•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 06-12
Օգոստոսի 7-ին Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանն ասել էր, որ ընդդիմությանը հաջողվել է ավելի քան 100 հազար ստորագրություն հավաքել՝ Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու եւ նրա գործը Հաագայի միջազգային դատարանին փոխանցելու պահանջի տակ:
Դավիթ Շահնազարյանը Դավիթ Շահնազարյանը
«Ռոբերտ Քոչարյանը հայկական պետականության ու հայ ժողովրդի դեմ ծանր հանցանքներ է գործել` բռնազավթելով իշխանությունն ու երկրում ավազակապետական ռեժիմ հաստատելով»,- ասել էր Դավիթ Շահնազարյանը:
ՀԱԿ ներկայացուցիչը նաեւ կոչ էր արել Հայաստանի իշխանություններին «ձերբակալել Ռոբերտ Քոչարյանին եւ նրան դատարանին հանձնել հայրենիքում»:
Ռուս-վրացական պատերազմը
Օգոստոսի 11-ի տվյալներով Վրաստանից Հայաստան էին վերադարձել մոտ 7 500 քաղաքացի, որոնք ընդհատել էին հանգիստը սեւծովյան հանգստավայրերում՝ Բաթումիում, Քոբուլեթիում, Ուռեկիում եւ այլն:
Օգոստոսի 11-ին Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին The Wall Street Journal-ում հրապարակել էր «Պատերազմը Վրաստանում Արեւմուտքի համար մղվող պատերազմ է» հոդվածը,  որում, մասնավորապես, գրել էր.
Միխայիլ Սահակաշվիլին Գորիում 2008թ. օգոստոսին Միխայիլ Սահակաշվիլին Գորիում 2008թ. օգոստոսին
«Եթե Վրաստանը պարտվի, դա կնշանակի Արեւմուտքի պարտությունը նախկին ԽՍՀՄ ողջ տարածքում եւ դրա սահմաններից դուրս: Հարեւան երկրների առաջնորդները` լինի դա Ուկրաինան, Կովկասի կամ Կենտրոնական Ասիայի պետությունները, ստիպված են լինելու գնահատել` արդյո՞ք չափից ավելի թանկ չէ ազատության եւ անկախության գինը»:
Օգոստոսի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Վրաստանի դեսպան Ռեւազ Գաչեչիլաձեի հետ հանդիպմանն ասել էր, որ Հայաստանի տարածքը որպես ռազմահենադաշտ չի օգտագործվի Վրաստանի դեմ ռազմական գործողություններ իրականացնելու նպատակով:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 06-12
Ամերիկացի նոր միջնորդը
Օգոստոսի 6-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ նոր համանախագահ էր նշանակվել դեսպան Ջեյմս Ուորլիքը (James Warlick):
Նախքան այդ նշանակումը Ուորլիքը աշխատել էր որպես ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցչի տեղակալ Աֆղանստանում եւ Պակիստանում, ինչպես նաեւ Աֆղանստանի հետ երկկողմ անվտանգության համաձայնագրի հարցերով գլխավոր բանակցողն էր:
2009-2012թթ. Ջեյմս Ուորլիքը զբաղեցրել էր Բուլղարիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնը:
«Միացյալ Նահանգները շարունակում են հավատարիմ մնալ իրենց օժանդակությանը կողմերին՝ հասնելու տեւական եւ խաղաղ կարգավորմանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում: Հունիսի 18-ին իրենց համատեղ հայտարարությունում նախագահներ Օբաման, Պուտինը եւ Օլանդը կոչ են արել կողմերին նոր էներգիայով կենտրոնանալ այն հարցերի վրա, որոնք դեռ մնում են չլուծված, եւ նշել են,  որ ղեկավարները պետք է նախապատրաստեն իրենց ժողովուրդներին խաղաղությանը, այլ ոչ թե պատերազմին: Դեսպան Ուորլիքը ունի իմաստություն, վճիռ ու փորձ, որպեսզի օգնի կողմերին հասնել այդ նպատակին»,- ասվում էր ԱՄՆ Պետքարտուղարության հաղորդագրութան մեջ:

•    10 ЛЕТ НАЗАД: 6-12 АВГУСТА 2008 ГОДА
7 августа представитель Армянского национального конгресса (АНК) Давид Шахназарян заявил, что оппозиции удалось собрать более 100 тысяч подписей под требованием о привлечении экс-президента Армении Роберта Кочаряна к уголовной ответственности и передаче его дела в Гаагский международный трибунал.
Давид Шахназарян  Давид Шахназарян
«Роберт Кочарян совершил тяжкие преступления против армянской государственности и армянского народа, узурпировав власть и установив в стране клептократический режим», - заявил Давид Шахназарян. Представитель АНК также призвал власти Армении «арестовать Роберта Кочаряна и предать его суду на родине».
Российско-грузинская война
По состоянию на 11 августа из Грузию в Армению вернулись около 7.500 граждан республики, прервавших отпуск на черноморских курортах Батуми, Кобулети, Уреки и др.
11 августа президент Грузии Михаил Саакашвили опубликовал статью «Война в Грузии - это война за Запад» в The Wall Street Journal, в которой, в частности, писал:
Михаил Саакашвили в Гори в августе 2008 года Михаил Саакашвили в Гори в августе 2008 года
«Если Грузия падет, это также будет означать поражение Запада на всей территории бывшего СССР и за ее пределами. Лидеры соседних государств - будь то Украина, другие государства Кавказа или Центральной Азии - будут вынуждены оценивать, не слишком ли высока цена свободы и независимости».
12 августа министр обороны Армении Сейран Оганян заявил на встрече с послом Грузии Ревазом Гачечеладзе, что территория Армении не будет использоваться в качестве плацдарма для ведения военных действий против Грузии.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 6-12 АВГУСТА 2013 ГОДА
Новый американский посредник
6 августа новым американским сопредседателем Минской группы ОБСЕ был назначен посол Джеймс Уорлик (James Warlick).
До этого назначения Уорлик работал заместителем спецпредставителя США в Афганистане и Пакистане, был главным переговорщиком по заключению двустороннего соглашения по безопасности с Афганистаном.
Джеймс Уорлик Джеймс Уорлик
«Соединенные Штаты продолжают оставаться приверженными поддержке сторон в нахождении долгосрочного и мирного решения нагорно-карабахского конфликта. В своем заявлении 18 июня президенты Обама, Путин и Олланд призвали стороны с новой энергией сосредоточиться на решении вопросов, которые пока остаются открытыми, а также заметили, что руководители должны готовить народы к миру, а не к войне. У посла Уорлика есть мудрость, решимость и опыт для того, чтобы помочь сторонам достичь этой цели»,-  говорилось в сообщении Госдепартамента.