Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում 2012թ. սեպտեմբերի 6-ին
Սեպտեմբերի 5-ին Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը եւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յաապ դե Հուպ Սխեֆերը քննարկել էին Հայաստան-ՆԱՏՕ քաղաքական խորհրդակցությունների կազմակերպման հարցերը՝ 26+1 ձեւաչափով։
Վարդան Օսկանյանը խոսել էր Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրով (IPAP) նախատեսվող միջոցառումների իրականացման կարեւորության մասին։
Նա, մասնավորապես, նշել էր, որ մշակվել է Հայաստանի ազգային անվտանգության հայեցակարգը, Երեւանում բացվել է ՆԱՏՕ-ի տեղեկատվական կենտրոնը, աշխատանքներ են տարվում Հայաստանում իրավիճակային ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ստեղծելու ուղղությամբ, մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ են առաջադրվել՝ պաշտպանական բարեփոխումներ իրականացնելու նպատակով։
Սեպտեմբերի 6-ին Արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանն Երեւանում հայտարարել էր ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի արդյունավետ քաղաքական երկխոսությունը շարունակելու եւ այն զարգացնելու պատրաստակամության մասին:
ՀՅԴ-ն դեմ է
Սեպտեմբերի 7-ին Ազգային Ժողովի ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Հրայր Կարապետյանը հայտարարել էր, որ իրենք դեմ են քվեարկելու «Ժառանգություն» խմբակցության առաջարկած Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին օրենքի նախագծին։
«Մենք շարունակում ենք աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորմանը Հայաստանին, ինչն արդեն տեղի է ունեցել դե ֆակտո»,- ասել էր նա եւ նշել, որ «այդ իրողության օրինական գրանցումը հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե անհնար լինի շարունակել ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացը»:
Բակո Սահակյանի երդմնակալությունը
Սեպտեմբերի 7-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանում տեղի էր ունեցել ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի երդմնակալության արարողությունը։
Բակո Սահակյանի երդմնակալության արարողությունը 2007թ. սեպտեմբերի 7-ին Բակո Սահակյանի երդմնակալության արարողությունը 2007թ. սեպտեմբերի 7-ին
Արարողությանը մասնակցել էր Հայաստանի պատվիրակությունը՝ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորությամբ։
«Սուրբ Հայաստան` վերադարձ տուն»
Սեպտեմբերի 11-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում բացվել էր «Սուրբ Հայաստան` վերադարձ տուն» ցուցահանդեսը:
Ցուցահանդեսը,  որի գլխավոր հովանավորն էր «ԱրմենՏել» ընկերությունը,  Ֆրանսիայում Հայաստանի Տարվա շրջանակներում Լուվրում 2007 թ. փետրվարի 21-ից մայիսի 21-ը ներկայացված «Սուրբ Հայաստան» (Armenia Sacra) ցուցահանդեսի ճիշտ կրկնօրինակն էր:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը, Մատենադարանը ու Հայաստանի պատմության թանգարանն առաջին անգամ Երեւանում համատեղ ներկայացրել էին ավելի քան 200 գլուխգործոցներ, որոնք արտացոլում են հայ ժողովրդի քրիստոնեական պատմության բոլոր գլխավոր փուլերը:
Պատմության թանգարանի մուտքի մոտ ներկայացված էին Լուվրում ցուցադրվելու նպատակով Հայաստանի ամբողջ տարածքից հավաքված եւ բարեհաջող հայրենիք վերադարձած ավելի քան 30 խաչքարեր:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 5-11
ԵԽԽՎ-ի նախագահի կոչը
Սեպտեմբերի 5-ին Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Ժան-Կլոդ Մինյոնն ասել էր, որ Ռամիլ Սաֆարովի ազատ արձակումը «անընդունելի» է եւ Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ էր արել վերանայել իրենց որոշումը:
«Այս սկանդալային ազատ արձակումը շատ բացասական հետեւանքներ է ունենում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առանց այն էլ լարված հարաբերությունների վրա ու վտանգում է ապակայունացնել տարածաշրջանի իրավիճակը: Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ եմ վերանայել իրենց որոշումը`Եվրոպայի Խորհրդի չափանիշների եւ էթիկական նորմերին համապատասխան», - ասել էր ԵԽԽՎ նախագահը:
«Վնասում է վստահությանը»
Սեպտեմբերի 6-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենն Երեւանում ասել էր, «որ Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելը վնասում է վստահությանը ու չի նպաստում խաղաղ գործընթացին»:
Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում 2012թ. սեպտեմբերի 6-ին Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում 2012թ. սեպտեմբերի 6-ին
«Ես չափազանց մտահոգված եմ Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու Ադրբեջանի որոշմամբ: Նրա գործածը ահավոր հանցագործություն էր եւ չպետք է հերոսացվի», - ասել էր Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը:
«Դիվանագիտական կոռեկտությունը ուղղակի վնաս է տարածաշրջանի անվտանգությանը»
Սեպտեմբերի 7-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ Ռամիլ Սաֆարովի փոխանցումը Ադրբեջանին ու վերջինիս ազատ արձակումը «ստիպում է մեզ լրջորեն մտածել մեր որոշ մոտեցումների փոփոխության մասին»:
Ընդունելով ԵԱՀԿ-ում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպաններին, նախագահն ասել էր.
