Ժիրայր Լիպարիտյան. «Նոր շանսը պետք է ինչ-որ նպատակի ծառայի»
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շեմին Մեդիամաքսը հարցազրույցների շարք է սկսում Հայաստանի եւ Սփյուռքի մտավորականների հետ:
Փորձելու ենք տարբեր կարծիքներ հավաքել այն մասին, թե արդյո՞ք Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը կարող է որոշակի «նոր սկիզբ» դառնալ հայության համար: Ցանկանում ենք նաեւ այս շարքի միջոցով վերլուծել Հայաստանի եւ սփյուռքի հարաբերությունները, հասկանալ հնարավորություններն ու մարտահրավերները:
Այսօր մեր զրուցակիցն է պատմաբան Ժիրայր Լիպարիտյանը, ով 1990-ական թվականներին Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավոր խորհրդականն էր:
- Պարոն Լիպարիտյան, ի՞նչ է լինելու 2015 թ. ապրիլի 25-ին: Արդյո՞ք մեր սպասելիքները Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցից չափազանցված չեն:
- Մտավախություն ունեմ, որ 2015 թվականի ապրիլի 25-ին մենք մի քիչ հուսախաբված կարթնանանք: Պետությունը եւ տարբեր կազմակերպությունները խոսում են մեծ ծրագրերի եւ միջոցառումների մասին, որոնց մանրամասները տակավին հայտնի չեն, բայց ինձ թվում է, որ անելու են նույնը, ինչ ամեն տարի, պարզապես ավելի մեծ ծավալով, որը, սակայն, որակական փոփոխության չի բերի:
Մտահոգիչ է նաեւ տպավորությունը, որ այդ ամենը մենք հիմնականում օտարների համար ենք անում եւ բուն հարցի մասին չենք մտածում: Իրականում Ցեղասպանության հետ կապված մեծ գործ ունենք անելու, բայց հոգեբանորեն կենտրոնացած ենք միջազգային ճանաչման հարցի վրա: Որակական փոփոխություն կլինի այն ժամանակ, երբ ինստիտուցիոնալ փոփոխություններ մտցնենք Ցեղասպանության հարցում եւ որոշ ժամանակ մոռանանք միջազգային ճանաչման մասին:
Անձնապես ինձ համար այլեւս կարեւոր չէ` Օբաման կամ Մերկելը կճանաչեն Ցեղասպանությունը, թե ոչ: Վիրավորական եմ համարում, որ մենք պետք է ջարդի, Ցեղասպանության ենթարկվենք ու հետո մուրացկանի նման գնանք ճանաչում ուզենք:
Օտարների ճանաչմանը ենթակա լինելը նշանակում է ուրիշների ասածին կամ չասածին պատանդ լինել եւ մեր ապագան, հոգեբանական եւ մտավոր անկախությունը կապել ուրիշի հետ:
Եթե Օբաման «ցեղասպանություն» բառը գործածի, ես պետք է երջանի՞կ լինեմ, իսկ եթե չգործածի, մեկ տարի եւս տխու՞ր լինեմ: Կարեւոր է Ցեղասպանությունը չմոռանալ, բայց միաժամանակ Ցեղասպանության կախվածությունից ազատ լինել՝ որպես քաղաքականապես անկախ մտածող ու մտավոր ուժերի զարգացումը գնահատող ժողովուրդ:
Ինձ համար իսկապես կարեւոր չէ այդ մարդկանց կարծիքը իմ պատմության, իմ ժողովրդի այդ մեծ հարցի մասին: Իրենք չէ, որ պետք է որոշեն իմ ժողովրդի պատմությունը, եւ իրենցից կախված չէ իմ քաղաքական հասունությունը:
Պետք է մտածենք, թե մեր ցեղասպանագիտության մեջ ի՞նչ բացթողումներ կան, ի՞նչ կա, որ այնքան էլ լավ չգիտենք: Քանի՞ ցեղասպանագետ ունենք Հայաստանում եւ Սփյուռքում, ովքեր օտար լեզուներ գիտեն`ներառյալ օսմաներենը: Մասնագետներ են պետք, որոնք կփորձեն պատասխանել ոչ միայն այն հարցին, թե Ցեղասպանությունն ինչպե՞ս է եղել, այլեւ` ինչո՞ւ է եղել եւ ինչպե՞ս հնարավոր դարձել: Պատմության ընթացքում եղել են ու այսօր էլ կան ռեժիմներ, որոնք ցանկանում են այս կամ այն ռասայական կամ կրոնական հարցը լուծելու նպատակով բնաջնջել իրենց ենթակա ժողովրդին։ Սակայն նրանք միջոցներ կամ պայմաններ չունեն նման բան իրականացնելու համար։ Ինչո՞ւ դա ստացվեց Օսմանյան կայսրության մեջ՝ այդ պետության գոյության վերջին տարիներին։
