Հայ խաղաղապահները Իրաքում
Օգոստոսի 19-ին Վաշինգթոնում Հայաստանի դեսպանությունը հայտարարություն էր տարածել սակրավորների դասակ եւ զինվորական բժիշկներ Իրաք ուղարկելու հայկական կողմի պատրաստակամության մասին՝ այդ երկրի վերականգնման գործընթացին մասնակցելու համար:
Հայ խաղաղապահները Իրաքում Հայ խաղաղապահները Իրաքում
«Հայաստանը մշտական կապ է պահպանել ԱՄՆ կառավարության հետ մինչեւ Իրաքում ռազմական գործողությունների սկսելը, դրանց ընթացքում եւ դրանցից հետո` ամերիկյան զորքերին ցանկացած անհրաժեշտ եւ հնարավոր օգնություն ցույց տալու նպատակով», - ասված էր Հայաստանի դեսպանության հաղորդագրության մեջ:
ԵԿԳ կոչը
Pernod Ricard միջազգային խմբի կազմում ընդգրկված Երեւանի կոնյակի գործարանի (ԵԿԳ) ղեկավարությունն օգոստոսի 19-ին Հայաստանի իշխանություններին կոչ էր արել «ձեռնարկել միջոցներ, որպեսզի ներմուծվող սպիրտերը, որոնց որակը եւ ծագումը վերահսկելի չեն, չօգտագործվեն հայկական կոնյակի արտադրության համար»:
Երեւանի կոնյակի գործարանում Երեւանի կոնյակի գործարանում
«Չնայած նրան, որ սպիրտների ներմուծումը, հավանաբար, անօրինական չէ, ԵԿԳ ղեկավարությունը խիստ մտահոգված է շուկայում «հայկական կոնյակի» հայտնվելու հնարավորությամբ, որն իրենից կներկայացնի ոչ ավելին, քան սովորական բրենդի: Դա կարող է մոլորության մեջ գցել սպառողներին եւ կհանգեցնի հայկական կոնյակի նկատմամբ վստահության կորստին»,- ասված էր ԵԿԳ հայտարարությունում:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 13-19
Անջատումը Western Union-ից եւ Moneygram-ից
Օգոստոսի 14-ին հայտնի դարձավ, որ Ստեփանակերտում գործող հայկական առեւտրային բանկերի մասնաճյուղերն անջատվել են դրամական փոխանցումների Western Union եւ Moneygram համակարգերից:
Դրանից մեկ օր առաջ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տեղեկացրել էին, որ իշխանությունները Ադրբեջանի տարածքում Western Union-ի եւ Moneygram-ի աշխատանքը վերսկսելու որոշում են կայացրել, քանի որ նշված ընկերությունները «դադարեցրել են անօրինական գործունեությունը գրավյալ տարածքներում»:
Իրավիճակը Վրաստանում
Օգոստոսի 14-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից հրավիրված Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկվել էր Վրաստանում ստեղծված իրավիճակը:
Նախագահը մտահոգություն էր հայտնել ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ եւ ողջունել առկա կառուցողական դիրքորոշումները, որոնք ուղղված են տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը:
Սերժ Սարգսյանը շեշտել էր, որ Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է, իսկ Վրաստանը` բարեկամ երկիր, հետեւաբար, Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է խնդրի շուտափույթ խաղաղ կարգավորմամբ: Նախագահը վերահաստատել էր Հայաստանի «մարդասիրական միջանցք» հանդիսանալու պատրաստակամությունը եւ հանձնարարել էր Եվրամիության անդամ երկրների քաղաքացիների տարանցիկ ուղեւորությունների համար ժամանակավորապես սահմանել առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմ:

Armenian peacekeepers in Iraq
On August 19, Armenia offered a de-mining  platoon and medical officers to assist in the U.S.-led post-war operations in Iraq.
Armenian peacekeepers in Iraq Armenian peacekeepers in Iraq
"The Republic of Armenia has maintained permanent liaison with the United States Government before, during, and after Operation Iraqi Freedom to provide all necessary and possible support to the U.S. armed forces," read the media advisory of the Armenian Embassy in Washington.
Yerevan Brandy Company urges action
On the same day the administration of Yerevan Brandy Company (YBC), member of the international Pernod Ricard Group, urged Armenian authorities “to take measures so that the imported spirits of unchecked quality and origin are not used for production of Armenian brandy.”
At the Yerevan Brandy Company  At the Yerevan Brandy Company
“Despite the fact that the import of spirits is probably legal, YBC leadership is concerned with the possibility that “cognac from Armenia” that is nothing but simple brandy appears on the market. This might mislead the consumers and result in loss of confidence towards the true Armenian brandy,” read the statement by YBC press service.
•    10 YEARS AGO: AUGUST 13-19, 2008
Western Union and Moneygram disconnect from Karabakh
It became known on August 14 that the branches of Armenian commercial banks in Stepanakert, Artsakh (Nagorno-Karabakh) were disconnected from Western Union and Moneygram money transfer systems.
The day before Azerbaijani media reported that the authorities of the country decided to renew the operation of Western Union and Moneygram in the territory of Azerbaijan after the mentioned companies “ceased the illegal activity in the occupied territories”.
The situation in Georgia
Armenian President Serzh Sargsyan convened a session of the National Security Council on August 14 to discuss the situation in Georgia, which was at war with Russia at that time.
Sargsyan expressed concern about the conflict and welcomed constructive steps aimed at establishment of peace and stability in the region.
The President emphasized that for Armenia, Russia was a strategic ally and Georgia was a friendly state, for which reason Yerevan was interested in swift, peaceful resolution of the conflict. Sargsyan reiterated Armenia’s willingness to act as a “humanitarian corridor” and ordered to establish a temporary visa-free order for transit trips of citizens of the European Union countries.