«ԵԱՀԿ-ի սկզբունքները եւ անվտանգության համապարփակ ընկալումն ամբողջովին համահունչ են մեր պատկերացումներին: Շատ կարեւոր է, որ մենք կառույցի շրջանակներում համաձայնվել ենք, որ որեւէ երկրի անվտանգություն չի կարող ապահովվել այլ երկրի անվտանգության հաշվին: Մենք բարեխղճորեն կատարում ենք մեր բոլոր հանձնառությունները: Բայց վերջերս տեղի ունեցավ մի իրադարձություն, որ ստիպում է մեզ լրջորեն մտածել մեր որոշ մոտեցումների փոփոխության մասին:
Սերժ Սարգսյանը 2012թ. սեպտեմբերի 7-ին Սերժ Սարգսյանը 2012թ. սեպտեմբերի 7-ին
Ադրբեջանում անհապաղ արդարացվեց վայրենի հանցագործություն կատարած մի անձնավորություն, եւ այս իրադարձությունը, իհարկե, ցավոք սրտի, մեր կարծիքով, վերջինը չէ: Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ 2007թ. Մինսկի խումբն առաջարկեց ԼՂ խնդրի կարգավորման իր տարբերակը: Շատերը հիշում են, թե ինչպես էր Ադրբեջանը հրաժարվում այդ փաստաթղթից, այնուհետեւ՝ դեկլարատիվ հայտարարություն արեց, որ այդ փաստաթուղթն ընդհանուր առմամբ իր համար ընդունելի է, այնուհետեւ սկսեց սեփական մեկնաբանությունները տալ սկզբունքներին: Հիշում եք, թե ինչպես էին նրանք փորձում մեկնաբանել ինքնորոշման իրավունքը: Հիշում եք, թե ինչպես էին նրանք փորձում մեկնաբանել «ռեֆերենդում» հասկացողությունը: Եվ սկսվեց մի ներկայացում, որի ողջ իմաստը կայանում էր հետեւյալում՝ ձգել ժամանակ, կուտակել սպառազինությունների մեծ պաշար եւ հարմար պարագաներում ռազմական ճանապարհով փորձել լուծել ԼՂ խնդիրը», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Մեր կարծիքով, մարդասպանին արդարացնելու նպատակը կայանում է ոչ թե նրանում, որ Ալիեւին անհրաժեշտ է հեղինակություն բարձրացնել իր երկրի ներսում, այլ սա մի փորձ է փորձարկելու միջազգային հանրության արձագանքները Ադրբեջանի արտառոց քայլերին: Հակառակ պարագայում, կարծում եմ, որ Ադրբեջանում, այդ թվում՝ նաեւ ղեկավար կազմում կան բազմաթիվ մարդիկ, ովքեր կարող էին շատ պարզ տեսնել, թե ինչ հետեւանքների կարող է բերել այսպիսի քայլը: Եվ միջազգային հանրության համբերության այդ փորձարկումը, ինչպես ասացի, վաղուց է սկսվել՝, երբ ադրբեջանցիները տարիներ առաջ սկսեցին կոպտորեն խախտել սովորական սպառազինությունների մասին պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունները, որեւէ մեկը չարձագանքեց այս կոպիտ խախտումներին: Երբ Ադրբեջանի նախագահը հրապարակավ ցուցում տվեց Գիտությունների ազգային ակադեմիային՝ շարադրել Ադրբեջանի մի պատմություն, որտեղ հայերը բնավ չպետք է լինեին, որեւէ մեկը ուշադրություն չդարձրեց այս հանգամանքին:
Երբ Ալիեւը սկսեց հայտարարել, որ Երեւանը եւ ընդհանրապես Հայաստանը ադրբեջանական տարածքներ են, որեւէ մեկը չարձագանքեց այս հայտարարությանը: Եվ երբ Ալիեւը հայտարարեց, որ իրենց թիվ մեկ թշնամին հայությունն է, եւ թշնամուն պետք է ոչնչացնել, որեւէ մեկը չարձագանքեց: Մեր բոլոր զգուշացումներին, մեր բոլոր խնդրանքներին եւ՛ համանախագահներին, եւ՛ մնացածներին, որ սա վատ գործընթացի սկիզբ է, ստանում էինք անընդունելի պատասխաններ: Իսկ պատասխանը հետեւյալն է, որ Ալիևի այդ հայտարարությունները նախատեսված են ներքին սպառման համար: Հայտարարությունների այդպիսի խզվածություն ներքին եւ արտաքին սպառման համար ընդհանրապես չի կարող գոյություն ունենալ: Չի կարող մարդը մինչեւ օրվա կեսը մտածել մի կերպ, երկրորդ կեսին՝ մեկ այլ կերպ: Տեսնելով այս հանդուրժողականությունը՝ Ալիեւը արդեն հայտարարություններից անցավ գործողությունների: Եվ առաջին գործողությունը կայացավ նրանում, որ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի քարտուղարի տարածաշրջան այցելության ժամանակ ոչ միայն արդեն շփման գծում, այլեւ հայ-ադրբեջանական սահմանին կազմակերպեցին մի քանի դիվերսիոն գործողություններ: Եվ էլի արձագանքը թույլ էր: Հիմա մենք վկան ենք այս արտառոց փաստի: Եվ ինչպես ասացի, ցավոք, սա վերջը չէ։ Այսպես ասած դիվանագիտական կոռեկտությունը ներկա պարագայում ուղղակի վնաս է հասցնում մեր տարածաշրջանի անվտանգությանը», - շեշտել էր Սերժ Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 5-11
