ԵԱՀԿ-ն կոչ է արել բացահայտել Դինքի սպանության պատվիրատուներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ակօս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության իններորդ տարելիցի օրը ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը կոչ է արել Թուրքիայի իշխանություններին արագ եւ թափանցիկ դատավարություն ապահովել՝ բացահայտելու Դինքի սպանության իրական պատվիրատուներին:
Այս մասին ասված է ԵԱՀԿ տարածած հայտարարությունում:
«Լիահույս ենք, որ դատական գործի շրջանակում վերջին զարգացումները կօգնեն վեր հանել եւ պատասխանատվության կանչել սպանության իրական պատվիրատուներին»,- ասել է Դունյա Միյատովիչը՝ վկայակոչելով  2015թ. դեկտեմբերին Ստամբուլի գլխավոր դատախազության որոշումը, որով գլխավոր դատախազը միջնորդել է հետաքննության մեջ ներգրավվելու  25 պաշտոնատար անձանց, որոնց մասնագիտական հնարավոր անփութության հետեւանքով տեղի է ունեցել Դինքի սպանությունը:
«Ես վստահ եմ, որ դատավարությունն ի վերջո արդարություն կբերի Դինքի ընտանիքի, ընկերների եւ գործընկերների համար: Սպանության իրական պատվիրատուներին բացահայտելը ցույց կտա ամբողջ հանրությանը մամուլի եւ արտահայտման ազատության կարեւորությունը եւ լրագրողների նկատմամբ կիրառվող բռնության դեմ պայքարելու շարունակական անհրաժեշտությունը»,- եզրափակել է ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը:
Հրանտ Դինքը սպանվել էր 2007թ. հունվարի 19-ին Ստամբուլում՝ թերթի խմբագրության շենքի դիմաց: 2011թ. սպանությունն իրականացրած Օգյուն Սամաստը դատապարտվել էր 22 տարվա ազատազրկման: Նրա հանցակից ընկեր Յասին Հայալը դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման՝ Սամաստին զենք եւ գումար տրամադրելու համար:

Yerevan /Mediamax/. Commemorating the ninth anniversary of the assassination of the Turkish-Armenian journalist Hrant Dink, OSCE Representative on Freedom of the Media Dunja Mijatovic reiterated her call for a swift and transparent judicial procedure to identify the masterminds behind the murder.
“I remain hopeful that recent developments in the trial will help bring the masterminds behind the murder to justice,” Mijatovic said, referring to the December 2015 decision of the Istanbul Chief Public Prosecutor’s Office to approve an indictment by prosecutor Gokalp Kokcu to investigate 25 public officials on charges of negligence and misconduct related to the murder.
Hrant Dink, the editor-in-chief of the bi-weekly Agos newspaper was gunned down on 19 January 2007 in front of his office in Istanbul. In 2011, the perpetrator Ogun Samast was sentenced to 22 years and ten months in prison for the murder. His accomplice, Yasin Hayal, is serving a life sentence for supplying Samast with a weapon and money.
“I trust that the trial will finally serve justice to Dink’s family, friends and colleagues,” Mijatovic said. “Exposing the masterminds would also demonstrate to the entire society the importance of freedom of expression, and the continued need to fight violence against journalists.”