•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2003 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 4-10
Հունիսի 4-ին Եվրոպական հանձնաժողովի արտաքին հարաբերությունների ընդհանուր գրասենյակի տնօրեն Հյուգ Մինգարելին Երեւանում ասել էր, որ ԵՄ-ն Հայկական ատոմակայանի անվտանգ փակումն ապահովելու նպատակով պատրաստ է տրամադրել 100 մլն եվրո: Մինգարելին ընդգծել էր, որ ԵՄ-ն շարունակում է պնդել ՀԱԷԿ-ի շուտափույթ փակման անհրաժեշտության մասին եւ մտադիր է առաջիկայում այդ նպատակն իրագործելուն նվիրված դոնորների կոնֆերանս կազմակերպել:
Հյուգ Մինգարելին Հյուգ Մինգարելին
Լուսանկարը` Unian
ՀՀ առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարար Կարեն Ճշմարիտյանն ի պատասխան հայտարարել էր, որ Երեւանի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ. ատոմակայանը պետք է գործի այնքան, մինչեւ Հայաստանը չապահովվի էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներով:
Օսկանյան-Գյուլ
Հունիսի 4-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը Մադրիդում հանդիպում էր ունեցել թուրք պաշտոնակից Աբդուլա Գյուլի հետ:
Օսկանյանի եւ Գյուլի հանդիպումը առաջին էր Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրություններում «Արդարություն եւ Զարգացում» կուսակցության հաղթանակից եւ նոր թուրքական կառավարության ձեւավորումից հետո:
Հանդիպման ավարտին նախարարները հայտարարեցին հարաբերությունների կարգավորման կարեւորության մասին եւ պայմանավորվեցին շարունակել երկխոսությունը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 4-10
Սարգսյանի եւ Ալիեւի առաջին հանդիպումը
Հունիսի 6-ին Սանկտ-Պետերբուրգում կայացավ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիեւի առաջին հանդիպումը:
Հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ այն «դրական եւ կառուցողական էր»:
Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիեւը Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիեւը
«Նախագահները ծանոթացել են միմյանց մոտեցումներին եւ հանձնարարություններ տվել արտաքին գործերի նախարարներին` շարունակել բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների օժանդակությամբ»,- ասել էր Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը:
Նորից ՀԱԷԿ-ի մասին
Հունիսի 6-ին ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանն ասել էր, որ մինչեւ չկառուցվի ՀԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկը, գործող ռեակտորի փակման մասին խոսք լինել չի կարող:
Նախարարն ասել էր, որ շինարարական աշխատանքների մեկնարկը նախատեսված է 2012 թվականին՝ օտարերկրյա կապիտալի ներգրավմամբ:
2018 թվականի ապրիլին՝ իր հրաժարականից մի քանի օր առաջ «Շանթ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանն ընդունեց, որ նոր էներգաբլոկի կառուցման ծրագիրը սառեցվել է:
Մերաբիշվիլին՝ Հայաստանի մասին
Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Վանո Մերաբիշվիլին ասել էր, որ միջազգային հանրությունը Հայաստանին ավելի «լիբերալ» է վերաբերում, քանի որ Երեւանը չի ձգտում անդամակցել ՆԱՏՕ-ին:
Վանո Մերաբիշվիլին Վանո Մերաբիշվիլին
«Մեր հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ բարդ են, քանի որ մենք ուզում ենք անդամակցել ՆԱՏՕ-ին, եւ միեւնույն պատճառով ՆԱՏՕ-ում մեզ նայում են խոշորացույցով: Եթե համեմատենք եզրակացությունները, թե ինչպես են անցել նախագահական ընտրությունները Հայաստանում ու Վրաստանում եւ կարդանք, թե ինչպես են գնահատել դրանք արեւմտյան դիտորդները, ապա Երեւանում հանրահավաք ցրելու գնահատականն ավելի մեղմ էր, քան Թբիլիսիում: Եվ դա միայն այն պատճառով, որ Հայաստանը չի պատրաստվում անդամակցել ՆԱՏՕ-ին եւ վերաբերմունքը նրանց հանդեպ ավելի լիբերալ է»,- ասել էր Վանո Մերաբիշվիլին հունիսի 9-ին «Կոմերսանտ Վլաստ» ամսագրում հրապարակված հարցազրույցում:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 4-10
Սերժ Սարգսյանը՝ Ադրբեջանի անխուսափելի ֆիասկոյի մասին
Հունիսի 5-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ «մենք պիտի շարունակենք մեր տնտեսության արդիականացումը եւ դիվերսիֆիկացումը մի քանի տարի հետո սպասվող տարածաշրջանային նոր վերադասավորումներում ավելի նպաստավոր պայմաններ ստանալու համար»:
Ելույթ ունենալով Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում, երկրի ղեկավարը համոզմունք էր հայտնել, որ  3-4 տարուց տարածաշրջանում պատկերը լիովին փոխվելու է, եւ Հայաստանը պետք է պատրաստ լինի դրան:
Սերժ Սարգսյանը 2013թ. հունիսի 5-ին Սերժ Սարգսյանը 2013թ. հունիսի 5-ին
Սերժ Սարգսյանը նկատել էր, որ փորձագետներն ադրբեջանական անխուսափելի ֆիասկոյին արդեն 2-3 տարուց են սպասում:
«Նավթի ու գազի արդյունահանման քրոնիկ անկման պայմաններում հարեւան պետության իշխանությունները շարունակում են կուտակած միջոցները այնպես ծախսել, ինչպես չէին կարող ծրագրել անգամ նրանց հակառակորդները: Միայն այսպահային խրախճանքներ՝ սա է իրականացվող քաղաքականության տրամաբանությունը: Գոյացած գումարները խելահեղ արագությամբ մսխվում են միանգամյա օգտագործման ուղղություններով»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 4-10 ИЮНЯ 2003 ГОДА
4 июня директор общего управления по внешним отношениям Европейской Комиссии Хьюг Мингарели заявил в Ереване, что ЕС готов выделить 100 млн евро для обеспечения безопасного закрытия Армянской атомной станции. Мингарелли подчеркнул, что ЕС продолжает настаивать на необходимости скорейшего закрытия Армянской АЭС и намерен провести в ближайшее время конференцию стран-доноров, посвященную реализации этой задачи.
