Մակրոնը «փողոցային բառապաշար» է օգտագործել, ասել է Ալիեւը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ «Էմանյուել Մակրոնի ոչ տեղին եւ սադրիչ հայտարարություններից հետո» Փարիզն այլեւս չի կարող որպես միջնորդ մասնակցել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը։
«Պրահայի հանդիպումից ընդամենը մեկ շաբաթ անց Ֆրանսիայի նախագահը վիրավորական, անընդունելի, կեղծ եւ սադրիչ հայտարարություններ արեց։ Նա մեղադրել է Ադրբեջանին սարսափելի պատերազմ հրահրելու մեջ՝ շահարկելով փաստերը եւ փորձելով մոլորության մեջ գցել ֆրանսիական եւ համաշխարհային հանրությանը»,- ասել է Ալիեւը՝ ելույթ ունենալով Աստանայում ԱՊՀ գագաթնաժողովում։
Նրա խոսքով, Ֆրանսիայի նախագահը նաեւ կանխակալ հայտարարություններ է արել Ռուսաստանի Դաշնության վերաբերյալ, ասելով, որ «Ռուսաստանը խաղացել է ադրբեջանական խաղը»։
«Արդյո՞ք քաղաքականապես կոռեկտ է մեծ երկրի նախագահի համար փողոցային բառապաշար օգտագործելը: Դա թող որոշի ֆրանսիական հասարակությունը: Մենք կտրականապես դատապարտում եւ մերժում ենք նման հայտարարությունները»,- հավելել է Ալիեւը։
«Չնայած Ֆրանսիան կապ չունի Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հարաբերությունների հետ, Ադրբեջանը, դրսեւորելով բարի կամք, թույլ էր տվել Ֆրանսիայի նախագահին մասնակցել Պրահայի հանդիպմանը»,- ավելացրել է Ալիեւը։

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev said today that after "inappropriate and provocative statements by Emmanuel Macron” Paris can no longer participate as a mediator in the normalization of Armenian-Azerbaijani relations.
“Literally a week after the meeting in Prague, the President of France made offensive, unacceptable, false and provocative statements. He accused Azerbaijan of waging a terrible war, thereby manipulating the facts and trying to mislead the French and world community,” Aliyev said, speaking at the CIS summit in Astana.
He said the President of France also made tendentious statements addressed to Russia, stating that “Russia has played Azerbaijan’s game.”
“How politically correct is for the president of a great country to use backyard language, is up to the French public to decide. We categorically condemn and reject such statements,” Aliyev added.
“Although France has nothing to do with the relations between Azerbaijan and Armenia, Azerbaijan, having shown goodwill, allowed the French president to participate in this meeting,” Aliyev said.