«Պուտինը Փաշինյանի դեմ ալիք կբարձրացնի», կարծում է Սահակաշվիլին
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին շարունակում է իրեն հատուկ ոճով մեկնաբանել Հայաստանի իրադարձությունները:
«Կովկասն արագ է փոխվում, նայեք Հայաստանին: Չկա բացարձակ վերահսկողություն, իսկ միայն ռազմական վերահսկողությունն ու ռուսական քարոզչությունն անկարող են ժողովրդին իր կամարտահայտությունից զերծ պահել: Չնայած վախենում եմ, որ Պուտինը հենց այնպես բաց չի թողնի Հայաստանը: Կարծում եմ, աշնանը նա ալիք կբարձրացնի Փաշինյանի դեմ: Այն, որ նա Պուտինին դուր չի գալիս, հասկանալի է: Չնայած Փաշինյանը փորձում է ամեն կերպ հաճոյանալ նրան: Բայց նրան անհնար է հաճոյանալ»,- ասել է Վրաստանի նախկին առաջնորդը «Նովայա գազետա»-ին տված հարցազրույցում՝ վրաց-ռուսական պատերազմի 10-ամյակի առթիվ:
«Հայաստանում տեղի ունեցավ այն, ինչից նա [Պուտինը] ամենից շատ է վախենում: Ոչ մի գումար, ոչ մի մեխանիզմ չկարողացան զսպել մարդկանց կամքը: Պուտինը չէր կարող չտեսնել, որ այդ երիտասարդությունը շատ արեւմտամետ է, անգլախոս եւ այն բնական կերպով ինքնահեռանում է Ռուսաստանից: Դրան գումարած կա նաեւ մեծ գրգրվածություն ռուսական զորքերի ներկայության հետ կապված: Հատկապես, երբ նրան դրսեւորում են իրենց ոչ թե որպես բարեկամ ուժ, ոչ այնպես, ինչպես ամերիկացիներն էին իրենց դրսեւորում Արեւմտյան Եվրոպայում, այլ որպես զավթիչներ: Ժամանակակից աշխարհում սա չի կարող չզայրացնել մարդկանց:
Հետո Փաշինյանը դեմ է գնում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Խաչատուրովին, ինչպես նաեւ Հայաստանում «Գազպրոմի» ղեկավար Քոչարյանին. նրանք Հայաստանում գլխավոր ռուսական հենասյուներն են:
Ցանկացած դեպքում կփորձեն հեռացնել Փաշինյանին, դա ինձ մոտ որեւէ կասկած չի հարուցում: Փաշինյանի մոտ խոշոր անախորժություններ կսկսվեն, կլինեն բողոքի ցույցեր, Մոսկվայում գտնվող օլիգարխները մեծ գումարներ կվճարեն, Փաշինյանի դեմ կհամախմբվի Հայաստանի ներսում առկա կազմակերպված հանցավորությունը:
Նա շատ քիչ ժամանակ ունի իր իշխանությունը համախմբելու համար եւ, իմ կարծիքով, նա իզուր չցրեց խորհրդարանը, երբ ուներ բոլոր լծակները, եւ չհավաքեց նոր մարդկանց: Նա չցրեց իրավապահ համակարգը, փորձում է ձերբակալել Քոչարյանին, սակայն հին իրավապահ համակարգը սաբոտաժի կենթարկի նրա որոշումները: Նա ամեն ինչ ճիշտ է անում, սակայն չի փոխում համակարգը, եւ այդ հին համակարգը կդադարի կատարել նրա հրամանները եւ նրա դեմ կաշխատի»,- ասել է Սահակաշվիլին:

«Путин будет поднимать волну против Пашиняна», считает Саакашвили
Ереван /Медиамакс/. Экс-президент Грузии Михаил Саакашвили продолжает комментировать события в Армении.
«Кавказ быстро меняется, посмотрите на Армению. Нет абсолютного контроля, а только военный контроль и российская пропаганда не способны удержать народ от его волеизъявления. Хотя боюсь, что так просто Путин Армению не отпустит. Думаю, осенью будет поднимать волну против Пашиняна. То, что он ему не нравится, это понятно. Хотя Пашинян всячески старается ему угодить. Но ему невозможно угодить», - заявил бывший грузинский лидер в интервью «Новой газете», приуроченном к 10-летию грузино-российской войны.
«В Армении произошло то, чего он больше всего боится. Никакие деньги, никакие механизмы не смогли сдержать народной воли. Путин не мог не видеть, что эта молодежь - очень прозападная, англоязычная, и она естественным образом самоудаляется от России. Плюс есть большое раздражение от присутствия российских войск. Особенно когда они себя ведут не как дружественная сила, не как американцы себя вели в Западной Европе, а ведут себя как захватчики, это не может не раздражать людей в современном мире.
Далее - Пашинян идет против генерального секретаря ОДКБ Хачатурова, а также руководителя «Газпрома» в Армении Кочаряна - это главные российские оплоты в Армении.
Сейчас в любом случае будут пытаться свергнуть Пашиняна, это у меня не вызывает никаких сомнений. У Пашиняна начнутся крупные неприятности, пойдут акции протеста, олигархи, которые находятся в Москве, будут платить огромные деньги, против Пашиняна ополчится организованная преступность внутри Армении.
У него очень мало времени, чтобы консолидировать свою власть, и, с моей точки зрения, он зря не разогнал парламент, когда у него были все рычаги, и не собрал новых людей. Он не разогнал правоохранительную систему, пытается арестовывать Кочаряна, но старая правоохранительная система будет саботировать его решения. Он все правильно делает, но не меняет систему, и эта старая система перестанет выполнять приказы и будет работать против него», - заявил Саакашвили.