Ալիեւը ներում է շնորհել Լապշինին
Սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ներում էր շնորհել Ադրբեջանում դատապարտված բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին։
Ռուսաստանի եւ Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինն 2017 տարվա հուլիսին դատապարտվել էր 3 տարի ազատազրկման՝ 2011 եւ 2012 թթ. Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու համար:
Բլոգերը ձերբակալվել էր 2016թ. վերջին Մինսկում՝ Ադրբեջանի դիմումով: 2017թ. փետրվարին Բելառուսը նրան արտահանձնել էր Բաքվին։

Anders Fogh Rasmussen and Serzh Sargsyan in Yerevan on September 6, 2012
Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian and NATO Secretary General Jaap de Hoop Scheffer discussed on September 5 issues of organization of NATO-Armenia political consultations in 26+1 format.
Vartan Oskanian stated the importance of implementing the measures, provided for by the Individual Partnership Action Plan (IPAP) of Armenia with NATO.
In particular, the minister noted, there is the Conception of the National Security of Armenia elaborated, Information Center on NATO has opened in Yerevan, and work is in process for establishing a situation center for crisis management in Armenia, there are a number of legislative initiatives forwarded for the realization of defense reforms.
On September 6 Oskanian stated about the readiness of Armenia to continue and develop the effective political dialogue with NATO.
“Dashnaktsutiun” to vote against
On September 7 head of “Dashnaktsutiun” faction Hrayr Karapetyan stated that they would vote against the draft law on recognition of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) by Armenia, which was presented by “Heritage” faction.
“We remain adherent to our stance for the reunification of Nagorno-Karabakh with Armenia, which has de facto already taken place,” he said, noting that “the legal registration of the given reality is possible only in case the further continuation of the negotiation process on the settlement of the Karabakh conflict becomes impossible.”
Bako Sahakyan’s inauguration
On September 7, the inauguration of President of Nagorno-Karabakh Republic (NKR) Bako Sahakyan was held at a special session of the National Assembly of the NKR.
Inauguration of Bako Sahakyan on September 7, 2007 Inauguration of Bako Sahakyan on September 7, 2007
The Armenian delegation headed by President Robert Kocharian attended the ceremony.
“Armenia Sacra - Return Home ”
On September 11 “Armenia Sacra - A Return Home” exhibition opened in Yerevan.
The exhibition, the general sponsor of which was “ArmenTel” company, became the replica of the “Armenia Sacra” exposition, which was demonstrated in the Paris Louvre February 21 – May 21 of 2007 within the framework of the Year of Armenia in France.
The Holy See Echmiadzin, the Institute for study of ancient manuscripts - Matenadaran and the Museum of History of Armenia will for the first time jointly present over 200 priceless exhibits, which cover all the important stages of the Christian history of the Armenian people.
