Ռոնալդ Սյունի. «Սփյուռքը նախկինում Հայաստանը լավ չգիտեր»
Այսօր մեր զրուցակիցն է Չիկագոյի համալսարանի քաղաքագիտության եւ պատմության պատվավոր պրոֆեսոր Ռոնալդ Սյունին:
- Ո՞րն է Ձեզ համար Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիմնական խորհուրդը:
- Կարծում եմ, որ 100-րդ տարելիցը շատ լավ պահ է հայերի, թուրքերի եւ մյուս բոլորի համար լրջորեն խորհել կատարվածի մասին եւ փորձել առաջ շարժվել:
Կարծում եմ, որ Թուրքիայի կառավարության շատ պաշտոնյաների անհեթեթ ժխտողական դիրքորոշումներն եւ որոշ տարօրինակ մարդկանց (ես չեմ կարող նրանց գիտնական անվանել) կարծիքները այլեւս որեւէ դեր չեն խաղում: Մենք գտնվում ենք մի իրավիճակում, երբ առավել խելամիտ մարդիկ, բոլոր նրանք, ովքեր մանրակրկիտ ուսումնասիրել են այդ իրադարձությունները, հասկանում են, որ տեղի ունեցած սարսափելի ողբերգությունը, անկասկած, համապատասխանում են «ցեղասպանություն» սահմանմանը: Այժմ իրական հարցն այն է, թե ինչպե՞ս ենք հասկանում այն, թե ինչո՞ւ է դա տեղի ունեցավ եւ ինչպես կարելի է դա կանխել ապագայում:
Դա է միակ ճանապարհը, որպեսզի թուրքերը, քրդերը, հայերը եւ մյուս ժողովուրդները կարողանան հաշտվել իրադարձությունների արդար, օբյեկտիվ, վերլուծական ըմբռնման հետ եւ հասկանան` ինչո՞ւ այդ դեպքերը տեղի ունեցան:
- Իսկ ո՞րն է տեղի ունեցածի հասկանալու մեխանիզմը:
- Մենք մեծ առաջընթաց ենք գրանցել վերջին 10-15 տարիների ընթացքում: Երբ սկսեցի ուսումնասիրել այդ թեման, արդեն իրադարձություններին վերաբերող գրականության եւ փաստաթղթերի շատ լավ զանգված կար: Նրանից հետո, երբ աշխատանքներին միացան այնպիսի փայլուն գիտնականներ, ինչպիսիք են Ռիչարդ Հովհաննիսյանը եւ Վահագն Դադրյանը, թուրք գիտնականները (Թաներ Աքչամը եւ այլք), այնուհետ` գերմանացի գիտնականները, օրինակ՝ Վոլֆգանգ Գերստները, տեղեկատվությունը էլ ավելի հստակ դարձավ:
Սակայն որոշ հայեր տատանվում էին այդ իրադարձությունները բացատրելու հարցում: Մենք, անշուշտ, գիտենք, թե ինչ է տեղի ունեցել, մենք գիտենք կատարվածի ծավալները, բայց մենք փոքր-ինչ տրամադրված չենք փորձել բացատրել կատարվածը: Մի հայտնի գիտնական ասել էր ինձ. «Ռոնա՛լդ, մի՛ փորձիր բացատրել Ցեղասպանությունը: Եթե փորձես բացատրել, թե ինչու երիտթուրքերն արեցին դա, դու կռացիոնալացնես նրանց արարքը եւ հետո միգուցե փորձես արդարացնել»: Այնպես որ, կասկածներ կային, սակայն գիտնականները եւ պատմաբանները հաղթահարեցին այն եւ այժմ փորձում են բացատրել, թե ինչու է նման բան տեղի ունեցել: Երբ ունեք ազգությամբ հայ, թուրք, քուրդ գիտնականների կողմից համաձայնեցված գրականության համակարգ, դուք առնվազն հիմք ունեք, որից կարող եք սկսել քննարկումները եւ դուրս գալ «ո՞վ է մեղավոր, ո՞վ է անմեղ» շրջանակից:
Երբ մոտավորապես 15 տարի առաջ մենք նախաձեռնեցինք Հայ-թուրքական կրթաթոշակների գաղափարը, մեզ համար դժվար էր գտնել հայ գիտնականներ, որոնք կգային եւ աշխատանքներ կներկայացնեին: Հիասթափված էի, որ չունենք գիտական այնպիսի ներուժ, ինչպիսին ձեւավորվում էր Թուրքիայի գիտական շրջանակներում, մասնավորապես` անգլիալեզու մասնավոր համալսարաններում, ինչպես նաեւ Միչիգանի, Չիկագոյի համալսարաններում եւ այլուր աշխատող թուրք եւ քուրդ պատմաբանների կողմից:
