն տարբեր մոտեցում պետք է ունենա, Սփյուռքը՝ տարբեր, եկեղեցին, քաղաքական կուսակցությունները՝ տարբեր: Այսօր ճիշտ չի լինի, եթե Հայաստանը որպես պետություն Թուրքիայից պահանջի մեր հողերը: Սա կնշանակի պատերազմ հայտարարել Թուրքիային: Սակայն Սփյուռքը կարող է դա անել՝ հատկապես հաշվի առնելով այն, որ Սփյուռքը ներկայացնում է իրավազրկված ժողովրդին: Եկեղեցին այս հարցում իր ուրույն գործելակերպը պետք է ունենա, կուսակցությունները, հատկապես Սփյուռքի մեջ գործող կուսակցությունները, պետք է ունենան իրենցը: Անշուշտ, հենց այս զանազանությունը մենք պետք է պահենք, սակայն այդ մոտեցումները պետք է ներդաշնակվեն: Սա նշանակում է դերերի ճիշտ բաժանում եւ հստակեցում, ինչը մենք չենք արել մինչ օրս: Սա ցանկանում եմ նշել հստակ կերպով: Մենք 100-ամյակին մեր առավելագույն ճիգերը գործադրեցինք՝ միջոցառումներ կազմակերպելով, համադրելով եւ այլն: Սա դյուրին էր, սակայն մեր դատը, պահանջը սոսկ իրավական չէ, այն քաղաքաիրավական է: Հենց այս պատճառով մենք պետք է ուսումնասիրված կերպով սկսենք այդ քաղաքաիրավական գործընթացը: Այսօր մենք այլեւս կարիք չունենք վկայակոչել պատմաբանների ուսումնասիրությունները: Ցեղասպանության իրողությունը փաստ է՝ ուսումնասիրված գրեթե բոլոր լեզուներով: Ժամանակ չվատնենք դրա վրա: Կենտրոնանանք քաղաքաիրավական կողմի վրա: Ցեղասպանության ճանաչումը գտել է իր ընթացքը: Երկրները մեկ առ մեկ պետք է ընդունեն Ցեղասպանությունը, նույնիսկ Միացյալ Նահանգները: Այլեւս բոլորը գիտեն, որ 1915 թ-ին կատարվածը ցեղասպանություն է: Պատմաբաններն արդեն կատարել են իրենց շնորհակալ աշխատանքը, իսկ մենք հսկա աշխատանք ունենք անելու իրավաքաղաքական դաշտում:
Նախեւառաջ, պետք է ճշտենք՝ մենք ի՞նչ ենք պահանջում Թուրքիայից: Հայաստանի իշխանությունը մեկ բան է ասում, եկեղեցին, կուսակցությունները տեսակ-տեսակ բաներ են ասում: Բնականաբար, այն, ինչ ասվում է, չի հակասում միմյանց: Սակայն սա նշանակում է, որ մենք պահանջատիրության հստակ, համապարփակ եւ ամբողջական պատկերացում չունենք: Այստեղ ծագում է ուրիշ հարց. արդյո՞ք պետք է ունենանք այն: Արդյո՞ք պետք է հրապարակային կերպով հայտարարենք, թե ինչ ենք պահանջում: Դա ի՞նչ հետեւանքներ կարող է ունենալ: Պետք է ուսումնասիրվի, քննարկվի այս հարցը: Ես պարզապես հարցադրումներ եմ անում, բայց այս հարցերը, թե մեր պահանջատիրությունն ինչ ուղղությամբ պետք է ընթանա, ինչ հանգրվանի պետք է հասնի, չափազանց լուրջ եւ զգայուն են եւ պետք է քննվեն: Այլապես, եթե հանձնաժողովը պետք է հավաքվի միայն միջոցառումներ կազմակերպելու, հայտարարություններ անելու համար, չեմ կարծում, որ այս ձեւով մենք կկարողանանք նոր մղում տալ մեր պայքարին: 2015 թ-ից հետո մենք պետք է անցնենք քաղաքաիրավական դաշտում միասնական աշխատանքի՝ Հայաստանի մասնակցությամբ, հովանավորությամբ եւ առաջնորդությամբ:
- Համահայկական հռչակագիրն իր բնույթով բացառիկ էր մեր պատմության մեջ: Որքանո՞վ իրատեսական եք համարում հռչակագրում տեղ գտած դրույթների կյանքի կոչումը:
