Դմիտրի Մեդվեդեւը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում 2008թ. հոկտեմբերի 21-ին
Եվրոպական Հանձնաժողովը հանդես եկավ Ադրբեջանում հոկտեմբերի 15-ին կայացած նախագահական ընտրությունների սուր քննադատությամբ:
Եվրոպական Հանձնաժողովի նախագահ Ռոմանո Պրոդին հայտարարել էր, որ «ընտրությունների կազմակերպումը, ընթացքը, ինչպես նաեւ արդյունքները կատարյալ ֆարս էին. ընդդիմադիր թեկնածուները որեւէ հնարավորություն չունեին ընտրությունների արդար արդյունքին հասնելու համար»:
Ռոմանո Պրոդին Ռոմանո Պրոդին
Այսպիսով, Պրոդիի խոսքերով, Ադրբեջանի նախագահ ընտրված Իլհամ Ալիեւին կարելի է իր երկրի «լեգիտիմ բռնապետ» համարել:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 15-21
Ֆրիդի հույսերը
Հոկտեմբերի 17-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Դենիել Ֆրիդը Երեւանում ասել էր, որ «մենք երբեւէ այսքան մոտ չենք եղել հայ-թուրքական հարաբերությունների կառուցողական զարգացմանը, որքան այսօր»:
Ամերիկացի դիվանագետը ողջունել էր Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի` իր թուրք պաշտոնակցին սեպտեմբերի սկզբին Երեւան հրավիրելու որոշումը:
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականը հույս էր հայտնել, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները կկարգավորվեն, ինչը, նրա խոսքերով, կնպաստի նաեւ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորմանը:
«Զարգացած փուլը»
Հոկտեմբերի 21-ին Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը Երեւանում հայտարարել էր, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը գտնվում են ղարաբաղյան կարգավորման բանակցությունների «զարգացած փուլում»:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, իր հերթին, հայտարարել էր, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել բանակցությունները՝ միջնորդների կողմից 2007 թվականի դեկտեմբերին ընդունված Մադրիդյան առաջարկների հիման վրա, որտեղ ամրագրված են սկզբունքները, որոնք թույլ են տալիս ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Դմիտրի Մեդվեդեւը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում 2008թ. հոկտեմբերի 21-ին Դմիտրի Մեդվեդեւը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում 2008թ. հոկտեմբերի 21-ին
«Մենք իսկապես համոզված ենք, որ խնդիրը կարող է լուծվել փոխզիջման եւ բանակցությունների միջոցով», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 15-21
Մաքսային միությունը չի խոչընդոտի ՆԱՏՕ-ի հետ  հարաբերություններին
Հոկտեմբերի 18-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայն ասել էր, որ Հայաստանի ղեկավարները հավաստիացրել են իրեն, որ Մաքսային միությանը միանալու ցանկությունը որեւէ կերպով չեն խոչընդոտի Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը:
«Ես հեռանում եմ Հայաստանից այն զգացումով, որ ՆԱՏՕ-ի քաղաքական երկխոսությունը եւ համագործակցությունը Հայաստանի հետ ավելի է ընդլայնվելու», - ասել էր պաշտոնյան:
Ջեյմս Ապատուրայը Ջեյմս Ապատուրայը
«Մեզ համար շատ հստակ է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական գործընկերն է, եւ դա որեւէ մեկը չի վիճարկում: Սակայն Հայաստանը միշտ փորձել է հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն վարել, եւ մենք, երբեւէ որեւէ բան չպարտադրելով, պատրաստ ենք խորացնել համագործակցությունը», - նշել էր Ջեյմս Ապատուրայը:

Dmitry Medvedev and Serzh Sargsyan in Yerevan on October 21, 2008
European Commission sharply criticized the presidential elections held in Azerbaijan held on October 15.
President of European Commission Romano Prodi said that “the organization, the process, as well as the results of elections turned out to be a complete farce; the oppositional candidates were not given s single chance for a fair result of elections”.
Romano Prodi Romano Prodi
According to Romano Prodi, the newly elected President of Azerbaijan could be considered a “legitimate dictator” of his country.
•    10 YEARS AGO: OCTOBER 15-21, 2008
Fried’s hope
On October 17, U.S. Assistant Secretary of State Daniel Fried said in Yerevan that “we have never been as close as today to constructive developments in Armenian-Turkish relations”.
The U.S. diplomat welcomed the decision of the Armenian President Serzh Sargsyan, who invited his Turkish counterpart to Yerevan in early September, and the consent of the latter to visit the capital city of Armenia.
Fried expressed his hope for normalization of Armenian-Turkish relations, which, he believed, would also contribute to the settlement of Karabakh conflict.
“Advanced stage”
Armenia and Azerbaijan are at an “advanced stage” of talks on Karabakh conflict settlement, Russian President Dmitry Medvedev said in Yerevan on October 21.
Armenian President Serzh Sargsyan noted in his turn that Armenia was ready to continue the peace talks on the basis of Madrid proposals made by the mediators in December 2007, which indicated the principles recognizing the right of Nagorno-Karabakh people for self-determination.
Dmitry Medvedev and Serzh Sargsyan in Yerevan on October 21, 2008 Dmitry Medvedev and Serzh Sargsyan in Yerevan on October 21, 2008
“We are really certain that the issue may be solved based on compromise and through negotiations,” Serzh Sargsyan stated.
•    5 YEARS AGO: OCTOBER 15-21, 2013
Customs Union won’t hamper relations with NATO
On October 18 NATO Secretary General’s Special Representative for South Caucasus and Central Asia James Appathurai said the Armenian leadership assured him that the decision to join the Customs Union would not hamper the development and deepening of Armenia-NATO relations.
“I’m leaving Yerevan with a feeling that our political dialogue and cooperation with Armenia will expand,” he said.
James Appathirai  James Appathirai
“It is obvious that Russia is Armenia’s strategic partner, and nobody doubts that. However, Armenia has always conducted a balanced foreign policy, and we are ready to deepen relations without imposing anything onto our partners,” said James Appathurai.