Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում 2012թ. սեպտեմբերի 6-ին
Սեպտեմբերի 5-ին Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը եւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յաապ դե Հուպ Սխեֆերը քննարկել էին Հայաստան-ՆԱՏՕ քաղաքական խորհրդակցությունների կազմակերպման հարցերը՝ 26+1 ձեւաչափով։
Վարդան Օսկանյանը խոսել էր Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրով (IPAP) նախատեսվող միջոցառումների իրականացման կարեւորության մասին։
Նա, մասնավորապես, նշել էր, որ մշակվել է Հայաստանի ազգային անվտանգության հայեցակարգը, Երեւանում բացվել է ՆԱՏՕ-ի տեղեկատվական կենտրոնը, աշխատանքներ են տարվում Հայաստանում իրավիճակային ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ստեղծելու ուղղությամբ, մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ են առաջադրվել՝ պաշտպանական բարեփոխումներ իրականացնելու նպատակով։
Սեպտեմբերի 6-ին Արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանն Երեւանում հայտարարել էր ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի արդյունավետ քաղաքական երկխոսությունը շարունակելու եւ այն զարգացնելու պատրաստակամության մասին:
ՀՅԴ-ն դեմ է
Սեպտեմբերի 7-ին Ազգային Ժողովի ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Հրայր Կարապետյանը հայտարարել էր, որ իրենք դեմ են քվեարկելու «Ժառանգություն» խմբակցության առաջարկած Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին օրենքի նախագծին։
«Մենք շարունակում ենք աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորմանը Հայաստանին, ինչն արդեն տեղի է ունեցել դե ֆակտո»,- ասել էր նա եւ նշել, որ «այդ իրողության օրինական գրանցումը հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե անհնար լինի շարունակել ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացը»:
Բակո Սահակյանի երդմնակալությունը
Սեպտեմբերի 7-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանում տեղի էր ունեցել ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի երդմնակալության արարողությունը։
Բակո Սահակյանի երդմնակալության արարողությունը 2007թ. սեպտեմբերի 7-ին Բակո Սահակյանի երդմնակալության արարողությունը 2007թ. սեպտեմբերի 7-ին
Արարողությանը մասնակցել էր Հայաստանի պատվիրակությունը՝ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորությամբ։
«Սուրբ Հայաստան` վերադարձ տուն»
Սեպտեմբերի 11-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում բացվել էր «Սուրբ Հայաստան` վերադարձ տուն» ցուցահանդեսը:
Ցուցահանդեսը,  որի գլխավոր հովանավորն էր «ԱրմենՏել» ընկերությունը,  Ֆրանսիայում Հայաստանի Տարվա շրջանակներում Լուվրում 2007 թ. փետրվարի 21-ից մայիսի 21-ը ներկայացված «Սուրբ Հայաստան» (Armenia Sacra) ցուցահանդեսի ճիշտ կրկնօրինակն էր:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը, Մատենադարանը ու Հայաստանի պատմության թանգարանն առաջին անգամ Երեւանում համատեղ ներկայացրել էին ավելի քան 200 գլուխգործոցներ, որոնք արտացոլում են հայ ժողովրդի քրիստոնեական պատմության բոլոր գլխավոր փուլերը:
Պատմության թանգարանի մուտքի մոտ ներկայացված էին Լուվրում ցուցադրվելու նպատակով Հայաստանի ամբողջ տարածքից հավաքված եւ բարեհաջող հայրենիք վերադարձած ավելի քան 30 խաչքարեր:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 5-11
ԵԽԽՎ-ի նախագահի կոչը
Սեպտեմբերի 5-ին Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Ժան-Կլոդ Մինյոնն ասել էր, որ Ռամիլ Սաֆարովի ազատ արձակումը «անընդունելի» է եւ Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ էր արել վերանայել իրենց որոշումը:
«Այս սկանդալային ազատ արձակումը շատ բացասական հետեւանքներ է ունենում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առանց այն էլ լարված հարաբերությունների վրա ու վտանգում է ապակայունացնել տարածաշրջանի իրավիճակը: Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ եմ վերանայել իրենց որոշումը`Եվրոպայի Խորհրդի չափանիշների եւ էթիկական նորմերին համապատասխան», - ասել էր ԵԽԽՎ նախագահը:
«Վնասում է վստահությանը»
Սեպտեմբերի 6-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենն Երեւանում ասել էր, «որ Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելը վնասում է վստահությանը ու չի նպաստում խաղաղ գործընթացին»:
Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում 2012թ. սեպտեմբերի 6-ին Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը եւ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում 2012թ. սեպտեմբերի 6-ին
«Ես չափազանց մտահոգված եմ Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու Ադրբեջանի որոշմամբ: Նրա գործածը ահավոր հանցագործություն էր եւ չպետք է հերոսացվի», - ասել էր Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը:
«Դիվանագիտական կոռեկտությունը ուղղակի վնաս է տարածաշրջանի անվտանգությանը»
Սեպտեմբերի 7-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ Ռամիլ Սաֆարովի փոխանցումը Ադրբեջանին ու վերջինիս ազատ արձակումը «ստիպում է մեզ լրջորեն մտածել մեր որոշ մոտեցումների փոփոխության մասին»:
Ընդունելով ԵԱՀԿ-ում հավատարմագրված մի շարք երկրների դեսպաններին, նախագահն ասել էր.