Over 30 khachkars (cross-stones), gathered from the whole territory of Armenia for the exposition in Louvre, were presented at the entrance of the Museum of History.
•    10 YEARS AGO: SEPTEMBER 5-11, 2012
PACE President’s call
On September 5 President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Jean-Claude Mignon said that Ramil Safarov’s liberation is “unacceptable”, and called on the Azeri authorities to reconsider their position.
“This scandalous liberation is having very negative consequences on the already-strained relations between Armenia and Azerbaijan, and also risks destabilizing the situation in the region. I call on the Azeri authorities to reconsider their position, in line with the standards and the ethical norms of the Council of Europe,” PACE President Mignon said.
“Damages Trust”
NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen said in Yerevan on September 6 that “the pardoning of Ramil Safarov by Azerbaijan damages trust and doesn't contribute to the peace process.”
Anders Fogh Rasmussen and Serzh Sargsyan in Yerevan on September 6, 2012 Anders Fogh Rasmussen and Serzh Sargsyan in Yerevan on September 6, 2012
“I am deeply concerned by the Azerbaijani decision to pardon Ramil Safarov. The act he committed was a terrible crime and should not be glorified,” Anders Fogh Rasmussen said.
“The diplomatic correctness – direct threat to regional security”
On September 7 Armenian President Serzh Sargsyan said that the transfer of Ramil Safarov to Azerbaijan and his release “make us seriously think about changing some of our approaches.”
At the meeting with the ambassadors of a number of countries accredited to the OSCE, the president said:
“The principles and the comprehensive understanding of security of the OSCE fully correspond to our vision. It’s extremely important that within the organization we have agreed to the idea that the security of any country cannot be provided at the expense of the others. We conscientiously fulfill all our tasks. But an event has happened recently which makes us seriously think about changing our approaches.
Serzh Sargsyan on September 7, 2012 Serzh Sargsyan on September 7, 2012
A person who committed a brutal crime was immediately released in Azerbaijan and we think that unfortunately this is not the last case. Everything began after the OSCE Minsk Group proposed its option of the Nagorno Karabakh conflict settlement in 2007. Many people remember how Azerbaijan refused that document, declaring then that it was generally unacceptable. After that Azerbaijan began providing its own comments to the principles. You remember how they tried to comment on the right for self-determination. You remember how they tried to comment on the word “referendum”. Then a show began. The essence of the show was to drag out time, accumulate large supplies of arms and try to resolve the Nagorno Karabakh conflict by force in suitable conditions.”
“We think that the purpose of justification of a murderer was not that Aliyev needs to increase his image inside his country; this is an attempt to test the reaction of the international community to Azerbaijan’s extraordinary steps. Otherwise, I think, there are a lot of people in Azerbaijan including its leadership, who could clearly see what consequences this step could have entailed. And the testing of international community’s patience, as I said, has begun earlier, when many years ago the Azeris began to roughly violate commitments provided by the Conventional Armed Forces Treaty and nobody reacted to these rough violations. When the Azeri President publicly instructed the National Academy of Sciences to write the history of Azerbaijan where no Armenians should have been mentioned, nobody paid attention to that fact. When Aliyev began to declare that Yerevan and Armenia are Azerbaijani territories, nobody reacted to that statement.
When Aliyev stated that their “number one enemy” is the Armenian nation and the enemy should be destroyed, nobody reacted to that statement either. To all our appeals and warnings, directed to both the Co-Chairs and the rest, that this is a beginning of a bad process, we received unacceptable answer. The answer is as follows: Aliyev’s statements are designed for the internal public. The statements meant for the internal and foreign public cannot differ at all. One can’t think in one way during half of the day and then think quite otherwise during the rest of it. Seeing this tolerance, Aliyev has already passed from statements to actions. The first action was made during the visit of the U.S. Secretary of State to the region when several subversive activities have been undertaken on the contact line and along the Armenian-Azerbaijani border. And the reaction was weak again. Now we are witnessing this extraordinary fact. And as I have said, this is unfortunately not the end… So to say, in the given situation the diplomatic correctness threatens regional security,” Serzh Sargsyan stressed.
•    5 YEARS AGO: SEPTMEBR 5-11, 2017
Aliyev pardons Lapshin
On September 11 President of Azerbaijan Ilham Aliyev pardoned blogger Alexander Lapshin.
Citizen of Russia and Israel Alexander Lapshin was sentenced to 3 years of imprisonment in July 2017 for visiting Nagorno-Karabakh in 2011 and 2012.
The blogger was detained in late 2016 in Minsk by Baku’s request. In February of 2017, Belarus extradited him to Azerbaijan.