Բողոքի ակցիա Բուդապեշտում
Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը շնորհավորել է Աբդուլահ Գյուլին Թուրքիայի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, օգոստոսի 29-ին հայտնել էր նախագահի մամուլի քարտուղար Վիկտոր Սողոմոնյանը։
«Ժամանակը դեռ չի եկել»
Սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանի արտգործնախարարության խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման ժամանակը դեռ չի եկել»։
Մեկնաբանելով «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացրած օրինագիծը՝ Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին, նա նշել էր.
«Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչումը եղել եւ մնում է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության զինանոցում։ Դա պետք է տեղի ունենա այն ժամանակ, երբ այն կունենա ամենամեծ արդյունավետությունը եւ կնպաստի հարցի վերջնական լուծմանը։ Այդ ժամանակը դեռ չի եկել»։
Սեպտեմբերի 2-ին հանդես գալով Ստեփանակերտում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության խորհրդարանի նոր շենքի բացման արարողությանը, Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հայտարարել էր, որ ԼՂՀ կայացել է որպես անկախ հանրապետություն: Նա ընդգծել էր, որ «չկա ոչ մի կասկած, որ ԼՂՀ կճանաչվի միջազգային հանրության կողմից»։
Տիգրան Թորոսյանը ԼՂՀ հռչակումն անվանել էր «մեծ հրաշք», որը կգնահատվի ժամանակի ընթացքում: «Այսօր մենք ունենք հսկայական ներուժով երկու պետություն, ինչի մասին նախկինում երազել անգամ չէինք կարող»,- ասել էր Տիգրան Թորոսյանը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 29-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 4
Սաֆարովի վերադարձը Բաքու եւ ներման շնորհումը
Օգոստոսի 31-ին հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար Հունգարիայում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովը  վերադարձվել էր Ադրբեջան, որտեղ նրան անմիջապես ներում էր շնորհել նախագահ Իլհամ Ալիեւը:
2004թ. փետրվարի 19-ին Հայաստանի Զինված ուժերի սպա, 26-ամյա լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը, ով ՆԱՏՕ-ի Համագործակցություն հանուն խաղաղության ծրագրի շրջանակներում Հունգարիայի ազգային պաշտպանության համալսարանում մասնակցում էր անգլերենի եռամսյա դասընթացների, դաժանաբար սպանվել էր ադրբեջանցի ավագ լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովի կողմից: Առավոտյան ժամը 5-ին Սաֆարովը կացնահարել էր քնած հայ սպային: Սաֆարովը փորձել էր սպանել եւս մեկ հայ սպայի, սակայն այդ փորձը կանխվել էր: 2006թ ապրիլի 13-ին Բուդապեշտի դատարանը Ռամիլ Սաֆարովին դատապարտել էր ցմահ ազատազրկման:
Օգոստոսի 31-ին Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրավիրել էր Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ եւ արտակարգ խորհրդակցություն՝ Հայաստանում հավատարմագրված ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների եւ Հայաստանում գործող միջազգային կառույցների ղեկավարների հետ:
Սերժ Սարգսյանը՝ Անվտանգության խորհրդի նիստում 2012թ. օգոստոսի 31-ին Սերժ Սարգսյանը՝ Անվտանգության խորհրդի նիստում 2012թ. օգոստոսի 31-ին
Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում, նախագահը, մասնավորապես, ասել էր.
