Մարկ Գրիգորյան. «Պատրաստ չենք ճանաչմանը Թուրքիայի կողմից» - Mediamax.am
Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շեմին Մեդիամաքս-ը հարցազրույցների շարք է նախաձեռնել Հայաստանում եւ սփյուռքում ապրող մտավորականների հետ: Փորձում ենք տարբեր կարծիքներ լսել այն մասին, թե արդյո՞ք Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը կարող է որոշակի «նոր սկիզբ» դառնալ հայության համար:
Այսօր մեր զրուցակիցն է լրագրող Մարկ Գրիգորյանը:
- Ձեր կյանքի մեծ մասը անցկացրել եք Հայաստանում, սակայն մոտ 10 տարի ապրել եք Լոնդոնում, աշխատանքի բերումով եղել եք հայկական շատ համայնքներում, հաճախ այցելել եք Ստամբուլ: Որո՞նք են այն տարբերությունները Հայաստանի եւ Սփյուռքի միջեւ, որոնք թույլ չեն տալիս մեզ ընդհանուր հայտարարի գալ առանցքային հարցերի շուրջ:
- Անկեղծ ասած, ես չգիտեմ՝ ի՞նչ է նշանակում «առանցքային հարցեր»: Եթե մենք խոսում ենք Հայաստանի կողմից վարվող քաղաքականության մասին, շատ բնական եմ համարում, որ մենք ընդհանուր հայտարարի չենք գալիս: Այն մարդիկ, ովքեր ապրում են Հայաստանում, այդ քաղաքականությունը զգում են իրենց մաշկի վրա: Դժվարությամբ եմ պատկերացնում, որ, ասենք, Ամերիկայի կամ Ֆրանսիայի հայազգի քաղաքացիները նույն ընկալումներն ու վերաբերմունքն ունենան:
- Իսկ պե՞տք է ձգտել ընդհանուր հայտարար ունենալուն: Միգուցե լավ է ունենալ մի քանի ձեւակերպված տեսակետ եւ փորձել դրանց միջեւ կամուրջներ կառուցել:
- Ուզենք թե չուզենք, մենք ունենալու ենք տարբեր տեսակետներ: Մարդկային բնությունն է դա թելադրում: Կան նաեւ այլ կարեւոր գործոններ, որոնք ազդում են Ցեղասպանության խնդրի ընկալման վրա: Օրինակ, ամերիկահայության գրեթե 90 տոկոսը Ցեղասպանություն վերապրողների ուղիղ հետնորդներն են: Հայաստանում նույնպես շատ են, բայց, իհարկե, 90 տոկոս դժվար թե կազմեն:
ԽՍՀՄ տարիներին, մինչև 1965 թվականը, երբ Հայաստանում արգելված էր խոսել Ցեղասպանության մասին, Սփյուռքում այդ խնդիրը չափազանց քաղաքականացված էր: Այսինքն՝ հայկական կուսակցությունները փորձում էին այդ հարցը ներկայացնել որպես իրենցը՝ ՀՅԴ-ն իր ձեւով, ՌԱԿ-ը՝ իր ձեւով, հնչակյաններն` իրենց: Եվ Ցեղասպանության խնդրի քաղաքականացվածության հետեւանքներից մեկը հարցի մոնոպոլիզացիայի փորձերն են տարբեր խմբերի կողմից:
- Եթե զգայական ընկալումը մի կողմ դնենք, արդյո՞ք կարողացել ենք ձեւակերպել՝ ի՞նչ ենք անելու, եթե Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը տեղի ունենա: Ի վերջո, մեր պահանջը ո՞րն է:
- Մի մասի համար ճանաչումը իրենց ընտանիքի ցավը ճանաչելն է, իրենց զոհերի արժանապատվությունը վերականգնելն է: Ոմանց համար վրեժխնդրության հարցն է առաջնային, ոմանք էլ ուզում են վերադարձնել իրենց կորցված սեփականությունը:
Բայց եկեք մի պահ ենթադրենք, որ ապրիլի 24-ին Էրդողանը կասի՝ «Մենք ընդունում ենք, որ դա Ցեղասպանություն էր: Մեկ ու կես միլիոն հայեր անմեղ տուժեցին: Խոնարհվում ենք այդ մարդկանց հիշատակի առջեւ»:
Համոզված եմ, որ հայերից շատերը պատրաստ չեն ընդունել դա: Շատերը պատրաստ չեն Ցեղասպանության ճանաչմանը Թուրքիայի կառավարության կողմից: Մարդիկ կան, որոնք պատրաստ չենք նույնիսկ ընդունել, որ Թուրքիայում ապրում են 80 հազար հայեր, որոնց տեսակետը պետք է հարգենք եւ նրանց կյանքի նկատմամբ շատ ուշադիր լինենք:
