Դմիտրի Մեդվեդեւը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում 2008թ. հոկտեմբերի 21-ին
Եվրոպական Հանձնաժողովը հանդես եկավ Ադրբեջանում հոկտեմբերի 15-ին կայացած նախագահական ընտրությունների սուր քննադատությամբ:
Եվրոպական Հանձնաժողովի նախագահ Ռոմանո Պրոդին հայտարարել էր, որ «ընտրությունների կազմակերպումը, ընթացքը, ինչպես նաեւ արդյունքները կատարյալ ֆարս էին. ընդդիմադիր թեկնածուները որեւէ հնարավորություն չունեին ընտրությունների արդար արդյունքին հասնելու համար»:
Ռոմանո Պրոդին Ռոմանո Պրոդին
Այսպիսով, Պրոդիի խոսքերով, Ադրբեջանի նախագահ ընտրված Իլհամ Ալիեւին կարելի է իր երկրի «լեգիտիմ բռնապետ» համարել:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 15-21
Ֆրիդի հույսերը
Հոկտեմբերի 17-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Դենիել Ֆրիդը Երեւանում ասել էր, որ «մենք երբեւէ այսքան մոտ չենք եղել հայ-թուրքական հարաբերությունների կառուցողական զարգացմանը, որքան այսօր»:
Ամերիկացի դիվանագետը ողջունել էր Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի` իր թուրք պաշտոնակցին սեպտեմբերի սկզբին Երեւան հրավիրելու որոշումը:
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականը հույս էր հայտնել, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները կկարգավորվեն, ինչը, նրա խոսքերով, կնպաստի նաեւ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանը:
«Զարգացած փուլը»
Հոկտեմբերի 21-ին Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը Երեւանում հայտարարել էր, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը գտնվում են ղարաբաղյան կարգավորման բանակցությունների «զարգացած փուլում»:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, իր հերթին, հայտարարել էր, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել բանակցությունները՝ միջնորդների կողմից 2007 թվականի դեկտեմբերին ընդունված Մադրիդյան առաջարկների հիման վրա, որտեղ ամրագրված են սկզբունքները, որոնք թույլ են տալիս ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Դմիտրի Մեդվեդեւը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում 2008թ. հոկտեմբերի 21-ին Դմիտրի Մեդվեդեւը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում 2008թ. հոկտեմբերի 21-ին
«Մենք իսկապես համոզված ենք, որ խնդիրը կարող է լուծվել փոխզիջման եւ բանակցությունների միջոցով», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 15-21
Մաքսային միությունը չի խոչընդոտի ՆԱՏՕ-ի հետ  հարաբերություններին
Հոկտեմբերի 18-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայն ասել էր, որ Հայաստանի ղեկավարները հավաստիացրել են իրեն, որ Մաքսային միությանը միանալու ցանկությունը որեւէ կերպով չեն խոչընդոտի Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը:
«Ես հեռանում եմ Հայաստանից այն զգացումով, որ ՆԱՏՕ-ի քաղաքական երկխոսությունը եւ համագործակցությունը Հայաստանի հետ ավելի է ընդլայնվելու», - ասել էր պաշտոնյան:
Ջեյմս Ապատուրայը Ջեյմս Ապատուրայը
«Մեզ համար շատ հստակ է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական գործընկերն է, եւ դա որեւէ մեկը չի վիճարկում: Սակայն Հայաստանը միշտ փորձել է հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն վարել, եւ մենք, երբեւէ որեւէ բան չպարտադրելով, պատրաստ ենք խորացնել համագործակցությունը», - նշել էր Ջեյմս Ապատուրայը:

Дмитрий Медведев и Серж Саргсян в Ереване 21 октября 2008 года
Европейская Комиссия выступила с резкой критикой президентских выборов, состоявшихся в Азербайджане 15 октября.
Президент Европейской Комиссии Романо Проди заявил, что «организация, ход, а также результаты выборов оказались сплошным фарсом, оппозиционным кандидатам не было оставлено ни малейшего шанса на справедливый исход выборов».
Романо Проди Романо Проди
Таким образом, по словам Проди, избранного президента Азербайджана Ильхама Алиева можно считать «легитимным диктатором» своей страны.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 15-21 ОКТЯБРЯ 2008 ГОДА
Надежды Фрида
17 октября помощник госсекретаря США Дэниэл Фрид заявил в Ереване, что «мы никогда не были так близки к конструктивным развития в армяно-турецких отношениях, как сегодня».
Американский дипломат приветствовал решение президента Армении Сержа Саргсяна, пригласившего своего турецкого коллегу в Ереван в начале сентября и согласие последнего посетить столицу Армении.
Помощник госсекретаря США выразил надежду на нормализацию армяно-турецких отношений, которая по его словам, будет также содействовать урегулированию карабахской проблемы.
«Продвинутая стадия»
Армения и Азербайджан находятся на «продвинутой стадии» переговоров по карабахскому урегулированию, заявил 21 октября в Ереване президент России Дмитрий Медведев.
Президент Армении Серж Саргсян, в свою очередь, заявил, что Армения готова продолжать переговоры на основе Мадридских предложений, сделанных посредниками в декабре 2007 года, где закреплены принципы, позволяющие признать право народа Нагорного Карабаха на самоопределение.
Дмитрий Медведев и Серж Саргсян в Ереване 21 октября 2008 года Дмитрий Медведев и Серж Саргсян в Ереване 21 октября 2008 года
«Мы в самом деле убеждены, что вопрос может быть решен на основе компромисса и путем переговоров», - сказал Серж Саргсян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 15-21 ОКТЯБРЯ 2013 ГОДА
Таможенный союз не помешает связям с НАТО
Спецпредставитель генсека НАТО Джеймса Аппатурай заявил 18 октября в Ереване, что
Получил заверения от руководителей Армении о том, что намерение вступить в Таможенный союз никак не помешает развитию и углублению отношений Армении с НАТО.
«Я покидаю Ереван с чувством, что наш политический диалог и сотрудничество с Арменией будет расширяться», - сказал представитель альянса.
Джеймса Аппатурай  Джеймса Аппатурай
«Очевидно, что Россия является стратегическим партнером Армении, и никто не оспаривает этот факт. Однако Армения всегда вела сбалансированную внешнюю политику, и мы готовы к углублению отношений, не навязывая чего-либо своим партнерам», - сказал Джеймс Аппатурай.