Ցեղասպանագիտությամբ զբաղվող երիտասարդներ կան, սակայն քիչ են, եւ նրանց մեծ մասի մակարդակն էլ բավարար չէ միջազգային ասպարեզում պատշաճ ներկայանալու համար: Մինչդեռ մեր գիտության առողջ եւ հաստատուն լինելու դեպքում միջազգային ճանաչման հարցը կհեշտանա: Դա եղավ նախորդ սերնդի հետ, երբ Ցեղասպանության խնդիրը սիրողական մակարդակից փոխանցվեց պրոֆեսիոնալ պատմաբաններին եւ գիտնականներին: Դա առաջին սերունդն էր, եւ հիմա պետք է երկրորդ, երրորդ սերունդներ պատրաստենք, սակայն չեմ տեսնում, որ դա արվում է:
Ժիրայր Լիպարիտյանը Ժիրայր Լիպարիտյանը
Լուսանկարը` Wilson Center
Մեզ պետք է նաեւ միջազգային մակարդակի զուտ գիտական հաստատություն, որը միայն այդ հարցերով կզբաղվի: Ցավոք, նման կառույց չունենք: Երեւանում ունենք Ցեղասպանության ինստիտուտ-թանգարանը, որի միջոցները շատ սահմանափակ են, եւ այնտեղ աշխատողների թիվը շատ քիչ է: Պետք է այնպիսի աշխատանք տարվի, որը կընդգրկի Սփյուռքի գիտնականներին, որոնք շատ ավելի առաջ են գնացել այս բնագավառում, քան Հայաստանի գիտնականները:
Կարծում եմ, մեր պարտքը Ցեղասպանության զոհերի առջեւ պետք է լիներ այս հարյուրամյակի գործածումը որակական առումով մեկ քայլ առաջ գնալու համար:
- Հայաստանում եւ Սփյուռքում երկու հակադիր կարծիքներ կան: Մի մասն ասում է, որ մենք շարունակում ենք ապրել զոհի հոգեբանությամբ, ինչը չի կարող պայմաններ ստեղծել ավելի լավ ապագայի համար: Մյուս մասը պնդում է, որ, եթե մոռացության մատնենք մեր անցյալը, առհասարակ ապագա չենք ունենա:
- Նախ՝ մենք պետք է հասկանանք, ո՞րն է Ցեղասպանության դերը մեր այսօրվա եւ վաղվա քաղաքականության մեջ: Ինձ համար հիմնական հարցը սա է:
Ի՞նչ ենք ուզում մեր ապագայի համար՝ դա է պետք որոշել: Անցյալի պատմությունը ճանաչել, դասեր քաղել ու ապագա կերտե՞լ, թե՞ անընդհատ փորձել պարզել, թե Ցեղասպանությունն ի՞նչ դեր ունի Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերություններում, ու, հետեւաբար, անցյալն ու ապագան շփոթել կամ հավասարեցնել։
Այսինքն, պետք է հասկանանք, թե Ցեղասպանությունն ինչ տեղ ունի քաղաքական դիսկուրսի մեջ: Տակավին չենք ել փորձել պարզել, թե մեր մտածելակերպի մեջ ո՞րն է կապակցությունը ցեղասպանակենտրոն մտածողության ու անկախության կորստի միջեւ։ Նրանք սերտորեն շաղկապված են։
- Հաճախ կարելի է լսել այն տեսակետը, որ Ցեղասպանությունն այն միավորող ուժն է, որի շուրջ կառուցված է հայկական Սփյուռքը, եւ որ 100-րդ տարելիցից հետո այդ գործոնը աստիճանաբար կորցնելու է իր նշանակությունը: Համաձա՞յն եք այդ տեսակետի հետ:
- Համաձայն չեմ: Իսկապես, թյուր կարծիքը կա, որ Սփյուռքի կառույցները խմբված են Ցեղասպանության հարցի շուրջ: Բայց մենք Ցեղասպանությունից առաջ էլ Սփյուռք ունեինք՝ Ամերիկայում, Ռուսաստանում, Իրանում, Մերձավոր Արեւելքում: Շատ տեղերում մենք արդեն 4-5 սերունդ հայեր ունենք:
Իհարկե, ամենամեծ ալիքը Ցեղասպանությունը վերապրողներն էին, բայց նրանց ինքնության հարցում որոշիչը Ցեղասպանության հարցը չէր: Դա մեզ փորձում էին հավատացնել մեր կուսակցությունները եւ քաղաքական կառույցները, բայց կարող եմ վստահեցնել, որ մինչեւ 1950-1960-ական թվերը ինքնության հարցը Ցեղասպանության հետ կապված չէր:
Երբ 1950-ականներին Լիբանանում դպրոց էի գնում, Ցեղասպանությունը միայն ապրիլի 24-ի հոգեհանգիստն էր եկեղեցում, եւ դրանում քաղաքական բովանդակություն չկար: Մեր ընտանիքներում խոսում էին այդ մասին, բոլորն իրենց պատմություններն ունեին, բայց դա քաղաքականացված չէր, եւ միավորողը դա չէր: Միավորողը հայապահպանման հարցերն էին՝ դպրոցների, եկեղեցիների գոյությունը: Միեւնույն ժամանակ, մինչեւ 1960-ականները «մեծ հարցը» Սփյուռքում այն էր, թե դու Սովետական Հայաստանի հե՞տ ես, թե՞ դեմ ես, կոմունիզմի գաղափարներն ընդունո՞ւմ ես, թե՞ չես ընդունում:
Հետագա տարիներին ավելի դյուրին եղավ Ցեղասպանությունը կապել ինքնության հետ: Իմ կարծիքով, դա դժբախտություն էր, որովհետեւ այլընտրանքներ առաջ եկան՝ Ղարաբաղյան շարժումը, 1988-ի երկրաշարժը, Հայաստանի անկախությունը:
Փաստ է, որ անկախ Հայաստանն իր գոյությամբ շատ ավելի գործ արեց հայապահպանման համար, քան Սփյուռքի նախկինում գործադրած բոլոր ջանքերը: Հիմա շատ տարբեր սփյուռք ունենք, եւ Հայաստանը հայապահպանության եւ միավորելու գործն է կատարում եւ, հուսանք, կշարունակի կատարել՝ անկախ նրանից, թե պետությունը ճիշտ քաղաքականություն ունի Սփյուռքի նկատմամբ, թե ոչ:
Ինքնության հարցը մշտապես փոփոխվող է: Նոր սերունդը միշտ նոր ձեւեր է գտնում այն արտահայտելու համար: Ոմանք կարծում են, թե Հայաստանը կարող է կործանվել, բայց Սփյուռքը կապրի: Այդ կարծիքին համաձայն չեմ. Սփյուռքը կարող է ապրել, բայց առանց Հայաստանի Սփյուռքը ընդամենն էթնիկական փոքրամասնություն է տարբեր երկրների մեջ: Սփյուռք լինել` նշանակում է չլինել այնտեղ, որտեղ ժամանակին էիր կամ այսօր պիտի լինեիր: Այսինքն` ինչ-որ կապ կա քո եւ Հայրենիքի միջեւ: Դա նշանակում է որոշ արժեքների համադրում. եթե դու որպես Սփյուռք զարգանաս, Հայաստանն էլ կզարգանա: Եթե Հայաստանը չունենանք որպես հիմք, Սփյուռքը շատ բան կկորցնի:
- Որ՞ն է այսօր գլխավոր թերացումը Հայաստանի եւ Սփյուռքի հարաբերություններում: Ի՞նչ պետք է անել, որպեսզի Հայաստանը հայերի համար դառնա այնպիսի ավետյաց երկիր, ինչպիսին Իսրայելն է հրեաների համար:
- Վստահ չեմ, թե այսօր Իսրայելն ամեն հրեայի համար ավետյաց երկիր է: Շատ հրեաներ Ամերիկայում այսօրվա Իսրայելին դեմ են: Դեմ են նրա կառավարությանը եւ միլիոնավոր պաղեստինցիների նկատմամբ տարվող քաղաքականությանը: Նրանք, ովքեր համաձայն չեն այս կառավարության հետ եւ հույս չեն տեսնում, հեռանում են Իսրայելից: Բայց որ Իսրայելը շատ ավելի կազմակերպված քաղաքականություն ունի, դա կասկածից վեր է:
Ինչ վերաբերում է Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին, այո, Սփյուռքը միավորված չէ եւ ոչ էլ պետք է լինի միավորված այն իմաստով, որ բոլորը նույնը մտածեն: Բայց պետք է ինչ-որ մեխանիզմ կամ հարթակ ստեղծված լիներ, որը կներկայացներ Սփյուռքի կարծիքները: Սփյուռքը պետք է կարողանար քննարկումներ կազմակերպել, որոնց արդյունքում կստեղծվեր միասնական ներկայացուցչություն, որի միջոցով կարելի կլիներ խոսել Հայաստանի ղեկավարության հետ: Մի քանի փորձեր եղան, բայց անարդյունք, քանի որ Սփյուռքի մեր կազմակերպությունները կարծում են, թե հայ ինքնությունը կամ մշակույթը եւ նույնիսկ Ցեղասպանությունը սեփականաշնորհված ապրանք է: Այսինքն, այստեղ տիրապետում է կազմակերպական ինքնությունը։
Հայաստանի կառավարությունն էլ դժվարանում է Սփյուռքին ասել՝ ինչ անել: Երբ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ժամանակ աշխատում էի Հայաստանում, մեկ օրվա մեջ մի քանի տարբեր ղեկավարներ եկան, եւ յուրաքանչյուրը Սփյուռքի անունից խոսելով, ասաց՝ «Սփյուռքը սա է պահանջում, որ անեք», եւ յուրաքանչյուրը մյուսին հակառակ միտք արտահայտեց:
Հայաստանի կառավարության մոտ էլ այսօր, կարծես, վերադարձել է սովետական շրջանի քաղաքականությանը. եթե իմ հետ ես, քեզ շքանշան կտամ: Կարծում են, Սփյուռքի գործարարներին կամ արվեստագետներին շքանշան տալով ամեն ինչ կվերջանա: Իսկ Սփյուռքում կարող ես սոված համալսարան ավարտել եւ մեծ արվեստագետ դառնալ, բայց ոչ ոք քեզ կարեւորություն չի տա, մինչեւ օտարները քեզ չճանաչեն: Այդ ժամանակ շքանշան կտան եւ կօգտվեն քո կապիտալից՝ առանց որեւէ բան ավելացնելու:
Սփյուռքի հոգեբանությունն էլ համապատասխան է:
Հայաստանը կարող է արժեքներ եւ ինստիտուտներ ստեղծել, ուր իսկապես այդ համագործակցությունը տեղի կունենա: Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակ մի հայտնի գործարար նախագահին ասաց. «Կուզեմ Հայաստանում ներդրում կատարել, բայց վստահություն չունեմ, ի՞նչ երաշխիք կա»: Քոչարյանն էլ պատասխանեց. «Ես եմ երաշխիքը»: Բայց դա պետական մոտեցում չէ: Երաշխիքը պետք է լինի օրենքը, ինստիտուտները: Այսօր դու նախագահ ես, վաղը՝ նախագահ չես: Կամ էլ վաղը, եթե այդ մարդը քո մասին մի վատ բան ասի, կարող ես իրենից բիզնեսը վերցնել: Պետք է ինստիտուտներ ստեղծվեն, որոնք նախագահից կախված չեն:
Հայաստան-Սփյուռք կոնֆերանսներում Հայաստանի իշխանությունները վախենում են այդ հարցերը արմատական ձեւով դնել եւ հրավիրում են այն մարդկանց, ովքեր պատրաստ են ելույթներ լսել առանց արմատական քննարկումների:
- Երբեմն խոսվում է նաեւ այն մասին, որ Սփյուռքը այս տարիների ընթացքում կարող էր դեր խաղալ Հայաստանի ժողովրդավարացման գործում եւ այդ նպատակով ներդրումներ կատարեր, ինչպես դա անում էին ամերիկյան կամ եվրոպական պետական եւ ոչ պետական կառույցները:
- Ես էլ ձեզ մեկ հարց ունեմ. Սփյուռքի այդ ո՞ր կառույցն է, որ ժողովրդավարական է: Չնայած գործում են ժողովրդավարական երկրներում, իրենց էությամբ ժողովրդավարական չեն, որպեսզի մի բան էլ Հայաստանին սովորեցնեն: Այլ հարց էլ կա. Եվրոպան եւ Ամերիկան հսկայական գումարներ են տվել Հայաստանի դատարանների անկախության համար, բայց ո՞րն է արդյունքը:
Հայաստանի գործադիր, օրենսդիր եւ դատական իշխանության միջին օղակներում սերունդ ունենք, որն ինձ տպավորել է: Սակայն այդ սերունդը չի կարողանում վերեւ բարձրանալ, որովհետեւ մի առաստաղ կա, որին դիպչում եւ ընկնում են:
Ժողովրդավարացումը հաջողությամբ է պսակվում միայն այն դեպքում, երբ կա դրա ներքին պահանջը։ Հայաստանում ժողովրդավարացման ամենաուժեղ մղումը եղել է 1988-ի շարժմամբ եւ այդ մղումը եղել է ներքին։
- Արդյո՞ք կարող են Հայաստանում եւ սփյուռքում ի հայտ գալ ինտելեկտուալ ուժեր, որոնք կարող են քննարկել այն «նոր սկիզբը» կամ «երկրորդ շանսը», որը թույլ կտա հնարավորինս օգտագործել հայության ներուժը համազգային խնդիրների լուծման համար:
- Նախ, պետք է հասկանանք, եթե պետք է նոր շանս ունենանք, ապա ի՞նչ անելու համար: 1990-ական թվականներին, երբ Թուրքիայի հետ բանակցություններ էի վարում, մոտեցումս հետեւյալն էր. մեր զոհերի հիշատակը հարգելու համար արդյո՞ք պայման է, որ մենք մեր նոր սերունդն էլ զոհենք, այս նոր Հայաստանն էլ զոհենք:
Կ՞ա որեւէ նպատակ, որի համար նախապայման չէ ուժեղ Հայաստանը՝ ուժեղ տնտեսությամբ, հասարակական համակարգով, որտեղ ժողովուրդը զգում է, որ ինքն ուժեղ է: 1915 թվականի մեր զոհերը ի՞նչ կուզեին: Որ մենք իրենց հիշատակը հարգենք՝ աղքատ երկիր մնալո՞վ եւ անդադար թուրքին հայհոյելո՞վ:
Այդ նոր շանսը պետք է ինչ-որ նպատակի ծառայի: Ո՞րն է մեր նպատակը: Այսօր մեր գործողությունները եւ արժեքային համակարգը ցաքուցրիվ բաներ են: Սփյուռքի մեջ շատ դժվար է նպատակ ճշտել: Թեեւ կան հաստատված նպատակներ, բայց դրանք հաշվարկված չեն: Ցեղասպանության ճանաչում եւ հետո ի՞նչ: Դա մեզ տալո՞ւ է բարգավաճ ու անվտանգ երկիր, կենսունակ հասարակություն, արդարություն, մեր հարեւանների հետ նորմալ հարաբերություններ ու տնտեսական զարգացում։ Մեր հողե՞րն ենք պահանջելու։ Բայց ի՞նչ ենք արել մեր ունեցած հողի հետ։
Հայաստանը կարող է ունենալ իր նպատակը, բայց այս իշխանությունների մեջ որեւէ նպատակ չեմ տեսնում, որը ապագային կվերաբերի: Հիմա պետք է մտնենք Եվրասիական տնտեսական միություն, եւ պատճառաբանությունն այն է, որ «այլընտրանք չունենք»: Թերեւս, իսկապես չունենք: Բայց ինչպե՞ս եղավ, որ չունենք: Ինչո՞ւ 1993, 1996, 1999 թվականներին ունեինք, իսկ հիմա չունենք: Չեմ խոսում միայն այս իշխանությունների մասին, խոսում եմ գործընթացի մասին, որը 20 տարվա ընթացքում կամաց-կամաց հասցրինք այն կետին, որ այլեւս տեղ չունի գնալու: Այս բոլորով հանդերձ մենք ունենք այլընտրանք, սակայն…
Ուստի շատ կարեւոր է ճշտել նպատակը`Հայաստանը ու՞ր պետք է գնա: Դրանից կբխեն մնացյալ հարցերի պատասխանները։

Жирайр Липаритян: «Новый шанс должен служить какой-то цели» - Mediamax.am
В преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян Медиамакс начинает цикл интервью с интеллектуалами, проживающими в Армении и в диаспоре.Мы постараемся представить разные мнения о том, может ли 100-летие Геноцида стать «новым стартом» для армянского народа. В рамках данного цикла мы также попытаемся проанализировать отношения между Арменией и Диаспорой, понять возможности и вызовы.