Սակայն իրավիճակը փոխվում է, եւ ես իսկապես ուրախ եմ այդ փոփոխության համար: Անկախ ամեն ինչից, Հայաստանը պատերազմում ներգրավված պետություն է, այն պաշարման մեջ է՝ վտանգներով եւ սպառնալիքներով շրջապատված, եւ դրանով պայմանավորված` գիտական շրջանակները վախենում են փոխել ընդունված շարադրանքը: Հայաստանում ազգայնականության եւ շովինիզմի բարձր մակարդակ կա, ինչը խոչընդոտում է այս իրադարձությունների շուրջ պատմության անաչառ ուսումնասիրությանը, քանի որ այն կարող է սպառնալիք կամ խաղաքարտ դառնալ քաղաքական հակառակորդի ձեռքում:
Միչիգանի համալսարանում եւ այլուր ուսանող երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչները սկսում են հարցեր ուղղել եւ նոր հայացքներ ձեւավորել: Դժվար է ասել՝ արդյո՞ք կկարողանան նրանք իրենց տեղը գտնել Հայաստանում գերիշխող հայացքների պայմաններում: Սա քաղաքական եւ սոցիալական հարց է: Բայց հենց այն փաստը, որ դուք հիմա հարցազրույց եք վերցնում մեկից, որին տարիներ առաջ եւ անգամ հիմա Հայաստանում «դավաճան» են անվանում միայն նրա համար, որ նա զբաղվում է նմանօրինակ հետազոտությամբ, վկայում է այն մասին, որ առաջընթաց կա, որ մարդիկ սկսում ենք հարցեր ուղղել մտածողության ավանդական ձեւերի մասին: Չեք կարող երիտասարդներին, նոր սերնդին հետ պահել, նրանք արդեն շփումներ ունեն Արեւմուտքի գիտնականների հետ, եւ նրանք պատրաստվում են բեկում մտցնել: Դա դանդաղ կընթանա, բայց ի վերջո տեղի կունենա:
- Ի՞նչ եք մտածում Հայաստան-Սփյուռք այսօրվա հարաբերությունների մասին:
- Նախ եւ առաջ, Սփյուռքը մինչեւ 1991թ. Հայաստանը լավ չգիտեր: Սփյուռքի մեծ մասն այնքան թշնամական էր տրամադրված Խորհրդային Միության եւ Խորհրդային Հայաստանի նկատմամբ, որ նրանք Հայաստանի մասին չգիտեին ավելին, քան որ այն այցելելու, հին եկեղեցիները, գեղեցիկ Երեւանը տեսնելու վայր է:
Երբ Սփյուռքը վերջապես «հանդիպեց» Հայաստանի հետ, հայտնաբերեց, թե որքան տարբեր մշակույթների կրողներ են: Ամերիկայի, Ֆրանսիայի, Լիբանանի, Ստամբուլի հայ համայնքները նույնը չեն: Դրանք տարբեր են: Այս համայնքները տարբերվում են ոչ միայն միմյանցից, այլեւ Հայաստանից: Այս պատճառով որոշակի շոկային վիճակ առաջացավ՝ խորհրդային ժառանգությամբ երկրի, դրա պատմության եւ ապագայի պատկերացումների շուրջ: Մշակույթների խզում կար, որի մասին մարդիկ պարզապես տեղյակ չէին, որովհետեւ նրանք պատկերացնում էին, թե մենք բոլորս հայեր ենք, կիսում ենք միեւնույն արժեքներն ու պատկերացումները:
Բացի այդ, Հայաստանի խնդիրները տարբերվում են Սփյուռքի խնդիրներից: Հայաստանն ունի անվտանգության լրջագույն խնդիրներ, այն դիմագրավում է իր սահմաններին կանգնած թշնամիներին: Հայաստանը եւ հայաստանյան կառավարությունը կանգնած են հսկայական վտանգի առջեւ, եւ Սփյուռքը մտահոգված է այս կապակցությամբ: Սակայն նրանք տարբեր պատկերացումներ ունեն այն մասին, թե ինչպես այդ խնդիրը կարող է լուծվել:
Ռոնալդ Սյունին Ռոնալդ Սյունին
Լուսանկարը` ՌԴ Էկոնոմիկայի բարձրագույն դպրոց
Մյուս խնդիրը հետեւյալն է. կան պահեր, երբ Սփյուռքն իրեն Հայաստանի վերադասն է զգում: Սփյուռքը հարուստ է, կենսափորձով լի, բազմազգ, եւ կարող է խորհուրդներով օգնել Հայաստանին: Հասկանալի է, որ հայաստանցիները կարող են վիրավորված զգալ այդ վերաբերմունքից՝ կարծելով, որ իրենց հետ ենթակաների պես են վարվում, ովքեր օգնության կարիք ունեն, ում պետք է մշտապես ուղղություն ցույց տալ: Այստեղ գործ ունենք ոչ միայն տարբեր մշակույթների, այլեւ տարբեր՝ վերադաս-ստորադաս ընկալումների հետ, որոնք ակնհայտ կերպով ազդում են այս հարաբերությունների վրա:
