Ֆրանսիան Ադրբեջանից հետ է կանչել իր դեսպանին
Ինչպես ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ, որը մեջբերում է Ֆրանս Պրեսը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը նման որոշում է կայացրել «վերջին ամիսներին Ադրբեջանի շարունակական գործողությունների լույսի ներքո, որոնք վնաս են հասցնում Փարիզի եւ Բաքվի երկկողմ հարաբերություններին»։
Ելիսեյան պալատը հայտարարել է, որ ակնկալում է պարզաբանում ստանալ Ադրբեջանից Բաքվի դիրքորոշման վերաբերյալ։
Մարտին Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն հայտարարություն էր տարածել՝ մտահոգություն հայտնելով Ադրբեջանում խոսքի ազատության հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ։ Փարիզը կոչ էր արել երկրի իշխանություններին հարգել մամուլի եւ արտահայտվելու ազատությունը՝ միջազգային պարտավորություններին համապատասխան։ Բաքվում այդ հայտարարությունները գնահատել էր որպես միջամտություն երկրի ներքին գործերին։
2023 թվականի նոյեմբերին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ասել էր, որ Ֆրանսիան «սատարում է անջատողականներին եւ զինում է Հայաստանին»։
Իսկ 2022 թվականի հոկտեմբերին Ալիեւն ասել էր, որ «Էմանյուել Մակրոնի ոչ տեղին եւ սադրիչ հայտարարություններից» հետո Փարիզն այլեւս չի կարող մասնակցել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը որպես միջնորդ։

Ереван /Медиамакс/. Франция приняла решение отозвать для консультаций своего посла в Азербайджане.
Как говорится в сообщении МИД Франции, которое цитирует агентство Франс-пресс, президент Франции Эмманюэль Макрон принял это решение на фоне «продолжающихся в последние месяцы действий Азербайджана, наносящих ущерб двусторонним отношениям между Парижем и Баку».
Елисейский дворец заявил, что рассчитывает получить от Азербайджана разъяснения относительного позиции Баку.
В марте МИД Франции распространил заявление, в котором выразил обеспокоенность ситуацией со свободой слова в Азербайджане. Париж призвал власти страны уважать свободу печати и самовыражения в соответствии с международными обязательствами республики. В Баку подобные заявления расценили как вмешательство во внутренние дела страны.
В ноябре 2023 года президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «Франция занимается поощрением сепаратистов и вооружением Армении».
В октябре 2022 года Алиев говорил, что после «неуместных и провокационных заявлений Эмманюэля Макрона» Париж не может более участвовать в качестве посредника в нормализации армяно-азербайджанских отношений.