Նախապատրաստվում է Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան գագաթաժողովը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանն ու Նիկոս Դենդիասն այսօր հեռախոսազրույցում քննարկել են Երեւանում կայանալիք Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան գագաթաժողովի նախապատրաստման աշխատանքները:
Հայաստանի ԱԳՆ-ից հաղորդում են, որ նախարարներն ընդգծել են Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ հարթակի կարևորությունը երկրների միջև ձևավորված գործընկերության և տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդման գործում:
Գործընկերները նաեւ մտքեր են փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային հրատապության հարցերի շուրջ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2019թ. հունիսի 4-ին Նիկոսիայում կայացավ Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս ձեւաչափով առաջին եռակողմ հանդիպումը՝ արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով:
Արտգործնախարարները համաձայնության եկան Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ գործընկերության հաստատման շուրջ, որի նպատակն ընդլայնված քաղաքական երկխոսության եւ գործակցության միջոցով երեք երկրի միջեւ խաղաղության, կայունության եւ բարգավաճման խթանումն էր։
Հանդիպմանը որոշում կայացվեց Հայաստանի, Հունաստանի եւ Կիպրոսի ղեկավարների եռակողմ ձեւաչափով առաջին հանդիպումն անցկացնել Հայաստանում 2020 թվականին:
Հայաստանի, Հունաստանի եւ Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարարների եւս մեկ հանդիպում տեղի ունեցավ Նյու Յորքում 2019-ի սեպտեմբերին:

Готовится саммит Кипр-Армения-Греция - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министры иностранных дел Армении и Греции Зограб Мнацаканян и Никос Дендиас обсудили сегодня в телефонной беседе подготовку к предстоящему в Ереване саммиту Кипр-Армения-Греция.
Пресс-служба МИД Армении сообщает, что министры подчеркнули важность трехсторонней платформы Армения-Греция-Кипр для укрепления сотрудничества между странами и регионального взаимодействия.
Собеседники также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки.
Медиамакс отмечает, что первая трехсторонняя встреча министров иностранных дел в формате Армения-Греция-Кипр состоялась 4 июня 2019 года в Никосии.
Министры тогда достигли договоренности об установлении трехстороннего сотрудничества Армения-Греция-Кипр, целью которого является расширенный политический диалог и содействие миру, стабильности и процветанию.
На встрече было принято решение провести первую встречу лидеров Армении, Греции и Кипра в 2020 году в Армении.