Ռոնալդ Սյունի. «Սփյուռքը նախկինում Հայաստանը լավ չգիտեր»
Այսօր մեր զրուցակիցն է Չիկագոյի համալսարանի քաղաքագիտության եւ պատմության պատվավոր պրոֆեսոր Ռոնալդ Սյունին:
- Ո՞րն է Ձեզ համար Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիմնական խորհուրդը:
- Կարծում եմ, որ 100-րդ տարելիցը շատ լավ պահ է հայերի, թուրքերի եւ մյուս բոլորի համար լրջորեն խորհել կատարվածի մասին եւ փորձել առաջ շարժվել:
Կարծում եմ, որ Թուրքիայի կառավարության շատ պաշտոնյաների անհեթեթ ժխտողական դիրքորոշումներն եւ որոշ տարօրինակ մարդկանց (ես չեմ կարող նրանց գիտնական անվանել) կարծիքները այլեւս որեւէ դեր չեն խաղում: Մենք գտնվում ենք մի իրավիճակում, երբ առավել խելամիտ մարդիկ, բոլոր նրանք, ովքեր մանրակրկիտ ուսումնասիրել են այդ իրադարձությունները, հասկանում են, որ տեղի ունեցած սարսափելի ողբերգությունը, անկասկած, համապատասխանում են «ցեղասպանություն» սահմանմանը: Այժմ իրական հարցն այն է, թե ինչպե՞ս ենք հասկանում այն, թե ինչո՞ւ է դա տեղի ունեցավ եւ ինչպես կարելի է դա կանխել ապագայում:
Դա է միակ ճանապարհը, որպեսզի թուրքերը, քրդերը, հայերը եւ մյուս ժողովուրդները կարողանան հաշտվել իրադարձությունների արդար, օբյեկտիվ, վերլուծական ըմբռնման հետ եւ հասկանան` ինչո՞ւ այդ դեպքերը տեղի ունեցան:
- Իսկ ո՞րն է տեղի ունեցածի հասկանալու մեխանիզմը:
- Մենք մեծ առաջընթաց ենք գրանցել վերջին 10-15 տարիների ընթացքում: Երբ սկսեցի ուսումնասիրել այդ թեման, արդեն իրադարձություններին վերաբերող գրականության եւ փաստաթղթերի շատ լավ զանգված կար: Նրանից հետո, երբ աշխատանքներին միացան այնպիսի փայլուն գիտնականներ, ինչպիսիք են Ռիչարդ Հովհաննիսյանը եւ Վահագն Դադրյանը, թուրք գիտնականները (Թաներ Աքչամը եւ այլք), այնուհետ` գերմանացի գիտնականները, օրինակ՝ Վոլֆգանգ Գերստները, տեղեկատվությունը էլ ավելի հստակ դարձավ:
Սակայն որոշ հայեր տատանվում էին այդ իրադարձությունները բացատրելու հարցում: Մենք, անշուշտ, գիտենք, թե ինչ է տեղի ունեցել, մենք գիտենք կատարվածի ծավալները, բայց մենք փոքր-ինչ տրամադրված չենք փորձել բացատրել կատարվածը: Մի հայտնի գիտնական ասել էր ինձ. «Ռոնա՛լդ, մի՛ փորձիր բացատրել Ցեղասպանությունը: Եթե փորձես բացատրել, թե ինչու երիտթուրքերն արեցին դա, դու կռացիոնալացնես նրանց արարքը եւ հետո միգուցե փորձես արդարացնել»: Այնպես որ, կասկածներ կային, սակայն գիտնականները եւ պատմաբանները հաղթահարեցին այն եւ այժմ փորձում են բացատրել, թե ինչու է նման բան տեղի ունեցել: Երբ ունեք ազգությամբ հայ, թուրք, քուրդ գիտնականների կողմից համաձայնեցված գրականության համակարգ, դուք առնվազն հիմք ունեք, որից կարող եք սկսել քննարկումները եւ դուրս գալ «ո՞վ է մեղավոր, ո՞վ է անմեղ» շրջանակից:
Երբ մոտավորապես 15 տարի առաջ մենք նախաձեռնեցինք Հայ-թուրքական կրթաթոշակների գաղափարը, մեզ համար դժվար էր գտնել հայ գիտնականներ, որոնք կգային եւ աշխատանքներ կներկայացնեին: Հիասթափված էի, որ չունենք գիտական այնպիսի ներուժ, ինչպիսին ձեւավորվում էր Թուրքիայի գիտական շրջանակներում, մասնավորապես` անգլիալեզու մասնավոր համալսարաններում, ինչպես նաեւ Միչիգանի, Չիկագոյի համալսարաններում եւ այլուր աշխատող թուրք եւ քուրդ պատմաբանների կողմից:
Սակայն իրավիճակը փոխվում է, եւ ես իսկապես ուրախ եմ այդ փոփոխության համար: Անկախ ամեն ինչից, Հայաստանը պատերազմում ներգրավված պետություն է, այն պաշարման մեջ է՝ վտանգներով եւ սպառնալիքներով շրջապատված, եւ դրանով պայմանավորված` գիտական շրջանակները վախենում են փոխել ընդունված շարադրանքը: Հայաստանում ազգայնականության եւ շովինիզմի բարձր մակարդակ կա, ինչը խոչընդոտում է այս իրադարձությունների շուրջ պատմության անաչառ ուսումնասիրությանը, քանի որ այն կարող է սպառնալիք կամ խաղաքարտ դառնալ քաղաքական հակառակորդի ձեռքում:
Միչիգանի համալսարանում եւ այլուր ուսանող երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչները սկսում են հարցեր ուղղել եւ նոր հայացքներ ձեւավորել: Դժվար է ասել՝ արդյո՞ք կկարողանան նրանք իրենց տեղը գտնել Հայաստանում գերիշխող հայացքների պայմաններում: Սա քաղաքական եւ սոցիալական հարց է: Բայց հենց այն փաստը, որ դուք հիմա հարցազրույց եք վերցնում մեկից, որին տարիներ առաջ եւ անգամ հիմա Հայաստանում «դավաճան» են անվանում միայն նրա համար, որ նա զբաղվում է նմանօրինակ հետազոտությամբ, վկայում է այն մասին, որ առաջընթաց կա, որ մարդիկ սկսում ենք հարցեր ուղղել մտածողության ավանդական ձեւերի մասին: Չեք կարող երիտասարդներին, նոր սերնդին հետ պահել, նրանք արդեն շփումներ ունեն Արեւմուտքի գիտնականների հետ, եւ նրանք պատրաստվում են բեկում մտցնել: Դա դանդաղ կընթանա, բայց ի վերջո տեղի կունենա:
- Ի՞նչ եք մտածում Հայաստան-Սփյուռք այսօրվա հարաբերությունների մասին:
- Նախ եւ առաջ, Սփյուռքը մինչեւ 1991թ. Հայաստանը լավ չգիտեր: Սփյուռքի մեծ մասն այնքան թշնամական էր տրամադրված Խորհրդային Միության եւ Խորհրդային Հայաստանի նկատմամբ, որ նրանք Հայաստանի մասին չգիտեին ավելին, քան որ այն այցելելու, հին եկեղեցիները, գեղեցիկ Երեւանը տեսնելու վայր է:
Երբ Սփյուռքը վերջապես «հանդիպեց» Հայաստանի հետ, հայտնաբերեց, թե որքան տարբեր մշակույթների կրողներ են: Ամերիկայի, Ֆրանսիայի, Լիբանանի, Ստամբուլի հայ համայնքները նույնը չեն: Դրանք տարբեր են: Այս համայնքները տարբերվում են ոչ միայն միմյանցից, այլեւ Հայաստանից: Այս պատճառով որոշակի շոկային վիճակ առաջացավ՝ խորհրդային ժառանգությամբ երկրի, դրա պատմության եւ ապագայի պատկերացումների շուրջ: Մշակույթների խզում կար, որի մասին մարդիկ պարզապես տեղյակ չէին, որովհետեւ նրանք պատկերացնում էին, թե մենք բոլորս հայեր ենք, կիսում ենք միեւնույն արժեքներն ու պատկերացումները:
Բացի այդ, Հայաստանի խնդիրները տարբերվում են Սփյուռքի խնդիրներից: Հայաստանն ունի անվտանգության լրջագույն խնդիրներ, այն դիմագրավում է իր սահմաններին կանգնած թշնամիներին: Հայաստանը եւ հայաստանյան կառավարությունը կանգնած են հսկայական վտանգի առջեւ, եւ Սփյուռքը մտահոգված է այս կապակցությամբ: Սակայն նրանք տարբեր պատկերացումներ ունեն այն մասին, թե ինչպես այդ խնդիրը կարող է լուծվել:
Ռոնալդ Սյունին Ռոնալդ Սյունին
Լուսանկարը` ՌԴ Էկոնոմիկայի բարձրագույն դպրոց
Մյուս խնդիրը հետեւյալն է. կան պահեր, երբ Սփյուռքն իրեն Հայաստանի վերադասն է զգում: Սփյուռքը հարուստ է, կենսափորձով լի, բազմազգ, եւ կարող է խորհուրդներով օգնել Հայաստանին: Հասկանալի է, որ հայաստանցիները կարող են վիրավորված զգալ այդ վերաբերմունքից՝ կարծելով, որ իրենց հետ ենթակաների պես են վարվում, ովքեր օգնության կարիք ունեն, ում պետք է մշտապես ուղղություն ցույց տալ: Այստեղ գործ ունենք ոչ միայն տարբեր մշակույթների, այլեւ տարբեր՝ վերադաս-ստորադաս ընկալումների հետ, որոնք ակնհայտ կերպով ազդում են այս հարաբերությունների վրա:
Սփյուռքը երբեմն չի կարող հասկանալ մեր հայրենիքի առանձնահատկությունները, հայկական մշակույթը, քաղաքականությունը եւ դրա պահանջները: Սակայն Սփյուռքը մտահոգված է, հետաքրքրված է Հայաստանով եւ շատ բան կարող է տալ Հայաստանին՝ ե՛ւ նյութական, ե՛ւ մտավոր, ե՛ւ մշակույթի առումով: Իմ կարծիքով՝ այս նպատակին հասնելու լավագույն ճանապարհը մշտական երկխոսությունն է, քան թե «մենք բոլորս նույնն ենք» գաղափարը: Սա ընդհանուր բնույթի հայտարարություն է: Մենք պետք է շարունակենք երկխոսությունը, որը միայն ու միայն կհզորացնի թե՛ Սփյուռքը, թե՛ հայրենիքը:
- Կարծիքներ կան, որ 100-րդ տարելիցից հետո Ցեղասպանության գործոնը կկորցնի իր ուժը, եւ Սփյուռքում կարող է նկատվել ինքնության ճգնաժամ: Որքանո՞վ է սա իրական:
-Կարծում եմ՝ այդ պնդումներն արհեստական բնույթ են կրում: Ցեղասպանությունն իրականություն է, որը տեղի է ունեցել: Այն միշտ ցավոտ հարց է լինելու հայերի համար, ինչպես Հոլոքոստը` հրեաների համար:
Ցեղասպանության հարցը միշտ էլ կենտրոնական նշանակություն է ունենալու հայի ինքնության համար, բայց Ցեղասպանության ճանաչման դեպքում մենք կարող ենք կորցնել բաց վերքի զգացողությունը, որն առաջացել է այն պատճառով, որ մարդիկ հրաժարվում են պարզ եւ անկեղծ նայել տեղի ունեցածին եւ դրա պատճառներին: Նրանք շարունակում են այս ցավը թաղել ժխտումների, ստերի եւ հորինվածքների մեջ: Այդ վերքը կարող է սկսել բուժվել, սակայն Ցեղասպանության փաստը, ինչպես նաեւ Հայոց պատմության այլ բաղադրիչները՝
մեր հինավուրց լեզուն, հազարամյակների ընթացքում մեր գոյատեւումը, շարունակելու են ավելի հարուստ եւ ավելի խորը հայկական ինքնության մաս կազմել:
- Պատմեք մի փոքր Ձեր նոր գրքի մասին:
- Գիրքը կոչվում է «Նրանք կարող ապրել միայն անապատում. Հայոց ցեղասպանության պատմությունը»: Այս մեջբերումը պատկանում է Թալեաթ փաշային, այդ բառերը նա ասել էր Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուին: Գիրքը վերլուծական բնույթ ունի, այն փորձում է քայլ առ քայլ պատմել հայերի եւ թուրքերի պատմության եւ այն մասին, թե ինչպես են նրանք հասել այն սարսափելի հանգրվանին, երբ Օսմանյան կառավարությունը որոշեց տեղահանել եւ բնաջնջել օսմանյան բնակչության մի քանի ժողովուրդներին, մասնավորապես՝ հայերին եւ ասորիներին:
Գրքում փաստարկներ են բերվում այն մասին, թե ինչպես թուրքերի եւ քրդերի մոտ հասունացավ այն մտայնությունը, որը թույլ տվեց օսմանյան առաջնորդներին եւ նրանց շատ հետեւորդների հայերին ընկալել որպես սպառնալիք թուրքական պետության եւ թուրք ժողովրդի համար: Այդ հուզական միջավայրում հայերն այպիսի մեծ վտանգ էին համարվում, որ նրանց պետք էր ֆիզիկապես ոչնչացնել: Գրքում ես ցանկանում եմ վեր հանել այս ահռելի ոճրագործությունն իրականացնելու թուրքերի մտածողության արմատները:

Ronald Suny: "Previously Diaspora was not well aware of Armenia"
Our today’s interlocutor is Ronald Suny, professor emeritus of political science and history at the University of Chicago.
- Which is the main symbol of Armenian Genocide Centennial for you?
- I think this Centennial is a perfect moment for Armenians, Turks and the rest of the world to think seriously about actually what happened and try to move toward.