- Հանձնաժողովի աշխատանքի շրջանակներում մենք ավելի շատ կենտրոնացանք միջոցառումների կազմակերպման վրա, սակայն կարող եմ ասել, որ Համահայկական  հռչակագրի ընդունումն անկյունադարձային էր: Անշուշտ, այս հռչակագրով հնարավոր չէ ամեն ինչ ասել, սակայն հիմնական սկզբունքները ներառված են: Կարծում եմ, այն պետք է ծառայի որպես մեկնակետ առաջիկա աշխատանքների համար: Հույս ունեմ, որ հանձնաժողովի առաջիկա նիստի ընթացքում, որը պետք է կայանա այս տարվա սեպտեմբերին, կամփոփվի արվածը եւ կհստակեցվեն անելիքները: Հայաստանում եւ Սփյուռքում սիրում ենք ամեն բան վարդագույնով տեսնել՝ սա կազմակերպեցինք, լավ անցավ եւ այլն: Սա ճիշտ չէ: Ինքնաքննական մոտեցմամբ միայն պետք է դիտենք կատարվածը՝ որտե՞ղ հաջողեցինք եւ թերացանք: Ես միշտ արտահայտել եմ իմ տեսակետը այս հարցերի շուրջ: Հասկանալի է, որ պայքարի իրավաքաղաքական կողմը զգայուն հարցերի պիտի անդրադառնա, ուստի հանձնաժողովի անդամակցությունը պետք է վերանայվի, ավելի ներկայացուցչական պետք է լինի եւ ներառի որոշ մասնագետներ՝ նկատի ունենալով մեր առաջիկա աշխատանքի բնույթը: Հավաքական աշխատանքի հստակեցման եւ բաժանման, հայեցակետերի ներդաշնակեցման կարիք կա: Պետք է հստակ իմանանք, թե երբ Հայաստանը պետք է խոսի, երբ Սփյուռքը լռի, եւ հակառակը:
- Այս տարվա ընթացքում չսովորեցի՞նք, թե դա ինչպես պետք է անենք:
-Ոչ, այս տարվա ընթացքում այդ հարցերին չանդրադարձանք, եւ ժամանակն է հենց այս մասին խոսել: Մեր մոտեցումները պետք է համահունչ լինեն մեր ներկա պայմաններին:
- Ցեղասպանության 100-ամյակի կազմակերպչական աշխատանքն իրականացվեց Հայաստան-Սփյուռք սերտ համագործակցության արդյունքում: Սա առիթ դարձա՞վ վերագնահատելու, վերաիմաստավորելու այդ հարաբերությունները եւ դրանց ամբողջ ներուժը:
- Հայաստան-Սփյուռք միասնականությունը մեր ժողովրդի հզորացման անսպառ աղբյուրն է: Միասնականություն ասելով՝ ես չեմ հասկանում միաձեւություն: Դա վնասակար է: Համագործակցություն՝ նշանակում է պահել եւ հարգել միմյանց տարբերությունները: Դրանք չպետք է մեզ հեռացնեն միմյանցից, տանեն դեպի առճակատում կամ ներքին լարվածություն: Դա կարող է կործանարար լինել: Տարբերությունները պետք է ներդաշնակվեն: Երբեմն Հայաստան-Սփյուռք գործակցությունն ձեւական, տուրիստական դրսեւորում է ստանում: Այդ ձեւականություններից պետք է խուսափենք: Փոխայցելություններն իսկապես կարեւոր են, սակայն պետք է մեր աշխատանքներն այնպես ծրագրվեն, որ այդ համագործակցությունն ամրապնդվի մեր ժողովրդի ամենօրյա կյանքում:
Եկատերինա Պողոսյանը զրուցում է Արամ Առաջինի հետ Եկատերինա Պողոսյանը զրուցում է Արամ Առաջինի հետ
Տուրիստական, զգացական նախաձեռնություններից պետք է հեռու մնալ: Պետք է հասկանանք՝ Հայաստանը ի՞նչ կարող է առաջարկել Սփյուռքին, եւ հակառակը: Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ երրորդությունը պետք է ներդաշնակ կերպով կենսագործվի: Անցած 20 տարիների ընթացքում այս ուղղությամբ կարեւոր նվաճումներ եղան, բայց ես ավելին եմ սպասում թե՛ Սփյուռքից, թե՛ Հայաստանից եւ թե՛ Արցախից:
- Հայոց ցեղասպանությունը մեր ազգին պատուհասեց պետականության բացակայության պայմաններում: Այսօր, երբ պետականություն ունենք, ի՞նչ դասեր պետք է քաղենք անցյալից:
- Ամենից առաջ, մենք պետք է ապավինենք բացառապես մեր ուժերին, երբեք դրսից չսպասենք մեր ժողովրդի փրկությունը: Երբեմն որոշ երկրներ զորակցություն են արտահայտում մեր դատի նկատմամբ, բայց դրանք պայմանական են, ժամանակավոր, շահադիտական: Պատմությունը մեզ ցույց է տալիս, որ մենք մեր ներքին միասնականությամբ, ամուր հավատքով, զորեղ կամքով ենք կանգուն մնացել պատմության փոթորիկներին: Մենք մեր Հայրենիքը պետք է ամուր պահենք, իսկ այն ամուր է իր ժողովրդով: Այսօր Հայրենիքը պարտվում է իր իսկ ժողովրդի կողմից: Արտագաղթ կա: Այս մասին խոսենք կամ լռենք, միեւնույն է՝ սա իրականություն է: Երբեմն պետք չէ լուռ մնալ: Ես Հայաստանի ներքին գործերի մասին չեմ ուզում կարծիք հայտնել, բայց երբ հարցերը կրում են համահայկական բնույթ, դրանց մասին ես ասելիք եւ կարելիության սահմաններում անելիքներ ունեմ: Արտագաղթն այսօր մեր ժողովրդին եւ Հայաստանին ամենամեծ վնաս հասցնող երեւույթն է: Այս մասին ես արտահայտվել եմ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Սփյուռքում: Ի՞նչ պետք է անել, որպեսզի մեր ժողովրդին պահենք Հայաստանում: Ինչպես բոլոր գաղութներում, այնպես էլ Հայաստանում կան կուսակցական, քաղաքական տարբերություններ: Սա բնական երեւույթ է: Սակայն հայրենիքի անվտանգությունը, տնտեսական կյանքի բարելավումը կենսական է Հայաստանի համար: Հայրենիքը հզոր է ոչ միայն  բանակով, այլեւ այնտեղ ապրող մարդկանցով, հզոր տնտեսությամբ, միասնականությամբ: Այստեղ Սփյուռքն էլ ունի իր դերակատարությունը: Այսօր Արցախի խնդիր ունենք, այն բոլորիս խնդիրն է: Մենք պետք է հասկանանք, թե որպես Սփյուռք ի՞նչ կարող ենք անել հզորացնելու Ղարաբաղը: Հակառակորդ Ադրբեջանը մեզ է դիտում: Մենք շրջապատված ենք թշնամիներով, այդպես է եղել մեր ողջ պատմության ընթացքում: Հայաստանն իր աշխարհագրական դիրքով մշտապես կռվախնձոր է եղել տարբեր ուժերի համար: Այսօր էլ է նույնը, փոխվել են միայն ձեւերը: Հետեւաբար, այս իրավիճակում Հայաստան-Արցախ–Սփյուռք ինչ կարող ենք անել: Մենք առանձին չենք իրարից: Ցեղասպանը պարտադրեց մեզ բաժանվել միմյանցից: Մենք չորոշեցինք Սփյուռք լինել: Մենք մեկ ազգի ենք պատկանում, եւ այդ պատկանելությունը պետք է տեսանելի լինի թե՛ մեր ժողովրդի, թե՛ բարեկամների եւ թե՛ թշնամիների համար:
- Վեհափառ Տեր, ո՞րն է ձեր պատգամը մեր ժողովրդին:
- Յուրաքանչյուր հայ երբեք չպետք է մոռանա, որ Ցեղասպանություն վերապրած ժողովրդի զավակն է: Պահանջատիրությունը մեր արյան կանչն է: Այն անքակտելի կերպով շաղախված է մեր հոգեմտավոր կազմավորման հետ: Յուրաքանչյուր հայ այս գիտակցությունն իր մեջ պետք է ամրապնդի: Մենք ունեցանք ազատ, անկախ Հայաստան, որը Սփյուռքի մեջ ամենօրյա տեսիլք էր եւ որը մաս կազմեց մեր ազգային եւ քրիստոնեական դաստիարակությանը: Մենք միշտ պետք է վառ պահենք ամբողջական Հայաստանի տեսիլքը, այն մշտապես պետք է ներկա լինի մեր կյանքում: Ազգերն երազներով են ապրում: Վայ այն ազգին, որ երազ չունի: Մենք էլ երազներ ունենք, եւ այդ երազները պետք է կենսագործվեն արժեքներով եւ տագնապներով: Պահանջատեր ենք՝ նշանակում է երազ ունենք: Այսօր մենք ունենք այն պատառ Հայաստանը, որը պետք է հզորացնենք՝ որպես խարիսխ մեր ամբողջական Հայաստանի երազի: Իրականության եւ երազի այս ներդաշնակությունը մեր ժողովրդի կյանքում պետք է հատուկ տեղ գրավի: Ահա այս է, որ մեր ժողովրդից կսպասեմ եւ կպահանջեմ: Մենք այսօր եւ ամենուր պետք է համախմբվենք մեր համազգային արժեքների՝ Հայաստանի, Արցախի, մեր դատի եւ գերագույն ձգտումների շուրջ:

Арам Первый: «Горе той нации, у которой нет мечты»
- Ваше Святейшество, многие считают, что после 100-летней годовщины Геноцида армян борьба за его признание и осуждение, за возмещение имущества вступит в новый этап. Другие беспокоятся, что проблема Геноцида может потерять свою ключевую роль для Армении и Диаспоры.
- Во-первых, отмечу, что обычно я избегаю интервью, потому что верю не словам, а делам. Стараюсь делать то, во что верю, что считаю полезным для нашей Родины, нации, церкви. Говорить можно многое, однако важны наши дела. Сегодня мы как нация, как церковь и как община, должны продумать, запланировать наши дела.
Мы должны уточнить приоритеты нашего народа, нашей нации, и все вместе, сохраняя и уважая наши особенности, разные точки зрения и подходы, в то же время, исходя из общих интересов нашей нации и Родины, реалистично и сплоченно определить наши шаги. Мы должны быть целеустремленными и инициативными.
100-летие Геноцида армян для нас - не просто набор мероприятий, даже если эти мероприятия согласованы и скоординированы. Мероприятия – не самоцель и не конечный результат. Все работы в рамках 100-летней годовщины являются поводом для поминовения наших жертв. Помнить означает не забывать прошлое, подтверждать верность наследию наших жертв и двигаться вперед в этом духе.
Во-вторых, 100-летие Геноцида - повод напомнить нашему окружению и международному сообществу о том, что армянский народ подвергся геноциду, и прошлое не может быть забыто. Горе тому народу, который перечеркивает свое прошлое. История – это общность и продолжительность событий, явлений. Следовательно, мы должны постоянно напоминать как нашему новому поколению, так и международному сообществу, что мы народ, требующий справедливости.
Наши права все еще попраны, и мы, как единая нация, должны и дальше верой и преданностью требовать от Турции восстановления наших прав.
В-третьих, мы должны усилить нашу волю к требованию справедливости. Как это сделать? Мы должны не только помнить прошлое и напоминать о нем, но и требовать. Мы потеряли полтора миллиона людей, свои земли, церковную, национальную, частную недвижимость, которая перед нами – Айнтап, Мараш, Зейтун, Карс, Киликия. Мы не можем этого забыть и посещать эти места только как туристы.