«Հունգարիայի իշխանությունները պետք է հասկական, որ կոպիտ սխալ են կատարել: Նրանք, փաստորեն, գործարքի մեջ են մտել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ: Եվ ադրբեջանական կողմի այն մեկնաբանությունները, թե արդեն մեկ տարուց ավելի գաղտնի բանակցություններ են վարում, եւ որ հարցը վերջնականապես լուծվել է Հունգարիայի վարչապետի Բաքու պաշտոնական այցի ընթացքում, խոսում է այն մասին, որ այստեղ արդարադատության նախարարի որոշում չէ, այլ գործարքի մեջ մտած երկրների համաձայնեցված գործողություններ, իշխանությունների համաձայնեցված գործողություններ: Եվ մենք պետք է համապատասխան արձագանք անպայման ապահովենք»:
Դեսպանների հետ հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «մենք կասեցնում ենք Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները եւ բոլոր պաշտոնական կապերը»:
«Այդ հանցագործության կատարումից անմիջապես հետո ինչպես Հունգարիայի իշխանությունները, այնպես էլ Եվրոպական միության եւ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները՝ մեր գործընկերները, մեզ անընդհատ հորդորում էին չքաղաքականացնել այս գործը: Մեզ անընդհատ հորդորում էին վստահել այդ կարեւոր դաշինքի անդամ հանդիսացող Հունգարիայի արդարադատությանը: Մենք ամենայն ուշադրությամբ հետեւում էինք ոճրագործի շուրջ բոլոր զարգացումներին: Հունգարիայի Նախագահի, խորհրդարանի խոսնակի, արտաքին գործերի նախարարի, դեսպանի հետ մեր յուրաքանչյուր հանդիպման ժամանակ այս հարցն արծարծվել է, եւ մենք բազում անգամ ստացել ենք հավաստիացումներ, որ հանցագործի վերադարձը Ադրբեջան կամ փոխանցումը բացառվում է: Նույնն են ասել մեր հարցումներին ի պատասխան Հունգարիայի արտաքին գերատեսչությունում եւ խորհրդարանում վերջին օրերի շփումների ընթացքում: Տեղի ունեցած ուխտադրուժ զարգացումների արդյունքում մարդասպանը հայտնվեց Բաքվում եւ ազատության մեջ», - ասել էր նախագահը։
Սերժ Սարգսյանը՝ դեսպանների հետ հանդիպմանը 2012թ. օգոստոսի 31-ին Սերժ Սարգսյանը՝ դեսպանների հետ հանդիպմանը 2012թ. օգոստոսի 31-ին
Օգոստոսի 31-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Զոհրաբ Մնացականյանը ասել էր, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն ազդակ էր ստացել այն մասին, որ Հունգարիայի իշխանությունները մտադիր են Ադրբեջան տեղափոխել Սաֆարովին:
Նա նշել էր, որ տեղեկատվությունը ստանալուց անմիջապես հետո ԱԳՆ-ն քայլեր էր ձեռնարկել պաշտոնական եւ այլ մակարդակներով այն ճշտելու համար` հանդիպումներ անցկացնելով ամենատարբեր մակարդակներում: Զոհրաբ Մնացականյանը նշել էր, որ այդ հանդիպումների արդյունքում եւ մինչեւ վերջին պահը հայկական կողմը հավաստիացումներ էր ստացել այն մասին, որ Ռամիլ Սաֆարովը շարունակելու է պատիժը կրել Հունգարիայում:
Սեպտեմբերի 1-ին ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակ Թոմի Վիետորն ասել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման «խորապես մտահոգված» է այն հայտարարությամբ, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ներում է շնորհել Ռամիլ Սաֆարովին` վերջինիս Հունգարիայից վերադառնալուց հետո:
«Մենք տեղեկացնում ենք Ադրբեջանի իշխանություններին, որ հիասթափված ենք Սաֆարովին ներում շնորհելու որոշումից: Այդ քայլը հակասում է տարածաշրջանային լարվածության կրճատմանն ու հաշտեցմանն ուղղված շարունակվող քայլերին: ԱՄՆ-ը նաեւ բացատրություններ է հայցել Հունգարիայից` Սաֆարովին Ադրբեջան տեղափոխելու որոշման առնչությամբ», - ասել էր Թոմի Վիետորը:
Բողոքի ակցիա Բուդապեշտում Բողոքի ակցիա Բուդապեշտում
Սեպտեմբերի 3-ին ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան հայտարարել էր, որ «Ադրբեջանի իշխանությունների՝ Հունգարիայից վերադարձրած հայ սպայի սպանություն գործած հանցագործին ներում շնորհելու եւ պատասխանատվությունից ազատելու որոշումը հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին եւ կասկածի տակ է դնում  հանցագործությանը հակազդելու միջպետական համակարգի կարողությունը»:
«Ավելին, հանցագործի հերոսացումը միայն կաջակցի տարածաշրջանային առանց այդ էլ բարձր լարվածության աճին: Վստահ եմ, որ միջազգային հանրությունը չի հապաղի իր օբյեկտիվ գնահատականը պատահածին»,- ասել էր ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղարը:
Նույն օրը Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշեւվիչն ասել էր, որ «Ռուսաստանում խորը մտահոգություն են առաջացրել ադրբեջանցի զինծառայող Ռամիլ Սաֆարովի համաներման մասին հաղորդագրությունները»:
«Կարծում ենք, որ ադրբեջանական, ինչպես եւ հունգարական իշխանությունների նման գործողությունները հակասում են միջազգայնորեն համաձայնեցված ջանքերին, առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գծով, որոնք ուղղված են տարածաշրջանում լարվածության նվազմանը: Մենք նաեւ ակնկալում ենք, որ ստեղծված իրավիճակի համապատասխան գնահատականը մոտ ապագայում կտրվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից»,- ասել էր ռուսաստանցի դիվանագետը:
