Մարկ Գրիգորյան. «Պատրաստ չենք ճանաչմանը Թուրքիայի կողմից» - Mediamax.am
Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շեմին Մեդիամաքս-ը հարցազրույցների շարք է նախաձեռնել Հայաստանում եւ սփյուռքում ապրող մտավորականների հետ: Փորձում ենք տարբեր կարծիքներ լսել այն մասին, թե արդյո՞ք Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը կարող է որոշակի «նոր սկիզբ» դառնալ հայության համար:
Այսօր մեր զրուցակիցն է լրագրող Մարկ Գրիգորյանը:
- Ձեր կյանքի մեծ մասը անցկացրել եք Հայաստանում, սակայն մոտ 10 տարի ապրել եք Լոնդոնում, աշխատանքի բերումով եղել եք հայկական շատ համայնքներում, հաճախ այցելել եք Ստամբուլ: Որո՞նք են այն տարբերությունները Հայաստանի եւ Սփյուռքի միջեւ, որոնք թույլ չեն տալիս մեզ ընդհանուր հայտարարի գալ առանցքային հարցերի շուրջ:
- Անկեղծ ասած, ես չգիտեմ՝ ի՞նչ է նշանակում «առանցքային հարցեր»: Եթե մենք խոսում ենք Հայաստանի կողմից վարվող քաղաքականության մասին, շատ բնական եմ համարում, որ մենք ընդհանուր հայտարարի չենք գալիս: Այն մարդիկ, ովքեր ապրում են Հայաստանում, այդ քաղաքականությունը զգում են իրենց մաշկի վրա: Դժվարությամբ եմ պատկերացնում, որ, ասենք, Ամերիկայի կամ Ֆրանսիայի հայազգի քաղաքացիները նույն ընկալումներն ու վերաբերմունքն ունենան:
- Իսկ պե՞տք է ձգտել ընդհանուր հայտարար ունենալուն: Միգուցե լավ է ունենալ մի քանի ձեւակերպված տեսակետ եւ փորձել դրանց միջեւ կամուրջներ կառուցել:
- Ուզենք թե չուզենք, մենք ունենալու ենք տարբեր տեսակետներ: Մարդկային բնությունն է դա թելադրում: Կան նաեւ այլ կարեւոր գործոններ, որոնք ազդում են Ցեղասպանության խնդրի ընկալման վրա: Օրինակ, ամերիկահայության գրեթե 90 տոկոսը Ցեղասպանություն վերապրողների ուղիղ հետնորդներն են: Հայաստանում նույնպես շատ են, բայց, իհարկե, 90 տոկոս դժվար թե կազմեն:
ԽՍՀՄ տարիներին, մինչև 1965 թվականը, երբ Հայաստանում արգելված էր խոսել Ցեղասպանության մասին, Սփյուռքում այդ խնդիրը չափազանց քաղաքականացված էր: Այսինքն՝ հայկական կուսակցությունները փորձում էին այդ հարցը ներկայացնել որպես իրենցը՝ ՀՅԴ-ն իր ձեւով, ՌԱԿ-ը՝ իր ձեւով, հնչակյաններն` իրենց: Եվ Ցեղասպանության խնդրի քաղաքականացվածության հետեւանքներից մեկը հարցի մոնոպոլիզացիայի փորձերն են տարբեր խմբերի կողմից:
- Եթե զգայական ընկալումը մի կողմ դնենք, արդյո՞ք կարողացել ենք ձեւակերպել՝ ի՞նչ ենք անելու, եթե Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը տեղի ունենա: Ի վերջո, մեր պահանջը ո՞րն է:
- Մի մասի համար ճանաչումը իրենց ընտանիքի ցավը ճանաչելն է, իրենց զոհերի արժանապատվությունը վերականգնելն է: Ոմանց համար վրեժխնդրության հարցն է առաջնային, ոմանք էլ ուզում են վերադարձնել իրենց կորցված սեփականությունը:
Բայց եկեք մի պահ ենթադրենք, որ ապրիլի 24-ին Էրդողանը կասի՝ «Մենք ընդունում ենք, որ դա Ցեղասպանություն էր: Մեկ ու կես միլիոն հայեր անմեղ տուժեցին: Խոնարհվում ենք այդ մարդկանց հիշատակի առջեւ»:
Համոզված եմ, որ հայերից շատերը պատրաստ չեն ընդունել դա: Շատերը պատրաստ չեն Ցեղասպանության ճանաչմանը Թուրքիայի կառավարության կողմից: Մարդիկ կան, որոնք պատրաստ չենք նույնիսկ ընդունել, որ Թուրքիայում ապրում են 80 հազար հայեր, որոնց տեսակետը պետք է հարգենք եւ նրանց կյանքի նկատմամբ շատ ուշադիր լինենք:
Պատրաստ չենք ընդունել, որ Ցեղասպանության քաղաքական ճանաչման փուլը պետք է զուգորդվի այլ տիպի ճանաչումներով: 20-ից ավել երկրներ արդեն ճանաչել են Ցեղասպանությունը: Աշխարհում շատերն արդեն գիտեն՝ եթե հայ ես, ուրեմն Ցեղասպանությունից տառապած ժողովրդի ներկայացուցիչ ես: Իրականությունը փոխվել է, բայց մենք դեռ դրան պատրաստ չենք: Մենք պետք է հասկանանք, ո՞րն է լինելու մեր անելիքը ապրիլի 25-ին:
- Կարծում եք, 100-րդ տարելիցը կարո՞ղ է սկիզբ դառնալ այդ հարցերի շուրջ մտորելու համար:
- Կուզեի, որ նման փոփոխության համար սկիզբ դառնար եւ հասարակության մեջ՝ Սփյուռքում եւ Հայաստանում, քննարկեինք եւ փորձեինք հասկանալ՝ որտեղ ենք հիմա եւ դեպի ուր պետք է շարժվենք: Թող տարբեր սցենարներ քննարկվեն, միայն թե իրականությունից ետ չմնանք:
- 2014թ. հոկտեմբերին Դուք մի շարք այլ հայ մտավորականների հետ Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի նախաձեռնությամբ հանդիպել էիք Լիսաբոնում՝  քննարկելու, թե ինչպիսին է լինելու Հայաստանը 100 տարի հետո: Հնարավո՞ր է նման քննարկումների միջոցով հասկանալ, թե ո՞ւր ենք գնում:
- Այդ հանդիպումը հստակ ցույց տվեց, որ աշխարհի տարբեր վայրերում ապրող հայերը շատ տարբեր խնդիրներ ունեն: Չի կարելի նույն հարթության մեջ դիտարկել Ռուսաստանի եւ, ասենք, Արգենտինայի հայության խնդիրները:
Իհարկե, կան նաեւ ընդհանուր խնդիրներ, օրինակ, ինքնության խնդիրը: Մենք պետք է հասկանանք՝ փոփոխվող աշխարհում ինչպիսի՞ն պետք է լինի հայի ինքնությունը: Միեւնույն ժամանակ, ասենք, ռուսահայության առջեւ կանգնած են քաղաքական խնդիրներ, որոնք բացարձակապես չեն հետաքրքրում նույն Արգենտինայի հայերին:
Հայության խնդիրը Ցեղասպանության ճանաչման խնդիրը չէ միայն: Կան նաեւ այլ հարցեր, որոնք պետք է քննարկել ու վեր հանել:
- Ինքնության հարցում կարո՞ղ եք առանձնացնել այն մի քանի բաղադրիչները, որոնք կարեւոր են բոլոր հայերի համար: Երեւի, առաջնայինը լեզուն է, այդ թվում՝ արեւմտահայերենի պահպանումը:
- Արեւմտահայերենը մեր մեծագույն հարստություններից մեկն է: Դա լեզու է, որով խոսում եւ մտածում են միլիոնավոր մարդիկ, կա գեղեցիկ գրականություն:
Իհարկե, միամտություն կլինի ենթադրել, որ Ռուսաստանի հայկական համայնքը հենց այսօրվանից պետք է ներդրում ունենա արեւմտահայերենի պահպանման մեջ, բայց պետք է գիտակցի միասնական քայլեր անելու կարեւորությունը:
Այսօր Ստամբուլում ավելի շատ հայկական դպրոցներ ու եկեղեցիներ կան, քան Թիֆլիսում՝ չնայած այն տարբերությանը, որն ունենք Թուրքիայի եւ Վրաստանի հետ հարաբերություններում: Պատճառներից մեկն այն է, որ պոլսահայության կյանքն ունի համայնքային կազմակերպվածության ձեւ: Հայկական դասական համայնքները կենտրոնանում են եկեղեցիների, դպրոցների շուրջ: Թբիլիսիում նման համայնք չէր կարող լինել, որովհետեւ ԽՍՀՄ-ում կյանքի նման կազմակերպումը հակասովետական էր համարվում: Համայնքային ինստիտուտների պահպանության եւ արդիականացման խնդիրը, կարծում եմ, այն հարցերից է, որը պետք է քննարկենք եւ լուծել միասնական ջանքերով:
Ես շատ լավ հիշում եմ, թե ինչպես էին իմ երեխաները դպրոցում սովորում գեղեցիկ արեւմտահայերենով գրված Պետրոս Դուրյանի «Լճակ» բանաստեղծությունը: Այսօր այն հասկանալի չէ մեր երեխաներին: Եթե վստահ ենք, որ այդ բանաստեղծությունը եւ արեւմտահայերենով գրված այլ ստեղծագործություններ իսկապես կարեւոր են մեր կրթության եւ մշակույթի ազգային նկարագրի համար, ուրեմն պետք է երեխաներին արեւմտահայերեն սովորեցնենք, որպեսզի նրանք կարողանան հասկանալ այն, ինչ սովորում են, այլ ոչ թե պարզապես անգիր անեն: Պետք է կողմնորոշվենք ու հասկանանք՝ ի՞նչն է մեզ համար առավել կարեւոր:
- Արդյո՞ք ամեն տարի ԱՄՆ նախագահից մեր ակնկալած «ցեղասպանություն» բառը մեզ հետ չի պահում այլ օգտակար նախաձեռնություններից: Օրինակ, վարձել լավագույն իրավագետներին, որոնք կվերլուծեն ԱՄՆ նախագահների վերջին 10-15 տարվա ուղերձները եւ դրա հիման վրա կասեն, որ այն, ինչ դրանցում նկարագրված է, հենց այն է, ինչ սահմանված է ՄԱԿ-ի Կոնվենցիայում:
- Կարծում եմ, որ երբ Օբաման առաջին անգամ օգտագործեց Medz Eghern բառակապակցությունը, մենք չպետք է խորը հիասթափվեինք եւ ասեինք, թե նա խաբեց բոլորին՝  Ցեղասպանություն բառը չարտասանելով: Ընդհակառակը, պետք էր ասել՝ տեսեք, Օբաման մի քայլ առաջ կատարեց եւ փաստացի ճանաչեց ցեղասպանությունը. ընդ որում, դա արեց հայերեն: Մենք այդ հնարավորությունը բաց թողեցինք:
Պետք է նաեւ հասկանանք տարբերությունը ցեղասպանության քաղաքական եւ իրավական ճանաչման միջեւ: Երբ բոլորս ուրախանում ենք, որ եւս մի երկիր ճանաչեց Ցեղասպանությունը, երբեմն չենք տեսնում, որ հաճախ դա օգտագործվում է որպես զենք՝ Թուրքիայի վրա ազդելու համար: Այդ զենքը մենք ենք տվել նրանց ձեռքը: Դա քաղաքական զենք է: Իրավական, բարոյական, պատմական այլ զենքեր էլ կան, որոնցից պետք է օգտվենք:
Ուզում եմ նաև հիշեցնեմ, որ Հրանտ Դինքի խոսքերով, իր համար կարեւոր չէ, որ այդ բառը արտասանեն, այլ կարեւոր է, որ Թուրքիայի պետությունը ճանաչի, որ եղել են այդ զոհերը, ճանաչի, որ այդ մարդկանց առջեւ մեղավոր է:

Марк Григорян: «Мы не готовы к признанию со стороны Турции» - Mediamax.am
- Большую часть своей жизни Вы провели в Армении, однако около 10 лет прожили в Лондоне, по долгу работы побывали во многих армянских общинах, часто бывали в Стамбуле. В чем те различия между Арменией и Диаспорой, которые не позволяют нам прийти к общему знаменателю по ключевым вопросам?
- Честно говоря, я не знаю, что понимать в данном случае под «ключевыми вопросами». Если мы говорим о проводимой Арменией политике, то, на мой взгляд, естественно, что мы не приходим к общему знаменателю. Люди, проживающие в Армении, ощущают эту политику на своей коже. Мне сложно представить, чтобы, к примеру, армяне Америки или Франции имели то же восприятие и отношение.
- А нужно ли стремиться к общему знаменателю? Может, хорошо иметь несколько сформулированных точек зрения и стараться наводить между ними мосты?
- Хотим мы того, или нет, у нас будут разные точки зрения. Такова человеческая натура. Есть и другие важные факторы, которые влияют на восприятие проблемы Геноцида. Например, около 90% армян Америки являются прямыми потомками переживших Геноцид. В Армении их тоже много, однако, конечно, вряд они ли составят 90%.
В советские годы, до 1965 года, когда в Армении запрещалось говорить о Геноциде, в Диаспоре этот вопрос был крайне политизирован. Армянские партии старались преподнести этот вопрос как «свой»:  «Дашнакцутюн» – по-своему, «Рамкавар-Азатакан» - по-своему, гнчаки – по-своему. И одним из следствий политизированности вопроса Геноцида стала попытка его монополизации со стороны разных групп.
- Если оставить в сторону эмоциональное восприятие, смогли ли мы сформулировать – что будем делать, если международное признание Геноцида станет реальностью? В конце концов, в чем заключается наше требование?
- Для некоторых признание означает признание страданий их семей, восстановление достоинства жертв. Для других приоритетен вопрос отмщения, третьи хотят вернуть свою утраченную собственность.
