ԵԱՀԿ-ում ՀՀ դեսպանը կոչ է արել Թուրքիային լսել իր քաղաքացիներին
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավար, դեսպան Արման Կիրակոսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը հետեւողական կերպով սատարում է մամուլի ազատությանը եւ լրագրողների ու իրավապաշտպանների անվտանգությանը:
Այս մասին դեսպանն ասել է հունվարի 21-ին ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի հանդիպման ընթացքում՝ հայտարարությամբ հանդես գալով «Ակօս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության 9-րդ տարելիցի առնչությամբ:
ՀՀ դեսպանը կիսել է ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչի ակնկալիքը, որ Հրանտ Դինքի սպանության կազմակերպիչները պատասխանատվության են ենթարկվելու, ինչը հանրությանն ի ցույց կդնի խոսքի ազատության եւ լրագրողների նկատմամբ բռնության դեմ պայքարի կարեւորությունը:
Արման Կիրակոսյանը նշել է, որ Թուրքիայում լրագրողների, համայնքային ղեկավարների եւ իրավապաշտպանների ահաբեկումը, նրանց նկատմամբ բռնությանն ու սպանություններին արձագանքելու անկարողությունը ստեղծում է անպատժելիության մթնոլորտ:
Դեսպանը դրական է գնահատել այն հանգամանքը, որ թուրք հասարակության զգալի մի հատված ցույցերի էր դուրս եկել՝ նշելու Հրանտ Դինքի սպանության 9-րդ տարելիցը՝ կոչ անելով պատասխանատվության ենթարկել սպանության բոլոր կազմակերպիչներին:

Посол Армении в ОБСЕ призвал Турцию прислушаться к своим гражданам - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава армянской делегации в ОБСЕ, посол Арман Киракосян заявил, что Армения оказывает постоянное содействие свободе прессы и защите прав журналистов.
Об этом посол сказал 21 января на встрече Постоянного совета ОБСЕ, выступая с заявлением по случаю 9-й годовщины убийства в Турции главного редактора газеты «Акос» Гранта Динка.
Посол Армении присоединился к призыву представителя ОБСЕ по вопросам свободы прессы Дуни Миятович о необходимости привлечения организаторов убийства Гранта Динка к ответственности, чтобы продемонстрировать обществу важность свободы слова и борьбы против насилия в отношении журналистов.
Арман Киракосян отметил, что запугивание журналистов и правозащитников в Турции, неспособность реагировать на насилие и убийства создает атмосферу безнаказанности.
Посол положительно оценил тот факт, что многие члены турецкого общества вышли на улицы в связи с 9-й годовщиной убийства Гранта Динка и призвали привлечь организаторов убийства к ответственности.