Մոսկվան Թուրքիայի գործողությունը «հանցավոր» է անվանել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը այսօր հայտարարել է, որ Су-24 օդանավի հետ կապված միջադեպը կարող է հանգեցնել ռուս-թուրքական համատեղ մի շարք նախագծերի չեղարկմանը:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Մեդվեդեւը «հանցավոր գործողություն» է անվանել Թուրքիայի օդուժի հարձակումը ռուսական Су-24-ի վրա:
Су-24-ի խոցումը վտանգավոր սրացում է առաջացրել ՌԴ-ՆԱՏՕ հարաբերություններում եւ չի կարող արդարացվել որեւէ շահերով, այդ թվում եւ պետսահմանի պաշտպանությամբ, հայտարարել է Դմիտրի Մեդվեդեւը:
Նրա խոսքով, Ռուսաստանը տեղեկություններ ունի, որ մի շարք թուրք պաշտոնյաներ «Իսլամական պետությունից» նավթամթերքի ձեռք բերման հետ կապված ֆինասական շահեր ունեն:
«Խոցելով Су-24-ը, Անկարան վնասել է ՌԴ-ի ու Թուրքիայի երկարատեւ բարիդրացիական հարաբերությունները, եւ վնասը բարդ կլինի լրացնել», - ընդգծել է ՌԴ կառավարության ղեկավարը:

Россия назвала действия Турции «преступными» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр России Дмитрий Медведев заявил сегодня, что инцидент с самолетом Су-24 может привести к отказу от ряда совместных проектов РФ и Турции.
Как сообщает ТАСС, Медведев назвал «преступными действиями» атаку ВВС Турции на российский Су-24.
Атака на Су-24 вызвала опасное обострение отношений РФ и НАТО, она не может быть оправдана никакими интересами, включая защиту госграниц, заявил Дмитрий Медведев.
Он подчеркнул, что у России есть данные о прямом финансовом интересе ряда чиновников Турции в закупке нефтепродуктов у «Исламского государства».
«Сбив Су-24, Анкара подорвала долгие добрососедские отношения РФ и Турции, ущерб трудно будет восполнить», - подчеркнул глава российского правительства.