Պատրաստ չենք ընդունել, որ Ցեղասպանության քաղաքական ճանաչման փուլը պետք է զուգորդվի այլ տիպի ճանաչումներով: 20-ից ավել երկրներ արդեն ճանաչել են Ցեղասպանությունը: Աշխարհում շատերն արդեն գիտեն՝ եթե հայ ես, ուրեմն Ցեղասպանությունից տառապած ժողովրդի ներկայացուցիչ ես: Իրականությունը փոխվել է, բայց մենք դեռ դրան պատրաստ չենք: Մենք պետք է հասկանանք, ո՞րն է լինելու մեր անելիքը ապրիլի 25-ին:
- Կարծում եք, 100-րդ տարելիցը կարո՞ղ է սկիզբ դառնալ այդ հարցերի շուրջ մտորելու համար:
- Կուզեի, որ նման փոփոխության համար սկիզբ դառնար եւ հասարակության մեջ՝ Սփյուռքում եւ Հայաստանում, քննարկեինք եւ փորձեինք հասկանալ՝ որտեղ ենք հիմա եւ դեպի ուր պետք է շարժվենք: Թող տարբեր սցենարներ քննարկվեն, միայն թե իրականությունից ետ չմնանք:
- 2014թ. հոկտեմբերին Դուք մի շարք այլ հայ մտավորականների հետ Գալուստ Գյուլբենկյան հիմնադրամի նախաձեռնությամբ հանդիպել էիք Լիսաբոնում՝  քննարկելու, թե ինչպիսին է լինելու Հայաստանը 100 տարի հետո: Հնարավո՞ր է նման քննարկումների միջոցով հասկանալ, թե ո՞ւր ենք գնում:
- Այդ հանդիպումը հստակ ցույց տվեց, որ աշխարհի տարբեր վայրերում ապրող հայերը շատ տարբեր խնդիրներ ունեն: Չի կարելի նույն հարթության մեջ դիտարկել Ռուսաստանի եւ, ասենք, Արգենտինայի հայության խնդիրները:
Իհարկե, կան նաեւ ընդհանուր խնդիրներ, օրինակ, ինքնության խնդիրը: Մենք պետք է հասկանանք՝ փոփոխվող աշխարհում ինչպիսի՞ն պետք է լինի հայի ինքնությունը: Միեւնույն ժամանակ, ասենք, ռուսահայության առջեւ կանգնած են քաղաքական խնդիրներ, որոնք բացարձակապես չեն հետաքրքրում նույն Արգենտինայի հայերին:
Հայության խնդիրը Ցեղասպանության ճանաչման խնդիրը չէ միայն: Կան նաեւ այլ հարցեր, որոնք պետք է քննարկել ու վեր հանել:
- Ինքնության հարցում կարո՞ղ եք առանձնացնել այն մի քանի բաղադրիչները, որոնք կարեւոր են բոլոր հայերի համար: Երեւի, առաջնայինը լեզուն է, այդ թվում՝ արեւմտահայերենի պահպանումը:
- Արեւմտահայերենը մեր մեծագույն հարստություններից մեկն է: Դա լեզու է, որով խոսում եւ մտածում են միլիոնավոր մարդիկ, կա գեղեցիկ գրականություն:
Իհարկե, միամտություն կլինի ենթադրել, որ Ռուսաստանի հայկական համայնքը հենց այսօրվանից պետք է ներդրում ունենա արեւմտահայերենի պահպանման մեջ, բայց պետք է գիտակցի միասնական քայլեր անելու կարեւորությունը:
Այսօր Ստամբուլում ավելի շատ հայկական դպրոցներ ու եկեղեցիներ կան, քան Թիֆլիսում՝ չնայած այն տարբերությանը, որն ունենք Թուրքիայի եւ Վրաստանի հետ հարաբերություններում: Պատճառներից մեկն այն է, որ պոլսահայության կյանքն ունի համայնքային կազմակերպվածության ձեւ: Հայկական դասական համայնքները կենտրոնանում են եկեղեցիների, դպրոցների շուրջ: Թբիլիսիում նման համայնք չէր կարող լինել, որովհետեւ ԽՍՀՄ-ում կյանքի նման կազմակերպումը հակասովետական էր համարվում: Համայնքային ինստիտուտների պահպանության եւ արդիականացման խնդիրը, կարծում եմ, այն հարցերից է, որը պետք է քննարկենք եւ լուծել միասնական ջանքերով:
Ես շատ լավ հիշում եմ, թե ինչպես էին իմ երեխաները դպրոցում սովորում գեղեցիկ արեւմտահայերենով գրված Պետրոս Դուրյանի «Լճակ» բանաստեղծությունը: Այսօր այն հասկանալի չէ մեր երեխաներին: Եթե վստահ ենք, որ այդ բանաստեղծությունը եւ արեւմտահայերենով գրված այլ ստեղծագործություններ իսկապես կարեւոր են մեր կրթության եւ մշակույթի ազգային նկարագրի համար, ուրեմն պետք է երեխաներին արեւմտահայերեն սովորեցնենք, որպեսզի նրանք կարողանան հասկանալ այն, ինչ սովորում են, այլ ոչ թե պարզապես անգիր անեն: Պետք է կողմնորոշվենք ու հասկանանք՝ ի՞նչն է մեզ համար առավել կարեւոր:
- Արդյո՞ք ամեն տարի ԱՄՆ նախագահից մեր ակնկալած «ցեղասպանություն» բառը մեզ հետ չի պահում այլ օգտակար նախաձեռնություններից: Օրինակ, վարձել լավագույն իրավագետներին, որոնք կվերլուծեն ԱՄՆ նախագահների վերջին 10-15 տարվա ուղերձները եւ դրա հիման վրա կասեն, որ այն, ինչ դրանցում նկարագրված է, հենց այն է, ինչ սահմանված է ՄԱԿ-ի Կոնվենցիայում:
- Կարծում եմ, որ երբ Օբաման առաջին անգամ օգտագործեց Medz Eghern բառակապակցությունը, մենք չպետք է խորը հիասթափվեինք եւ ասեինք, թե նա խաբեց բոլորին՝  Ցեղասպանություն բառը չարտասանելով: Ընդհակառակը, պետք էր ասել՝ տեսեք, Օբաման մի քայլ առաջ կատարեց եւ փաստացի ճանաչեց ցեղասպանությունը. ընդ որում, դա արեց հայերեն: Մենք այդ հնարավորությունը բաց թողեցինք:
Պետք է նաեւ հասկանանք տարբերությունը ցեղասպանության քաղաքական եւ իրավական ճանաչման միջեւ: Երբ բոլորս ուրախանում ենք, որ եւս մի երկիր ճանաչեց Ցեղասպանությունը, երբեմն չենք տեսնում, որ հաճախ դա օգտագործվում է որպես զենք՝ Թուրքիայի վրա ազդելու համար: Այդ զենքը մենք ենք տվել նրանց ձեռքը: Դա քաղաքական զենք է: Իրավական, բարոյական, պատմական այլ զենքեր էլ կան, որոնցից պետք է օգտվենք:
Ուզում եմ նաև հիշեցնեմ, որ Հրանտ Դինքի խոսքերով, իր համար կարեւոր չէ, որ այդ բառը արտասանեն, այլ կարեւոր է, որ Թուրքիայի պետությունը ճանաչի, որ եղել են այդ զոհերը, ճանաչի, որ այդ մարդկանց առջեւ մեղավոր է:

Mark Grigoryan: We are not ready for Turkish recognition - Mediamax.am
-You lived most of your life in Armenia but spent around ten years in London. You have been to many Armenian communities and have often visited Istanbul. What differences between Armenia and Diaspora do not allow us to come to terms on critical issues?
- To tell the truth, I don’t know what “critical issues” mean. If we are talking about the policy conducted by Armenia, I believe it’s natural that we are not coming to terms. People living in Armenia feel that policy on their own back. It’s hard to imagine a reality in which, say, Armenians of the U.S. or France share the same perceptions and approaches.
- Should we aspire to have a “common denominator?” Would it not be better to have several clearly formed views and attempt to build bridges between them?
- Want it or not, we will have varying views. It is dictated by human nature. There are other important factors affecting the perception of the Genocide as well. For example, roughly 90% of American Armenians are descendants of Armenian Genocide survivors. Their number is high in Armenia as well but they will hardly make 90%.
During the USSR era, until 1965 when it was forbidden to speak about Genocide in Armenia, this issue was highly politicized in the Diaspora. Thus, Armenian parties were trying to present the issue as theirs – Armenian Revolutionary Federation (ARF) it its way, Armenian Democratic Liberal (ADL) Party and Social Democrat Hunchakian Party (SDHP) - in theirs. And attempts by various groups to monopolize the Genocide issue is one of the outcomes of this issue’s politicization.
