•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2003 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 4-10
Հունիսի 4-ին Եվրոպական հանձնաժողովի արտաքին հարաբերությունների ընդհանուր գրասենյակի տնօրեն Հյուգ Մինգարելին Երեւանում ասել էր, որ ԵՄ-ն Հայկական ատոմակայանի անվտանգ փակումն ապահովելու նպատակով պատրաստ է տրամադրել 100 մլն եվրո: Մինգարելին ընդգծել էր, որ ԵՄ-ն շարունակում է պնդել ՀԱԷԿ-ի շուտափույթ փակման անհրաժեշտության մասին եւ մտադիր է առաջիկայում այդ նպատակն իրագործելուն նվիրված դոնորների կոնֆերանս կազմակերպել:
Հյուգ Մինգարելին Հյուգ Մինգարելին
Լուսանկարը` Unian
ՀՀ առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարար Կարեն Ճշմարիտյանն ի պատասխան հայտարարել էր, որ Երեւանի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ. ատոմակայանը պետք է գործի այնքան, մինչեւ Հայաստանը չապահովվի էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներով:
Օսկանյան-Գյուլ
Հունիսի 4-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը Մադրիդում հանդիպում էր ունեցել թուրք պաշտոնակից Աբդուլա Գյուլի հետ:
Օսկանյանի եւ Գյուլի հանդիպումը առաջին էր Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրություններում «Արդարություն եւ Զարգացում» կուսակցության հաղթանակից եւ նոր թուրքական կառավարության ձեւավորումից հետո:
Հանդիպման ավարտին նախարարները հայտարարեցին հարաբերությունների կարգավորման կարեւորության մասին եւ պայմանավորվեցին շարունակել երկխոսությունը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 4-10
Սարգսյանի եւ Ալիեւի առաջին հանդիպումը
Հունիսի 6-ին Սանկտ-Պետերբուրգում կայացավ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիեւի առաջին հանդիպումը:
Հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ այն «դրական եւ կառուցողական էր»:
Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիեւը Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիեւը
«Նախագահները ծանոթացել են միմյանց մոտեցումներին եւ հանձնարարություններ տվել արտաքին գործերի նախարարներին` շարունակել բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների օժանդակությամբ»,- ասել էր Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը:
Նորից ՀԱԷԿ-ի մասին
Հունիսի 6-ին ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանն ասել էր, որ մինչեւ չկառուցվի ՀԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկը, գործող ռեակտորի փակման մասին խոսք լինել չի կարող:
Նախարարն ասել էր, որ շինարարական աշխատանքների մեկնարկը նախատեսված է 2012 թվականին՝ օտարերկրյա կապիտալի ներգրավմամբ:
2018 թվականի ապրիլին՝ իր հրաժարականից մի քանի օր առաջ «Շանթ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանն ընդունեց, որ նոր էներգաբլոկի կառուցման ծրագիրը սառեցվել է:
Մերաբիշվիլին՝ Հայաստանի մասին
Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Վանո Մերաբիշվիլին ասել էր, որ միջազգային հանրությունը Հայաստանին ավելի «լիբերալ» է վերաբերում, քանի որ Երեւանը չի ձգտում անդամակցել ՆԱՏՕ-ին:
Վանո Մերաբիշվիլին Վանո Մերաբիշվիլին
«Մեր հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ բարդ են, քանի որ մենք ուզում ենք անդամակցել ՆԱՏՕ-ին, եւ միեւնույն պատճառով ՆԱՏՕ-ում մեզ նայում են խոշորացույցով: Եթե համեմատենք եզրակացությունները, թե ինչպես են անցել նախագահական ընտրությունները Հայաստանում ու Վրաստանում եւ կարդանք, թե ինչպես են գնահատել դրանք արեւմտյան դիտորդները, ապա Երեւանում հանրահավաք ցրելու գնահատականն ավելի մեղմ էր, քան Թբիլիսիում: Եվ դա միայն այն պատճառով, որ Հայաստանը չի պատրաստվում անդամակցել ՆԱՏՕ-ին եւ վերաբերմունքը նրանց հանդեպ ավելի լիբերալ է»,- ասել էր Վանո Մերաբիշվիլին հունիսի 9-ին «Կոմերսանտ Վլաստ» ամսագրում հրապարակված հարցազրույցում:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 4-10
Սերժ Սարգսյանը՝ Ադրբեջանի անխուսափելի ֆիասկոյի մասին
Հունիսի 5-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «մենք պիտի շարունակենք մեր տնտեսության արդիականացումը եւ դիվերսիֆիկացումը մի քանի տարի հետո սպասվող տարածաշրջանային նոր վերադասավորումներում ավելի նպաստավոր պայմաններ ստանալու համար»:
Ելույթ ունենալով Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում, երկրի ղեկավարը համոզմունք էր հայտնել, որ  3-4 տարուց տարածաշրջանում պատկերը լիովին փոխվելու է, եւ Հայաստանը պետք է պատրաստ լինի դրան:
Սերժ Սարգսյանը 2013թ. հունիսի 5-ին Սերժ Սարգսյանը 2013թ. հունիսի 5-ին
Սերժ Սարգսյանը նկատել էր, որ փորձագետներն ադրբեջանական անխուսափելի ֆիասկոյին արդեն 2-3 տարուց են սպասում:
«Նավթի ու գազի արդյունահանման քրոնիկ անկման պայմաններում հարեւան պետության իշխանությունները շարունակում են կուտակած միջոցները այնպես ծախսել, ինչպես չէին կարող ծրագրել անգամ նրանց հակառակորդները: Միայն այսպահային խրախճանքներ՝ սա է իրականացվող քաղաքականության տրամաբանությունը: Գոյացած գումարները խելահեղ արագությամբ մսխվում են միանգամյա օգտագործման ուղղություններով»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը:

•    15 YEARS AGO: JUNE 4-10, 2003
The European Union was ready to allocate 100 million EURO for the provision of safe closing of Armenian nuclear power plant, Director of the EU Commission External Relations General Department Hugues Mingarelli said in Yerevan on June 4. Mingarelli stressed that the EU continued insisting on the necessity of quick closing of the plant and intended to hold a conference of donor-states, dedicated to realization of the task in the near future.
Hugues Mingarelli  Hugues Mingarelli
Photo: Unian
Minister of Trade and Economic Development of Armenia Karen Chshmarityan responded that Yerevan’s position remained unchanged: the nuclear station should function until Armenia had alternative energy sources.
Oskanyan-Gül talks
Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan met with his Turkish counterpart Abdullah Gül in Madrid on June 4.
The Oskanyan-Gül meeting was the first after the Justice and Development Party won the elections in Turkey and formed a new government. After the meeting, the ministers stated the importance of normalizing bilateral relations and agreed to continue the dialogue.
•    10 YEARS AGO: JUNE 4-10, 2008
The first Sargsyan-Aliyev meeting
Armenian and Azerbaijani Presidents Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev met in Saint Petersburg on June 6. It was their first meeting after Serzh Sargsyan’s election as president.
Minister of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandian described the meeting as “positive and constructive”.
Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev
“The Presidents became familiar with each others’ approaches and ordered the Foreign Ministers to continue talks with the assistance of OSCE Minsk Group Co-Chairs,” said Nalbandian.
The NPP story returns
Until a new unit is built for the Armenian nuclear power plant, the closure of the current reactor is out of the question, Minister of Energy and Natural Resources of Armenia Armen Movsisyan said on June 6.
According to him, the construction would start in 2012 with involvement of foreign capital.
In April 2018, several days prior to resignation, Armenian Prime Minister Serzh Sargsyan admitted that the new unit project was frozen.
Merabashvili talks Armenia’s position
Minister of Internal Affairs of Georgia Vano Merabishvili noted that the international community was “more liberal” towards Armenia, since the republic did not strive to join NATO.
Vano Merabishvili Vano Merabishvili
“We have bad relations with Russia, since we want to enter NATO, and NATO looks at us under a magnifying glass for the same reason. If we compare the conclusions as to how the presidential elections in Armenia and Georgia were conducted and read the assessment of the Western observers, the assessment of rally dispersion in Yerevan was milder than of the one in Tbilisi. The only reason is that Armenia is not going to join NATO, so the attitude towards it is more liberal,” Vano Merabashvili said n the interview to Kommersant Vlast on June 9.
•    5 YEARS AGO: JUNE 4-10, 2013
Serzh Sargsyan predicts a “fiasco” for Azerbaijan
On June 5, Armenian President Serzh Sargsyan said, “We should continue modernization and diversification of our economy to get more favorable conditions in the new situation expected in the region in a few years.”
While speaking at the session of the National Security Council, the head of the state noted confidently that the state of affairs in the region would change within 3-4 years and Armenia should be ready for it.
Serzh Sargsyan on June 5, 2013 Serzh Sargsyan on June 5, 2013
Photo: Armenian President's press office
Sargsyan pointed out that experts were predicting a fiasco for Azerbaijan in 2-3 years.
“Amid the chronic decline in oil and gas extraction, the authorities of the neighboring country continue spending the accumulated means the way even their rivals couldn't plan. Only momentary fiestas - that's the logic of the pursued policy. Funds are spent with insane speed in disposable areas,” said Serzh Sargsyan.