Նախապատրաստվում է Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան գագաթաժողովը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանն ու Նիկոս Դենդիասն այսօր հեռախոսազրույցում քննարկել են Երեւանում կայանալիք Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան գագաթաժողովի նախապատրաստման աշխատանքները:
Հայաստանի ԱԳՆ-ից հաղորդում են, որ նախարարներն ընդգծել են Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ հարթակի կարևորությունը երկրների միջև ձևավորված գործընկերության և տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդման գործում:
Գործընկերները նաեւ մտքեր են փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային հրատապության հարցերի շուրջ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2019թ. հունիսի 4-ին Նիկոսիայում կայացավ Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս ձեւաչափով առաջին եռակողմ հանդիպումը՝ արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով:
Արտգործնախարարները համաձայնության եկան Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ գործընկերության հաստատման շուրջ, որի նպատակն ընդլայնված քաղաքական երկխոսության եւ գործակցության միջոցով երեք երկրի միջեւ խաղաղության, կայունության եւ բարգավաճման խթանումն էր։
Հանդիպմանը որոշում կայացվեց Հայաստանի, Հունաստանի եւ Կիպրոսի ղեկավարների եռակողմ ձեւաչափով առաջին հանդիպումն անցկացնել Հայաստանում 2020 թվականին:
Հայաստանի, Հունաստանի եւ Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարների եւս մեկ հանդիպում տեղի ունեցավ Նյու Յորքում 2019-ի սեպտեմբերին:

Yerevan/Mediamax/. Today Foreign Ministers Zohrab Mnatsakanyan of Armenia and Nikos Dendias of Greece have discussed over the phone the preparations for Cyprus-Armenia-Greece summit, which is due to be held in Yerevan.
According to the Armenian Foreign Ministry, Mnatsakanyan and Dendias have underlined the importance of the trilateral platform Cyprus-Armenia-Greece for consolidation of the partnership and regional cooperation between the three countries.
The two foreign ministers have also exchanged views about urgent international and regional issues.
The first trilateral meeting in the Cyprus-Armenia-Greece format took place on June 4, 2019. It was held at the level of foreign ministers.
The sides agreed to establish a trilateral partnership aimed at promoting peace, stability and prosperity among the three countries through extended political dialogue and cooperation.
During that meeting, it was decided to hold the first trilateral summit of Armenian, Greek and Cypriot leaders in Armenia in 2020.
The second meeting of Armenia, Greek and Cypriot foreign ministers took place in New York in September 2019.