Сегодня наш собеседник – историк Жирайр Липаритян, который в 1990-е годы занимал должность главного советника первого президента Армении Левона Тер-Петросяна.
- Господин Липаритян, что будет 25-го апреля 2015 года? Не преувеличены ли наши ожидания от 100-летней годовщины Геноцида армян?
- Боюсь, что 25-го апреля 2015 года мы проснемся немного разочарованными. Государство и разные организации говорят о крупных проектах и мероприятиях, детали которых все еще неизвестны. Однако мне кажется, что будет сделано то же самое, что и каждый год, только в более крупном объеме, что, однако, не повлечет за собой качественных изменений.
Беспокоит также впечатление, что все это мы делаем для иностранцев и мы не задумываемся о сути проблемы. На самом деле нам предстоит большая работа, связанная с Геноцидом, но психологически мы сконцентрированы на международном признании. Качественное изменение произойдет тогда, когда мы внесем институциональные изменения в вопрос Геноцида и на некоторое время забудем о международном признании.
Лично для меня более не важно, признают ли Обама и Меркель Геноцид или нет. Считаю оскорбительным, что мы, перенесшие резню, геноцид, должны просить признания как попрошайки.
Зависеть от признания чужих означает быть заложником чужих высказываний или их молчания, связывать наше будущее, психологическую и интеллектуальную свободу с иностранцами.
Если Обама произнесет слово «геноцид», должен ли я быть счастлив? А если не произнесет, должен грустить еще год? Очень важно не забывать Геноцид, но в то же время, мы, как народ, политически свободно мыслящий и ценящий развитие интеллектуальных сил, мы не должны зависеть от Геноцида.
Для меня действительно не имеет значения мнение этих людей об этом важном вопросе моей истории, моего народа. Не им решать историю моего народа и не от них зависит моя политическая зрелость.
Мы должны думать, какие упущения мы допустили в геноцидоведении, что мы недостаточно хорошо знаем? Сколько специалистов по геноциду есть в Армении и диаспоре, которые знают иностранные языки, включая османский? Нужны специалисты, которые попытаются ответить не только на вопрос, как произошел Геноцид, но и почему он произошел, как это стало возможным? В ходе истории были и сегодня есть режимы, которые стремятся уничтожить подвластный им народ, чтобы решить ту или иную расовую или религиозную проблему. Однако у них нет средств или условий для реализации такого намерения. Почему же получилось сотворить это в Османской империи, в последние годы существования этого государства?
Есть молодые люди, занимающиеся геноцидоведением, однако их мало, и квалификации большинства из них недостаточно, чтобы на должном уровне выступать на международной арене. Между тем, если наша наука будет здоровой и стабильной, вопрос международного признания упростится. Так произошло с предыдущим поколением, когда проблема Геноцида с дилетантского уровня перешла в руки к профессиональным историкам и ученым. Это было первое поколение, и сейчас необходимо подготовить второе, третье поколение, однако я не вижу, чтобы это происходило.
Жирайр Липаритян Жирайр Липаритян
Фото: Wilson Center
Нам нужен также научный институт международного уровня, который бы занимался только этими вопросами. В Ереване есть Музей-институт Геноцида, средства которого очень ограничены, а число сотрудников – небольшое. Необходимо вести такую работу, чтобы вовлечь ученых диаспоры, поскольку
они в этой области продвинулись намного дальше, чем ученые Армении.