Итак, 100-летие в моем восприятии является для нас вызовом. Это не только повод для памяти и поминовения, но и вызов. Это призыв к пробуждению.
- Можем ли мы использовать 100-летие Геноцида, чтобы переосмыслить прошлое и по-новому взглянуть на будущее? В конце концов, какой должна быть роль Геноцида в нашей жизни после 100-летия?
– 100-летие как вызов, как призыв к пробуждению и требованию справедливости не должно ограничиться только 2015-м годом. Наша борьба за справедливость должна быть отражена в каждом дне. Каждый армянин должен жить с тем сознанием, что он – сын народа, лишенного своих прав.
Наша самоидентификация отразится в самосознании –  «кто я?». Я принадлежу к нации, которая лишена своих прав. Что я могу сделать как армянин? После 2015-го года мы должны продолжить свою борьбу за справедливость. Как? Вот в чем вопрос.
Должны ли мы продолжить борьбу тем же способом, как это делали по сей день? Нет! Иногда повторение в некотором смысле - положительное явление, однако, повторяя некоторые вещи, мы должны дальновиднее планировать борьбу нашего народа.
Католикос Великого дома Киликийского Арам Первый Католикос Великого дома Киликийского Арам Первый
Aram I_1
Мы ТРЕБУЮЩИЙ народ. Прошу вас написать это слово заглавными буквами. Мы не должны так равнодушно относиться к своим огромным, колоссальным потерям. Мы должны посмотреть на прошлое и оценить его самокритично, чтобы понять, где мы допустили ошибки, где достигли успеха, и как планировать нашу работу.
За 100 лет нашей борьбы за справедливость были достижения, однако мы делали юольший акцент на пропагандистской стороне. Ряд стран признал Геноцид, другие могут признать в будущем, и в этом направлении органы Ай Дата и наша церковь поработали превосходно. К этой работе, проводимой Диаспорой, в последние 20 лет в большей или меньшей степени присоединились власти свободной, независимой Армении. Мы должны продолжить эту работу.
В этом году посредством Всеармянской декларации Армения как государство еще раз четко заявила, что наше национальное требование является частью внешней политики Армении. Итак, мы – Армения, Диаспора и Церковь - объединили наши силы вокруг нашей борьбы и в духе единства в 2015-ом году отметили 100-летие Геноцида и подтвердили нашу волю к борьбе за справедливость и ответственность за нее.
Снова спрошу – и что дальше? Мы, несомненно, должны продолжить работу для международного признанияГеноцида, однако настало время, чтобы мы, не игнорируя это направление, сделали особый акцент на правовой стороне нашей борьбы. Мы говорили об Ай Дате, его модернизации и придания международного статуса. В этих направлениях проделана серьезная работа, однако мы должны начать работу в правовой плоскости. И первый шаг в этом направлении имел смелость сделать Католикосат Великого дома Киликийского, потребовав у Турции вернуть Католикосат Сиса.
- Фактически, это первый правовой иск с требованием вернуть собственность Армянской церкви. На какой стадии этот процесс?
– По сей день борьба в правовой плоскости по тем или иным причинам была для нас закрытой дверью. Настало время постучаться в эту дверь и попытаться ее потихоньку открыть. Мы должны быть реалистами. Нельзя сделать это сразу. Можно говорить сладкие, эмоциональные речи, однако в этом вопросе нужно быть оптимистами и изучить, каковы наши возможности в правовой плоскости?
Именно с этой целью около трех лет назад мы организовали международный съезд, пригласили высококвалифицированных иностранных специалистов в сфере международного права, и я задал им вопрос: что говорит международное право о нашей проблеме? За три года мы изучили правовую сторону этого вопроса, чтобы понять наши возможности и трудности. Это длительный процесс, однако после 2015-го года мы должны взять на себя эту задачу – преследовать нашу цель всеобъемлющим подходом, в пропагандистском и политическом направлениях. Эту работу, эту борьбу мы должны вести консолидированно. Говоря консолидированно, мы предполагаем участие всех сил – Республики Армения, Диаспоры, армянской церкви, органов Ай Дата, партий.