Սեպտեմբերի 4-ին Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլ Մույժնիեկսն դատապարտել էր այն փաստը, որ մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովը փառաբանվում եւ պարգեւատրվում է Ադրբեջանում:
«Ռասիստական հանցագործությունները չպետք է անպատիժ մնան: Ռասիստական կամ էթնիկ ատելության հողի վրա կատարված բռնի գործողությունները հանցագործությունների առավել վտանգավոր ձեւերն են հանդիսանում: Բացի զոհերի եւ նրանց հարազատների վրա ավերիչ ազդեցությունից, դրանք կարող են կործանարար լինել ամբողջ հասարակության համար: Պետությունները պարտավոր են կիրառել պատժամիջոցներ նրանց դեմ, ովքեր հանցանք են գործել այդ հողի վրա», - նշվում էր Մույժնիեկսի հայտարարության մեջ:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 29-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 4
Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհի բացումը
Սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ միասին ներկա էին գտնվել Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհի բացման արարողությանը:
Ճանապարհը կառուցվել էր համայն հայության նվիրատվություններով, մասնավորապես՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից 2013 եւ 2014 թթ. հեռուստամարաթոնների ընթացքում հավաքագրված միջոցների եւ Հայաստանի ու Արցախի կառավարությունների աջակցությամբ։
Սերժ Սարգսյանը եւ Բակո Սահակյանը Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Պարգեւ Սրբազանի հետ այցելել են նաեւ Դադիվանք՝ ծանոթացել վանական համալիրում իրականացվող վերականգնողական աշխատանքների ընթացքին։

Участник акции протеста в Будапеште
Президент Армении Роберт Кочарян поздравил Абдуллу Гюля с избранием на пост президента Турецкой Республики, сообщил 29 августа пресс-секретарь главы государства Виктор Согомонян.
«Время еще не пришло»
1 сентября пресс-секретарь МИД Армении Владимир Карапетян заявил, что «время признания Нагорного Карабаха со стороны Армении еще не пришло».
Комментируя представленный партией «Наследие» законопроект о признании Нагорно-Карабахской Республики со стороны Армении, он отметил:
«Признание Нагорного Карабаха было и остается в арсенале внешней политики Армении. Оно должно состояться тогда, когда будет обладать наибольшей эффективностью и будет способствовать окончательному решению вопроса. Это время еще не пришло».
Выступая 2 сентября на церемонии открытия нового здания парламента Нагорно-Карабахской Республики в Степанакерте, председатель Национального Собрания Армении Тигран Торосян заявил, что НКР состоялась как независимое государство. Он подчеркнул, что «нет ни малейшего сомнения в том, что НКР будет признана международным сообществом».
Тигран Торосян назвал провозглашение НКР «большим чудом», которое, считает спикер, со временем будет оценено по достоинству.  «Сегодня у нас два государства с огромным потенциалом, о чем раньше мы и мечтать не могли», - сказал Торосян.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 29 АВГУСТА-4 СЕНТЯБРЯ 2012 ГОДА
Возвращение и помилование Сафарова
Отбывавший пожизненное наказание в Венгрии за жестокое убийство армянского офицера Гургена Маргаряна Рамиль Сафаров 31 августа вернулся в Азербайджан и был помилован президентом страны Ильхамом Алиевым.
19 февраля 2004 года лейтенант армянских вооруженных сил, 26-летний Гурген Маргарян, проходивший обучение английскому языку в университете национальной обороны Венгрии в рамках программы НАТО «Партнерство ради мира», был жестоко убит азербайджанским старшим лейтенантом Рамилем Сафаровым. В 5 часов утра Рамиль Сафаров зарубил спящего Гургена Маргаряна топором. 13 апреля 2006 года суд Будапешта приговорил Рамиля Сафарова к пожизенному заключению.
31 августа президент Армении Серж Саргсян созвал заседание Совета национальной безопасности и пригласил на экстренное совещание руководителей дипломатических представительств стран-членов ООН, аккредитованных в Армении и глав представительств международных организаций.
Серж Саргсян на заседании Совбеза 31 августа 2012 года Серж Саргсян на заседании Совбеза 31 августа 2012 года
На заседании Совбеза президент, в частности, заявил:
«Власти Венгрии должны понять, что совершили серьезную ошибку. Они, фактически, заключили сделку с азербайджанскими властями. И заявления азербайджанской стороны о том, что уже больше года велись тайные переговоры, и что вопрос был окончательно  решен в ходе официального визита премьер-министра Венгрии в Баку, говорит о том, что это не решение министра юстиции, а согласованные действия стран, заключивших сделку. И мы обязательно должны дать соответствующий ответ».