Думаю, что наш долг перед жертвами Геноцида должен был заключаться в использовании столетней годовщины для шага вперед в качественном плане.
- В Армении и в Диаспоре есть два противоположных мнения. Часть утверждает, что мы продолжаем жить с психологией жертвы, что не может создать условий для лучшего будущего. Иные утверждают, что если мы забудем прошлое, у нас вовсе не будет будущего.
- Во-первых, мы должны понять, какова роль Геноцида в нашей сегодняшней и завтрашней политике. Именно в этом для меня заключается основной вопрос.
Необходимо определить - чего мы хотим для своего будущего? Знать историю, извлечь из нее уроки и строить будущее, или же постоянно пытаться выяснить, какую роль играет Геноцид в наших отношениях с Турцией и Азербайджаном, и, следовательно, путать прошлое с будущим или ставить между ними знак равенства.
То есть, мы должны понять, какое место в политическом дискурсе занимает Геноцид. Мы еще даже и не пытались выяснить, какова в нашем менталитете связь между сконцентрированностью на Геноциде и потерей независимости. Эти явления тесно связаны.
- Часто можно услышать точку зрения, что Геноцид - та консолидирующая сила, вокруг которой построена армянская диаспора, и что после 100-летия этот фактор постепенно потеряет свое значение. Согласны ли Вы с этой точкой зрения?
- Не согласен. Действительно, есть ошибочное мнение, что диаспоральные институты консолидированы вокруг вопроса Геноцида. Однако у нас и до Геноцида была диаспора: в Америке, России, Иране, на Ближнем Востоке. Во многих местах армяне проживали в четвертом-пятом поколении.
Конечно, самую крупную волну составили армяне, пережившие Геноцид, однако в вопросе их самоидентификации определяющую роль сыграл не Геноцид. В этом нас пытались убедить партии и политические структуры, однако могу заверить, что до 1950-1960-х гг. вопрос самоидентификации не был связан с Геноцидом.
Когда в 1950-х гг. я посещал школу в Ливане, Геноцид был только литургией в церкви 24-го апреля, и в этом не было политической составляющей. В наших семьях говорили об этом, у всех были свои истории, однако это было не политизировано и не это было консолидирующим. Нас сплачивали вопросы сохранения армянской идентичности, существования армянских школ, церквей. В то же время, до 1960-х гг. «большим вопросом» в Диаспоре был вопрос, кто за и кто против Советской Армении, кто принимает и кто не принимает идеи коммунизма.
В последующие годы стало легче связывать Геноцид с идентичностью. На мой взгляд, это было несчастьем, потому что возникли альтернативы – Карабахское движение, землетрясение 1988 года, независимость Армении. Независимая Армения самим фактом своего существования сделала для сохранения армянской идентичности больше, чем все усилия, ранее приложенные диаспорой.
Вопрос идентичности является постоянно меняющимся. Новое поколение всегда находит новые пути для выражения своей идентичности. Некоторые считают, что Армения может погибнуть, но диаспора будет жить. Я не согласен с этим мнением: диаспора может жить, но без Армении она будет всего лишь этническим меньшинством в разных странах.
- В чем главное упущение в отношениях между Арменией и диаспорой? Что нужно сделать, чтобы Армения для армян стала такой же землей обетованной, какой Израиль является для евреев?
- Не уверен, что Израиль в настоящее время является землей обетованной для всех евреев. Многие евреи в Америке выступают против сегодняшнего Израиля, против его правительства и политики, проводимой в отношении миллионов палестинцев. Те, кто не согласны с этим правительством и не видят надежды, покидают Израиль. Однако, вне всякого сомнения, что Израиль проводит намного более организованную политику.
Что касается отношений между Арменией и диаспорой, то да, диаспора не едина и не должна быть единой в том смысле, чтобы все думали одинаково. Однако должен быть создан какой-то механизм, некая площадка для представления мнений диаспоры. Диаспора должна была иметь возможность проводить обсуждения, в результате которых было бы создано единое представительство для обеспечения связи с руководством Армении. Было сделано несколько таких попыток, однако безрезультатных, так как наши диаспоральные организации считают, что армянская идентичность, культура и даже Геноцид – приватизированный товар. То есть, здесь преобладает организационная идентичность.
