Լուսանկարը` Postimees/Scanpix
Հոկտեմբերի 8-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանյան համանախագահ Յուրի Մերզլյակովն Մեդիամաքս-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ «դեռեւս վաղ է խոսել այն մասին, որ տարածաշրջան նախատեսվող այցի ընթացքում միջնորդները կողմերին կներկայացնեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման փաստաթղթավորված առաջարկներ»:
«Մենք դեռ քննարկելու եւ մանրամասնելու ենք դրանք: Խոսքը գնում է ամենանախնական գաղափարների մասին, որոնք վերաբերվում են նույնիսկ ոչ թե կարգավորմանը, այլ խաղաղ գործընթացի վերսկսմանը»,- ասել էր ռուսաստանցի համանախագահը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք ուժի մեջ կմնան 2001 թվականին Փարիզում եւ Քի Վեսթում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների կողմից ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, Յուրի Մերզլյակովն ասել էր.
Յուրի Մերզլյակովը Յուրի Մերզլյակովը
«Մենք ելնում ենք այն պայմանավորվածություններից, որոնք ձեռք են բերվել ամենաբարձր մակարդակի վրա` երկու երկրների նախագահների միջեւ: Այլ պայմանավորվածությունների մասին ես ոչինչ չգիտեմ: Մենք ելնում ենք այն կետից, որի վրա կանգ էին առել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները համարյա մեկ տարի առաջ կայացած իրենց վերջին հանդիպման ժամանակ»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 08-14
«Հաջողությամբ չեն պսակվել»
Հոկտեմբերի 13-ին Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարար Իգոր Լեւիտինը հաստատել էր տեղեկությունն այն մասին, որ Ռուսաստանը բանակցություններ էր վարել Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ` Կարս-Գյումրի երթուղով երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման ուղղությամբ, որոնք, սակայն, հաջողությամբ չեն պսակվել:
Լեւիտինը RBC Daily-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ բանակցություններն անցկացվում էին Կարս-Ախալքալաք-Բաքու նոր երկաթուղի կառուցելու Թուրքիայի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի ծրագրի համատեքստում:
Իգոր Լեւիտինը Իգոր Լեւիտինը
«Թուրք եւ ադրբեջանցի գործընկերների հետ նախնական բանակցությունների ընթացքում մենք ասում էինք, որ նոր ճյուղի շինարարությունը լրացուցիչ միջոցներ կպահանջի: Մենք ճյուղ ունենք, եւ այն կարելի է բացել երրորդ կողմի` Հայաստանի միջոցով, որը պատրաստ է մասնակցել բոլոր հարցերի կարգավորմանը»,- ասել էր Իգոր Լեւիտինը:
Ռուսաստանցի նախարարն ասել էր, որ «այդ առաջարկը չընդունվեց. Ադրբեջանը հաստատեց, որ մասնակցելու է Կարս-Ախալքալաք-Բաքու երկաթուղային գծի շինարարությանը»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 08-14
«Հայաստանի նախագահը ժամանակին հետ կանգնեց»
Հոկտեմբերի 10-ին Ռուսաստանի նախագահի խորհրդական Սերգեյ Գլազեւն հայտարարել էր, որ «Հայաստանի նախագահը ժամանակին հետ կանգնեց եւ կարգի հրավիրեց իր կառավարությունը»:
«Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում Գլազեւը ասել էր, որ «Հայաստանին գրեթե խցկել են կոնվեյերի մեջ, բայց մեր փորձագետների օգնությամբ մենք օգնեցինք հայ գործընկերներին վերլուծել Եվրամիության հետ համաձայնագրի տեքստը»:
Սերգեյ Գլազեւն ու Վլադիմիր Պուտինը Սերգեյ Գլազեւն ու Վլադիմիր Պուտինը
«Չի կարելի միաժամանակ ասոցացվել Եվրամիության հետ եւ Ռուսաստանի հետ ընդհանուր տնտեսական տարածքի համաձայնագիր ստորագրել: Հայաստանի կառավարությունը խճճվել էր այդ ընտրության մեջ: Նրանք էլ էին կարծում, որ կարելի է միաժամանակ ստորագրել ԵՄ-ի հետ համաձայնագիր եւ, օրինակ, լինել ՀԱՊԿ-ի կազմում: Իսկ այնտեղ կա նաեւ քաղաքական մաս, որտեղ գրված է, որ ԵՄ-ի հետ ասոցացված կողմը պարտավորվում է հետեւել եվրոպական քաղաքականությանը եւ ԵՄ հովանու ներքո մասնակցել տարածարջանային հակամարտությունների կարգավորմանը: Եվ այդ ժամանակ նախագահը, որպես երկրի անվտանգության համար պատասխանատու անձ, հարց է տալիս. «Ինչպե՞ս են նրանք ԵՄ հովանու ներքո մասնակցելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը»: Հետաքրքիր հարց է: Երբ սկսում են նման պարզ հարցեր տալ, ակնհայտ է դառնում, որ Ասոցացման համաձայնագրի նախագիծը զրկում է երկիրն ինքնիշխանությունից, անկախությունից եւ նրան վերածում է Եվրամիության գաղութի»,- ասել էր Գլազեւը:

• 15 YEARS AGO: OCTOBER 08-14, 2003
Russian co-chairman of the OSCE Minks Group Yury Merzlyakov told Mediamax in the exclusive interview on October 8, 2003 that “it is still early to talk about formalized proposals on the Nagorno-Karabakh conflict settlement”.
“We are going to discuss and analyze them repeatedly. The matter concerns preliminary ideas not for the settlement itself, but for the prospects of resumption of the peace process,” said the Russian mediator.
Yuri Merzlyakov Photo: Postimees/Scanpix
When asked about the validity of agreements reached by Armenian and Azerbaijani presidents in Paris and Key West in 2001, Merzlyakov replied:
“We proceed from the agreements reached at the highest level - between the presidents of the two countries. I know no other agreements. For the present, we proceed from what the Armenian and Azerbaijani presidents stopped at during their last meeting held almost a year ago.”
• 10 YEARS AGO: OCTOBER 08-14, 2008
“The talks failed”
On October 13, 2008 Russian Minister of Transport Igor Levitin confirmed that Russia negotiated with Azerbaijan and Turkey on resuming the Kars-Gyumri railroad communication, but the talks failed.
Levitin said in the interview to RBC Daily newspaper that the negotiations were held in the context of the joint Turkey-Georgia-Azerbaijan plans of constructing a new railroad for the Kars-Akhalkalaki-Baku route.
Igor Levitin
“During the preliminary talks with our Turkish and Azerbaijani colleagues, we said that the construction of the new ramification always requires additional means. We already had a railroad ramification, and it could be opened by means of the third side [Armenia], who is ready to contribute to settling all these issues,” told Levitin.
The Russian Minister of Transport noted that “this proposal was not accepted – Azerbaijan confirmed they would participate in the construction of Kars-Akhalkalaki-Baku railroad”.
• 5 YEARS AGO: OCTOBER 08-14, 2013
“Armenian president thought better of it in time”
On October 10, 2013 Russian President's Advisor Sergey Glazyev said regarding the EU-Armenia Association Agreement that "the Armenian President thought better of it in time and pulled up his government".
In the interview to "Echo of Moscow" radio station, Glazyev said that “Armenia was almost dragged into a conveyor, but we helped our Armenian counterparts analyze the text of the agreement with the assistance of our experts".
Sergey Glazyev and Vladimir Putin
"One can't sign the Association Agreement with the EU and the Agreement on Common Economic Space with Russia simultaneously. Obviously, it's impossible from the legal point of view. The Armenian government got mixed up in the choice. They also thought they could simultaneously sign the Agreement with the EU and remain in the CSTO, for instance. And there is a political component there as well, which reads that the side concluding an Association Agreement with the EU is committed to following the lead of the European policy and take part in settlement of the regional conflicts under the EU guidance. And then the president, as the person responsible for the national security, asks: "How is it possible to be involved in the settlement of NK conflict with Azerbaijan under the EU leadership?" That's an interesting question. When such simple questions are asked, it becomes obvious that the draft Association Agreement deprives the country of sovereignty and independence and makes it essentially a EU colony,” said Glazyev.