«Երազանքը» արձակել է լեզուները - Mediamax.am
Օրերս Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլին այցելեց Սամցխե-Ջավախեթի շրջան, որը պատմականորեն խիտ բնակեցված է էթնիկ հայերով: Սովորության համաձայն հանդիմանելով «Վրացական երազանքի» կառավարությանը իբրեւ թե այդ շրջանում աչքաթող արված ծրագրերի համար՝ սկսած տրանսպորտային հաղորդակցությունից մինչեւ տեղացիներից կարտոֆիլի մթերումը (նույնպես սովորության համաձայն, հաջորդ օրը նախարարների կաբինետը հերքեց այդ պնդումները՝ երկրի ղեկավարին մեղադրելով սուտ խոսելու համար), Սաակաշվիլին այսպիսի եզրահանգում արեց. «Դեռեւս լուրջ վտանգ չկա, անուղղելի ոչինչ չի կատարվում»:
Աբխազիայի ու Հարավային Օսիայի դեպքերից հետո Վրաստանի կենտրոնական իշխանությունները չափազանց նուրբ են մոտենում այլ շրջաններում հնարավոր անջատողականության թեմային: Սամցխե-Ջավախեթիի մասին վերջին ժամանակներս շատ են խոսում հենց այդ պատճառով: Խթան է հանդիսացել ախալքալաքցիների կողմից հայերեն լեզվին տարածաշրջանային կարգավիճակ տալու հարցի վերակենդանացումը՝ վկայակոչելով Տարածաշրջանային կամ փոքրամասնությունների լեզուների մասին եվրոպական խարտիան: Երբ 1999թ. ապրիլին Վրաստանին ընդունում էին Եվրոպայի Խորհուրդ, երկիրը պարտավորություն էր ստանձնել ստորագրել ու վավերացնել Խարտիան մեկ տարվա ընթացքում, բայց մինչ օրս էլ դա արված չէ: Ի դեպ, այդ ժամանակ Սաակաշվիլին գլխավորում էր խորհրդարանի իրավական հարցերով հանձնաժողովը եւ, ինչպես ասում են նրա ընդդիմախոսները, բոլորից շատ էր լոբբինգ անում այդ Խարտիայի ստորագրման ուղղությամբ, որպեսզի Վրաստանը Եվրոպայի Խորհուրդ ընդունեն հարեւաններից շուտ…
Այժմ Սաակաշվիլին ասում է. «Վրացերեն լեզուն պետք է (Սամցխե-Ջավախեթիում) մտցվի որպես պետական: «Լեզվի խնդրին» մեր պատասխանը պարզ է: Վրաստանում հաջողության կարելի է հասնել վրացերեն լեզվով: Խորհրդային Միության ժամանակաշրջանում (Սամցխե-Ջավախեթիում) նկատվում էր ռուսացման գործընթաց: Մենք պետք է նրանց (Սամցխե-Ջավախեթիի բնակիչներին) ինտեգրենք ոչ թե ինչ-որ խարտիաներով, այլ վրացերեն լեզվի դիրքերի ամրապնդմամբ»: Նախագահը նշում է, որ իր «Միացյալ ազգային շարժման» կառավարման տարիներին իշխանություններն երկու անգամ հրաժարվել են վավերացնել Խարտիան, որպեսզի չկանգնեն «լուրջ խնդիրների» առջեւ: Ապա Սաակաշվիլին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիին առաջարկեց այդ հարցերը քննարկել Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում: Արձագանք դեռեւս չկա:
Ի դեպ, Սաակաշվիլին հիշում է, որ «ցնցված էր» իր կառավարման առաջին տարիներին, երբ, գալով Սամցխե-Ջավախեթի, տեսավ, որ այնտեղ «ոչ ոք վրացերեն չի խոսում»: Այժմ, վստահեցնում է նա, իրավիճակն այլ է: «Մենք չենք ցանկանում դուրս մղել հայերեն լեզուն, մենք ցանկանում ենք, որպեսզի նրանց համար (Սամցխե-Ջավախեթիի բնակիչների) վրացերենը լինի հաջողության լեզու»:
Նախագահն ինչպես միշտ հակասական է, իսկ ահա թեման իսկապես լուրջ է: Վավերացնե՞լ Խարտիան, թե՞ ոչ: Եվ ինչի՞ կարող է դա հանգեցնել: Արդյո՞ք դա ազդակ կհանդիսանա անջատողականության համար: Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավար Մայա Փանջիկիձեն պնդում է. «Սամցխե-Ջավախեթիին ինքնավար կարգավիճակ տրամադրելու մասին խոսք լինել չի կարող»: Նրա խոսքերով, այնտեղի բնակիչներն օգտվում են նույն իրավունքներից, ինչպիսին եւ Վրաստանի մյուս քաղաքացիները:
Վրաստանի համար լեզվի թեման առանձնակի կարեւոր է: Ապրիլի 14-ն այստեղ հռչակված է ազգային տոն՝ Մայրենի լեզվի օր: 1978 թվականին՝ նոր Սահմանադրության օրինագծի քննարկման ժամանակ, Վրաստանի Կոմկուսի Կենտկոմի առաջին քարտուղար Էդուարդ Շեւարնաձեին հաջողվեց երկրում պահպանել վրացերեն լեզվի պետական կարգավիճակը՝ ռուսերեն լեզվին զուգահեռ: Տեղի Գերագույն խորհրդի նիստի ընթացքում Թբիլիսիի փողոցներ էին դուրս եկել տասնյակ հազարավոր վրացիներ: Քաղաքի կենտրոնը շրջափակված էր ներքին զորքերով:
Պետք է ասել, որ «Վրացական երազանքը» «արձակել է լեզուները»: Այսինքն, կարելի է քննարկել ոչ միայն հայերենի հարցը, այլեւ վերջին ժամանակներս ոչ այնքան սուր է դրված նույնիսկ «օկուպացիոն» ռուսերենի խնդիրը, ինչպես 2008թ. պատերազմից հետո: Ոչ վաղ անցյալում ռուսերեն լեզուն, ռուսերեն երգերը ոչ միայն խիստ քաղաքականացված էին, այլ նույնիսկ մասնակի արգելված: 2008 թվականին Վրաստանի կառավարությունը որոշեց անջատել ռուսաստանյան հեռուստաալիքները, բայց այժմ դրանք վերադարձել են: Հետո սկսվեց հարձակումը ռուսերեն լեզվով երգերի վրա: Ռեստորանային երգիչները հանկարծ դադարեցին դրանք կատարել նույնիսկ պատվերով: Մշակույթի եւ հուշարձանների պահպանության նախկին նախարար Նիկոլոզ Ռուրուան խոստովանում էր, որ անձամբ ինքը բացարձակ հաճույք չի ստանում, երբ մայիսի 9-ին լսում է «День победы»  երգը: Իսկ այժմ հյուրախաղերով երկիր են այցելում «Ումա Թուրման» խումբը, Անդրեյ Մակարեւիչը, Անժելիկա Վարումը եւ Լեոնիդ Ագուտինը: Եթե կա պահանջարկ, ինչու՞ ոչ:
Պանկիսիի կիրճում, որտեղ ի թիվս էթնիկ չեչեն-քիստերի շատ են նաեւ փախստականները Չեչնիայից, դասավանդելու են չեչեներեն լեզվով: Կրթության նախարարությունն արդեն թույլ է տվել: Հասկանալի է, որ ամենակարեւորն անգլերենն է: «Միացյալ ազգային շարժման» կառավարման տարիներից սկսած այն ուսուցանելու նպատակով երկիր են ժամանում հարյուրավոր օտարերկրացի կամավորներ: Սաակաշվիլին բացատրում է, ոչ առանց անգլերենի դեպի քաղաքակրթություն տանող ճանապարհը փակ է…

«Мечта» развязала языки - Mediamax.am
На днях президент Грузии Михаил Саакашвили посетил регион Самцхе-Джавахети, исторически компактно населенный этническими армянами. По привычке поругав правительство «Грузинской мечты» за якобы заброшенные в этой местности проекты, от строительства транспортных  коммуникаций до приемки от местных картофеля (также привычно на следующий день кабинет министров эти претензии отверг, обвинив главу государства во лжи), Саакашвили сделал такой вывод: «Пока серьезной опасности нет, ничего непоправимого не происходит».
