Մայիսի 27-ից 29-ը կկայանա երկրորդ «Լսարանը»
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 27-29-ին մերձմոսկովյան «Վինոգրադովո Holiday Inn»-ում տեղի կունենա երկրորդ ամենամյա կրթական «Լսարան» համաժողովը:
Ինչպես Մեդիամաքսին հայտնել է նախագծի նախաձեռնող եւ ղեկավար Եվգենիա Տերյանը, այս տարի կազմակերպիչները ակնկալում են շուրջ 500 մասնակից, ավելի քան 40 դասախոս եւ 20 կամավոր: Միջոցառման ծրագրում ներառված են վարպետության դասեր, համերգներ եւ բեմականացումներ, երեխաների եւ դեռահասների համար ծրագրեր:
«2016թ. մեր թիմը մասնակցության համար առաջարկում է ավելի շատ հետաքրքիր ձեւաչափեր ինչպես մեծահասակների, այնպես էլ նրանց երեխաների համար: Մասնակիցներին առաջարկվում է այցելել տարբեր թեմաներով դասախոսություններ՝ քաղաքականություն, տնտեսագիտություն, բժշկություն, արվեստ եւ սպորտ, ճարտարապետություն եւ պատմություն, խոհարարություն եւ բիզնես, դուդուկի եւ հայկական խոհանոցի վարպետության դասեր, հայկական կոնյակի համտեսումներ, ինչպես նաեւ հայկական տարազների հետ կապված դասախոսություններին վիրտուալ մասնակցություն: Դեռահասները եզակի հնարավորություն կունենան իրենց ուժերը փորձելու ֆիլմ նկարահանելու մեջ. մասնագետների ղեկավարմամբ նրանք հետաքրքրաշարժ կարճամետրաժ ֆիլմեր կնկարահանեն «Լսարան-2016»-ի մասին»,- նշել է Եվգենիա Տերյանը:
Այս տարի «Լսարանը» կայցելեն սովետական եւ հայկական սպորտի լեգենդներ Նիկիտա Սիմոնյանն ու Շավարշ Կարապետյանը: Աննա Մազմանյանը եւ Գայանե Բրեիովան մասնակիցներին կզարմացնեն հանրահայտ հայկական ճաշատեսակների նկատմամբ նոր մոտեցումներով, իսկ Գոռ Նահապետյանը, Աիդա Վարդանյանը եւ Նիկոլայ Պետրոսյանը կկիսվեն բիզնեսի հետ կապված սեփական փորձով ու մտորումներով:
«Ուզում եմ եւս մեկ անգամ նշել, որ մասնակիցները վճարում են միայն իրենց բնակության եւ սննդի համար: Դասախոսները անվճար են ելույթ ունենալու: Դասասենյակների վարձն ու այլ ծախսերը հոգում են հովանավորները», - ասել է Եվգենիա Տերյանը:
Առաջին «Լսարանը» տեղի է ունեցել 2015թ. մայիսին: Այն ժամանակ համաժողովն այցելել է 311 մասնակից եւ ավելի քան 30 դասախոս:

В Подмосковье пройдет второй «Лсаран»
Ереван /Медиамакс/. 27-29 мая в подмосковном «Виноградово Холидей Инн» пройдет вторая ежегодная образовательная конференция Лсаран.
Как сообщила Медиамакс инициатор и лидер проекта Евгения Терян, в этом году организаторы ожидают около 500 участников, больше 40 лекторов и 20 волонтеров. В программе мероприятия - мастер-классы, концерты и спектакли, программы для детей и подростков.
«В 2016 году наша команда предлагает еще больше интересных форматов для участия, как взрослым, так и детям. Участникам предлагается посетить лекции на разнообразные темы: политика и медицина, искусство и спорт, архитектура и история, кулинария и бизнес, мастер-классы по дудуку и армянской кухне, дегустации коньяка и интерактивное участие в лекциях по армянским таразам. У подростков будет уникальная возможность попробовать себя в киносъемке и под руководством профессионалов снять короткое и увлекательное кино про «Лсаран 2016»»,- отметила Евгения Терян.
В этом году «Лсаран» посетят легенды советского и армянского спорта Никита Симонян и Шаварш Карапетян. Анна Мазманян и Гаяне Бреиова удивят участников новым подходом к хорошо известным армянским блюдам, а Гор Нахапетян, Аида Варданян и Николай Петросян поделятся своим опытом и рассуждениями в сфере бизнеса.
«Хочу еще раз отметить, что участники оплачивают только свое проживание и питание. Лекторы, формирующие контент мероприятия, выступают на безвозмездной основе, затраты на лектории и прочие расходы берут на себя спонсоры»,- сказала Евгения Терян.
Первый «Лсаран» прошел в мае 2015 года. Тогда конференцию посетили 311 участников и более 30 лекторов.