Ալիեւն ասել է, որ Ֆրանսիան հող է նախապատրաստում նոր պատերազմի համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ «Ֆրանսիան խրախուսում է անջատողականներին եւ զինում է Հայաստանին»։
Այս մասին ասված է Ալիեւի՝ «Ապագաղութացում. կանանց իրավունքների եւ հնարավորությունների ընդլայնում եւ զարգացում» համաժողովի մասնակիցներին ուղղված ուղերձում։
«Ֆրանսիան ապակայունացնում է ոչ միայն իր նախկին եւ ներկա գաղութները, այլեւ մեր տարածաշրջանը, սատարում է անջատողական միտումներին եւ անջատողականներին, զինում է Հայաստանին, խրախուսում է ռեւանշիստական ուժերին Հայաստանում եւ հող է նախապատրաստում մեր տարածաշրջանում նոր պատերազմի սանձազերծման համար»,- ասված է ուղերձում , որը կոնֆերանսում ընթերցել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւը։
Ալիեւը նաեւ նշել է, որ Ֆրանսիան օգտագործում է իր տեղը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում «աշխարհաքաղաքական ինտրիգների համար»։

Yerevan /Mediamax/. Azerbaijani President Ilham Aliyev stated today that "France is engaged in encouraging separatists and arming Armenia.”
This is stated in Aliyev’s greeting message to the participants of the conference “Decolonization: Women’s Empowerment and Development.”
“France destabilizes not only its past and present colonies, but also our region by supporting separatist tendencies and separatists, arming Armenia encouraging revanchist forces in Armenia and preparing the ground for unleashing a new war in our region,” the address of the Azerbaijani president read out by his aide Hikmet Hajiyev said.
Aliyev also noted that France uses its position in the UN Security Council for “geopolitical intrigues.”