Օլիմպիադայի կարճ կիսաշրջազգեստները - Mediamax.am
Ինչպիսի՞ զգացողություններ են առաջացնում ձեզ մոտ նախաօլիմպիական կադրերը, որոնցում ցուցադրվում է, թե ինչպես է 1980թ. մոսկովյան Խաղերի խորհրդանիշը` իմ անվանակից Միշկան, հրաժեշտ տալով օդ բարձրանում: Խեղդո՞ւմ է կոկորդը, ինչպես ինձ մոտ:
Հորս` որպես ՏԱՍՍ-ի պատկառելի խմբագրի, Թբիլիսիից հրավիրել էին Մոսկվա` լուսաբանելու այդ Օլիմպիադան: Ընդգրկել էին երկրի գլխավոր լրատվական գործակալության «հավաքականում». նա այն ժամանակ 47 տարեկան էր. այսօր ես էլ եմ այդքան: 1980 թ-ին, լինելով դեռեւս դպրոցական, ես հրապարակեցի իմ առաջին նյութը եւ ստացա առաջին հոնորարը: Թերթը կոչվում էր «Սոպլիս ցխովրեբա»` «Գյուղական կյանք»: Այսինքն, Օլիմպիադայի տարին ինձ համար դարձավ ցատկահարթակ դեպի մասնագիտությունս:
Այդ թերթն այլեւս չկա: Ինչպես եւ հայրս: Բայց ես երբեք չեմ մոռանա, թե ինչպես էր հայրս հպարտանում մոսկովյան այդ հրավերով: Այն ժամանակ ոչ միայն օլիմպիականներին, այլեւ լրագրողներին էին ընտրում լավագույններից լավագույնին:
Տասսցիները Խաղերի ժամանակ նստում էին «Ասսոշիեյթեդ Պրեսս»-ի գործընկեր-մրցակիցների հարեւանությամբ՝ նույն շինության մեջ: Հայրս պատմում էր, որ ամերիկացի խմբագիրներն իրենց հետ օվկիանոսի այն կողմից նույնիսկ քարտուղարուհիների էին բերում, ովքեր նրանց համար աշխատանքային մթնոլորտ էին ստեղծում կարճ կիսաշրջազգեստներով եւ ցանցկեն զուգագուլպաներով: Ինչպե՞ս չնախանձել:
Խորհրդային լրագրողների համար աշխատանքային մթնոլորտ էին ստեղծում քաղաքավարի մարդիկ միանման մոխրագույն կոստյումներով, ովքեր խիստ հսկում էին իրենց հարկը (հավանաբար, ոչ միայն իրենց): Զուգարան գնալու համար նույնպես պետք էր թույլտվություն ստանալ: Փոխարենը հատուկ տասսցիների համար երգել էր Ալլա Պուգաչովան: Նրա ելույթից ստացած հույզերը, պատմում էր հայրս, այնքան վառ էին, որ գունավորեցին միանման մոխրագույն կոստյումները:
Օլիմպիադա-1980-ը, ինչպես հայտնի է, բոյկոտեցին շատերը եւ շատ առաջատար գերտերություններ: Հայրս հիշում էր, որ ամենադժվարը ԽՍՀՄ-ի հովանավորյալ երրորդ աշխարհի երկրների մարզիկների ելույթների մասին պատմելն էր: «Կարեւորը մասնակցությունն է» սկզբունքը սարսափելի կերպով ազդում էր լրագրողական աշխատանքի վրա, քանի որ հարկավոր էր ինչ-որ ուրախալի եւ լավ բան գրել որեւէ  «բարեկամ» երկրի մարզիկի մասին, ով վազքում կամ լողում զբաղեցրել էր 75-րդ կամ 120-րդ տեղը: Այդ նյութերին անհամբեր սպասում էին նրանց հայրենի երկրներում: Տասսովցիները գլուխ էին հանում: Դպրո'ց:
Առանց լուրջ մրցակցության ԽՍՀՄ-ը նվաճեց բազմաթիվ մեդալներ: Իսկ ահա ֆուտբոլում արժանացավ «բրոնզի»: Բախտը չբերեց: Այն ժամանակ օլիմպիական ֆուտբոլային մրցաշարերը շատ բարձր մակարդակի վրա էին: Այդ թիմում հիմք դրվեց վրաց ֆուտբոլիստների եւ Խորեն Հովհաննիսյանի ընկերությանը, ով, ի դեպ, հեղինակեց առաջին գոլը Հարավսլավիայի դեմ երրորդ տեղի համար վճռորոշ հանդիպման ընթացքում (2:0):
Ես հորս խնդրել էին Մոսկվայից բերել «կապիտալիստական երկրի արտադրության» ջինսեր, բայց ԳՈՒՄ եւ ՑՈՒՄ մտնելու ժամանակ նա բացարձակ չէր ունեցել: Փոխարենը հորս գործընկերները ՏԱՍՍ-ի մարզական խմբագրությունից նրան նվիրել էին հոկեյի սաղավարտ` ասելով, որ դրանով մարզվել է Խարլամովը: Բայց ես` միակը դասարանում, երկրպագում էի կանադացիներին, եւ հետագայում այդ սաղավարտը Թբիլիսիում փոխանակեցի «Led Zeppelin»-ի եւ «Nazareth»-ի նկարներով: Ինչպես եմ հիմա ափսոսում այդ համար: Պատկերացնո՞ւմ եք` անձամբ Խարլամովի սաղավարտը: Հորս նվերը` ի հիշատակ Օլիմպիադայի…
34 տարի հետո Օլիմպիադան կրկին անցկացվում է ռուսաստանյան քաղաքում: Վրատանի մասնակցելու կամ չմասնակցելու հարցը երկար ժամանակ եղել եւ մնում է ուշադրության կենտրոնում: Սոչի են մեկնում 4 օլիմպիականներ (հիմնական հույսը գեղասահորդուհի Ելենա Գեդեւանիշվիլիի վրա է, ով երկու անգամ դարձել է բրոնզե մեդալակիր Եվրոպայի առաջնությունում), սակայն պատվիրակության մեջ քաղաքական գործիչներ չեն լինելու: Հավանաբար, դա ճիշտ է: Միանման մոխրագույն կոստյումների ժամանակները պետք է մոռացության գիրկն անցնեն: Ավելի լավ է աշխարհին նայել ցանցկեն զուգագուլպաների արանքից: Այդպես ավելի գունեղ է: Սե լյա ցխովրեբա…