На встрече с послами Серж Саргсян заявил, что «мы разрываем дипломатические отношения и все официальные связи с Венгрией».
«Сразу же после совершения этого преступления как власти Венгрии, так и страны-члены НАТО и ЕС – наши партнеры - постоянно призывали нас не политизировать это дело. Нас постоянно призывали доверять правосудию Венгрии. Мы с большим вниманием следили за всеми развитиями вокруг этого преступления. В ходе всех наших встреч с президентом Венгрии, министром иностранных дел, спикером парламента, послом этот вопрос был на повестке, и мы многократно получали заверения в том, что возвращение или передача преступника в Азербайджан исключается. То же самое говорили нам в ответ на наши запросы в министерстве иностранных дел Венгрии и парламенте в течение последних дней. В результате последних предательских развитий убийца оказался в Баку на свободе», - заявил президент.
Серж Саргсян на встрече с послами 31 августа 2012 года Серж Саргсян на встрече с послами 31 августа 2012 года
31 августа замминистра иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил, что около двух недель назад МИД Армении получил сигнал о том, что власти Венгрии намерены экстрадировать Сафарова.
Он отметил, что сразу после получения данной информации МИД предпринимал шаги по официальным и иным каналам для ее уточнения, проводя встречи на разных уровнях. Зограб Мнацаканян сказал, что по итогам этих встреч и до последнего момента армянская сторона получала заверения в том, что Рамиль Сафаров продолжит отбывать заключение в Венгрии.
1 сентября пресс-секретарь Совета национальной безопасности США Томми Виетор заяыил, что президент США Барак Обама «глубоко озабочен» сообщением о том, что президент Азербайджана помиловал Рамиля Сафарова по возвращении из Венгрии.
«Мы информируем власти Азербайджана о том, что разочарованы решением помиловать Сафарова. Этот шаг противоречит продолжающимся усилиям по сокращению региональной напряженности и примирению. США также запросили объяснений от Венгрии относительно решения о транспортировке Сафарова в Азербайджан», - заявил Виетор.
Участник акции протеста в Будапеште Участник акции протеста в Будапеште
3 сентября генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа заявил, что «решение властей Азербайджана о помиловании и  освобождении от ответственности экстрадированного из Венгрии убийцы армянского офицера идет вразрез с нормами международного права и ставит под сомнение дееспособность межгосударственной системы противодействия преступности».
«Более того, героизация преступника будет лишь способствовать нарастанию и без того высокой региональной напряженности. Убежден, что международное сообщество не замедлит дать объективную оценку случившемуся»,- заявил генсек ОДКБ.
В тот же день официальный представитель МИД России  Александр Лукашевич заявил, что «в России с глубокой озабоченностью восприняты сообщения о помиловании азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова».
«Считаем, что эти действия азербайджанских, равно как и венгерских властей идут вразрез с усилиями, согласованными на международном уровне, в первую очередь по линии Минской группы ОБСЕ, и направленными на снижение напряженности в регионе.
Ожидаем также, что соответствующая оценка сложившейся ситуации будет в самое ближайшее время дана сопредседателями Минской группы ОБСЕ», - заявил российский дипломат.
4 сентября Комиссар Совета Европы по правам человека Нил Муйжниекс осудил тот факт, что осужденный убийца Рамиль Сафаров прославляется и награждается в Азербайджане.
«Расистские преступления не должны оставаться безнаказанными. Насильственные действия, совершенные на почве расизма или этнической ненависти, являются особенно опасными формами преступлений. Помимо деструктивного воздействия для жертв и их близких, они могут быть разрушительными для целых обществ. Государства обязаны применять сдерживающие санкции против тех, кто совершил преступление на почве этих предубеждений», - говорилось в заявлении Муйжниекса.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  29 АВГУСТА-4 СЕНТЯБРЯ 2017 ГОДА
Открытие дороги Варденис-Мартакерт
1 сентября президенты Армении и Арцаха Серж Саргсян и Бако Саакян присутствовали на церемонии открытия автодороги Варденис-Мартакерт.
Дорога была построена на пожертвования всего армянства, в частности, на средства, собранные на телемарафонах Всеармянского фонда «Армения» в 2013 и 2014 году, и при поддержке правительств Армении и Арцаха.
Серж Саргсян и Бако Саакян вместе с предводителем Арцахской епархии архиепископом Паргевом Мартиросяном также посетили Дадиванк, ознакомились с проводимыми в монастырском комплексе реставрационными работами.