ՀՀ ԱԳ նախարար. Իսրայելը պետք է դադարեցնի Ադրբեջանին զենք վաճառելը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ Ադրբեջանին վաճառված իսրայելական զենքն օգտագործվում է հայկական քաղաքացիական ենթակառուցվածքները թիրախավորելու համար, եւ Իսրայելը պետք է անհապաղ դադարեցնի այդ երկրին զենք վաճառելը:
The Jerusalem Post-ին տված հարցազրուցում, որը հրապարակվել է այսօր, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը նկատել է, որ վերջին տարիներին հայ-իսրայելական հարաբերությունները բարելավվել են, սակայն Իսրայելի կողմից Ադրբեջանին զենքի մատակարարումը շարունակում է մնալ չլուծված խնդիր երկու երկրների միջեւ:
«Ադրբեջանին զենքի վաճառքը ճակատագրական է, քանի որ Ադրբեջանը երբեք չի հապաղում այդ զենքն օգտագործել քաղաքացիական ենթակառուցվածքների եւ բնակչության դեմ: Մենք հետեւողականորեն զբաղվելու ենք այս խնդրով, այն միշտ կլինի մեր օրակարգի բաղկացուցիչ մասը՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում: Իսրայելը պետք է դադարեցնի Ադրբեջանի հետ այս մահաբեր բիզնեսը»,- ասել է Զոհրաբ Մնացականյանը:
Պատասխանելով Հայաստանի կողմից հաջողությամբ խոցված իսրայելական արտադրության անօդաչու թռչող սարքերի մասին հարցին՝ նա ասել է, որ Հայաստանը գործել է ընդդեմ Ադրբեջանի՝ հաշվի չառնելով, թե որտեղից են այդ զենքերը:
«Մեզ համար դրանք մահաբեր են, քանի որ սպանում են մեր բնակչությանը: Մեր զինված ուժերը չեզոքացրել են ադրբեջանական զենքերը՝ անկախ դրանց հնարավոր ծագումից: Ադրբեջանի ստացած զենքի եւ այդ զենքը Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, բնակչության դեմ կիրառելու վերաբերյալ բազմաթիվ փաստեր կան, եւ հուլիսյան իրադարձությունները եւս լրացուցիչ ապացույց են»,- ասել է Զոհրաբ Մնացականյանը:

Глава МИД Армении: Израиль должен прекратить продажу вооружений Азербайджану - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил, что проданное Азербайджану израильское оружие направлено на армянские гражданские инфраструктуры, и Израиль должен немедленно прекратить поставку вооружений этой стране.
В опубликованном сегодня в The Jerusalem Post интервью министр иностранных дел Армении заметил, что армяно-израильские отношения в последние годы улучшились, но поставка Израилем вооружений Азербайджану продолжает оставаться нерешенной проблемой для обеих стран.
«Поставка вооружений Азербайджану имеет судьбоносное значение, поскольку Азербайджан никогда не упускает возможность применить его против наших гражданских инфраструктур и населения. Мы последовательно будет заниматься этой проблемой, она всегда будет неотъемлемой частью нашей повестки как на двусторонних, так и многосторонних платформах. Израиль должен прекратить этот смертоносный бизнес с Азербайджаном»,- подчеркнул Зограб Мнацаканян.
Отвечая на вопрос об израильских беспилотниках, сбитых армянской стороной, он отметил, что Армения действовала против Азербайджана независимо от происхождения оружия.
«Для нас оно являются смертоносным, так как убивает наше население. Наши вооруженные силы обезвредили азербайджанское оружие, независимо от его возможного происхождения. Есть множество фактов о полученных Азербайджаном вооружениях и их применении против гражданских инфраструктур и населения Армении и Нагорного Карабаха, а июльские события являются еще одним доказательством»,- добавил Зограб Мнацаканян.