Բողոքի ակցիա Բուդապեշտում
Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը շնորհավորել է Աբդուլահ Գյուլին Թուրքիայի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, օգոստոսի 29-ին հայտնել էր նախագահի մամուլի քարտուղար Վիկտոր Սողոմոնյանը։
«Ժամանակը դեռ չի եկել»
Սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանի արտգործնախարարության խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման ժամանակը դեռ չի եկել»։
Մեկնաբանելով «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացրած օրինագիծը՝ Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին, նա նշել էր.
«Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչումը եղել եւ մնում է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության զինանոցում։ Դա պետք է տեղի ունենա այն ժամանակ, երբ այն կունենա ամենամեծ արդյունավետությունը եւ կնպաստի հարցի վերջնական լուծմանը։ Այդ ժամանակը դեռ չի եկել»։
Սեպտեմբերի 2-ին հանդես գալով Ստեփանակերտում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության խորհրդարանի նոր շենքի բացման արարողությանը, Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հայտարարել էր, որ ԼՂՀ կայացել է որպես անկախ հանրապետություն: Նա ընդգծել էր, որ «չկա ոչ մի կասկած, որ ԼՂՀ կճանաչվի միջազգային հանրության կողմից»։
Տիգրան Թորոսյանը ԼՂՀ հռչակումն անվանել էր «մեծ հրաշք», որը կգնահատվի ժամանակի ընթացքում: «Այսօր մենք ունենք հսկայական ներուժով երկու պետություն, ինչի մասին նախկինում երազել անգամ չէինք կարող»,- ասել էր Տիգրան Թորոսյանը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 29-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 4
Սաֆարովի վերադարձը Բաքու եւ ներման շնորհումը
Օգոստոսի 31-ին հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար Հունգարիայում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովը  վերադարձվել էր Ադրբեջան, որտեղ նրան անմիջապես ներում էր շնորհել նախագահ Իլհամ Ալիեւը:
2004թ. փետրվարի 19-ին Հայաստանի Զինված ուժերի սպա, 26-ամյա լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը, ով ՆԱՏՕ-ի Համագործակցություն հանուն խաղաղության ծրագրի շրջանակներում Հունգարիայի ազգային պաշտպանության համալսարանում մասնակցում էր անգլերենի եռամսյա դասընթացների, դաժանաբար սպանվել էր ադրբեջանցի ավագ լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովի կողմից: Առավոտյան ժամը 5-ին Սաֆարովը կացնահարել էր քնած հայ սպային: Սաֆարովը փորձել էր սպանել եւս մեկ հայ սպայի, սակայն այդ փորձը կանխվել էր: 2006թ ապրիլի 13-ին Բուդապեշտի դատարանը Ռամիլ Սաֆարովին դատապարտել էր ցմահ ազատազրկման:
Օգոստոսի 31-ին Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրավիրել էր Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ եւ արտակարգ խորհրդակցություն՝ Հայաստանում հավատարմագրված ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների եւ Հայաստանում գործող միջազգային կառույցների ղեկավարների հետ:
Սերժ Սարգսյանը՝ Անվտանգության խորհրդի նիստում 2012թ. օգոստոսի 31-ին Սերժ Սարգսյանը՝ Անվտանգության խորհրդի նիստում 2012թ. օգոստոսի 31-ին
Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում, նախագահը, մասնավորապես, ասել էր.