«ԵԱՀԿ-ի սկզբունքները եւ անվտանգության համապարփակ ընկալումն ամբողջովին համահունչ են մեր պատկերացումներին: Շատ կարեւոր է, որ մենք կառույցի շրջանակներում համաձայնվել ենք, որ որեւէ երկրի անվտանգություն չի կարող ապահովվել այլ երկրի անվտանգության հաշվին: Մենք բարեխղճորեն կատարում ենք մեր բոլոր հանձնառությունները: Բայց վերջերս տեղի ունեցավ մի իրադարձություն, որ ստիպում է մեզ լրջորեն մտածել մեր որոշ մոտեցումների փոփոխության մասին:
Սերժ Սարգսյանը 2012թ. սեպտեմբերի 7-ին Սերժ Սարգսյանը 2012թ. սեպտեմբերի 7-ին
Ադրբեջանում անհապաղ արդարացվեց վայրենի հանցագործություն կատարած մի անձնավորություն, եւ այս իրադարձությունը, իհարկե, ցավոք սրտի, մեր կարծիքով, վերջինը չէ: Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ 2007թ. Մինսկի խումբն առաջարկեց ԼՂ խնդրի կարգավորման իր տարբերակը: Շատերը հիշում են, թե ինչպես էր Ադրբեջանը հրաժարվում այդ փաստաթղթից, այնուհետեւ՝ դեկլարատիվ հայտարարություն արեց, որ այդ փաստաթուղթն ընդհանուր առմամբ իր համար ընդունելի է, այնուհետեւ սկսեց սեփական մեկնաբանությունները տալ սկզբունքներին: Հիշում եք, թե ինչպես էին նրանք փորձում մեկնաբանել ինքնորոշման իրավունքը: Հիշում եք, թե ինչպես էին նրանք փորձում մեկնաբանել «ռեֆերենդում» հասկացողությունը: Եվ սկսվեց մի ներկայացում, որի ողջ իմաստը կայանում էր հետեւյալում՝ ձգել ժամանակ, կուտակել սպառազինությունների մեծ պաշար եւ հարմար պարագաներում ռազմական ճանապարհով փորձել լուծել ԼՂ խնդիրը», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Մեր կարծիքով, մարդասպանին արդարացնելու նպատակը կայանում է ոչ թե նրանում, որ Ալիեւին անհրաժեշտ է հեղինակություն բարձրացնել իր երկրի ներսում, այլ սա մի փորձ է փորձարկելու միջազգային հանրության արձագանքները Ադրբեջանի արտառոց քայլերին: Հակառակ պարագայում, կարծում եմ, որ Ադրբեջանում, այդ թվում՝ նաեւ ղեկավար կազմում կան բազմաթիվ մարդիկ, ովքեր կարող էին շատ պարզ տեսնել, թե ինչ հետեւանքների կարող է բերել այսպիսի քայլը: Եվ միջազգային հանրության համբերության այդ փորձարկումը, ինչպես ասացի, վաղուց է սկսվել՝, երբ ադրբեջանցիները տարիներ առաջ սկսեցին կոպտորեն խախտել սովորական սպառազինությունների մասին պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունները, որեւէ մեկը չարձագանքեց այս կոպիտ խախտումներին: Երբ Ադրբեջանի նախագահը հրապարակավ ցուցում տվեց Գիտությունների ազգային ակադեմիային՝ շարադրել Ադրբեջանի մի պատմություն, որտեղ հայերը բնավ չպետք է լինեին, որեւէ մեկը ուշադրություն չդարձրեց այս հանգամանքին:
Երբ Ալիեւը սկսեց հայտարարել, որ Երեւանը եւ ընդհանրապես Հայաստանը ադրբեջանական տարածքներ են, որեւէ մեկը չարձագանքեց այս հայտարարությանը: Եվ երբ Ալիեւը հայտարարեց, որ իրենց թիվ մեկ թշնամին հայությունն է, եւ թշնամուն պետք է ոչնչացնել, որեւէ մեկը չարձագանքեց: Մեր բոլոր զգուշացումներին, մեր բոլոր խնդրանքներին եւ՛ համանախագահներին, եւ՛ մնացածներին, որ սա վատ գործընթացի սկիզբ է, ստանում էինք անընդունելի պատասխաններ: Իսկ պատասխանը հետեւյալն է, որ Ալիևի այդ հայտարարությունները նախատեսված են ներքին սպառման համար: Հայտարարությունների այդպիսի խզվածություն ներքին եւ արտաքին սպառման համար ընդհանրապես չի կարող գոյություն ունենալ: Չի կարող մարդը մինչեւ օրվա կեսը մտածել մի կերպ, երկրորդ կեսին՝ մեկ այլ կերպ: Տեսնելով այս հանդուրժողականությունը՝ Ալիեւը արդեն հայտարարություններից անցավ գործողությունների: Եվ առաջին գործողությունը կայացավ նրանում, որ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի քարտուղարի տարածաշրջան այցելության ժամանակ ոչ միայն արդեն շփման գծում, այլեւ հայ-ադրբեջանական սահմանին կազմակերպեցին մի քանի դիվերսիոն գործողություններ: Եվ էլի արձագանքը թույլ էր: Հիմա մենք վկան ենք այս արտառոց փաստի: Եվ ինչպես ասացի, ցավոք, սա վերջը չէ։ Այսպես ասած դիվանագիտական կոռեկտությունը ներկա պարագայում ուղղակի վնաս է հասցնում մեր տարածաշրջանի անվտանգությանը», - շեշտել էր Սերժ Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2017 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 5-11
