ԵԱՀԿ-ում ՀՀ դեսպանը կոչ է արել Թուրքիային լսել իր քաղաքացիներին
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավար, դեսպան Արման Կիրակոսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը հետեւողական կերպով սատարում է մամուլի ազատությանը եւ լրագրողների ու իրավապաշտպանների անվտանգությանը:
Այս մասին դեսպանն ասել է հունվարի 21-ին ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի հանդիպման ընթացքում՝ հայտարարությամբ հանդես գալով «Ակօս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության 9-րդ տարելիցի առնչությամբ:
ՀՀ դեսպանը կիսել է ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչի ակնկալիքը, որ Հրանտ Դինքի սպանության կազմակերպիչները պատասխանատվության են ենթարկվելու, ինչը հանրությանն ի ցույց կդնի խոսքի ազատության եւ լրագրողների նկատմամբ բռնության դեմ պայքարի կարեւորությունը:
Արման Կիրակոսյանը նշել է, որ Թուրքիայում լրագրողների, համայնքային ղեկավարների եւ իրավապաշտպանների ահաբեկումը, նրանց նկատմամբ բռնությանն ու սպանություններին արձագանքելու անկարողությունը ստեղծում է անպատժելիության մթնոլորտ:
Դեսպանը դրական է գնահատել այն հանգամանքը, որ թուրք հասարակության զգալի մի հատված ցույցերի էր դուրս եկել՝ նշելու Հրանտ Դինքի սպանության 9-րդ տարելիցը՝ կոչ անելով պատասխանատվության ենթարկել սպանության բոլոր կազմակերպիչներին:

Armenian Ambassador urges Turkey to listen to its citizens
Yerevan /Mediamax/. Head of Armenia’s mission to OSCE, Ambassador Arman Kirakosyan has stated that Armenia is consistently supporting freedom of press and security of journalists and human rights defenders.
The Ambassador said this during January 21 meeting of OSCE Permanent Council, in his statement on the 9th anniversary of Agos newspaper’s chief editor Hrant Dink’s murder.
The Armenian Ambassador has shared OSCE Representative on Freedom of the Media Dunja Mijatovic’s expectation according to which the masterminds behind Hrant Dink’s assassination would be held accountable which would show the public the importance of fighting for freedom of expression and in defiance of violence against journalists.
Arman Kirakosyan has noted that intimidation of journalists, community leaders and human rights defenders in Turkey and inability to respond to the violence and intimidations creates impunity.
The Ambassador has positively assessed the fact that a considerable part of the Turkish society have taken to streets to mark the 9th anniversary of Hrant Dink’s murder calling for punishing all the masterminds of the murder.
The Armenian representative has also urged the Turkish authorities to give an adequate response to the calls.