Սփյուռքը երբեմն չի կարող հասկանալ մեր հայրենիքի առանձնահատկությունները, հայկական մշակույթը, քաղաքականությունը եւ դրա պահանջները: Սակայն Սփյուռքը մտահոգված է, հետաքրքրված է Հայաստանով եւ շատ բան կարող է տալ Հայաստանին՝ ե՛ւ նյութական, ե՛ւ մտավոր, ե՛ւ մշակույթի առումով: Իմ կարծիքով՝ այս նպատակին հասնելու լավագույն ճանապարհը մշտական երկխոսությունն է, քան թե «մենք բոլորս նույնն ենք» գաղափարը: Սա ընդհանուր բնույթի հայտարարություն է: Մենք պետք է շարունակենք երկխոսությունը, որը միայն ու միայն կհզորացնի թե՛ Սփյուռքը, թե՛ հայրենիքը:
- Կարծիքներ կան, որ 100-րդ տարելիցից հետո Ցեղասպանության գործոնը կկորցնի իր ուժը, եւ Սփյուռքում կարող է նկատվել ինքնության ճգնաժամ: Որքանո՞վ է սա իրական:
-Կարծում եմ՝ այդ պնդումներն արհեստական բնույթ են կրում: Ցեղասպանությունն իրականություն է, որը տեղի է ունեցել: Այն միշտ ցավոտ հարց է լինելու հայերի համար, ինչպես Հոլոքոստը` հրեաների համար:
Ցեղասպանության հարցը միշտ էլ կենտրոնական նշանակություն է ունենալու հայի ինքնության համար, բայց Ցեղասպանության ճանաչման դեպքում մենք կարող ենք կորցնել բաց վերքի զգացողությունը, որն առաջացել է այն պատճառով, որ մարդիկ հրաժարվում են պարզ եւ անկեղծ նայել տեղի ունեցածին եւ դրա պատճառներին: Նրանք շարունակում են այս ցավը թաղել ժխտումների, ստերի եւ հորինվածքների մեջ: Այդ վերքը կարող է սկսել բուժվել, սակայն Ցեղասպանության փաստը, ինչպես նաեւ Հայոց պատմության այլ բաղադրիչները՝
մեր հինավուրց լեզուն, հազարամյակների ընթացքում մեր գոյատեւումը, շարունակելու են ավելի հարուստ եւ ավելի խորը հայկական ինքնության մաս կազմել:
- Պատմեք մի փոքր Ձեր նոր գրքի մասին:
- Գիրքը կոչվում է «Նրանք կարող ապրել միայն անապատում. Հայոց ցեղասպանության պատմությունը»: Այս մեջբերումը պատկանում է Թալեաթ փաշային, այդ բառերը նա ասել էր Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուին: Գիրքը վերլուծական բնույթ ունի, այն փորձում է քայլ առ քայլ պատմել հայերի եւ թուրքերի պատմության եւ այն մասին, թե ինչպես են նրանք հասել այն սարսափելի հանգրվանին, երբ Օսմանյան կառավարությունը որոշեց տեղահանել եւ բնաջնջել օսմանյան բնակչության մի քանի ժողովուրդներին, մասնավորապես՝ հայերին եւ ասորիներին:
Գրքում փաստարկներ են բերվում այն մասին, թե ինչպես թուրքերի եւ քրդերի մոտ հասունացավ այն մտայնությունը, որը թույլ տվեց օսմանյան առաջնորդներին եւ նրանց շատ հետեւորդների հայերին ընկալել որպես սպառնալիք թուրքական պետության եւ թուրք ժողովրդի համար: Այդ հուզական միջավայրում հայերն այպիսի մեծ վտանգ էին համարվում, որ նրանց պետք էր ֆիզիկապես ոչնչացնել: Գրքում ես ցանկանում եմ վեր հանել այս ահռելի ոճրագործությունն իրականացնելու թուրքերի մտածողության արմատները:

Рональд Сюни: «Диаспора в прошлом плохо знала Армению»
Сегодня мы беседуем с почетным профессором политологии и истории Чикагского университета Рональд Сюни.
