•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 06-12
Օգոստոսի 7-ին Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանն ասել էր, որ ընդդիմությանը հաջողվել է ավելի քան 100 հազար ստորագրություն հավաքել՝ Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու եւ նրա գործը Հաագայի միջազգային դատարանին փոխանցելու պահանջի տակ:
Դավիթ Շահնազարյանը Դավիթ Շահնազարյանը
«Ռոբերտ Քոչարյանը հայկական պետականության ու հայ ժողովրդի դեմ ծանր հանցանքներ է գործել` բռնազավթելով իշխանությունն ու երկրում ավազակապետական ռեժիմ հաստատելով»,- ասել էր Դավիթ Շահնազարյանը:
ՀԱԿ ներկայացուցիչը նաեւ կոչ էր արել Հայաստանի իշխանություններին «ձերբակալել Ռոբերտ Քոչարյանին եւ նրան դատարանին հանձնել հայրենիքում»:
Ռուս-վրացական պատերազմը
Օգոստոսի 11-ի տվյալներով Վրաստանից Հայաստան էին վերադարձել մոտ 7 500 քաղաքացի, որոնք ընդհատել էին հանգիստը սեւծովյան հանգստավայրերում՝ Բաթումիում, Քոբուլեթիում, Ուռեկիում եւ այլն:
Օգոստոսի 11-ին Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին The Wall Street Journal-ում հրապարակել էր «Պատերազմը Վրաստանում Արեւմուտքի համար մղվող պատերազմ է» հոդվածը,  որում, մասնավորապես, գրել էր.
Միխայիլ Սահակաշվիլին Գորիում 2008թ. օգոստոսին Միխայիլ Սահակաշվիլին Գորիում 2008թ. օգոստոսին
«Եթե Վրաստանը պարտվի, դա կնշանակի Արեւմուտքի պարտությունը նախկին ԽՍՀՄ ողջ տարածքում եւ դրա սահմաններից դուրս: Հարեւան երկրների առաջնորդները` լինի դա Ուկրաինան, Կովկասի կամ Կենտրոնական Ասիայի պետությունները, ստիպված են լինելու գնահատել` արդյո՞ք չափից ավելի թանկ չէ ազատության եւ անկախության գինը»:
Օգոստոսի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Վրաստանի դեսպան Ռեւազ Գաչեչիլաձեի հետ հանդիպմանն ասել էր, որ Հայաստանի տարածքը որպես ռազմահենադաշտ չի օգտագործվի Վրաստանի դեմ ռազմական գործողություններ իրականացնելու նպատակով:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 06-12
Ամերիկացի նոր միջնորդը
Օգոստոսի 6-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ նոր համանախագահ էր նշանակվել դեսպան Ջեյմս Ուորլիքը (James Warlick):
Նախքան այդ նշանակումը Ուորլիքը աշխատել էր որպես ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցչի տեղակալ Աֆղանստանում եւ Պակիստանում, ինչպես նաեւ Աֆղանստանի հետ երկկողմ անվտանգության համաձայնագրի հարցերով գլխավոր բանակցողն էր:
2009-2012թթ. Ջեյմս Ուորլիքը զբաղեցրել էր Բուլղարիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնը:
«Միացյալ Նահանգները շարունակում են հավատարիմ մնալ իրենց օժանդակությանը կողմերին՝ հասնելու տեւական եւ խաղաղ կարգավորմանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում: Հունիսի 18-ին իրենց համատեղ հայտարարությունում նախագահներ Օբաման, Պուտինը եւ Օլանդը կոչ են արել կողմերին նոր էներգիայով կենտրոնանալ այն հարցերի վրա, որոնք դեռ մնում են չլուծված, եւ նշել են,  որ ղեկավարները պետք է նախապատրաստեն իրենց ժողովուրդներին խաղաղությանը, այլ ոչ թե պատերազմին: Դեսպան Ուորլիքը ունի իմաստություն, վճիռ ու փորձ, որպեսզի օգնի կողմերին հասնել այդ նպատակին»,- ասվում էր ԱՄՆ Պետքարտուղարության հաղորդագրութան մեջ:

•    10 YEARS AGO: AUGUST 06-12, 2008
On August 7, Armenian National Congress (ANC) representative David Shahnazaryan announced that the Armenian opposition managed to gather over 100,000 signatures on the petition to prosecute the former President of Armenia Robert Kocharyan and hand his case to The Hague International Court.
David Shahnazaryan  David Shahnazaryan
“Robert Kocharyan committed grave crimes against the Armenian statehood and people, usurping the power and establishing a kleptocratic order in the country,” said Shahnazaryan. The ANC representative also urged the Armenian authorities “to arrest Robert Kocharyan and bring him before the court in his homeland”.
Russian-Georgian war
As of August 11, 2018, about 7 500 Armenian citizens interrupted their vacation in Black Sea resorts such as Batumi, Kobuleti, Ureki and returned from Georgia.
On that day Georgian President Mikheil Saakashvili published the article “The War in Georgia Is a War for the West” in The Wall Street Journal, in which he wrote in particular:
Mikheil Saakashvili in Gori in August 2008 Mikheil Saakashvili in Gori in August 2008
“If Georgia falls, this will also mean the fall of the West in the entire former Soviet Union and beyond. Leaders in neighboring states -- whether in Ukraine, in other Caucasian states or in Central Asia -- will have to consider whether the price of freedom and independence is indeed too high.”
On August 12, Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan held a meeting with Ambassador of Georgia to Armenia Revaz Gachecheladze and assured him that the territory of Armenia would not be used as a springboard for military actions against Georgia.
•    5 YEARS AGO: AUGUST 06-12, 2013
The new U.S. mediator
U.S. Secretary of State John Kerry appointed James Warlick the new U.S. Co-Chair of OSCE Minsk Group on August 6.
Prior to the appointment, Warlick served as Deputy Special Representative for Afghanistan and Pakistan and lead negotiator for the Bilateral Security Agreement with Afghanistan.
"The United States remains firmly committed to helping the sides reach a lasting and peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict. In their joint statement on June 18, Presidents Obama, Putin, and Hollande called on the sides to focus with renewed energy on the issues that remain unresolved and noted that the leaders should prepare their peoples for peace, not war. Ambassador Warlick has the wisdom, judgment, and expertise to help the sides achieve that goal," read the press release of the U.S. State Department.