ՀՀ ԱԳ նախարար. Իսրայելը պետք է դադարեցնի Ադրբեջանին զենք վաճառելը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ Ադրբեջանին վաճառված իսրայելական զենքն օգտագործվում է հայկական քաղաքացիական ենթակառուցվածքները թիրախավորելու համար, եւ Իսրայելը պետք է անհապաղ դադարեցնի այդ երկրին զենք վաճառելը:
The Jerusalem Post-ին տված հարցազրուցում, որը հրապարակվել է այսօր, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը նկատել է, որ վերջին տարիներին հայ-իսրայելական հարաբերությունները բարելավվել են, սակայն Իսրայելի կողմից Ադրբեջանին զենքի մատակարարումը շարունակում է մնալ չլուծված խնդիր երկու երկրների միջեւ:
«Ադրբեջանին զենքի վաճառքը ճակատագրական է, քանի որ Ադրբեջանը երբեք չի հապաղում այդ զենքն օգտագործել քաղաքացիական ենթակառուցվածքների եւ բնակչության դեմ: Մենք հետեւողականորեն զբաղվելու ենք այս խնդրով, այն միշտ կլինի մեր օրակարգի բաղկացուցիչ մասը՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում: Իսրայելը պետք է դադարեցնի Ադրբեջանի հետ այս մահաբեր բիզնեսը»,- ասել է Զոհրաբ Մնացականյանը:
Պատասխանելով Հայաստանի կողմից հաջողությամբ խոցված իսրայելական արտադրության անօդաչու թռչող սարքերի մասին հարցին՝ նա ասել է, որ Հայաստանը գործել է ընդդեմ Ադրբեջանի՝ հաշվի չառնելով, թե որտեղից են այդ զենքերը:
«Մեզ համար դրանք մահաբեր են, քանի որ սպանում են մեր բնակչությանը: Մեր զինված ուժերը չեզոքացրել են ադրբեջանական զենքերը՝ անկախ դրանց հնարավոր ծագումից: Ադրբեջանի ստացած զենքի եւ այդ զենքը Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, բնակչության դեմ կիրառելու վերաբերյալ բազմաթիվ փաստեր կան, եւ հուլիսյան իրադարձությունները եւս լրացուցիչ ապացույց են»,- ասել է Զոհրաբ Մնացականյանը:

Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan has stated that Israeli weapons sold to Azerbaijan are used to target Armenian civilian infrastructure and arms sales between the countries should be stopped immediately.
In the interview to The Jerusalem Post, published today, Mnatsakanyan also notes that while Israeli-Armenian relations have improved in recent years, Israel’s continued supply of advanced weaponry to Azerbaijan remains an outstanding issue for the countries.
“Arms trade to Azerbaijan is fatal, because Azerbaijan never hesitates to use those weapons against civilian infrastructure, the civilian population. We will consistently pursue this issue, it will always be an integral part of our agenda both on bilateral and multilateral platforms. Israel should stop this deadly business with Azerbaijan,” said Mnatsakanyan.
When asked about Armenia’s successful downing of a number of Israeli-made drones operated by Azerbaijan, Zohrab Mnatsakanyan has said that the country was acting against Azerbaijan with disregard to where those weapons came from.
“For us those weapons are deadly as they kill our people. Our military has neutralized Azerbaijani weapons regardless of their perceived origins. Facts about weaponry obtained by Azerbaijan and used against civilian infrastructure and population of Armenia and Nagorno-Karabakh are numerous and the July events serve as an additional proof,” Mnatsakanyan said.