Լուսանկարը` Postimees/Scanpix
Հոկտեմբերի 8-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանյան համանախագահ Յուրի Մերզլյակովն Մեդիամաքս-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ «դեռեւս վաղ է խոսել այն մասին, որ տարածաշրջան նախատեսվող այցի ընթացքում միջնորդները կողմերին կներկայացնեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման փաստաթղթավորված առաջարկներ»:
«Մենք դեռ քննարկելու եւ մանրամասնելու ենք դրանք: Խոսքը գնում է ամենանախնական գաղափարների մասին, որոնք վերաբերվում են նույնիսկ ոչ թե կարգավորմանը, այլ խաղաղ գործընթացի վերսկսմանը»,- ասել էր ռուսաստանցի համանախագահը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք ուժի մեջ կմնան 2001 թվականին Փարիզում եւ Քի Վեսթում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների կողմից ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, Յուրի Մերզլյակովն ասել էր.
Յուրի Մերզլյակովը Յուրի Մերզլյակովը
«Մենք ելնում ենք այն պայմանավորվածություններից, որոնք ձեռք են բերվել ամենաբարձր մակարդակի վրա` երկու երկրների նախագահների միջեւ: Այլ պայմանավորվածությունների մասին ես ոչինչ չգիտեմ: Մենք ելնում ենք այն կետից, որի վրա կանգ էին առել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները համարյա մեկ տարի առաջ կայացած իրենց վերջին հանդիպման ժամանակ»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 08-14
«Հաջողությամբ չեն պսակվել»
Հոկտեմբերի 13-ին Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարար Իգոր Լեւիտինը հաստատել էր տեղեկությունն այն մասին, որ Ռուսաստանը բանակցություններ էր վարել Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ` Կարս-Գյումրի երթուղով երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման ուղղությամբ, որոնք, սակայն, հաջողությամբ չեն պսակվել:
Լեւիտինը RBC Daily-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ բանակցություններն անցկացվում էին Կարս-Ախալքալաք-Բաքու նոր երկաթուղի կառուցելու Թուրքիայի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի ծրագրի համատեքստում:
Իգոր Լեւիտինը Իգոր Լեւիտինը
«Թուրք եւ ադրբեջանցի գործընկերների հետ նախնական բանակցությունների ընթացքում մենք ասում էինք, որ նոր ճյուղի շինարարությունը լրացուցիչ միջոցներ կպահանջի: Մենք ճյուղ ունենք, եւ այն կարելի է բացել երրորդ կողմի` Հայաստանի միջոցով, որը պատրաստ է մասնակցել բոլոր հարցերի կարգավորմանը»,- ասել էր Իգոր Լեւիտինը:
Ռուսաստանցի նախարարն ասել էր, որ «այդ առաջարկը չընդունվեց. Ադրբեջանը հաստատեց, որ մասնակցելու է Կարս-Ախալքալաք-Բաքու երկաթուղային գծի շինարարությանը»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 08-14
«Հայաստանի նախագահը ժամանակին հետ կանգնեց»
Հոկտեմբերի 10-ին Ռուսաստանի նախագահի խորհրդական Սերգեյ Գլազեւն հայտարարել էր, որ «Հայաստանի նախագահը ժամանակին հետ կանգնեց եւ կարգի հրավիրեց իր կառավարությունը»:
«Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում Գլազեւը ասել էր, որ «Հայաստանին գրեթե խցկել են կոնվեյերի մեջ, բայց մեր փորձագետների օգնությամբ մենք օգնեցինք հայ գործընկերներին վերլուծել Եվրամիության հետ համաձայնագրի տեքստը»:
Սերգեյ Գլազեւն ու Վլադիմիր Պուտինը Սերգեյ Գլազեւն ու Վլադիմիր Պուտինը
«Չի կարելի միաժամանակ ասոցացվել Եվրամիության հետ եւ Ռուսաստանի հետ ընդհանուր տնտեսական տարածքի համաձայնագիր ստորագրել: Հայաստանի կառավարությունը խճճվել էր այդ ընտրության մեջ: Նրանք էլ էին կարծում, որ կարելի է միաժամանակ ստորագրել ԵՄ-ի հետ համաձայնագիր եւ, օրինակ, լինել ՀԱՊԿ-ի կազմում: Իսկ այնտեղ կա նաեւ քաղաքական մաս, որտեղ գրված է, որ ԵՄ-ի հետ ասոցացված կողմը պարտավորվում է հետեւել եվրոպական քաղաքականությանը եւ ԵՄ հովանու ներքո մասնակցել տարածարջանային հակամարտությունների կարգավորմանը: Եվ այդ ժամանակ նախագահը, որպես երկրի անվտանգության համար պատասխանատու անձ, հարց է տալիս. «Ինչպե՞ս են նրանք ԵՄ հովանու ներքո մասնակցելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը»: Հետաքրքիր հարց է: Երբ սկսում են նման պարզ հարցեր տալ, ակնհայտ է դառնում, որ Ասոցացման համաձայնագրի նախագիծը զրկում է երկիրն ինքնիշխանությունից, անկախությունից եւ նրան վերածում է Եվրամիության գաղութի»,- ասել էր Գլազեւը:

Фото: Postimees/Scanpix
Российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Юрий Мерзляков сказал 8 октября в интервью Медиамакс, что «пока рано говорить о том, что мы представим документально оформленные предложения по урегулированию карабахского конфликта».