«Հունգարիայի իշխանությունները պետք է հասկական, որ կոպիտ սխալ են կատարել: Նրանք, փաստորեն, գործարքի մեջ են մտել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ: Եվ ադրբեջանական կողմի այն մեկնաբանությունները, թե արդեն մեկ տարուց ավելի գաղտնի բանակցություններ են վարում, եւ որ հարցը վերջնականապես լուծվել է Հունգարիայի վարչապետի Բաքու պաշտոնական այցի ընթացքում, խոսում է այն մասին, որ այստեղ արդարադատության նախարարի որոշում չէ, այլ գործարքի մեջ մտած երկրների համաձայնեցված գործողություններ, իշխանությունների համաձայնեցված գործողություններ: Եվ մենք պետք է համապատասխան արձագանք անպայման ապահովենք»:
Դեսպանների հետ հանդիպմանը Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «մենք կասեցնում ենք Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները եւ բոլոր պաշտոնական կապերը»:
«Այդ հանցագործության կատարումից անմիջապես հետո ինչպես Հունգարիայի իշխանությունները, այնպես էլ Եվրոպական միության եւ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները՝ մեր գործընկերները, մեզ անընդհատ հորդորում էին չքաղաքականացնել այս գործը: Մեզ անընդհատ հորդորում էին վստահել այդ կարեւոր դաշինքի անդամ հանդիսացող Հունգարիայի արդարադատությանը: Մենք ամենայն ուշադրությամբ հետեւում էինք ոճրագործի շուրջ բոլոր զարգացումներին: Հունգարիայի Նախագահի, խորհրդարանի խոսնակի, արտաքին գործերի նախարարի, դեսպանի հետ մեր յուրաքանչյուր հանդիպման ժամանակ այս հարցն արծարծվել է, եւ մենք բազում անգամ ստացել ենք հավաստիացումներ, որ հանցագործի վերադարձը Ադրբեջան կամ փոխանցումը բացառվում է: Նույնն են ասել մեր հարցումներին ի պատասխան Հունգարիայի արտաքին գերատեսչությունում եւ խորհրդարանում վերջին օրերի շփումների ընթացքում: Տեղի ունեցած ուխտադրուժ զարգացումների արդյունքում մարդասպանը հայտնվեց Բաքվում եւ ազատության մեջ», - ասել էր նախագահը։
Սերժ Սարգսյանը՝ դեսպանների հետ հանդիպմանը 2012թ. օգոստոսի 31-ին Սերժ Սարգսյանը՝ դեսպանների հետ հանդիպմանը 2012թ. օգոստոսի 31-ին
Օգոստոսի 31-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Զոհրաբ Մնացականյանը ասել էր, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն ազդակ էր ստացել այն մասին, որ Հունգարիայի իշխանությունները մտադիր են Ադրբեջան տեղափոխել Սաֆարովին:
Նա նշել էր, որ տեղեկատվությունը ստանալուց անմիջապես հետո ԱԳՆ-ն քայլեր էր ձեռնարկել պաշտոնական եւ այլ մակարդակներով այն ճշտելու համար` հանդիպումներ անցկացնելով ամենատարբեր մակարդակներում: Զոհրաբ Մնացականյանը նշել էր, որ այդ հանդիպումների արդյունքում եւ մինչեւ վերջին պահը հայկական կողմը հավաստիացումներ էր ստացել այն մասին, որ Ռամիլ Սաֆարովը շարունակելու է պատիժը կրել Հունգարիայում:
Սեպտեմբերի 1-ին ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակ Թոմի Վիետորն ասել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման «խորապես մտահոգված» է այն հայտարարությամբ, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ներում է շնորհել Ռամիլ Սաֆարովին` վերջինիս Հունգարիայից վերադառնալուց հետո:
«Մենք տեղեկացնում ենք Ադրբեջանի իշխանություններին, որ հիասթափված ենք Սաֆարովին ներում շնորհելու որոշումից: Այդ քայլը հակասում է տարածաշրջանային լարվածության կրճատմանն ու հաշտեցմանն ուղղված շարունակվող քայլերին: ԱՄՆ-ը նաեւ բացատրություններ է հայցել Հունգարիայից` Սաֆարովին Ադրբեջան տեղափոխելու որոշման առնչությամբ», - ասել էր Թոմի Վիետորը:
Բողոքի ակցիա Բուդապեշտում Բողոքի ակցիա Բուդապեշտում
Սեպտեմբերի 3-ին ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան հայտարարել էր, որ «Ադրբեջանի իշխանությունների՝ Հունգարիայից վերադարձրած հայ սպայի սպանություն գործած հանցագործին ներում շնորհելու եւ պատասխանատվությունից ազատելու որոշումը հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին եւ կասկածի տակ է դնում  հանցագործությանը հակազդելու միջպետական համակարգի կարողությունը»:
«Ավելին, հանցագործի հերոսացումը միայն կաջակցի տարածաշրջանային առանց այդ էլ բարձր լարվածության աճին: Վստահ եմ, որ միջազգային հանրությունը չի հապաղի իր օբյեկտիվ գնահատականը պատահածին»,- ասել էր ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղարը:
Նույն օրը Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշեւվիչն ասել էր, որ «Ռուսաստանում խորը մտահոգություն են առաջացրել ադրբեջանցի զինծառայող Ռամիլ Սաֆարովի համաներման մասին հաղորդագրությունները»:
«Կարծում ենք, որ ադրբեջանական, ինչպես եւ հունգարական իշխանությունների նման գործողությունները հակասում են միջազգայնորեն համաձայնեցված ջանքերին, առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գծով, որոնք ուղղված են տարածաշրջանում լարվածության նվազմանը: Մենք նաեւ ակնկալում ենք, որ ստեղծված իրավիճակի համապատասխան գնահատականը մոտ ապագայում կտրվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից»,- ասել էր ռուսաստանցի դիվանագետը:
Սեպտեմբերի 4-ին Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլ Մույժնիեկսն դատապարտել էր այն փաստը, որ մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովը փառաբանվում եւ պարգեւատրվում է Ադրբեջանում:
«Ռասիստական հանցագործությունները չպետք է անպատիժ մնան: Ռասիստական կամ էթնիկ ատելության հողի վրա կատարված բռնի գործողությունները հանցագործությունների առավել վտանգավոր ձեւերն են հանդիսանում: Բացի զոհերի եւ նրանց հարազատների վրա ավերիչ ազդեցությունից, դրանք կարող են կործանարար լինել ամբողջ հասարակության համար: Պետությունները պարտավոր են կիրառել պատժամիջոցներ նրանց դեմ, ովքեր հանցանք են գործել այդ հողի վրա», - նշվում էր Մույժնիեկսի հայտարարության մեջ:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 29-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 4
Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհի բացումը
Սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ միասին ներկա էին գտնվել Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհի բացման արարողությանը:
Ճանապարհը կառուցվել էր համայն հայության նվիրատվություններով, մասնավորապես՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից 2013 եւ 2014 թթ. հեռուստամարաթոնների ընթացքում հավաքագրված միջոցների եւ Հայաստանի ու Արցախի կառավարությունների աջակցությամբ։
Սերժ Սարգսյանը եւ Բակո Սահակյանը Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Պարգեւ Սրբազանի հետ այցելել են նաեւ Դադիվանք՝ ծանոթացել վանական համալիրում իրականացվող վերականգնողական աշխատանքների ընթացքին։

Protest action in Budapest
Armenian President Robert Kocharian congratulated Abdullah Gul on his election as President of the Republic of Turkey, president’s spokesperson Viktor Soghomonyan said on August 29.
“The time has not come yet”
On September 1, Armenian Foreign Ministry spokesman Vladimir Karapetyan stated that "the time for the recognition of Nagorno-Karabakh by Armenia has not come yet."
Commenting on the draft law submitted by the Heritage Party on the recognition of the Nagorno-Karabakh Republic by Armenia, he noted:
“The recognition of Nagorno-Karabakh has been and remains in the arsenal of Armenia's foreign policy. It should take place when it will be most effective and will contribute to the final solution of the issue. That time has not come yet.”
Speaking on September 2 during the ceremony of opening the new building of the parliament of the Nagorno-Karabakh Republic in Stepanakert, Chairman of the National Assembly of Armenia Tigran Torosian stated that NKR is a sustained independent state. He stressed that “there is not a slightest doubt that NKR will be recognized by the international community.”
Tigran Torosian described the NKR proclamation as a “great miracle”, which, according to him, in the course of time will be estimated at its true worth. “Today we have two states with great potential, of which we could not even dream before,” Tigran Torosian stated.
•    10 YEARS AGO: AUGUST 29-SEPTEMBER 4, 2012
Ramil Safarov’s return and pardoning
Ramil Safarov, who was serving a life-time imprisonment in Hungary for the brutal murder of Armenian officer Gurgen Margaryan, returned to Azerbaijan and was pardoned by President Ilham Aliyev.
On February 19, 2004, Ramil Safarov brutally killed 26-year-old Armenian officer, Lieutenant  Gurgen Margaryan, who was on training at the University of the National Defense of Hungary within NATO’s “Partnership for Peace” program. At 5:00 early in the morning Ramil Safarov axed Gurgen Margaryan who was asleep. On 13 April 2006, the Budapest court sentenced Ramil Safarov to life imprisonment.
On August 31 Armenian President Serzh Sargsyan convened the session of the National Security Council and invited the heads of diplomatic missions of UN member states and heads of representations of international organizations accredited in Armenia to an extraordinary meeting.
