Մի քանի ուղղություններով հիմնականում ահաբեկիչներն են կռվում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Պաշտպանության բանակի հրամանատարի տեղակալ Արթուր Սարգսյանն այսօր ասել է, որ հակառակորդի սպանված սպաներից մեկի մոտ հայտնաբերված իսրայելական արտադրության ռադիոկայանի վերծանման արդյունքում պարզվել է, որ մի քանի ուղղություններով խմբավորումները ղեկավարվում են հիմնականում արաբերեն լեզվով։
Հոկտեմբերի 1-ին ինտենսիվ մարտեր են ընթացել ամբողջ ռազմաճակատով։ Հակառակորդը շարունակել է գրոհել ՊԲ մարտակարգերը՝ կիրառելով ինքնաթիռներ, ուղղաթիռներ, հրթիռահրետանային ողջ զինանոցն ու զրահատանկային եւ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներ։
Հոկտեմբերի 1-ի մարտական գործողությունների ընթացքում հակառակորդը կորցրել է 39 միավոր զրահատեխնիկա, 4 Սու-25 ինքնաթիռ, 3 Մի-24 ուղղաթիռ, 17 ԱԹՍ եւ տվել 830 զոհ։
«Մարտական գործողությունների դինամիկան, կիրառված սպառազինությունը, ռազմական տեխնիկան եւ անձնակազմի քանակն աննախադեպ էր հատկապես հյուսիսային եւ հարավային ուղղություններում։ Օպերատիվ մարտավարական իրադրությունում էական փոփոխություններ չեն գրանցվել»,- ասել է նա։
Արթուր Սարգսյանն ասել է, որ գիշերվա ընթացքում լարվածութունը մի փոքր թուլացել է, սակայն հրետակոծությունները շարունակվել են անընդմեջ։
«ՊԲ ստորաբաժանումներն իրենց առջեւ դրված խնդիրները կատարել են փայլուն եւ անթերի՝ ձախողելով հակառակորդի առաջախաղացման բոլոր փորձերը։ Անհաջողություն կրելով՝ թշնամին այս անգամ եւս իր ձեռագրին համապատասխան թիրախավորել է հայկական բնակավայրերը եւ խաղաղ բնակչությանը, մասնավորապես՝ Մարտունի, Մարտակերտ, Հարդութ քաղաքները, ինչի արդյունքում զոհվել են վիրավորվել են քաղաքացիներ եւ լրագրողներ»,- ասել է նա։

На ряде направлений против армян воюют в основном джихадисты - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Замкомандующего Армией обороны Арцаха Артур Саргсян заявил сегодня, что работа с радиостанцией израильского производства, обнаруженной у одного из убитых офицеров противника, показала, что командное управление групп по нескольким направлениям ведется на арабском языке.
1 октября велись ожесточенные бои по всему фронту. Противник продолжал атаковать Армию обороны, используя самолеты, вертолеты, ракетный арсенал, бронетанковую технику и подразделения особого назначения.
1 октября в ходе боевых действий противник потерял 39 единиц бронетехники, 4 самолета Су-25, 3 вертолета Ми-24, 17 БПЛА и 830 солдат.
«Динамика боевых действий, применяемое оружие, боевая техника и численность личного состава противника были беспрецедентными, особенно - на северном и южном направлениях. Существенных изменений в оперативно-тактической обстановке не зафиксировано», - сказал замкомандующего.
За ночь напряжение несколько спало, но обстрелы продолжались.
«Подразделения Армии обороны блестяще и безупречно выполнили поставленные задачи, провалив все попытки противника продвинуться вперед. Потерпев неудачу, противник в соответствии со своими традициями вновь нанес удар по армянским поселениям и гражданскому населению, в частности, по городам Мартуни, Мартакерт, Гадрут, в результате чего были убиты и ранены гражданские лица и журналисты»,- сказал он.