Մակրոնը «փողոցային բառապաշար» է օգտագործել, ասել է Ալիեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ «Էմանյուել Մակրոնի ոչ տեղին եւ սադրիչ հայտարարություններից հետո» Փարիզն այլեւս չի կարող որպես միջնորդ մասնակցել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը։
«Պրահայի հանդիպումից ընդամենը մեկ շաբաթ անց Ֆրանսիայի նախագահը վիրավորական, անընդունելի, կեղծ եւ սադրիչ հայտարարություններ արեց։ Նա մեղադրել է Ադրբեջանին սարսափելի պատերազմ հրահրելու մեջ՝ շահարկելով փաստերը եւ փորձելով մոլորության մեջ գցել ֆրանսիական եւ համաշխարհային հանրությանը»,- ասել է Ալիեւը՝ ելույթ ունենալով Աստանայում ԱՊՀ գագաթնաժողովում։
Նրա խոսքով, Ֆրանսիայի նախագահը նաեւ կանխակալ հայտարարություններ է արել Ռուսաստանի Դաշնության վերաբերյալ, ասելով, որ «Ռուսաստանը խաղացել է ադրբեջանական խաղը»։
«Արդյո՞ք քաղաքականապես կոռեկտ է մեծ երկրի նախագահի համար փողոցային բառապաշար օգտագործելը: Դա թող որոշի ֆրանսիական հասարակությունը: Մենք կտրականապես դատապարտում եւ մերժում ենք նման հայտարարությունները»,- հավելել է Ալիեւը։
«Չնայած Ֆրանսիան կապ չունի Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հարաբերությունների հետ, Ադրբեջանը, դրսեւորելով բարի կամք, թույլ էր տվել Ֆրանսիայի նախագահին մասնակցել Պրահայի հանդիպմանը»,- ավելացրել է Ալիեւը։

Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что после «неуместных и провокационных заявлений Эмманюэля Макрона» Париж не может более участвовать в качестве посредника в нормализации армяно-азербайджанских отношений.
«Буквально через неделю после встречи в Праге президент Франции выступил с оскорбительными, неприемлемыми, лживыми и провокационными заявлениями. Он обвинил Азербайджан в учинении ужасной войны, тем самым, манипулируя фактами, пытался ввести в заблуждение французскую и мировую общественность», - сказал Алиев, выступая на саммите СНГ в Астане.
По его словам, президент Франции также сделал тенденциозные заявления в адрес Российской Федерации, заявил, что «Россия сыграла в азербайджанскую игру».
«Насколько политически корректно президенту великой страны использовать дворовой лексикон, это пусть определяет французская общественность. Мы такого рода заявления категорически осуждаем и отвергаем», - добавил Алиев.
«Хотя Франция никакого отношения к отношениям между Азербайджаном и Арменией не имеет, Азербайджан, проявив добрую волю, позволил французскому президенту участвовать в этой встрече», - заявил Алиев.