Մոսկվան Թուրքիայի գործողությունը «հանցավոր» է անվանել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը այսօր հայտարարել է, որ Су-24 օդանավի հետ կապված միջադեպը կարող է հանգեցնել ռուս-թուրքական համատեղ մի շարք նախագծերի չեղարկմանը:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Մեդվեդեւը «հանցավոր գործողություն» է անվանել Թուրքիայի օդուժի հարձակումը ռուսական Су-24-ի վրա:
Су-24-ի խոցումը վտանգավոր սրացում է առաջացրել ՌԴ-ՆԱՏՕ հարաբերություններում եւ չի կարող արդարացվել որեւէ շահերով, այդ թվում եւ պետսահմանի պաշտպանությամբ, հայտարարել է Դմիտրի Մեդվեդեւը:
Նրա խոսքով, Ռուսաստանը տեղեկություններ ունի, որ մի շարք թուրք պաշտոնյաներ «Իսլամական պետությունից» նավթամթերքի ձեռք բերման հետ կապված ֆինասական շահեր ունեն:
«Խոցելով Су-24-ը, Անկարան վնասել է ՌԴ-ի ու Թուրքիայի երկարատեւ բարիդրացիական հարաբերությունները, եւ վնասը բարդ կլինի լրացնել», - ընդգծել է ՌԴ կառավարության ղեկավարը:

Yerevan /Mediamax/. Russian Prime Minister Dmitry Medvedev said today that the incident with the Su-24 can lead to revoking of a number of joint projects of Russia and Turkey.
According to TASS, Medvedev called Turkish Air Force attack on the Russian Su-24 “a criminal action”.
“Attack on Su-24 has caused dangerous escalations in the relations between Russia and NATO: it cannot be justified by any interest, including the protection of state borders”, said Dmitry Medvedev .
He stressed that Russia has information on direct financial interest of a number of Turkish officials in the purchase of oil products from the ISIS.
“Ankara undermined long good neighboring relations of Russia and Turkey by downing Su-24, and the damage will be difficult to make up”, stressed the head of Russian government.