- Но как это сделать, если у нас нет единой программы требования компенсации, если есть разные подходы к этому вопросу?
– Структура по консолидации действий уже создана в Армении (Государственная комиссия по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян – ред.). Однако думаю, что данную структуру следует пересмотреть с учетом предстоящих шагов. В моем представлении, консолидированные действия вовсе не предполагают однотипности. Мы должны сохранить разнообразность. Этого требует успех нашего дела.
Армения как государство должна иметь один подход, Диаспора – другой, церковь - третий, политические партии – четвертый. Сегодня будет неправильным, если Армения как государство будет требовать у Турции наши земли. Это будет означать объявление войны Турции. Однако это может сделать Диаспора, особенно учитывая, что она представляет народ, лишенный своих прав. Церковь в этом вопросе должна предпринять собственные шаги, партии, особенно действующие в Диаспоре, – свои. Естественно, мы должны сохранить эти различия, однако они должны гармонизироваться. Это означает правильное распределение и уточнение ролей, чего мы не сделали по сей день. Это я хочу подчеркнуть особо.
Мы приложили максимум усилий к 100-летней годовщине, организуя мероприятия. Это было несложно, однако наш суд, наше требование не чисто правовое, оно политико-правовое. Мы должны начать этот политико-правовой процесс. Сегодня нам больше не нужно ссылаться на исследования историков. То, что Геноцид был – это факт. Не будем тратить на это время. Сконцентрируемся на политико-правовой стороне. Признание Геноцида нашло свой путь. Страны одна за другой должны признать Геноцид, даже Соединенные Штаты. Отныне все знают, что произошедшее в 1915-ом году было геноцидом. Историки уже сделали свою неоценимую работу, а нам предстоит огромная работа на политико-правовом поле.
Во-первых, мы должны уточнить – чего мы требуем от Турции? Власти Армении говорят одно, церковь – другое, каждая из партий – что-то свое. Естественно, все, что говорится, не противоречит друг другу. Однако это означает, что у нас нет четкого, всеобъемлющего и целостного представления о нашем требовании.
Здесь возникает другой вопрос – должно ли оно у нас быть? Должны ли мы публично заявлять, чего мы требуем? Какие последствия это может иметь? Надо изучить эти вопросы. Иначе, если Комиссия будет собираться только для того, чтобы планировать мероприятия и делать заявления, не думаю, что таким образом мы сможем придать новый импульс нашей борьбе. После 2015-го года мы должны приступить к консолидированной работе на политико-правовом поле с участием Армении, под ее покровительством и руководством.
- Всеармянская декларация уникальна в своем роде в нашей истории. Насколько реалистичным вы считаете претворение в жизнь ее тезисов?
– В рамках работы Комиссии мы больше сосредоточились на организации мероприятий, однако могу сказать, что принятие Всеармянской декларации было поворотным событием. Конечно, этой декларацией нельзя сказать все, однако основные принципы в ней отражены. Думаю, она должна послужить стартовой точкой для предстоящих работ. Надеюсь, на ближайшем заседании Комиссии, которое пройдет в сентябре этого года, будет обобщено то, что уже сделано, и уточнены дальнейшие действия.
Мы в Армении и в Диаспоре любим видеть все в розовых тонах: организовали то-то, прошло хорошо и т.д. Это неправильно. Мы должны смотреть на происшедшее исключительно самокритично: где достигли успеха и где допустили ошибки? Я всегда выражал свою точку зрения по этим вопросам. Понятно, что политико-правовая сторона борьбы должна затрагивать чувствительные вопросы, поэтому членство в Комиссии должно быть пересмотрено, она должна стать более представительной и включить специалистов в некоторых областях, учитывая специфику нашей будущей работы. Мы должны четко знать, когда должна говорить Армения и молчать Диаспора, а когда наоборот.
- За этот год мы не научились, как это следует делать?
– Нет, за этот год мы не затрагивали эти вопросы, и сейчас самое время говорить об этом.
