Տիգրան Սարգսյան. «ՏաԹեւեր»-ը մասնավոր-պետական գործակցության արդյունք էր - Mediamax.am
15 տարի առաջ, 2010 թվականի հոկտեմբերի 16-ին, «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակում բացվեց «ՏաԹեւեր» ճոպանուղին:
2023 թվականի դեկտեմբերին Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում խոսելով «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի մասին սոցիալական ձեռներեց Ռուբեն Վարդանյանի կինը՝ Վերոնիկա Զոնաբենդը, մասնավորապես, ասել էր.
«Այն ուղղված է Սյունիքի վերածննդին, Հայաստանի բնակիչների եւ օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար ձգողական կետ դառնալուն։ Արդյունքը 2010 թվականից ի վեր դեպի տարածաշրջան տարեկան զբոսաշրջային հոսքի 17 անգամյա աճն է, տնտեսության, սոցիալական ու մշակութային կյանքի աշխուժացումը։ Միեւնույն ժամանակ, հնագույն վանքը, որը միջնադարում նաեւ տարածաշրջանի ամենամեծ համալսարան էր եղել, հոգեւորության եւ լուսավորության խորհրդանիշ է: Ռուբենի կարծիքով, հենց այստեղ է սկսվելու Հայաստանի եւ հայոց աշխարհի հոգեւոր վերածնունդը»։
«ՏաԹեւեր» ճոպանուղու 15-ամյա հոբելյանի առիթով Մեդիամաքսը զրուցել է Հայաստանի նախկին վարչապետ, Եվրասիական զարգացման բանկի վարչության նախագահի տեղակալ Տիգրան Սարգսյանի հետ:
- Պարոն Սարգսյան, Տաթեւի ճոպանուղին փաստացի Հայաստանում մասնավոր-պետական համագործակցության առաջին մեծածավալ օրինակն էր:
- Տաթեւի ճոպանուղու կառուցումը Հայաստանի Հանրապետության համար ուներ շատ էական նշանակություն: Ծրագիրը ենթադրում էր խոշորածավալ ներդրումներ, ուստի այն ՀՀ նախագահի, կառավարության, Ռուբեն Վարդանյանի եւ նրա գործընկերների բազմաթիվ հանդիպումների եւ քննարկումների առարկան էր։
Արդյունքում պետություն-մասնավոր համագործակցության հայեցակարգի ներքո կառավարությունը մեծածավալ ֆինանսական միջոցներ հատկացրեց ենթակառուցվածքների նախապատրաստման համար։
- Կարո՞ղ ենք ասել, որ Տաթեւի ճոպանուղին «ճանապարհ հարթեց» նաեւ այլ հավակնոտ նախաձեռնությունների, մասնավորապես, UWC Dilijan քոլեջի համար:
- Այո, այդ ծրագիրը եւս կյանքի կոչվեց պետության հետ սերտ համագործակցությամբ: Կառավարությունը, մասնավորապես, հանդես էր եկել ծրագրին հարկային արտոնություններ շնորհելու մասին օրենսդրական նախաձեռնությամբ:
Պետք է հիշեցնեմ, որ դեռ Անդրանիկ Մարգարյանի վարչապետության ժամանակ Ռուբեն Վարդանյանի նախաձեռնությամբ ձեւավորվել էր Ազգային մրցունակության խորհուրդը: Այն կոչված էր մասնավոր-պետական համագործակցությունը համակարգող մարմինը դառնալ: Խորհուրդը գլխավորում էր վարչապետը, անդամներն էին կառավարության անդամները, Ռուբեն Վարդանյանը, Նուբար Աֆեյանը, Անդրե Անդոնյանը, Ավետիք Չալաբյանը, Գոռ Նահապետյանը եւ այլոք:
Այդ ձեւաչափում քննարկում էինք Հայաստանի զարգացման հետ կապված տարբեր գաղափարներ եւ նախաձեռնություններ, որոնցից մեկը Դիլիջանում միջազգային դպրոցի հիմնադրումն էր։

Тигран Саргсян: «Крылья Татева» стали результатом государственно-частного партнерства - Mediamax.am
15 лет назад, 16 октября 2010 года, в рамках программы «Возрождение Татева» была запущена канатная дорога «Крылья Татева».
Рассказывая о программе «Возрождение Татева» в интервью Медиамакс в декабре 2023 года, супруга социального предпринимателя Рубена Варданяна Вероника Зонабенд, в частности, говорила:
«Она направлена на то, чтобы возродить Сюник, создать в нём точку притяжения для жителей Армении и иностранных туристов. Результатом стало 17-кратное увеличение ежегодного туристического потока в регион с 2010 года, ожила экономика, активизировалась социальная и культурная жизнь. В то же время древний монастырь, бывший в Средние века ещё и крупнейшим университетом в регионе, - это символ духовности и просвещённости. Именно здесь, как считает Рубен, начнётся духовное возрождение Армении и Армянского мира».
По случаю 15-летнего юбилея канатной дороги «Крылья Татева» Медиамакс побеседовал с бывшим премьер-министром Армении, заместителем председателя правления Евразийского банка развития Тиграном Саргсяном.
- Господин Саргсян, Татевская канатная дорога фактически стала первым масштабным примером государственно-частного сотрудничества в Армении.
- Строительство Татевской канатной дороги имело очень важное значение для Армении. Проект предполагал масштабные инвестиции и был предметом многочисленных встреч и обсуждений президента, правительства Армении, Рубена Варданяна и его партнеров.
В результате, в рамках концепции государственно-частного партнерства, правительство выделило значительные финансовые ресурсы на подготовку инфраструктуры в регионе.
– Можно сказать, что «Крылья Татева» «проложили путь» для других амбициозных инициатив, в частности, создания колледжа UWC Dilijan?
– Да, эта программа также была реализована в тесном сотрудничестве с государством. Правительство, в частности, выступило с законодательной инициативой о предоставлении программе налоговых льгот.
Напомню, что ещё во времена премьерства Андраника Маргаряна по инициативе Рубена Варданяна был сформирован Национальный совет по конкурентоспособности - орган, координирующий государственно-частное партнерство. Совет возглавлял премьер-министр, в его состав входили члены правительства, Рубен Варданян, Нубар Афеян, Андре Андонян, Аветик Чалабян, Гор Нахапетян и другие.
В этом формате мы обсуждали различные идеи и инициативы, связанные с развитием Армении, одной из которых было основание международной школы в Дилижане.