Хьюг Мингарели Хьюг Мингарели
Фото: Unian
Министр торговли и экономического развития Армении Карен Чшмаритян заявил в ответ, что позиция Еревана осталась неизменной - атомная станция должна функционировать до тех пор, пока Армения не будет обеспечена альтернативными источниками энергии.
Осканян-Гюль
Министр иностранных дел Армении Вардан Осканян встретился 4 июня в Мадриде со своим турецким коллегой Абдуллой Гюлем.
Встреча Осканяна и Гюля стала первой после победы на выборах в Турции партии «Справедливости и Развития» и формирования нового турецкого правительства. По итогам встречи министра заявили о важности нормализации двусторонних отношений.
и договорились о продолжении диалога.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 4-10 ИЮНЯ 2008 ГОДА
Первая встреча Саргсяна и Алиева
6 июня в Санкт-Петербурге состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева - первая после избрания Сержа Саркисяна главой армянского государства.
По итогам встречи министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что она была «положительной и конструктивной».
Серж Саргсян и Ильхам Алиев Серж Саргсян и Ильхам Алиев
«Президенты ознакомились с подходами друг друга и дали поручения министрам иностранных дел продолжить переговоры при содействии сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - заявил министр иностранных дел Армении.
Снова об АЭС
6 июня министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян заявил, что пока не будет построен новый ядерный энергоблок Армянской АЭС, о закрытии действующего реактора и речи быть не может.
Министр говорил, что строительные работы планируется начать в 2012 году с привлечением иностранного капитала.
В интервью телекомпании «Шант» в апреле 2018 года, за несколько дней до своей отставки, премьер-министр Армении Серж Саргсян фактически признал, что проект строительства нового энергоблока АЭС заморожен.
Мерабишвили об Армении
Министр внутренних дел Грузии Вано Мерабишвили заявил, что международное сообщество относится к Армении «либеральнее», поскольку республика не стремится вступать в НАТО.
Вано Мерабишвили Вано Мерабишвили
«У нас с Россией плохие отношения, потому что мы хотим в НАТО, и в НАТО на нас смотрят с лупой по той же причине. Если сравнить заключения, как прошли президентские выборы в Армении и Грузии, и прочесть, как их оценили западные наблюдатели, то оценка разгона митинга в Ереване была мягче, чем в Тбилиси. И это только потому, что Армения не собирается в НАТО, к ним и отношение либеральнее», - заявил Вано Мерабишвили в интервью, опубликованном 9 июня в журнале «Коммерсант Власть».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 4-10 ИЮНЯ 2013 ГОДА
Серж Саргсян о скором фиаско Азербайджана
5 июня президент Армении Серж Саргсян заявил, что «мы должны продолжить диверсификацию нашей экономики для того, чтобы получить более благоприятные условия в результате новых региональных изменений, ожидаемых через несколько лет».
Выступая на заседании Совета национальной безопасности Армении, глава государства выразил уверенность, что спустя 3-4 года картина региона полностью изменится, и Армения должна быть готова к этим изменениям.
Серж Саргсян 5 июня 2013 года Серж Саргсян 5 июня 2013 года
Серж Саргсян заметил, что эксперты уже прогнозируют фиаско Азербайджана через 2-3 года.
«В условиях хронического спада добычи нефти и газа власти соседнего государства продолжают тратить эти средства так, как это вряд ли планировал даже их противник. Только сиюминутные удовольствия – в этом логика осуществляемой этой страной политики. Финансовые средства с сумасшедшей скоростью тратятся на сферы одноразового пользования»,-  говорил Серж Саргсян.