А правительство Армении затрудняется сказать диаспоре, что делать. Когда во время Левона Тер-Петросяна я работал в Армении, в течения одного дня к нему пришли несколько разных руководителей, и каждый, говоря от имени диаспоры, сказал: «Диаспора требует, чтобы вы сделали…», и высказанная каждым из них мысль противоречила мысли другого.
Правительство Армении сегодня, кажется, вернулось к политике советского периода: «если ты со мной, я дам тебе медаль». Думают, что дадут медали предпринимателям или деятелям искусства диаспоры, и делу конец. А будучи в диаспоре, ты можешь впроголодь окончить университет и стать великим деятелем искусства, но никто не обратит на тебя внимания. Лишь когда ты добьешься признания у чужих, тогда тебе присвоят медаль и станут пользоваться твоим капиталом, ничего не добавляя от себя.
Армения может создать ценности и институты, в рамках которых сотрудничество  действительно состоится. Во время правления Роберта Кочаряна один известный предприниматель сказал президенту: «Хотел бы сделать инвестиции в Армении, но какие есть гарантии?» А Кочарян ответил: «Я - гарант». Однако это не государственный подход. Гарантией должны быть законы, институты. Сегодня ты президент, а завтра – нет. Или же если завтра этот человек скажет о тебе нечто плохое, ты можешь отнять у него бизнес. Должны быть созданы институты, которые не зависят от президента.
На конференциях Армения-Диаспора власти Армении боятся ставить вопросы ребром и приглашают людей, которые готовы выслушать выступления без острых обсуждений.
- Иногда говорится о том, что диаспора в течение этих лет могла бы сыграть роль в демократизации Армении и делать с этой целью инвестиции, как это делали американские или европейские государственные и негосударственные структуры.
- У меня встречный вопрос: а какая из структур диаспоры демократична? Несмотря на то, что действуют в демократических странах, они по своей сути не демократические, чтобы еще и учить Армению. Есть и другой вопрос: Европа и Америка выделили Армении огромные суммы для обеспечения независимости судов, но где результат?
В средних звеньях исполнительной, законодательной и судебной властей Армении есть поколение, которые впечатлило меня. Однако это поколение не может подняться вверх, потому что есть предел, столкнувшись с которым, они падают.
Демократизация увенчается успехом только в случае наличия внутреннего спроса. В Армении самым сильным стремлением к демократизации было движение 1988 года, и это стремление было внутренним.
- Могут ли в Армении и в диаспоре появиться интеллектуальные силы, которые обсудят этот «новый старт» или «второй шанс», что позволит максимально использовать потенциал армянского народа в решении общенациональных проблем?
- Во-первых, следует понять: если нам нужен новый шанс, то для чего? В 1990-е гг., когда я вел переговоры с Турцией, мой подход был следующим: обязательно ли жертвовать новым поколением, новой Арменией, для уважения памяти наших жертв? Есть ли цель, предпосылкой для достижения которой не является сильная Армения - с сильной экономикой, общественной системой, где народ чувствует себя сильным? Чего бы хотели жертвы 1915 года? Чтобы мы уважали их память, оставаясь бедной страной и бесконечно проклиная турков?
Этот новый шанс должен служить какой-то цели. Какова наша цель? Сегодня наши действия и система ценностей рассеяны. В диаспоре очень сложно уточнить цель. Есть установленные цели, но они не просчитаны. Признание Геноцида, а что дальше? Даст ли нам это процветающую и безопасную страну, жизнеспособное общество, справедливость, нормальные отношения с соседями и экономические развитие? Будем требовать назад свои земли? А что мы сделали с землями, которые у нас есть?
Армения может иметь свою цель, однако я не вижу у нынешних властей никакой цели, обращенной в будущее. Сейчас мы вступили в Евразийский экономический союз, и аргумент такой - «альтернативы нет». Возможно, действительно нет. Но как так случилось, что нет альтернативы? Почему в 1993, 1996, 1999 годах она была, а сейчас ее нет? Я не говорю только об этих властях, я говорю о процессе, который за последние 20 лет мы постепенно довели до той точки, что дальше идти некуда. Вместе со всем этим у нас есть альтернатива, однако…
Посему очень важно уточнить цель: куда должна двигаться Армения? Из этого будут вытекать ответы на все остальные вопросы.