I think we have moved beyond the absurd denialist positions of many people in the Turkish government, and some odd - I won’t call them scholars - but people who have written on these events. We are now in a situation where most sensible people, anyone who is thoroughly investigating these events, understands that the terrible tragedy that occurred certainly fits any reasonable definition of genocide and now our real question is how we understand why it happened and how such things can be prevented in the future.
That’s the only way that Turks, Kurds, Armenians and other peoples can be reconciled around a fair, objective, analytical understanding of the events and why they occurred.
- What’s the mechanism of understanding why it happened?
- We have made great progress in the last 10-15 years. When I began looking at these events myself there was a very good body of documentation on the events. Since the work of some excellent scholars like Richard Hovhannisyan and Vahakn Dadrian and then Turkish scholars (Taner Akcam and many others), then German scholars like Wolfgang Gerstner, the record is now much clearer than it was.
But there was a hesitation particularly on the part of Armenians to try to explain the events. We certainly knew what happened - we knew the dimensions, but we were a little bit reluctant to try to explain. One prominent scholar once said to me, “Ronald, don’t try to explain the Genocide. If you try to explain why the Young Turks did this, you will rationalize it and then you may justify it”. And so there was a hesitation but social scientists and historians have moved beyond that position and now are trying to explain why such an event would take place. Once you have that body of literature done by scientists and we are well on the way to that, both Armenian scholars, non-Armenian scholars, Turkish and Kurdish scholars, then you have at least the basis, the record on which you can begin to discuss moving beyond simply accusations of who’s guilty, who’s innocent, etc.
When we started with the Workshop in Armenia Turkish Scholarship, (WATS as we call it), some 15 years ago, we had a very difficult time finding good Armenian scholars to come and present papers. I was disappointed that we didn’t have the same kind of growth in scholarship in Armenia that we witnessed in Turkey, particularly in private English language universities, and by Turks and Kurds who were studying abroad at the University of Michigan, University of Chicago and elsewhere.
But that has been changing, and I am really happy for that. After all Armenia is a belligerent state, it’s besieged, it’s surrounded by dangers and threats and therefore there is kind of establishment of scholarship which is fearful of changing the orthodox standard narrative. There is a high degree of nationalism and chauvinism in Armenia, which prevents the objective study of history on this event which may be seen threatening or playing into the hand of political enemies.