Обжегшись на Абхазии и Южной Осетии, центральные власти Грузии крайне деликатно подходят к теме возможного сепаратизма в других провинциях. О Самцхе-Джавахети в последнее время  много говорят именно по этой причине. Стимулом послужило реанимирование ахалкалакцами вопроса предоставления армянскому языку статуса регионального - со ссылкой на Европейскую хартию региональных меньшинств. Когда Грузия в апреле 1999 года принимали в Совет Европы, страна взяла на себя обязательство подписать и ратифицировать Хартию в течение года после вступления, однако до настоящего времени это не сделано. Кстати, тогда Саакашвили возглавлял комитет по юридическим вопросам парламента и, как говорят его оппоненты, едва ли не больше всех лоббировал подписание этой Хартии, чтобы Грузию приняли в Совет Европы раньше соседей...
Сейчас Саакашвили говорит так: «Грузинский язык должен войти (в Самцхе-Джавахети) как государственный. Наш ответ на «языковый вопрос» простой. Добиваться успеха в Грузии надо грузинским языком. Во время Советского Союза (в Самхе-Джавахети) проводился процесс обрусения. Мы должны интегрировать их (жителей Самцхе-Джавахети) не какими-то хартиями, а упрочением позиций грузинского языка». Президент отмечает, что в период правления его «Единого национального движения» власти дважды отказывалась ратифицировать Хартию, чтобы не получать «серьезных проблем». Потом Саакашвили предложил премьер-министру Бидзине Иванишвили обсудить эти вопросы на заседании Совета национальной безопасности. Отклика пока не последовало.
Кстати, Саакашвили вспоминает, что был «шокирован» в первые годы пребывания у власти, когда, прибыв в Самцхе-Джавахети, увидел, что там «никто не говорил по-грузински». Сейчас, уверяет он, ситуация иная. «Мы не хотим вытеснить армянский язык, мы хотим, чтобы для них (жителей Самцхе-Джавахети) грузинский был языком успеха».
Президент по обыкновению противоречив, а вот тема действительно серьезная. Ратифицировать или нет Хартию? И к чему это может привести? Станет ли это толчком к сепаратизму? Глава МИД Грузии Майя Панджикидзе утверждает: «О предоставлении Самцхе-Джавахети статуса автономии не может быть и речи». По ее словам, тамошние жители пользуются теми же правами, что и остальные грузинские граждане.
Для Грузии тема языка особенная. 14 апреля здесь отмечают национальный праздник - День родного языка. В 1978-м, во время обсуждения проекта новой конституции, тогдашнему первому секретарю ЦК грузинской компартии Эдуарду Шеварднадзе удалось сохранить для грузинского языка, параллельно с русским, статус государственного в республике. Во время проведения сессии местного Верховного совета на улицы Тбилиси вышли десятки тысяч грузин. Центр города был блокирован внутренними войсками.
Надо сказать, что «Грузинская мечта» «развязала языки». То есть, можно не только  обсуждать вопрос армянского, но и в последнее время не так остро стоит даже вопрос с «оккупационным» русским, как это было после войны 2008 года. Еще недавно русский язык, песни на русском - все это было не только крайне политизировано, но даже и частично запрещено. В 2008 году правительство Грузии решило отключить российские телеканалы, сейчас они вернулись. Потом началось наступление на песни на русском языке. Музыканты в ресторанах вдруг перестали исполнять их даже на заказ. Прежний министр культуры и науки Николоз Руруа признавался, что лично для него никакого удовольствия слушать 9 мая песню «День победы» нет. Сейчас в страну приезжают на гастроли «Ума Турман», Андрей Макаревич, Анжелика Варум и Леонид Агутин. Если есть спрос, почему нет?
В Панкиском ущелье, где до сих пор наряду с местными этническими чеченцами-кистинцами много беженцев из Чечни, будут преподавать на чеченском. Минобразования это уже разрешило. Понятно, что самый важный - это английский. Обучать ему с периода правления «ЕНД» приезжают сотни иностранных волонтеров. Саакашвили объяснял, что без английского путь в цивилизацию закрыт...