Հայ խաղաղապահները Իրաքում
Օգոստոսի 19-ին Վաշինգթոնում Հայաստանի դեսպանությունը հայտարարություն էր տարածել սակրավորների դասակ եւ զինվորական բժիշկներ Իրաք ուղարկելու հայկական կողմի պատրաստակամության մասին՝ այդ երկրի վերականգնման գործընթացին մասնակցելու համար:
Հայ խաղաղապահները Իրաքում Հայ խաղաղապահները Իրաքում
«Հայաստանը մշտական կապ է պահպանել ԱՄՆ կառավարության հետ մինչեւ Իրաքում ռազմական գործողությունների սկսելը, դրանց ընթացքում եւ դրանցից հետո` ամերիկյան զորքերին ցանկացած անհրաժեշտ եւ հնարավոր օգնություն ցույց տալու նպատակով», - ասված էր Հայաստանի դեսպանության հաղորդագրության մեջ:
ԵԿԳ կոչը
Pernod Ricard միջազգային խմբի կազմում ընդգրկված Երեւանի կոնյակի գործարանի (ԵԿԳ) ղեկավարությունն օգոստոսի 19-ին Հայաստանի իշխանություններին կոչ էր արել «ձեռնարկել միջոցներ, որպեսզի ներմուծվող սպիրտերը, որոնց որակը եւ ծագումը վերահսկելի չեն, չօգտագործվեն հայկական կոնյակի արտադրության համար»:
Երեւանի կոնյակի գործարանում Երեւանի կոնյակի գործարանում
«Չնայած նրան, որ սպիրտների ներմուծումը, հավանաբար, անօրինական չէ, ԵԿԳ ղեկավարությունը խիստ մտահոգված է շուկայում «հայկական կոնյակի» հայտնվելու հնարավորությամբ, որն իրենից կներկայացնի ոչ ավելին, քան սովորական բրենդի: Դա կարող է մոլորության մեջ գցել սպառողներին եւ կհանգեցնի հայկական կոնյակի նկատմամբ վստահության կորստին»,- ասված էր ԵԿԳ հայտարարությունում:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 13-19
Անջատումը Western Union-ից եւ Moneygram-ից
Օգոստոսի 14-ին հայտնի դարձավ, որ Ստեփանակերտում գործող հայկական առեւտրային բանկերի մասնաճյուղերն անջատվել են դրամական փոխանցումների Western Union եւ Moneygram համակարգերից:
Դրանից մեկ օր առաջ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տեղեկացրել էին, որ իշխանությունները Ադրբեջանի տարածքում Western Union-ի եւ Moneygram-ի աշխատանքը վերսկսելու որոշում են կայացրել, քանի որ նշված ընկերությունները «դադարեցրել են անօրինական գործունեությունը գրավյալ տարածքներում»:
Իրավիճակը Վրաստանում
Օգոստոսի 14-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից հրավիրված Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկվել էր Վրաստանում ստեղծված իրավիճակը:
Նախագահը մտահոգություն էր հայտնել ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ եւ ողջունել առկա կառուցողական դիրքորոշումները, որոնք ուղղված են տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը:
Սերժ Սարգսյանը շեշտել էր, որ Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է, իսկ Վրաստանը` բարեկամ երկիր, հետեւաբար, Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է խնդրի շուտափույթ խաղաղ կարգավորմամբ: Նախագահը վերահաստատել էր Հայաստանի «մարդասիրական միջանցք» հանդիսանալու պատրաստակամությունը եւ հանձնարարել էր Եվրամիության անդամ երկրների քաղաքացիների տարանցիկ ուղեւորությունների համար ժամանակավորապես սահմանել առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմ:

Армянские миротворцы в Ираке
19 августа посольство Армении в Вашингтоне заявило о готовности армянской стороны направить взвод саперов и военных врачей для участия в процессе реабилитации Ирака.
Армянские миротворцы в Ираке Армянские миротворцы в Ираке
«Армения поддерживала постоянную связь с правительством США до, в течение и после военной операции в Ираке с целью оказания любой необходимой и возможной поддержки американским войскам», - говорилось в сообщении посольства.
Призыв ЕКЗ
Руководство Ереванского Коньячного Завода (ЕКЗ), входящего в состав международной группы Pernod Ricard, призвало 19 августа власти Армении «принять меры, чтобы импортированные спирты, качество и происxождение которыx не поддается контролю, не служили для изготовления армянского коньяка».
На Ереванском коньячном заводе На Ереванском коньячном заводе
«Несмотря на то, что ввоз спиртов, вероятно, не является нелегальным, руководство ЕКЗ весьма обеспокоено возможностью появления на рынке «коньяка из Армении», который будет не чем иным, как обыкновенным бренди. Это может ввести потребителей в заблуждение и приведет к потере доверия по отношению к настоящему армянскому коньяку», - говорилось в заявлении ЕКЗ.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 13-19 АВГУСТА 2008 ГОДА
Отключение от Western Union и Moneygram
14 августа стало известно, что действующие в Степанакерте филиалы армянских коммерческих банков отключены от систем денежных переводов Western Union и Moneygram.
За день до этого азербайджанские СМИ сообщили, что власти страны приняли решение возобновить работу Western Union и Moneygram на территории Азербайджана после того,
как указанные компании «прекратили незаконную деятельность на оккупированных территориях».
Ситуация в Грузии
Ситуация в Грузии обсуждалась на заседании Совета национальной безопаности Армении, созванном 14 августа президентом Сержем Саргсяном.
Президент Армении выразил озабоченность сложившейся ситуацией и приветствовал шаги, направленные на установление в регионе мира и стабильности.
Серж Саргсян подчеркнул, что Россия является стратегическим союзником Армении, а Грузия - дружественной страной, и поэтому Ереван заинтересован в скорейшем решении проблемы мирным путем. Президент подтвердил готовность Армении выступить в роли «гуманитарного коридора» и отдал поручение установить временный безвизовый режим для транзитных поездок граждан стран Европейского Союза.