Мини-юбки Олимпиады - Mediamax.am
Какие чувства вызывают у вас предолимпийские кадры, на которых показывают, как символ Московских Игр-1980 - мой тезка Мишка, поднимается в воздух на прощание? Комок в горле, как и у меня?
Моего папу, как маститого тассовского редактора, пригласили из Тбилиси в Москву освещать ту Олимпиаду. Включили в «сборную» главного информагентства страны. Ему было тогда 47 - сегодня мне столько же. В 1980-м, кстати, еще школьником, я опубликовал свой первый материал и получил первый гонорар. Газета называлась «Соплис цховреба» - «Сельская жизнь». То есть, год Олимпиады стал для меня трамплином в профессию.
Этой газеты больше нет. Как и моего папы. Но я никогда не забуду, как папа гордился этим приглашением в Москву. Тогда не только олимпийцев, и журналистов отбирали лучших из лучших.
Тассовцы на Играх соседствовали в здании вместе с коллегами-конкурентами из «Ассошиэйтед Пресс». Папа рассказывал, что американские редакторы привезли с собой из-за океана даже штат секретарш, которые создавали им рабочую атмосферу мини-юбками и сетчатыми чулочками. Как не позавидовать!
Рабочую атмосферу советским журналистам создавали вежливые люди в одинаковых серых костюмах, строго контролировавшие их этаж (наверное, не только их). В туалет тоже следовало отпрашиваться. Зато для тассовцев специально спела Алла Пугачева. Эмоции от ее выступления, рассказывал папа, были настолько яркими, что раскрасили одинаковые серые костюмы.
Олимпиаду-1980, известно, бойкотировали многие и многие ведущие державы. Папа вспоминал, что самым тяжким было рассказывать о выступлениях спортсменов стран третьего мира. обласканных СССР. Принцип «главное – участие» ужасным образом отражался на журналистской работе, так как надо было писать что-то радужное и хорошее о спортсмене из какой-либо «дружественной» страны, который занял в забеге или заплыве семьдесят пятое или сто двадцатое место. Этих сводок безумно ждали в их родных государствах. Тассовцы справлялись. Школа!
Без серьезной конкуренции СССР завоевал уйму медалей. Но вот в футболе была «бронза». Не повезло. Тогда олимпийские футбольные турниры были весьма высокого уровня. В той команде началась дружба грузинских футболистов с Хореном Оганесяном, кстати, автором первого гола в матче за третье место против Югославии (2:0).
Я просил папу привезти из Москвы джинсы «производства капиталистической страны», но времени на ГУМ и ЦУМ у него не осталось совсем. Зато коллеги из спортивной редакции ТАСС подарили папе хоккейную каску, сказав, что в ней тренировался Харламов. Но я, единственный в классе, болел за канадцев и выменял ее потом в Тбилиси на фотографии «Лед Зеппелин» и «Назарет». Как же я жалею сейчас об этом. Представляете: каска самого Харламова! Подарок отца на память об Олимпиаде...
Через 34 года Олимпиада снова проводится в российском городе. Вопрос участия или неучастия Грузии долгое время был и пока остается в центре внимания. В Сочи едут 4 олимпийцев (главная надежда - фигуристка Елена Гедеванишвили, дважды бравшая бронзовые медали чемпионатов Европы), но в делегации не будет политиков. Наверное, это правильно. Время одинаковых серых костюмов должно кануть в лету. Лучше смотреть на мир сквозь сетчатые чулочки. Так радужнее. Се ля цховреба...