Serzh Sargsyan at the session of the National Security Council on August 31, 2012 Serzh Sargsyan at the session of the National Security Council on August 31, 2012
Serzh Sargsyan said at the session:
“The Hungarian authorities should understand that they have made a rough mistake. They, in fact, have made a deal with the authorities of Azerbaijan. The comments made by Azerbaijan that they have been secretly negotiating with Hungary for over a year and that the issue has been finally solved with Hungarian Prime Minister during his official visit to Baku, bears witness to the fact that this was not the decision of the Justice Minister. These are coordinated actions of countries which have concluded a deal. We must give relevant response.”
At the meeting with foreign ambassadors Sargsyan said that “we suspend diplomatic relations and all official ties with Hungary.”
“Immediately after this crime had been perpetrated the Hungarian authorities as well as our partners – EU and NATO member states, were continually urging us to refrain from politicizing the process. We were continually urged to trust the judiciary of Hungary, a member State to those important alliances. We have been closely following all the developments around that crime. This issue has been discussed during each and every meeting with the President, Speaker of the Parliament, Foreign Minister and Ambassador of Hungary, and we have been assured on numerous occasions that such a transfer or a return of a criminal to Azerbaijan was excluded. We have received that same response to our requests during our contacts just a few days ago with the representatives of the Hungarian Foreign Ministry and Parliament. But as a result of perfidious developments, the murderer has turned up in Baku and got released,” the president stated.
Serzh Sargsyan at the meeting with the ambassados on August 31, 2012 Serzh Sargsyan at the meeting with the ambassados on August 31, 2012
On August 31 Armenian Deputy Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan stated that about two weeks ago, the Armenian Foreign Ministry received reports about Hungarian authorities’ decision to extradite Ramil Safarov.
He noted that that immediately after receiving the information, the Foreign Ministry took steps through official and other channels to confirm it, holding meetings at various levels. Zohrab Mnatsakanyan said that following these meetings and until most recent the Armenian side was assured that Ramil Safarov will continue to serve his sentence in Hungary.
On September 1 U.S. National Security Council Spokesman Tommy Vietor stated that U.S. President Barack Obama is deeply concerned by the announcement that the President of Azerbaijan has pardoned Ramil Safarov following his return from Hungary.
“We are communicating to Azerbaijani authorities our disappointment about the decision to pardon Safarov. This action is contrary to ongoing efforts to reduce regional tensions and promote reconciliation. The United States is also requesting an explanation from Hungary regarding its decision to transfer Safarov to Azerbaijan,” Tommy Vietor said.
Protest action in Budapest Protest action in Budapest
On September 3 Secretary General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), Nikolai Bordyuzha, said that “the decision of Azerbaijani authorities to grant pardon to Safarov, the murderer of the Armenian officer, and release him runs counter to the norms of the international law and undermines the capacity of the intergovernmental system of counteraction to crimes.”
“Moreover, the glorification of the criminal will only increase high regional tensions. I believe the international community should immediately give an objective assessment to this,” CSTO Secretary General said.
On the same day official representative of the Russian Foreign Ministry, Alexander Lukashevich, said that “Russia is deeply concerned about the reports that Azerbaijani serviceman Ramil Safarov was granted pardon.”
“We think that the actions of Azerbaijani and Hungarian authorities run counter to internationally coordinated actions, first of all taken by the OSCE Minsk Group, aimed at decreasing tensions in the region. We also expect that relevant assessment of the given situation will be provided to OSCE Minsk Group Co-Chairs in the nearest future,” the Russian official stated.
On September 4 Council of Europe Commissioner for Human Rights Nils Muižnieks deplored the fact that the convicted murderer Ramil Safarov was glorified and rewarded by Azerbaijan.
“Racist crimes must not go unpunished. Violent offences motivated by bias, such as racial or inter-ethnic hatred, are a particularly pernicious form of criminality. Apart from the destructive effects on the victims and those close to them, they can be devastating to whole communities and unravel the very fabric of society. States are under an obligation to apply strongly dissuasive sanctions against those who have perpetrated bias-motivated crimes,” he said.
•    5 YEARS AGO: AUGUST 29-SEPTEMBER 4, 2017
Opening of Vardenis-Martakert highway
On September 1 President of Armenia Serzh Sargsyan and Artsakh President Bako Sahakyan attended the opening of the Vardenis-Martakert highway.
The road was built with donations made by Armenians from all over the world, including the funds raised by Hayastan All-Armenian Fund during the 2013 and 2014 telethons, and with the support of the governments of Armenia and Artsakh.
Accompanied by Artsakh Diocese Primate Pargev Srbazan, Serzh Sargsyan and Bako Sahakyan made a visit to Dadivank to get acquainted with the reconstruction underway in the monastic complex.