- Стало ли 100-летие Геноцида поводом для переоценки и переосмысления отношений Армения-Диаспора?
– Единство Армении и Диаспоры – неиссякаемый источник усиления нашего народа. Говоря единство, я не имею в виду однообразность. Это вредно. Сотрудничать - означает сохранять и уважать различия друг друга. Они не должны отдалять нас друг от друга или вести к конфронтации. Это может иметь пагубные последствия. Различия следует гармонизировать.
Порой партнерство Армения-Диаспора носит более формальный, туристический характер. Мы должны избежать этих формальностей. Взаимные визиты действительно важны, однако наши работы должны планироваться таким образом, чтобы это сотрудничество укрепилось в каждодневной жизни нашего народа.
Нужно оставить в сторону туристические, эмоциональные инициативы. Необходимо понять, что может предложить Диаспоре Армения, и наоборот?
Екатерина Погосян беседует с Арамом Первым Екатерина Погосян беседует с Арамом Первым
Триединство Армения-Диаспора-Арцах должно гармонично функционировать. За прошедшие 20 лет в этом направлении были достигнуты важные достижения, однако я жду большего как от Диаспоры, так и от Армении и Арцаха.
- Геноцид настиг армянский народ в условиях отсутствия государственности. Сегодня, когда у нас есть государственность, какие уроки мы должны извлечь из прошлого?
– Прежде всего, мы должны полагаться исключительно на свои силы, не ждать спасения нашего народа извне. Иногда некоторые страны выражают поддержку в деле достижения справедливости, однако все это условно, временно и делается в корыстных целях. История показывает, что мы устояли перед бурями истории именно благодаря своему внутреннему единству, крепкой вере, сильной воле. Мы должны крепко держать свою Родину, а она сильна своим народом. Сегодня Родина проигрывает свой народ. Существует эмиграция. Будем мы говорить или молчать об этом, неважно, это реальность. Иногда не нужно молчать. Я не хочу высказывать мнение о внутренних делах Армении, однако когда проблемы носят общеармянский характер, мне есть что сказать и, по мере возможностей, – делать.
Эмиграция сегодня наносит самый большой вред нашему народу и Армении. Об этом я говорил и в Армении, и в Диаспоре. Что нужно сделать, чтобы удержать наш народ в Армении? Как и во всех общинах Диаспоры, в Армении есть партийные, политические различия. Это естественное явление. Однако безопасность Родины, улучшение экономического благополучия важнее для Армении. Родина сильна не только армией, но и живущими там людьми, сильной экономикой.
У нас есть Арцахская проблема, и мы должны понять, что мы, как Диаспора, можем сделать для усиления Карабаха? Противник – Азербайджан - смотрит на нас. Мы окружены врагами, и так было на протяжении всей нашей истории. Армения всегда была яблоком раздора между разными силами. Сегодня происходит то же самое, изменились только формы. Следовательно, что могут сделать в такой ситуации Армения, Арцах и Диаспора? Мы неотделимы друг от друга. Совершившие Геноцид разделили нас. Не мы решили стать Диаспорой. Мы принадлежим к одной нации, и эта национальная принадлежность должна быть видна как нашему народу, так и друзьям и врагам.
- Ваше Святейшество, каково Ваше послание армянскому народу?
– Каждый армянин должен всегда помнить, что является сыном народа, пережившего Геноцид. Требование справедливости – зов нашей крови. Оно неразрывно связано с нашим ментальным и духовным формированием. Каждый армянин должен укрепить это сознание в себе. У нас есть свободная, независимая Армения, которая была ежедневной мечтой для Диаспоры и которая стала частью нашего национального и христианского воспитания. Мы должны всегда хранить в себе образ целостной Армении, он должен жить в нашей повседневной жизни.
Нации живут мечтами. Горе той нации, у которой нет мечты. Мы требуем справедливости, значит – у нас есть мечта.
Гармония реальности и этой мечты должна занимать особое место в жизни нашего народа. Вот чего я жду и требую от нашего народа. Мы должны сплотиться вокруг наших общенациональных ценностей - Армении, Арцаха, нашего требования и наивысших стремлений.