Ալիեւը ներում է շնորհել Լապշինին
Սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ներում էր շնորհել Ադրբեջանում դատապարտված բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին։
Ռուսաստանի եւ Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինն 2017 տարվա հուլիսին դատապարտվել էր 3 տարի ազատազրկման՝ 2011 եւ 2012 թթ. Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու համար:
Բլոգերը ձերբակալվել էր 2016թ. վերջին Մինսկում՝ Ադրբեջանի դիմումով: 2017թ. փետրվարին Բելառուսը նրան արտահանձնել էր Բաքվին։

Андерс Фог Расмуссен и Серж Саргсян в Ереване 6 сентября 2012 года
Министр иностранных дел Армении Вардан Осканян и генсек НАТО Яап де Хуп Схеффер обсудили 5 сентбря вопросы организации политических консультаций Армения-НАТО в формате 26+1.
Вардан Осканян заявил о важности реализации мероприятий, предусмотренных Планом действий индивидуального партнерства (IPAP) Армении с НАТО.
В частности, отметил министр, уже разработана Концепция национальной безопасности Армении, в Ереване открыт Информационный центр НАТО, идет работа над созданием в Армении ситуационного центра управления кризисами, выдвинут ряд законодательных инициатив для осуществления оборонных реформ.
6 сентября Осканян заявил в Ереване о готовности Армении продолжать и развивать эффективный политический диалог с НАТО.
«Дашнакцутюн» - против
7 сентября руководитель фракции «Дашнакцутюн» в парламенте Армении Грайр Карапетян заявил, что они будут голосовать против законопроекта о признании Нагорно-Карабахской Республики Арменией, предложенного фракцией «Наследие».
«Мы продолжаем выступать за воссоединение Нагорного Карабаха с Арменией, которое де-факто уже произошло», - заявил он и отметил, что «правовое оформление этой реальности возможно лишь в случае невозможности дальнейшего продолжения переговорного процесса по урегулированию карабахской проблемы».
Инаугурация Бако Саакяна
7 сентября на специальном заседании Национального Собрания  Нагорно-Карабахской Республики (НКР) прошла инаугурация президента НКР Бако Саакяна.
Инаугурация Бако Саакяна 7 сентября 2007 года Инаугурация Бако Саакяна 7 сентября 2007 года
В церемонии принимала участие делегация Армении во главе с президентом Робертом Кочаряном.
«Святая Армения - возвращение домой»
11 сентября в Ереване открылась выставка «Святая Армения - возвращение домой».
Выставка, генеральным спонсором которой выступила компания «АрменТел», стала
точной копией эскпозиции «Святая Армения» /Armenia Sacra/, которая демонстрировалась в парижском Лувре с 21 февраля по 21 мая 2007 года в рамках Года Армении во Франции.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин, Институт изучения древних рукописей-Матенадаран и Музей истории Армении впервые совместно представили более 200 бесценных экспонатов, охватывающих все важные этапы христианской истории армянского народа.
У входа в Музей истории были представлены более 30 хачкаров, собранных со всей территории Армении для показа в Лувре и благополучно вернувшихся на родину.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 5-11 СЕНТЯБРЯ 2012 ГОДА
Призыв президента ПАСЕ
Президент ПАСЕ Жан-Клод Миньон сказал 5 сентября, что освобождение Рамиля Сафарова «неприемлемо», и призвал власти Азербайджана пересмотреть свое решение.