Однако давайте представим, что 24 апреля Эрдоган скажет: «Мы признаем, что это был Геноцид. Полтора миллиона невинных армян пострадали. Мы поклоняемся перед памятью этих людей».
Я уверен, что многие армяне не готовы принять это. Многие не готовы к признанию Геноцида правительством Турции. Есть люди, которые даже не готовы принять, что в Турции проживает 80 тысяч армян, чью точку зрения мы должны уважать и внимательно относиться к их жизни.
Мы не готовы принять, что этап политического признания Геноцида должен сопровождаться признаниями иного рода. Свыше 20 стран уже признали Геноцид. Многие в мире уже знают – если ты армянин, значит ты представитель народа, пережившего Геноцид. Реальность изменилась, но мы к ней не готовы. Мы должны понять, какими должны быть наши действия 25 апреля?
- Как Вы считаете, может ли 100-летие стать началом для размышления над этими вопросами?
- Мне бы хотелось, чтобы оно стало началом для таких перемен в обществе Диаспоры и Армении, чтобы мы обсудили и попытались понять – где мы находимся и куда должны двигаться? Пусть обсуждаются разные сценарии, только бы не отстать от реальности.
- В октябре 2014 годы Вы вместе с другими армянскими интеллектуалами встретились в Лиссабоне по инициативе Фонда Галуст Гюльбенкян, чтобы обсудить, какой будет Армения через 100 лет. Возможно ли путем таких обсуждений понять, куда мы движемся?
- Эта встреча четко показала, что армяне, проживающие в разных частях мира, имеют разные проблемы. Нельзя рассматривать в одной плоскости проблемы армян России и, скажем, Аргентины.
Конечно, есть и общие проблемы, например – проблема идентичности. Мы должны понять, какой должна быть армянская идентичность в меняющемся мире. В то же время, перед армянами России стоят политические проблемы, которые абсолютно не интересуют армян Аргентины.
Проблема армян не только в признании Геноцида. Есть и другие вопросы, которые нужно обсуждать и поднимать.
- Можно ли в вопросе идентичности выделить несколько компонентов, которые однозначно важны для всех армян. На первом месте, наверное, язык, в том числе – сохранение западноармянского языка.
- Западноармянский – одно из наших величайших богатств. Это язык, на котором говорят и думают миллионы людей, на котором создана прекрасная литература.
Конечно, было бы наивно предполагать, что армянская община России ринется вносить вклад в сохранение западноармянского, однако она должна осознавать важность совместных шагов.
Сегодня в Стамбуле больше армянских школ и церквей, чем в Тбилиси, несмотря на разницу в наших отношениях с Турцией и Грузией. Одна из причин заключается в том, что жизнь армян Стамбула строится в рамках общинной организации. Классические армянские общины консолидированы вокруг церквей, школ. В Тбилиси такой общины быть не могло, поскольку такая организация жизни в СССР считалась антисоветской.
Проблема сохранения и модернизации общинных институтов, думаю, из тех вопросов, которые мы должны обсудить и решить совместными усилиями.
Я хорошо помню, как мои дети в школе учили стихотворения Петроса Дуряна «Озеро», написанное на красивом западноармянском языке. Сегодня оно непонятно нашим детям. Если мы уверены, что это стихотворение и другие произведения важны для сохранения национального характера нашего образования и нашей культуры, то мы должны обучать детей западноармянскому языку, чтобы они понимали содержание, а не просто заучивали текст наизусть. Мы должны определиться и понять, что для нас наиболее важно.
- Не препятствует ли наше ежегодное ожидание слова «геноцид» из уст президента США реализации других полезных инициатив? Например, мы могли бы нанять лучших юристов, которые бы проанализировали послания американских президентов за последние 10-15 лет, и на основе этого анализа заявили бы, что явление, описанное ими в посланиях, не что иное, как сформулированное в Конвенции ООН.
- Думаю, когда Обама впервые произнес фразу Medz Eghern, мы не должны были переживать глубокое разочарование и говорить, что он всех обманул, не использовав слово «геноцид». Наоборот, следовало сказать - смотрите, Обама сделал шаг вперед и фактически признал геноцид, причем сделал это на армянском языке. Мы упустили эту возможность.
Мы также должны понимать разницу между политическим и правовым признанием геноцида. Когда мы радуемся тому, что еще одно государство признало Геноцид, часто не понимаем, что это используется как оружие для влияния на Турцию. Мы сами дали это оружие им в руки. Это политическое оружие. Есть и другой арсенал - юридический, моральный, исторический, которым мы должны воспользоваться.
Хочу напомнить слова Гранта Динка о том, что для него не важно, произнесут это слово или нет. Важнее, чтобы турецкое государство признало, что были эти жертвы, признало свою вину перед этими людьми.