«Мы будем еще неоднократно их обсуждать и детализировать. Речь идет о самых предварительных идеях, которые касаются даже на самого урегулирования, а перспектив возобновления мирного процесса», - сказал российский посредник.
Юрий Мерзляков Юрий Мерзляков
Отвечая на вопрос - остаются ли в силе договоренности, достигнутые президентами Армении и Азербайджана в 2001 году на переговорах в Париже и Ки Весте, Юрий Мерзляков говорил:
«Мы исходим из договоренностей, достигнутых на высшем уровне - между президентами двух стран. О других договоренностях я ничего не знаю. Пока мы исходим из того, на чем остановились президенты Армении и Азербайджана в ходе своей последней встречи, состоявшейся почти год назад».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 08-14 ОКТЯБРЯ 2008 ГОДА
«Не увенчались успехом»
13 октября министр транспорта России Игорь Левитин подтвердил, что Россия вела переговоры с Азербайджаном и Турцией о возобновлении железнодорожного сообщения по маршруту Карс-Гюмри, которые не увенчались успехом.
Российский министр сказал в интервью газете РБК daily, что переговоры велись в контексте планов Турции, Азербайджана и Грузии о строительстве новой железной дороги Карс-Ахалкалаки-Баку.
Игорь Левитин Игорь Левитин
«В ходе предварительных переговоров с турецкими и азербайджанскими коллегами мы говорили, что строительство новой ветки - это всегда дополнительные средства. У нас уже есть железнодорожная ветка, и ее можно открыть посредством третьей стороны [Армении], готовой участвовать в урегулировании всех этих вопросов», - говорил Левитин.
Российский министр отметил, что «это предложение не было принято - Азербайджан подтвердил, что они будут принимать участие в строительстве железнодорожной линии Карс-Ахалкалаки-Баку».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 08-14 ОКТЯБРЯ 2013 ГОДА
«Президент Армении вовремя спохватился»
10 октября советник президента России Сергей Глазьев сказал, что «президент Армении вовремя спохватился и одернул свое правительство».
В интервью радиостанции «Эхо Москвы» Глазьев заявил, что «Армению почти затащили в конвейер, но с помощью наших экспертов мы помогли армянским коллегам проанализировать текст соглашения с Евросоюзом».
Сергей Глазьев и Владимир Путин Сергей Глазьев и Владимир Путин
«Нельзя быть и в Ассоциации с Евросоюзом, и подписать соглашение о Едином экономическом пространстве с Россией. Юридически очевидно, что это невозможно. Армянское правительство запуталось в этом выборе. Они тоже думали, что можно одновременно подписать соглашение с ЕС и быть, например, в ОДКБ. А там есть еще и политическая часть, где написано, что сторона, заключающая ассоциацию с ЕС, обязуется следовать в фарватере европейской политике и участвовать под руководством ЕС в регулировании региональных конфликтов. И тогда президент, как человек, отвечающий за безопасность страны, задает вопрос: «как под руководством ЕС они будут участвовать в урегулировании конфликта с Азербайджаном по Нагорному Карабаху?». Интересный вопрос. Когда начинают задавать такие простые вопросы, становится ясно, что проект Соглашения об ассоциации лишает страну суверенитета, независимости и ставит ее просто в роль колонии Евросоюза»,- говорил Глазьев.