There is a younger group already studying at the University of Michigan, and elsewhere who are questioning the old orthodoxies, and are beginning to develop new views. Whether they can penetrate the hegemonic dominant view of the establishment in Armenia, that’s difficult question. That’s a political and social question. But even the fact, that you would come and do an interview with someone who years ago or still is called a “traitor” just because I am doing this kind of research. That shows that development is happening, people are questioning the old conventional ways of thinking and looking for new understanding. You can’t hold the young down, you can’t hold this new generation back, they are already in contact with Western scholars and they are going to make a breakthrough. It will be slow but it will eventually happen.
- What do you think about present the state of Armenia-Diaspora relations?
- First of all, the Diaspora before 1991 did not know Armenia well. Much of the Diaspora was so hostile to the Soviet Union, and to Soviet Armenia that they didn’t know anything except that it was a beautiful place to go, and maybe see the old churches.
When finally the Diaspora “met” Armenia and they began to see they really are different cultures. The U.S. Armenian Diaspora is not the same as the French Diaspora, or the Lebanese Diaspora or Istanbul – they all are very different. Those Diasporas are very different not only from one another but from Armenia itself. There was kind of a shock about the country with its Soviet legacy, with its different understandings of history and future. So there was a cultural divide which people simply were not aware of because they imagined that because we’re all Armenian, that we share exactly the same values and understanding.
And then, Armenia’s problems are different from the Diaspora’s problems. Armenia has serious security problems, it faces powerful enemies on its frontiers. And so there is a tremendous danger facing Armenia and its government that in fact, the Diaspora is concerned about. But they have different understandings about how that problem might be solved.
Ronald Suny Ronald Suny
Photo: Russian Higher School of Economics
The next thing is there are times, when the Diaspora feels it is superior to Armenia, it’s rich, it’s sophisticated, it’s cosmopolitan, and they can give advice to Armenia. Understandably, Armenians in Armenia may be resentful that they are treated as inferiors who need help, who need to be guided, who need to be directed. So you have not only different cultures but also different levels of understanding and different levels of sense of superiority or inferiority, that also obviously attained that relationship.
We may be distant, the Diaspora may not understand the specificities of our homeland, Armenian culture, and politics and its needs, but they are concerned and they have much to give to Armenia materially, intellectually, culturally, etc. I think probably the best way that it can be accomplished is ongoing dialog rather than any idea that somehow we are all the same, that we somehow can subordinate our differences to a single, common statement of some kind, rather we should continue the dialog which will only enrich both the Diaspora and the homeland.
- There are opinions that after the Centennial the Genocide factor will start to lose its strength and something like identity crisis may start in the Diaspora. Do you think this is something real or artificial?
- I think it’s something artificial. The Genocide is a reality, it happened, it will always be painful for Armenians, like the Holocaust for the Jews.
It will be central to Armenian identity, but what we might lose if there is recognition of the Genocide, it is the open wound which this Genocide has festered for now 100 years precisely because people refuse to look straight, honestly at what happened and why it happened. They continue to try bury it under the denials, lies and fictions. That wound might begin to heal but the fact of Genocide, just like the fact of other things of Armenian history - our ancient language, our survival over millennia - will continue to be part of a much richer and much deeper Armenian identity.
- Please tell us about your new book?
- The book is called “They Can Live in the Desert but Nowhere Else: The History of the Armenian Genocide”. This quote is taken from Talaat Pasha who said this to the American Ambassador of the time in Istanbul, Henry Morgenthau. The book is a an analytical narrative which tries to tell step by step the history of Armenians and Turks and how they came to this terrible moment when the Ottoman government decided to deport and annihilate several of its constituent subject peoples, particularly, Armenians and the Assyrians.
The book makes an argument that a kind of emotional universe developed among Turks and Kurds, what I call, affective disposition that made it possible for the leaders of the Ottoman Empire and many of their followers to conceive of Armenians as an existential threat to the preservation of their state and the Turkish nation. In that emotional environment, Armenians were then thought such a great danger they had to be physically eliminated. So I want to show the roots of that understanding on the part of the Turks to this colossal crime.