- В чем для Вас главная символика 100-летия Геноцида?
- Думаю, что 100-летие является хорошим поводом для армян, турок и всех остальных серьезно задуматься о произошедшем и попытаться двигаться дальше. Думаю, уже не имеет никакой силы нелепая позиция отрицания многих представителей турецкого правительства и некоторых странных личностей (не могу назвать их учеными), которые пишут об этих событиях.
Сегодня мы в ситуации, когда благоразумные люди, подробно изучающие эти события, понимают, что случившаяся страшная трагедия полностью умещается в определение «геноцид». Сегодня важно то, как мы понимаем произошедшее: почему это произошло и как можно предотвратить повторение подобного в будущем. Только так турки, курды, армяне и другие народы могут объединиться вокруг справедливого, объективного и аналитического восприятия данных событий и понять их причины.
- А каков механизм осознания произошедшего?
- Мы достигли большого прогресса за последние 10-15 лет. Когда я начал изучать эту тему, уже существовала очень хорошая литература и множество документов. А когда к работе присоединились такие блестящие ученые как Ричард Ованнисян и Ваагн Дадрян, турецкие ученые (Танер Акчам и другие), немецкие авторы, как, к примеру, Вольфганг Герстнер, то информация стала более полной и точной.
Однако некоторые армяне колебались в вопросе объяснения этих событий. Мы точно знаем, что произошло, представляем масштаб событий, но не очень настроены объяснять произошедшее. Один известный ученый как-то сказал мне: «Рональд, не пытайся объяснить Геноцид. Если ты будешь стремиться понять, почему младотурки сделали это, ты рационализируешь их поступки и в будущем, возможно, попытаешься их оправдать». Так что, сомнения были, однако ученые и историки преодолели их, и теперь стараются объяснить, как такое могло произойти. Когда у вас есть система литературы, признанной армянскими, турецкими и курдскими учеными, то, по крайней мере, вы имеете фундамент, на котором можно строить обсуждения и выходить за рамки обвинений «кто прав, а кто виноват».
Когда примерно 15 лет назад мы инициировали идею армяно-турецких исследований, было достаточно сложно найти армянских ученых, которые бы приезжали и представляли свои доклады. Я был разочарован тем, что у нас не было такого научного потенциала, который формировался в турецких научных кругах, в частности, в англоязычных частных университетах, а а также турецкими и курдскими историками, работающими в университетах Мичигана, Чикаго и других.
Однако ситуация меняется, и я рад этим переменам. Независимо от всего, Армения вовлечена в войну, она находится в блокаде, окружена опасностью и угрозами, и в таких условиях ученые опасаются менять содержание общепринятых подходов. В Армении высок уровень национализма и шовинизма, и это мешает непредвзятому изучению истории тех событий, поскольку это может стать угрозой и козырем в руках политических оппонентов.
