ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակությունը միակն է, որն ամբողջ կազմով դեմ է քվեարկել ՌԴ պատվիրակությանը ձայնի իրավունքից զրկելուն - Mediamax.am
3309 դիտում
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակությունը միակն է, որն ամբողջ կազմով դեմ է քվեարկել ՌԴ պատվիրակությանը ձայնի իրավունքից զրկելուն
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը
Լուսանկարը` leastthing.blogspot.com
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակությունը միակն է, որն ամբողջ կազմով դեմ է քվեարկել Ռուսաստանի պատվիրակությանը ձայնի իրավունքից զրկելու մասին բանաձեւին:
Ապրիլի 10-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) ընդունել է բանաձեւ, որը դատապարտում է «Ռուսաստանի ռազմական ագրեսիան եւ Ղրիմի հետագա անեքսիան»: Բանաձեւի համաձայն, ռուսաստանյան պատվիրակությունը զրկվել է ձայնի իրավունքից  մինչեւ տարեվերջ: Բանաձեւի ընդունմանը կողմ են քվեարկել 145 խորհրդարանականներ, դեմ` 21, ձեռնպահ են մնացել 22-ը:
ՀՀ պատվիրակության 4 անդամներ` Դավիթ Հարությունյանը, Մհեր Շահգելդյանը, Արփինե Հովհաննիսյանը եւ Նաիրա Կարապետյանը, դեմ են քվեարկել այդ բանաձեւի ընդունմանը՝ այդպիսով դառնալով միակ պատվիրակությունը, որն ամբողջ կազմով քվեարկել է «դեմ»:

Whole Armenian delegation in PACE the only to vote against depriving Russian delegation of right to vote - Mediamax.am
3379 views
Whole Armenian delegation in PACE the only to vote against depriving Russian delegation of right to vote
The Parliamentary Assembly of the Council of Europe
Photo: leastthing.blogspot.com
Yerevan /Mediamax/. Armenian delegation in PACE was the only to fully vote against depriving the Russian delegation of its right to vote.
On April 10, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) adopted a resolution condemning “Russia’s military aggression and further annexation of Crimea”. According to the resolution, the Russian delegation is deprived of its right to vote until the end of 2014. 145 parliamentarians voted for the adoption of the resolution with a 21 against and 22 abstentions.
Four members of the Armenian delegation – David Harutyunyan, Mher Shahgeldyan, Arpine Hovhannisyan and Naira Karapetyan – voted against the resolutions, thus, the Armenian delegation was the only one to vote against it with its full complement.