«Это скандальное освобождение имеет большие отрицательные последствия на и так напряженные отношения между Арменией и Азербайджаном и может дестабилизировать ситуацию в регионе. Я призываю власти Азербайджана пересмотреть свое решение в соответствии с этическими нормами и критериями Совета Европы»,- сказал президент ПАСЕ.
«Подрывает доверие»
Генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен заявил 6 сентября в Ереване, что «помилование Рамиля Сафарова не способствует мирному процессу и подрывает доверие».
Андерс Фог Расмуссен и Серж Саргсян в Ереване 6 сентября 2012 года Андерс Фог Расмуссен и Серж Саргсян в Ереване 6 сентября 2012 года
«Я глубоко обеспокоен решением Азербайджана о помиловании Рамиля Сафарова. То, что он совершил, является ужасным преступлением, которое не должно героизироваться», - сказал Андерс Фог Расмуссен.
«Политкорректность - прямая угрозой региональной безопасности»
7 сентября президент Армении Серж Саргсян сказал, что передача Рамиля Сафарова в Азербайджан и помилование последнего «заставляют нас серьезно думать об изменении некоторых наших подходов».
Принимая послов ряда стран, аккредитованных в ОБСЕ, президент сказал:
«Принципы ОБСЕ и ее видение безопасности полностью созвучны нашим представлениям. Очень важно, что в рамках этой организации мы согласились, что безопасность одной страны не может быть обеспечиваться за счет безопасности другой. Мы добросовестно выполняем все наши обязательства. Однако недавно произошло событие, которое заставляет нас серьезно подумать об изменении некоторых наших подходов.
Серж Саргсян 7 сентября 2012 года Серж Саргсян 7 сентября 2012 года
В Азербайджане было незамедлительно оправдано лицо, совершившее дикое убийство, и это событие, к сожалению, на наш взгляд, не последнее. Все началось с того, что в 2007 Минская группа ОБСЕ предложила свой вариант разрешения карабахской проблемы. Многие помнят, как Азербайджан отказывался от этого документа, а затем сделал заявление о том, что этот документ в целом приемлем для него, после чего начал давать собственные комментарии принципам. Помните, как они пытались комментировать принцип права на самоопределение. Помните, как они пытались комментировать понятие «референдума». И началось шоу, целью которого было тянуть время, накапливать большие запасы вооружений и при удобном случае попробовать решить карабахскую проблему военным путем».
«На наш взгляд, целью оправдания убийцы не в том, что Алиеву необходимо поднять свой авторитет внутри своей страны, а делается попытка протестировать реакцию международного сообщества на столь беспрецедентный шаг Азербайджана. В противном случае, думаю, что в Азербайджане, в том числе, и во властных структурах, есть много людей, которые могли ясно видеть, к чему приведет подобный шаг. И этот тест реакции международного сообщества, как я сказал, начался давно, когда азербайджанцы много лет назад начали грубо нарушать обязательства, установленные Договором об обычных вооружениях в Европе, и никто не отреагировал на эти грубые нарушения. Когда президент Азербайджана публично дал указание Национальной академии наук написать такую историю Азербайджана, в которой армянам вообще нет места, никто не обратил внимания на это обстоятельство.
Когда Алиев начал заявлять, что Ереван и вообще вся Армения являются исконно азербайджанскими землями, никто не отреагировал на это заявление. И когда Алиев заявил, что их врагом «номер один» является армянство, и врага необходимо уничтожить, никто не отреагировал. На все наши предупреждения, на все наши просьбы посредникам и остальным о том, что это начало плохого процесса, мы получали неприемлемый ответ - заявления Алиева адресованы для внутреннего потребления. Не должно быть таких различий в заявлениях для внутреннего и внешнего потребления. Не может человек полдня думать одно, а остальные полдня – другое. Видя эту терпимость, Алиев от заявлений перешел к действиям. И первое действие состояло в том, что в ходе регионального визита госсекретаря США на линии соприкосновения и на армяно-азербайджанской границе они организовали несколько диверсионных действий. И вновь реакция была слабой. Сейчас мы стали свидетелями этого чрезвычайного факта. И как я уже отметил, к сожалению, оно не последнее. Так называемая политическая корректность на данный момент является прямой угрозой региональной безопасности», - подчеркнул Серж Саргсян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД:  5-11 СЕНТЯБРЯ 2017 ГОДА
Алиев помиловал Лапшина
11 сентября Ильхам Алиев помиловал осужденного в Азербайджане блогера Александра Лапшина.
Гражданин России и Израиля Александр Лапшин в июле 2017 года был приговорен к 3 годам лишения свободы за посещение Нагорного Карабаха в 2011 и 2012 гг.
Блогер был арестован в конце 2016 г. в Минске по запросу Азербайджана. В феврале 2017 года Беларусь экстрадировала его в Баку.