Представители молодого поколения, которые учатся в Мичиганском и других университетах, начинают задавать вопросы и формировать новые взгляды. Трудно сказать, смогут ли они найти свое место в Армении в условиях доминирующих ортодоксальных взглядов. Но хотя бы тот факт, что вы берете интервью у человека, которого в прошлом, да и сейчас в Армении многие называют «предателем» только за то, что он занимается подобным исследованием, свидетельствует о том, что люди начали подвергать сомнению традиционный образ мышления. Новое поколение уже невозможно остановить: они общаются с западными учеными и готовы к прорыву. Это долгий процесс, но когда-нибудь прорыв произойдет.
- Что Вы можете сказать о сегодняшних отношениях Армения-Диаспора?
- Во-первых, до 1991 года Диаспора плохо знала Армению. Большая часть представителей Диаспоры была настолько враждебно настроена в отношении Советского Союза и Советской Армении, что их знания ограничивались представлением об Армении как о месте, куда можно отправиться, чтобы посмотреть древние церкви.
Когда Диаспора наконец «встретилась» с Арменией, выяснилось, что они являются носителями разных культур. Армянские общины Америки, Франции, Ливана, Стамбула сильно различаются. Они отличаются не только друг от друга, но и от самой Армении. Поэтому возникла определенная шоковая ситуация вокруг страны с советским наследием, представлений о ее прошлом и будущем. Существовала культурная пропасть, о которой люди ранее не догадывались, потому что думали, что все мы армяне, и, следовательно, придерживаемся схожих ценностей и представлений.
Кроме того, проблемы Армении отличаются от проблем Диаспоры. Перед Арменией стоят серьезнейшие проблемы безопасности. Армении и армянскому правительству угрожает огромная опасность, и Диаспора обеспокоена этим. Однако они по-разному представляют себе возможное решение данных проблем.
Рональд Сюни Рональд Сюни
Фото: Высшая Школа Экономики РФ
Другая проблема заключается в следующем: порой Диаспора ощущает некоторое превосходство в отношении Армении. Диаспора состоятельна, имеет богатый опыт, она многочисленна, и может помочь Армении советом. Очевидно, что жители Армении могут быть оскорблены подобным отношением, считая, что к ним относятся как к «подчиненным», которым всегда нужно помогать и указывать правильный путь. Здесь мы сталкиваемся не только с различием культур, но и с различным пониманием «вышестоящего-нижестоящего», что явно сказывается на отношениях.
Диаспора порой может не понимать особенностей нашей родины, армянской культуры, политики и ее потребностей. Однако Диаспора переживает и интересуется Арменией, и многое может ей дать – в материальном, интеллектуальном и культурном плане. На мой взгляд, лучший способ достичь этого – установить продолжительный диалог, вместо того, чтобы продвигать идею о том, «мы все одинаковы». Такой диалог только усилит как Диаспору, так и Армению.
- Звучат мнения, что после 100-летней годовщины фактор Геноцида потеряет свою силу, и в Диаспоре может возникнуть нечто вроде кризиса идентичности.
- Думаю, эти разговоры носят искусственный характер. Геноцид – это действительность. Он всегда будет болезненным для армян, как Холокост для евреев.
Вопрос Геноцида всегда будет занимать центральное место в армянской идентичности. Однако в случае признания Геноцида мы можем потерять ощущение открытой раны, появившееся из-за того, что люди отказываются открыто и прямо посмотреть в лицо фактам и понять их причины. Они продолжают закапывать свою боль в отрицании, лжи и фальсификациях. Эта рана может начать заживать, однако факт Геноцида, наряду с другими элементами нашей истории, такими как наш древний язык, тысячелетняя история, продолжит быть частью более богатой и глубокой армянской идентичности.
- Расскажите о Вашей новой книге.
- Книга называется «Они могут жить в пустыне и более нигде: история Геноцида армян». Эти слова Талаат-пашы были адресованы послу США в Турции Генри Моргентау. Книга носит аналитический характер, в ней сделана попытка проследить историю армян и турок до того момента, когда османское правительство решило депортировать и истребить часть османского населения, в частности, армян и ассирийцев.
В книге приведены факты о том, как среди турок и курдов созрел эмоциональный фон, позволивший османским лидерам и их многочисленным последователям воспринимать армян как угрозу для турецкого государства и народа. В той эмоциональной атмосфере армяне считались настолько опасными, что их было необходимо уничтожить физически. В своей книге я пытаюсь найти корни мышления турок, которое привело к исполнению этого страшного преступления.