- If we put aside the sensory perception, have we framed what we will do in case of the international recognition of the Armenian Genocide? After all, what claims do we have?
- For some, the recognition means acknowledgement of their family pain and restoration of the dignity of their victims. For some, seeking vengeance is the first and foremost goal, and there are people who want to regain the property they lost.
But let’s assume Erdogan says the following on April 24: “We admit it was Genocide and 1.5 million innocent Armenians suffered. We bow before their memory.”
I am sure that most of Armenians are not ready to accept it. Many of them are not ready for Turkey’s recognition of the Armenian Genocide. There are even people who are not ready to accept the fact that 80 thousand Armenians reside in Turkey whose views should be respected and whose lives should be taken care of.
We are not ready to admit that the political recognition of the Armenian Genocide should be interlinked with other acknowledgements as well. Over 20 countries have recognized the Armenian Genocide. Many people around the world already know that if you are an Armenian then you represent a nation that has gone through Genocide. The reality has changed but we are yet not prepared for it. We must understand what we will be doing on April 25.
-Do you think the Centenary might serve a new beginning to ponder over those issues?
-I would like it to become a beginning for such a change and for us to discuss in our society – in Armenia and in the Diaspora – and to try to understand where we are standing now and where we should head to. Let various scenarios be discussed but what matters is not to lag behind the reality.
- Along with a number of other Armenian intellectuals, you came together in Lisbon in October 2014 on the initiative of Calouste Gulbenkian Foundation to discuss vision for Armenia in a century. Is it possible to understand through such discussions where we are heading to?
- This meeting clearly pointed at the fact that the issues of Armenians living in various countries greatly vary. We cannot put the issues of Russian Armenians on par with, say, Argentine Armenians.
Of course, there are also common problems, such as the issue of identity. We need to understand how Armenian identity needs to be shaped in the changing world. At the same time, for example, the Russian Armenians face political problems that absolutely do not raise interest among the Argentine Armenians.
Recognition of the Armenian Genocide is not the only issue of Armenians. There are also other issues that should be discussed and brought up.
- Can you pick out those identity elements, which are important for all Armenians? Language, including the preservation of the Western Armenian, is probably the first and foremost element.
- Western Armenian is one of our greatest treasures. It’s a language in which millions of people speak and think and there is also beautiful literature in it.
Of course, it would be naïve to think that the Armenian community in Russia should have its input in the preservation of the Western Armenian from this day on, but it should realize the importance of taking common steps.
Today there are more Armenian schools and churches in Istanbul than in Tbilisi, despite the differences in our ties with Georgia and Turkey. One of the reasons for it is that the life of Armenians of Constantinople has a form of communal organization. Classical Armenian communities center on churches and schools. Such a community could not be existing in Tbilisi as such a life was deemed to be anti-Soviet in the USSR. I believe preservation and modernization of community institutions is one of the issues we should discuss and resolve through our joint efforts.
I remember it quite well when my children were learning “Little Lake” poem by Petros Duryan written in beautiful Western Armenian. Today it’s not comprehensible for children. If we are sure that this poem and literary compositions written in Western Armenian are really important for our education and the national character of our culture we should teach our children Western Armenian for them to understand what they are learning and not just simply learn by heart without fully comprehending the idea. We should realize what is more important for us.
- Every year we expect the U.S President to utter the word “genocide”. Do you think it holds us back from other useful initiatives, such as hiring best solicitors who would analyze the addresses of U.S. Presidents delivered over the past 10-15 years and who would then state that the message they contain is precisely what is defined in the UN Convention?
- I think we shouldn’t have got disappointed with Obama the first time he used the term “Medz Yeghern” and claim that he lied to everyone not uttering the word “genocide.” On the contrary, we should have said “look, Obama took a step forward and recognized the Armenian Genocide de facto, at that, he did it in Armenian.” But we let this opportunity slip through our fingers.
We should understand the difference between the political and legal recognition of the Armenian Genocide. When rejoicing at learning that one more country has recognized the Armenian Genocide we tend not to see that it is often done as a weapon to influence Turkey. We have handed that “weapon” to them. It’s a political weapon, while there are legal, moral and historic weapons that we should twist in our favor.
I would also like to recall that Hrant Dink used to say that it does not matter for him whether that word will be uttered or not, what matters is that Turkey acknowledges those victims and admits its guilt to those people.